انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

برای آقای Ali rastegar

بحث‌های کلی درمورد سیستم عامل مکینتاش (OS X)

پستتوسط Behnam » 14 آوریل 2006, 19:05

لابد اپل هم مانند دیگر کمپانی‌های بزرگ با سازمان‌های خصوصی «امنیتی» که در این رشته تخصص دارند قرارداد بسته است. آنها موارد نقض کپی رایت را کشف کرده و به اپل اطلاع می‌دهند و تیم حقوقی اپل آن را پیگیری می‌کند... یا اگر به صرف نباشد، نمی‌کند. در حال حاضر، اپل برای دفاع از کپی‌رایت نرم‌افزارهایش تا حدودی روی «همت عالی» حساب می‌کند. ولی تردید نداشته باشید که اگر من مرتکب کاری شوم که به منافع اپل لطمه بزند، به سرعت برق کسی در خانهٔ مرا خواهد کوفت!
اما از آنجا که اپل سخت‌افزارهایش را نیز خودش می‌سازد، امر محدود کردن امکان کپی سازی برایش تا حدودی ساده‌تر است و به همین دلیل است که تاکنون کاربرانش را به استفاده از کدهای رمز برای نصب نرم‌افزار مجبور نکرده است. این وضع در آینده، و با افزایش سهم بازار جهانی اپل ممکن است تغییر کند. بویژه اگر اپل تصمیم بگیرد که پس از boot camp ، قابلیت نصب OS X را هم روی PC مجاز سازد (که البته بعید می‌دانم).
درجهٔ سخت‌گیری نسبت به این پیگیری به خیلی چیزهای دیگر نیز وابسته است. مثلاً مایکروسافت می‌خواست که پشتیبانی خود را از Windows 98 قطع کند تا کاربرانی که به سادگی آن را از یکدیگر کپی می‌کنند، به خریدن تولیدات جدیدتر ترغیب شوند. اما مطالعات بعدی کمپانی به آنها نشان داد که این امر کاربران را، نه به سوی تولیدات تازهٔ مایکروسافت بلکه به سوی لینوکس سوق خواهد داد. پس مایکروسافت تصمیم گرفت که به پشتیبانی خود از Windows 98 ادامه دهد!
اپل هم بویژه با کنترل مستقیمی که بر سخت‌افزار دارد، شاید صرفه را در این دیده است که کاربران مکینتاش را بیش از اندازه محدود نسازد. در نهایت امر، یک کپی غیر قانونی سیستم عامل اپل خانه‌ای جز یک کامپیوتر مکینتاش نخواهد یافت!

سیاست عمومی ایرماگ احترام و رعایت کپی‌رایت است. ولی همانطور که علی اشاره کرده بود، در این مورد بخصوص این دوست ما با شرایطی روبروست که اصلاً نباید روبرو می‌شد یعنی که باید CD سیستم عامل کامپیوترش را از ابتدا می‌داشت که ندارد. از این رو ما سعی خواهیم کرد که کار این دوستمان را راه بیاندازیم.
یکی از شیوه‌های غیر مستقیمی که اپل از کپی‌رایت خودش محافظت می‌کند همین مورد farazp9 است. ما اگر برایش تایگر هم کپی کنیم و بفرستیم، او نمی‌تواند در کامپیوترش استفاده کند. کامپیوتر او هفت هشت سال عمر دارد و برای تایگر باید کامپیوتر تازه سازتری داشت... و اگر کامپیوتر تازه ساز از اپل بخری، سیستم عامل آن را هم خودبخود خریده‌ای و قضیهٔ کپی‌رایت خودبخود منتفی می‌شود.

اما در بازگشت به مشکل دوست ما در این تاپیک، من فکر می‌کنم که ایرماگ که کاربران فارسی زبان مکینتاش را مد نظر دارد، باید در مورد محدودیت های جدی کاربرد فارسی در مدل های قدیمی‌تر مکینتاش هشدارهای لازم را می‌داد که تا کنون نداده است.
اگرچه کاربرد فارسی در سیستم ۹ برای مدتی طولانی از کیفیت فارسی در سیستم ۱۰ در برخی موارد پیشرفته تر بود، اما این پشتیبانی با استاندارد بین‌المللی مطابقت نداشت و تنها برای کاربرانی ارزنده است که از دیرگاه با مکینتاش و فارسی آن کار کرده اند و می‌خواهند از نرم‌افزارهایی که در این مدت جمع‌آوری کرده‌اند و همچنین از ورزیدگی که به تجربه حاصل کرده‌اند، کماکان استفاده کنند.
برای یک تازه وارد به دنیای مک، سیستم ۹ آخر و عاقبت ندارد.
سیستم ۹.۲ آخرین نسخهٔ بروز رسیدهٔ سیستم ۹ است که در واقع سنگ پرشی به سیستم ۱۰ می‌باشد. اگر این دوستمان یک کاربر انگلیسی زبان بود، نصب ۹.۲ و سپس نصب OS 10.1 به سادگی کارش را راه می‌انداخت. اما برای استفادهٔ فارسی در سیستم ۱۰ نسخهٔ ۱۰.۲ نسخهٔ حداقل (واقعاً حداقل) و نسخهٔ ۱۰.۳ نسخهٔ مناسب است که متأسفانه روی کامپیوتر او قابل نصب نیست.
اگر دوستمان می‌خواهد کامپیوترش را نگه دارد و آن را در محیط فارسی استفاده کند، توصیهٔ من این است که آن را به ۹.۲ و ۱۰.۲ مجهز سازد (که هر دو در کنار هم نصب خواهند شد) و پس از ورزیده شدن در فوت و فن زندگی در مکینتاش (بویژه در سیستم ۱۰) در فکر این بیافتد که کامپیوتر تازه ساز تری برای محیط فارسی خود بخرد... و مراقب باشد که CD را هم به همراه داشته باشد!
نماد کاربر
Behnam

پست‌ها : 3534

پستتوسط مهمان » 20 آوریل 2006, 00:07

سلام دوباره من اموزش نصب مک رو میخواستم اگه بگید ممنون میشم
مهمان

پستتوسط Behnam » 20 آوریل 2006, 01:59

سلام شما باید بیشتر توضیح بدهید که چه نرم افزاری دارید و چه سخت افزاری. اگر من از کسی «آموزش نصب PC» را بپرسم چه پاسخی باید توقع داشته باشم؟!
در کل 1 بار ویرایش شده. اخرین ویرایش توسط Behnam در 25 آوریل 2006, 01:12.
نماد کاربر
Behnam

پستتوسط مهمان » 24 آوریل 2006, 11:12

سلام میخواستم بپرسم میشه سیستم عامل مکینتاش رو روی pc های معمولی نصب کرد
مهمان

پستتوسط Ali.Rastegar » 24 آوریل 2006, 14:12

بله به شرطی که شما اون hack/crack کنید و پردازنده کامپیوتر شما حداقل SSE2 داشته باشه. قطعا کارایی و پایداری مک واقعی را نخواهید داشت.
موفق باشید
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پست‌ها : 2878

پستتوسط مهمان » 25 آوریل 2006, 00:57

Anonymous نوشته است:[نمایش]
سلام به همه
از مطالب نوشته شده بالا من این طوری برداشت کردم که سی دی و dvd های سیستم عامل را می شود کپی کرده و روی یک کامپیوتر ماک دیگر زد. و حتی این سیستم عامل را بعدا بروزرسانی نمود. سئوالم این است که پس در این صورت اپل از چه راهی از حق کپی رایت خود محافظت می کند؟

سلام علی و بهنام عزیز
راجع به این مطلب، امروز جایی خواندم که دی.وی.دی های OS X خریداری شده با یک کامپیوتر اپل، یعنی نسخه‌ی همراه با ماک که ما می‌خریم، قابل نصب روی یک ماک دیگر نیست. برعکس نسخه قوطی سیاه X که جداگانه فروخته شده و قابل نصب روی هر ماکی می‌باشد. آیا این امر درست است؟ متاسفانه من دو ماک ندارم و گر نه برای کنجکاوی هم که شده، سریعا آزمایش می‌کردم !!
ق.خ
مهمان

پستتوسط Behnam » 25 آوریل 2006, 01:10

من تنها چیزی را که می‌توانم روی دو مک امتحان کنم -و کرده‌ام- سیستم ۹ است. آن مک قدیمی من سیستم X را نمی‌پذیرد. اما بنطرم بعید میرسد. شاید این مربوط به CD و DVD هائی می‌شود که مثلاً با برخی از iMac ها می‌آیند و نتنها سیستم عامل، بلکه bundle نرم‌افزارهای گوناگون را هم یکباره نصب می‌کنند.
نماد کاربر
Behnam

پستتوسط مهمان » 25 آوریل 2006, 01:18

در نسخه‌ی iMac من، سیستم عامل از bundle نرم افزارها سواست. می‌شود هم این و هم آن را مستقلا نصب کرد.
مهمان

پستتوسط Behnam » 25 آوریل 2006, 01:38

گمان می‌کنم شیوهٔ package کردن iMac به بازار (آمریکای شمالی یا اروپائی) و همچنین به ترفندهای بازاریابی فصلی بستگی دارد. iMac من که نسبتاً قدیمی است (از اولین سری های «چراغ رومیزی»!) هم CD سیستم های عامل را بطور جداگانه داشت (۹ و ۱۰) و هم bundle نرم‌افزارها را. ضمناً همهٔ آنها را در یک ست شش تائی CD داشت که آنها را یکی پس از دیگری می‌گذاشتی و خودش بقیهٔ کار را انجام می‌داد. ضمناً این ست یکی از نرم‌افزار ها را که در دیسک جداگانه وجود نداشت هم نصب می‌کرد (اگر درست خاطرم مانده باشد).
نماد کاربر
Behnam

پستتوسط مهمان » 25 آوریل 2006, 02:00

بهنام
جواب دقیق سئوال بالای من : تایگر دریافتی همراه خرید یک کامپیوتر ماک، قابل نصب روی یک ماک دیگر نیست. ( این را همین چند دقیقه پیش دریافتم )
مهمان

پستتوسط Behnam » 25 آوریل 2006, 02:18

Anonymous نوشته است:[نمایش]
جواب دقیق سئوال بالای من : تایگر دریافتی همراه خرید یک کامپیوتر ماک، قابل نصب روی یک ماک دیگر نیست. ( این را همین چند دقیقه پیش دریافتم )

پس لااقل سر یک سوراخ را بسته‌اند!
به هر حال دیر یا زود دارندگان مک های جدید هم باید سیستم عامل را در جعبه بخرند. در گذشته بالا رفتن هر شمارهٔ «درست» در سیستم عامل پولی بود (۷.۸.۹) و عدد اعشاری نسخه های بروز رسیدهٔ رایگان آن بودند. با سیستم ۱۰، یک نقطه به ردیف شماره‌ها اضافه شد و آن یکی رایگان شد و رقم کنار ده پولی.
۱۰.۵ در راه است!
نماد کاربر
Behnam

پستتوسط مهمان » 25 آوریل 2006, 02:55

آره ۱۰.۵ در راه است. در حالی که ویندوز هی زور می‌‌زند ویستای آینده‌ی خود را شبیه تایگر گذشته‌ی ماک بسازدُ گویا که لئوپارد چیز واقعا جدید و «انقلابی» خواهد بود...
من دارم از همین الان یک قرونی های ام را جمع می کنم تا آنروز بشود ۱۲۹ € !!!!
مهمان

پستتوسط iSam » 21 ژوئن 2006, 18:22

ba salam , ali agha besiar az inke in link ro baraye man ferestadid va hameye komakhaye digar moteshakeram va omidvaram hatman jobran konam . daghighan homooni bood ke mikhastam , besiar kamel , mersi . ma ke hanooz shomaro nadidim shifteye shoma shodim , pas be omide didar . rasti ali agha man mikhastam be tore mokhtasar bedoonam ke alan ke mikham mac ro roo dastgah install konam oon mac ghablio chetor format konam ya inke dvd ro bazaram va rooye hamoon nasb konam ? ghablan moteshakeram .
 Mac Studio
 iPhone 12 Pro Max
 Apple Watch
 iPad Air
 Apple TV
 AirTag
 Think Different
نماد کاربر
iSam

پست‌ها : 1998

پستتوسط مهمان » 22 ژوئن 2006, 00:29

خواهش می‌کنم، خیلی ممنون از لطف شما.
بستگی چه نسخه‌ای باشه(هم نسخه‌ی فعلی،هم ‌نسخه ای که قراره نصب شه) و چند پارتیشن داشته باشید.
موفق باشید
مهمان

پستتوسط iSam » 22 ژوئن 2006, 01:05

kheili mamnoon ali agha , bebakhshid shoma ketabi dar morede mac ( kollan arz mikonam ) ( mac os x ya ... ) albateh bekhosoos mac os x nemishenasid ke man hameye matalebo az format va instal begir ta akhar azash befahmam ? albate agar farsi bashe va too tehran gir biad khoobe vali agar dar inja ( england ) bashe ke behtare , albate agar too iran ham bashe eshkali nadare chon khanevadeye khanoomam baram miferestan. albate english bashe behtar az farsie vali farsi ham moshkel nist . baz ham az zahemate shoma moteshakeram va arezooye movafaghiat daram .
 Mac Studio
 iPhone 12 Pro Max
 Apple Watch
 iPad Air
 Apple TV
 AirTag
 Think Different
نماد کاربر
iSam

پست‌ها : 1998

قبلیبعدی

بازگشت به سیستم عامل مک