انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

دربارهٔ فرمت هارد؛ NTFS ،FAT ،exFAT ،HFS و غیره

بحث‌های کلی درمورد سیستم عامل مکینتاش (OS X)

Re: exFAT / NTFS

پستتوسط Arzhang » 26 آوریل 2011, 15:44

آیا در فرمت exFAT می‌شود بدون محدودیت اندازه‌ی فایل، آن را کپی کرد؟ در FAT این مشکل بود و برای همین من مجبور بوده‌ام سراغ NTFS بروم.
نماد کاربر
Arzhang
Site Admin

پست‌ها : 1449

Re: مشکل با هارد اکسترنال

پستتوسط Arzhang » 26 آوریل 2011, 16:11

خدمت جناب رستگار باید عرض کنم:
من چند بار NFTS-3G را با MacFuse نصب کردم و هر بار به همان مشکلی که در بالا گزارش کرده‌ام برخورد کردم. هر بار هم پس از پاک کردن برنامه، از داخل فولدر PreferencepPanes هر دو فایل را پاک می‌کردم. تا این که سیستم عامل را عوض کردم (از سر ندانم کاری و بی‌هوده و اشتباه) و رفتم سراغ برنامه‌هایی که شما معرفی کرده بودید. یکی‌شان که فایل tgz بود و سر در نیاوردم و دیگری که dmg بود (یعنی از لینک http://www.tuxera.com/mac/macfuse-core-10.5-2.1.9.dmg گرفته بودم) را اگر اشتباه نکنم نصب کردم اما کار نکرد یعنی نصب شد (حدس می‌زنم) ولی NTFS را نشناخت. با خودم گفتم شاید باید برنامه‌ی NTFS-3G همه همراهش باشد که کار کند. بنابراین حذفش کردم و دوباره از پوشه‌ی PreferencepPanes هم پاکش کردم و دوباره رفتم سراغ فایل قدیمی خودم. برنامه را اجرا کردم و تیک MacFuse را برداشتم و حین نصب، آن را حذف کردم. خب NTFS-3G نصب شد. با خودم گفتم الان باید MacFuse جناب رستگار را نصب کنم اما بگذار یک چیزی را تست کنم. تست کردم و دیدم کامپیوتر NTFS را هم می‌شناسد و هم روی آن می‌نویسد به این ترتیب جناب رستگار من اصلا روی کامپیوتر دوستم مک فیوز را نریختم و آن کامپیوتر دارد با NTFS-3G کارش را می‌کند. احتمالاً جایی دارم اشتباه می‌کنم؟
با Spot light هم چک کردم تنها یک فایل تکست در این آدرس به اسم MacFuse.hوجود دارد:
Library/Frameworks/MacFuse.frameworks/Versions/A/Headers
نماد کاربر
Arzhang
Site Admin

پستتوسط abdol » 26 آوریل 2011, 16:18

در همان پست مشکل هارد اکسترنال جواب شما را داده اند. در تمامی فایل سیستم ها محدودیت اندازه فایل وجود دارد ولی برای exFAT از ۴ گیگ خیلی خیلی بیشتر است. بلی می‌شود و اصلا این فرمت برای همین درست شده.
آخرین ویرایش توسط Ali.Rastegar on 05 سپتامبر 2011, 00:42, ویرایش شده در 2.
دلیل: ‎برگرداندن متن اصلی عبدل پیش از آنکه با متن‌های بی‌ربط جایگزینش کند.
abdol
Banned

پست‌ها : 686

پستتوسط Ali.Rastegar » 27 آوریل 2011, 00:27

abdol نوشته است:[نمایش]
البته من دقت نکرده بودم که شما در پستهای قبلی اینرو معرفی کردید ولی با این حال یادآوری مجدد اون خوبه

اتفاقاً پست شما بسیار مفید بود اول به این خاطر که تجربهٔ شخصی خود را نوشته بودید و دوم اینکه اشارهٔ من به exFAT در داخل نوشتهٔ خودم گم می‌شد و اگر کسی حوصلهٔ خواندن همهٔ پست من را نداشت آن را هم نمی‌دید.
-----
جناب ارژنگ هر وقت از ادامهٔ پیگیری این موضوع خسته شدید بدون تعارف بفرمایید. برای من جالب است که بفهمم آخر چه چیزی مشکل را حل کرده است، اما شما مجبور نیستید پا به پای من بیایید :-)
arzhang نوشته است:[نمایش]
بنابراین حذفش کردم

از قابلیتی که داخل خود preference pane مربوط به MacFUSE بود؟
arzhang نوشته است:[نمایش]
احتمالاً جایی دارم اشتباه می‌کنم؟
با Spot light هم چک کردم تنها یک فایل تکست در این آدرس به اسم MacFuse.hوجود دارد:
Library/Frameworks/MacFuse.frameworks/Versions/A/Headers

با Spotlight که چک می‌کنید system files را هم فعال کرده‌اید؟(از Others می‌توانید System Files را فعال کنید و از این به بعد با انتخاب آن و are included در فایل‌های سیستمی هم بگردید)
بعضی مسیرهایی که نشان از نصب بودن macfuse دارند:
کد: انتخاب همهٔ
/usr/local/include/fuse*
/usr/local/lib/libfuse*
/Library/Filesystems/fusefs.fs

(منظور از * این است که فایل‌هایی با همین الگوی اسمی باید باشند)
با command-shift-g خودتان می‌توانید به مسیرهای مخفی مانند /usr/include/ بروید و چک کنید.
MacBook Pro 2015
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پست‌ها : 2878

پستتوسط Arzhang » 27 آوریل 2011, 13:39

جسارتاً می‌شه بگید دقیقاً چه قدره یا از کجا می‌شه فهمید؟ چون برای ما که در کارمان با فایل‌های حجیم سر و کار داریم، دانستن این محدودیت حیاتی‌ست
نماد کاربر
Arzhang
Site Admin

پستتوسط Ali.Rastegar » 27 آوریل 2011, 13:56

بر طبق :
http://support.microsoft.com/?kbid=955704
The theoretical maximum file size is 64 ZB.
The recommended maximum file size is 512 TB.

اگر فایل بزرگتر از ۵۱۲ ترابایت داشتید از مرز پیشنهادی رد می‌شید اما باز هم در تئوری ممکنه :-D
MacBook Pro 2015
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پستتوسط Arzhang » 28 آوریل 2011, 12:10

خدمت آقای رستگار عرض کنم که به هیچ عنوان خسته نشده‌ام و مگر می‌شود در برابر شما که این قدر متعهدانه نسبت به من و بقیه‌ی دوستان لطف دارید خسته شده باشم؟ من هم این موضوع برایم جالب است و دوست دارم بدانم. اما تأخیر در پاسخ به این دلیل بود که باید از دوستم اطلاعات می‌گرفتم چون همان طور که گفته‌ام کامپیوتر او دچار این مشکل است.
و اما بعد....
[نمایش]
از قابلیتی که داخل خود preference pane مربوط به MacFUSE بود؟

در Library/preferencePanes فایلی بود به نام MacFuse.prefpane که آن را پاک کردم. جایی خوانده بودم با این کار می‌شود برنامه‌هایی را که در SystemPreferences است را حذف کرد. اما ظاهراً مطلب ناقصی بوده است چون از مسیرهایی که نوشته بودید، رفتم و دیدم مک فیوز آن‌جاهاست.
در مسیر usr/local/include یک فولدر به نام fuse و یک فایل به نام fuse.h وجود دارد.
در مسیر usr/local/lib یک مجموعه فایل هست که با libfuse شروع می‌شود.
در مسیر Library/Filesystems یک فایل هست به نام fuse.fs
به این ترتیب من پیشاپیش جواب خودم را گرفتم: MacFuse روی سیستم دوست من نصب است اما از کجا؟ و اگر بپذیریم در آن حذف‌ کردن‌های قبلی‌ام، MacFuse تنها از preferencePanes پاک می‌شده و نه از سیستم، پس چرا با هر بار نصب مک فیوز پیام خطا می‌آمد اما با آخرین بار NTFS-3G بدون مک فیوز که نصب شد مشکل حل شد؟ به عبارتی الان NTFS-3G دارد با فایل‌هایی که من از پیش نصب کرده بودم کار می‌کند و درست کار می‌کند اما پس چرا پیش از این با همان فایل‌ها کار نمی‌کرده؟
تنها چیزی که می‌توانم حدس بزنم این است که شاید آن وسط‌ها یک زمانی که خودم یادم نمی‌آید آن ورژن مک فیوز ۶۴ را نصب کرده‌ام و حواسم نبوده. یعنی تنها احتمالی که می‌دهم این است که ابتدا مک فیوز ۶۴ را نصب کرده‌ام و سپس NTFS-3G را. البته این یک حدس است. چه طور می‌توانم بفهمم ورژن مک فیوزم چند است؟
نماد کاربر
Arzhang
Site Admin

پستتوسط Ali.Rastegar » 29 آوریل 2011, 14:00

[نمایش]
خدمت آقای رستگار عرض کنم که به هیچ عنوان خسته نشده‌ام و مگر می‌شود در برابر شما که این قدر متعهدانه نسبت به من و بقیه‌ی دوستان لطف دارید خسته شده باشم؟

لطف دارید :-)
[نمایش]
در Library/preferencePanes فایلی بود به نام MacFuse.prefpane که آن را پاک کردم. جایی خوانده بودم با این کار می‌شود برنامه‌هایی را که در SystemPreferences است را حذف کرد.

این موضوع بسته به آن چیزی که نصب کرده باشید متفاوت است. مثلا گاهی شما فقط یک preference pane نصب کرده‌اید که با این کار پاک می‌شود. اما در مورد مواردی مثل MacFUSE اصل نرم‌افزار جای دیگری است و فقط تنظیمات آن در preference pane است. در مورد MacFUSE اتفاقا تنها راه آسان پاک کردنش از طریق preference pane بود. به این صورت که آن را باز می‌کردید و دکمهٔ Remove MacFUSE را کلیک می‌کردید. چون این کار را نکرده‌اید MacFUSE روی سیستم باقی مانده بود و فقط دسترسی به تنظیماتش را ندارید.
[نمایش]
یعنی تنها احتمالی که می‌دهم این است که ابتدا مک فیوز ۶۴ را نصب کرده‌ام و سپس NTFS-3G را. البته این یک حدس است. چه طور می‌توانم بفهمم ورژن مک فیوزم چند است؟

من هم همین حدس را می‌زنم. برای آگاهی از نسخه یک راه حل همان preference pane بود که پاکش کرده‌اید. اینجا نوشته که با تایپ کردن ntfs-3g در Terminal هم می‌توانید نسخه را ببینید(ممکن است فقط نسخهٔ NTFS-3G را بنویسد):
http://www.insanelymac.com/forum/lofive ... 51261.html
MacBook Pro 2015
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

فعال کردن ntfs در Lion

پستتوسط Ahriman » 25 ژوئیه 2011, 23:48

با سلام و خسته نباشید خدمت دوستان

از دوستان کسی میدونه تو lion با چه برنامه ای میشه ntfs رو فعال کرد ؟ ظاهرا paragon ntfs سازگار نیست :-(

ممنون میشم دوستان برنامه ای رو که تست کردن و جواب داده رو معرفی کنن

با تشکر
Ahriman

پست‌ها : 112

Re: فعال کردن ntfs در Lion

پستتوسط sadeghi » 26 ژوئیه 2011, 08:37

نسخه‌ی ۹ همان paragon در لاین کار می کنه. ظاهرا فعلا تنها انتخاب همینه. البته می شه به جای NTFS از exFAT استفاده کرد که قبلا دوستان توضیح دادند.
sadeghi

پست‌ها : 344

فرق بین Mac OS Extended و (Mac OS Extended (Journaled چیست؟

پستتوسط meim007 » 05 اوت 2011, 14:08

فرق بین این دو فرمت Mac OS Extended و Mac OS Extended (Journaled) چی است؟
و برای سیستم عامل نصب کردن هارد را با کدام فرمت، فرمتش کنیم؟
اگر از بقیه فرمت ها هم آشنایی دارید توضیحی بدهید ممنون می‌شم منظورم این فرمت ها است
Mac OS Extended (Case-sensitive)
vs Mac OS Extended (Case-sensitive,Journaled)
meim007

پست‌ها : 76

Re: فرق بین Mac OS Extended با Mac OS Extended(Journaled)چی

پستتوسط Pooria Azimi » 05 اوت 2011, 14:30

Mac OS Extended فرمت فایل‌سیستم جدید مکینتاش (از ۸٫۱ به بعد) ـه که بهش +HFS هم می‌گن (و جایگزین HFS،‌ فایل‌سیستم قدیمی‌ترِ مکینتاش شده). در فایل‌سیستم‌های مدرن، برای راحت شدن ریکاوری، از ژورنالینگ استفاده می‌کنند. یعنی، قبل از این‌که بخواد تغییری در دیسک بده (مثلاً یک فایل رو جابجا کنه، محتویات یک فایل رو تغییر بده، اسم فایل رو عوض کنه، ...)، در یک قسمت مشخص از دیسک می‌نویسه که قصد داره فلان‌کار رو انجام بده. بعد از تموم شدنش هم می‌نویسه که فلان‌کار رو انجام دادم. فرض کنید یک هارد اکسترنال دارید و وسط انتقال یک فایل، شما اتصال USB اون رو قطع می‌کنید. در فایل‌سیستم‌های قدیمی احتمالاً پارتیشن آسیب می‌دید، اما ژورنالینگ جلوی این کار رو می‌گیره و دفعهٔ بعد که هارد به کامپیوتر وصل بشه، سعی می‌کنه خسارت رو تا جای ممکن جبران کنه.

برای همین، همیشه فرمت پارتیشن‌ها رو ژورنال بگذارید.

Case-sensitive هم که مشخصه چه‌فرقی داره. در اون‌، می‌تونید یک فایل/فولدر داشته‌باشید به اسم myFile و یک فایل/فولدر به‌اسم myfile. در NTFS و +HFS عادی و ...، نمی‌شه این کار رو کرد (می‌تونید امتحان کنید و یک فایل به اسم myfile بدون پسوند و یک فولدر به اسم myFile بسازید. مکینتاش ایراد می‌گیره!)

به‌نظر من Case-sensitive بودن چیز خوبی نیست؛ البته برای کاربر عادی تفاوتی نمی‌کنه، اما اگر قصد انجام کار از ترمینال رو دارید، ممکنه اعصابتون رو خورد بکنه!

پس، مناسب‌ترین فرمت، Mac OS Extended - Journaled - NOT Case-sensitive ـه؛ همونی که مکینتاش بصورت پیش‌فرض پیشنهاد می‌کنه.

viewtopic.php?p=26681#p26681
http://support.apple.com/kb/ht1604
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پست‌ها : 3332

Re: فرق بین Mac OS Extended و (Mac OS Extended (Journaled چ

پستتوسط meim007 » 06 اوت 2011, 17:48

سپاس از توضیح هات تان
meim007

پست‌ها : 76

Re: فرق بین Mac OS Extended و (Mac OS Extended (Journaled چ

پستتوسط abdol » 06 اوت 2011, 17:52

از آنجایی که در ویندوز case sensitive بودن اهمیتی نداشت (و احتمالا هنوز هم ندارد) برخی برنامه مثل پکیج های ادوبی قابل نصب بر روی درایوهای case sensitive در مک نیستند. علاوه برآن در برنامه نویسی هم درایوهای case sensitive درد سر ساز هستند.
لقمان حكيم را گفتند : ادب از كه آموختي ؟ گفت : از بي ادبان !
MBP 5.5
abdol
Banned

پست‌ها : 686

Re: فرق بین Mac OS Extended با Mac OS Extended(Journaled)چی

پستتوسط Amir_S » 06 اوت 2011, 20:01

البته چیزی که برای نصب سیستم عامل مهمه اینه که Partition Map Scheme : GUID Partition Table باشه... که این یه ویژگی ساختار پارتیشن بندی‌ه و برای تغییر اون باید کل اون هارد مجدد پارتیشن بندی بشه (یعنی با فرمت کردن نمیشه تغییرش داد)
برای تغییر به disk utility برید و هارد (یا فلش) مرد نظر رو انتخاب کرده و به تب partition برید، یعد از لیست این قسمت تعداد پارتیشن مورد نظر رو انتخاب کرده و از دکمه پنجره option گزینه مورد نظر رو انتخاب کنید.
MacBook Pro 990:
13" Unibody, CPU: 2.26GHz, RAM: 5 GB, SSD: 250GB, HDD: 1TB
OSX 10.15.3
•••
iPhone 4S: 32GB
iOS 9.5.3
•••
iPhone 7Plus: 128GB
iOS 14.2
•••
iPad Air 2: 64GB-4G
iOS 14.2