انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

دربارهٔ فرمت هارد؛ NTFS ،FAT ،exFAT ،HFS و غیره

بحث‌های کلی درمورد سیستم عامل مکینتاش (OS X)

پاسخ: دربارهٔ فرمت هارد؛ NTFS ،FAT ،exFAT ،HFS و غیره

پستتوسط Amir_S » 09 ژوئن 2013, 19:07

به خودتون بستگی داره… ببینید سیستم هایی که باید با اون هارد تبادل فایل داشته باشند کدوم فایل سیستم رو بهتر و بیشتر پشتیبانی میکنند و اون رو انتخاب کنید.
MacBook Pro 990:
13" Unibody, CPU: 2.26GHz, RAM: 5 GB, SSD: 250GB, HDD: 1TB
OSX 10.15.3
•••
iPhone 4S: 32GB
iOS 9.5.3
•••
iPhone 7Plus: 128GB
iOS 14.2
•••
iPad Air 2: 64GB-4G
iOS 14.2
نماد کاربر
Amir_S
Site Admin

پست‌ها : 1794

پستتوسط Mehdizadeh » 09 ژوئن 2013, 20:32

منظورم از لحاظ سرعت و امنیته
برای فرمت کردن به ntfs هم به صورت اوریجینال خود ویندوز فرمت نمیکنه و با پاراگون یا tuxera به ntfs فرمت میکنه که تو ویندوز کار نمیکنه
نماد کاربر
Mehdizadeh

پست‌ها : 393

پستتوسط Ilia » 10 ژوئن 2013, 17:05

والا کار ایرانیها همیشه یک جور دیگه است. اگر میخواهید هاردتون رو روی مک استفاده کنید، فرمت خود مک (HFS جورنالد) از همه چی بهتره. اگر هم فایل میخواهید روی پیسی منتقل کنید، یه فلش درایو بزرگ برای اینکار بخرید.

NTFS فرمت ویندوزه و روی مک رسما پشتیبانی نمیشه. منهم راستش در چیزی به اهمیت فرمت هارد، به برنامه‌های شرکتهای ثالث اطمینان نمیکنم. باز exFAT از اون بهتره اما باز هم من همون که اول گفتم رو ترجیح میدم، یعنی فرمت خود مک.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

پستتوسط Arzhang » 12 ژوئن 2013, 11:42

Mehdizadeh نوشته است:[نمایش]
... با پاراگون یا tuxera به ntfs فرمت میکنه که تو ویندوز کار نمیکنه

من روی اسنو لئوپارد هستم و از Tuxera استفاده می‌کنم و مشکلی هم ندارم. فقط بعد از نصب ممکنه ببینید کار نمی‌کنه چون ورژن مک فیوز شما هم‌خوانی نداشته باشه که موقع نصب باید macfuse-core-10.5-2.1.9 رو به جایش جای‌گزین کنید. اما اگر Tuxera NTFS 2011.4.2 رو داشته باشید قاعدتاً نباید مشکلی داشته باشید و نیازی به جایگزینی و این‌ها هم نداره (در مورد لئوپارد مطمئنم و یحتمل لاین نیز هم)

Ilia نوشته است:[نمایش]
والا کار ایرانیها همیشه یک جور دیگه است. اگر میخواهید هاردتون رو روی مک استفاده کنید، فرمت خود مک (HFS جورنالد) از همه چی بهتره.

ایلیا جان ما البته که زندگی شتر گاو پلنگی داریم. چرا که وقتی مجبور باشی هاردت را زیر بغلت بزنی و هی جاهای مختلف ببری و با ریخت جناب ویندوز رو به رو شوی، مجبور می‌شوی به همان راه‌ حل‌های شتر گاو پلنگ رو بیاوری ولو بهترین نباشه.
نماد کاربر
Arzhang
Site Admin

پست‌ها : 1449

پستتوسط Ilia » 22 ژوئن 2013, 18:52

این مقاله آرس تکنیکا در مورد فرمت exFat و خوبی و کمبودهایش خوب توضیح داده:
http://arstechnica.com/information-tech ... rm-savior/
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط Mehdizadeh » 23 ژوئن 2013, 14:57

ما که انگلیسی بلد نیستیم باید چکار کنیم
نماد کاربر
Mehdizadeh

پستتوسط Ilia » 23 ژوئن 2013, 19:50

خلاصه‌اش اینه:

exFat (که روی مکهای لاین به بعد کار میکند)، چون جورنالینگ (صورت برداری) انجام نمیده و همچنین اطلاعات resource fork (که در مک بر روی فایل اضافه نوشته میشود و اطلاعات بیشتری در مورد فایل مثل آیکان، نوع فایل و اینکه چه برنامه‌ای باید بازش کند را در اختیار فایندر مک میگذارد. برای همین بود که مک احتیاج به پسوند در آخرشان نداشتند) را کپی نمیکنه. برای همین مثلا اگر شما فایلهایی مثل فانتهای قدیمی پست اسکریپت مک را روی این دیسک‌های خارجی کپی کنید، اطلاعات ریسورس فورکشان کپی نمیشود و روی کامپیوتر دیگر درست باز نخواهد شد. همینطور این فرمت بخاطر همین محدودیت برای تایم ماشین مناسب نیست (از قرار فرمت دیگری از این خانواده هست بنام TexFat که هنوز روی مک ساپورت نمیشود و آن فرمت جورنالینگ را انجام میدهد). همینطور این فرمت هنوز روی لینوکس ساپورتش کامل نیست.

برای همین هم هست که نویسنده پیشنهاد میکند که اگر میخواهید هارد خارجی‌ای را برای جابجایی بین کامپیوترهای مختلف داشته باشید، بهتر است که آنرا NTFS فرمت کنید و بعد بیست دلار بدهید و برنامهٔ Paragon NTFS را روی مک خودتان نصب کنید. همنطور این مقاله میگوید که این برنامهٔ Paragon NTFS از مشابهٔ مجانیش Mac Fuse که از سال ۲۰۱۱ آپدیت نشده، بهتر است.

برای جابجایی فایل‌ها بین کامپیوترها بوسیلهٔ مموری کی‌ها، exFat را پیشنهاد میکند. اما اگر میخواهید که مشکل ریسورس فورک‌ها را نداشته باشید، من پیشنهاد میکنم که این قبیل فایل‌ها را قبل از کپی روی آن زیپ کنید تا ریسورس فورک‌هایشان از بین نرود.

در مقاله یک مقداری هم در مورد سرعت صحبت میکند (سرعت exFat از NTFS در بعضی جاها کمتر است)، که چندان نسبت به مسائل دیگر حیاتی نیست.

[نمایش]
The exFAT file system accomplishes much of what it set out to do: replace FAT32 as a decent cross-platform option. exFAT disks or partitions can be easily shared between OS X 10.7 and above and various Windows variants, provided you have installed the drivers for the more ancient versions of Redmond's OS. The elephant in the room is Linux support—with only a FUSE-based exFAT option that is likely not as fast as kernel-level implementations. If you're looking for a file system to play well across three OSes, NTFS is a good option since there are reliable kernel-level implementations of NTFS for Linux. For Mac HFS+ disk access, I've been using the kmod-hfs driver reliably with an external eSATA RAID in CentOS 6.3.

If you're looking to share an external disk and don't need Linux compatibility, exFAT will do fine. However, if you're paranoid about data loss and need cross-platform support, I can’t recommend exFAT—you’re better off using NTFS and Paragon NTFS on the Mac side. Those represent the best way to prevent data loss when compared to HFS+, which doesn’t have a fully journaled implementation in Windows. Hopefully some day we’ll see the TexFAT extensions make their way to Apple’s exFAT support. Until then, this is best way to go—it also happens to be the cheapest.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط Mehdizadeh » 24 ژوئن 2013, 00:28

ممنون ایلیا جان
نماد کاربر
Mehdizadeh

پستتوسط Arzhang » 26 اکتبر 2013, 18:35

من امروز یک تست کردم که شاید نتیجه‌اش را بد نباشد این‌جا بیاورم.
یک هارد اکسترنال دارم که نصف ـ نصف آن را با (Mac OS Extended (Journaled و NTFS فرمت کرده‌ام. برای این که سرعت کپی کردن این دو فرمت را با هم بسنجم، چهار فایل تصویری را به حجم ۱٫۸۱ گیگ (دقیقاً ۱٫۸۱۳٫۹۰۱٫۸۹۷ بایت) را یک بار روی فرمت مک و یک بار روی فرمت ویندوز هارد اکسترنال، کپی کردم. نتیجه:
زمان کپی شدن روی فرمت مک ۱ دقیقه و ۴۲ ثانیه و ۲۸ صدم
زمان کپی شدن روی فرمت ویندوز ۷ دقیقه و ۳۸ ثانیه و ۵۸ صدم
یعنی چیزی عمل کپی کردن در فرمت مک، چیزی حدود ۴٫۵ برابر سریع‌تر از فرمت ویندوز برای مکینتاش است.
نماد کاربر
Arzhang
Site Admin

پست‌ها : 1449

پستتوسط Pooria Azimi » 26 اکتبر 2013, 21:07

ارژنگ جان، این بیشترش به‌خاطر اینه که فرمت مک (HFS+) بسیار عتیقه‌ست و خیلی از ویژگی‌های خوب فرمت ویندوز (NTFS) رو نداره!
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پست‌ها : 3332

پستتوسط Ilia » 27 اکتبر 2013, 01:03

لغت روز:
Sarcasm = طعنه، استهزاء…

:-)
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط irantune » 14 مارس 2014, 15:03

سلام..
من لب تابمو باز کردم…
هارد رو دراوردم…
با ساتا و برق زدمش به PC و فرمتش کردم!
حالا هرچی DVD سیستم عامل رو میزارم نمیشناسه!
گفتن فرمتش فرق داره..
با چه فرمتی باید فرمتش کرد که مکبوک و مکنتاش بشناستش؟
ممنون میشم کمک کنین دوستان..
irantune

پست‌ها : 2

پستتوسط Mehdizadeh » 14 مارس 2014, 23:35

اول اینکه واقعا خسته نباشی !!! :)
دوم اینکه باید با خود مک فرمت Mac OS Extended Journaled کنی
نماد کاربر
Mehdizadeh

پستتوسط irantune » 16 مارس 2014, 08:57

Mehdizadeh نوشته است:[نمایش]
اول اینکه واقعا خسته نباشی !!! :)
دوم اینکه باید با خود مک فرمت Mac OS Extended Journaled کنی

ممنون :(((
چه جوری؟؟
irantune

پست‌ها : 2

پستتوسط saeidk » 16 مارس 2014, 11:11

یعنی وقتی سیستم رو با dvd بوت می‌کنم disk utility هارد رو نمی‌شناسه؟
نماد کاربر
saeidk

پست‌ها : 1143

قبلیبعدی

بازگشت به سیستم عامل مک

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 17 مهمان