انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

دربارهٔ فرمت هارد؛ NTFS ،FAT ،exFAT ،HFS و غیره

بحث‌های کلی درمورد سیستم عامل مکینتاش (OS X)

Re: مشکل با هارد اکسترنال

پستتوسط Arzhang » 13 آوریل 2011, 12:01

من NTFS-3G را روی مک خودم و مک همکارم دارم و هر دو با آن کار می‌کنیم بدون مشکل. اما دیروز خواستم این برنامه را برای مک تازه خریده‌ی دوستم نصب کنم که با این خطا مواجه شدم.
Screen shot 2011-04-13 at 10.00.37 AM.png

فکر کردم شاید اشکال از این برنامه است. بنابراین آن را پاک کرده و Paragon NTFS 7 MAC OS X را نصب کردم. این برنامه بدتر از قبلی نه تنها اجازه‌ی نوشتن در هارد اکسترنال NTFS را نمی‌داد بلکه کلاً آن را مانت هم نمی‌کرد. حتی سیستم عامل را دوباره نصب کردم (بوت کردم و هارد را فرمت کردم) و دوباره تست کردم و به همین مشکل در مورد هر دو برنامه برخوردم.
مشکل به نظرتان کجاست؟
فقط یک توضیح را لازم می‌دانم: NTFS-3G موقعی روی مک من و همکارم نصب شده بود که ورژن سیستم عامل آن ۱۰/۶/۳ بوده است و مک این دوست جدیدم ۱۰/۶/۶ است. آیا به این نکته مربوط است؟ اگر جواب مثبت است چه طور می‌شود روی مک جدید دوستم ۱۰/۶/۳ را نصب کرد؟
ممنونم
نماد کاربر
Arzhang
Site Admin

پست‌ها : 1449

پستتوسط Pooria Azimi » 14 آوریل 2011, 18:14

راستش من هیچ چیزی به ذهنم نمیرسه. میشه از روشهایی (مثل http://hints.macworld.com/article.php?s ... 3140023382) استفاده کرد، اما من که به هیــچ عنوان استفاده از این جور hack ـها رو توصیه نمی کنم. احتمال زیادی وجود داره که بعد از مدتی، باعث خرابی پارتیشن هارد اکسترنالتون بشه.

آیا هارد اکسترنال دیگه یا ترجیحاً یک فلش NTFS رو هم امتحان کرده اید؟ منظورم اینه که آیا فقط با این هارد اکسترنال مشکل داره، یا مشکلش کلیه؟ و مشکلش نمی تونه ربطی به نسخۀ سیستم عامل داشته باشه (من با ۱۰/۶/۶ و ۱۰/۶/۷ با این برنامه و NTFS for Mac OS X مشکلی نداشته م).
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پست‌ها : 3332

پستتوسط Ali.Rastegar » 15 آوریل 2011, 01:23

من هم مثل پوریا آن hint را توصیه نمی‌کنم چون برای خیلی‌ها خرابی به بار آورده!
حدس من این است که مک همکار شما به دلیل جدیدتر بودن یا مدلش از ابتدا با کرنل ۶۴بیت بوت می‌شود که نسخهٔ نصب شده از MacFUSE با آن سازگار نیست. نسخه‌ای سازگار با ۶۴بیت را یا از اینجا بگیرید:
http://macntfs-3g.blogspot.com/
یا:
http://www.tuxera.com/community/ntfs-3g-download/
یا در مورد خود macfuse نسخهٔ غیر رسمی سازگار با ۶۴بیت:
http://www.tuxera.com/mac/macfuse-core-10.5-2.1.9.dmg
من تجربهٔ شخصی با کرنل ۶۴بیت ندارم اما ظاهر مشکل شما همان است.
MacBook Pro 2015
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پست‌ها : 2878

مشکل با هارد اکسترنال

پستتوسط alpine » 15 آوریل 2011, 18:12

سلام من یه هارد با پورت ۱۳۹۴ دارم وقتی به مک پروم وصلش می کنم از طریق ۱۳۹۴ کار نمی کنه ولی وقتی USB میزنم کار میکنه ولی فقط با مکپرو من اینطوریه و با چند تا مک پرو و مک بوک پرو دیگه زدم مشناختش !

کسی به این مشکل خورده ؟!
alpine

پست‌ها : 6

Re: هارد اکسترنال

پستتوسط Ilia » 15 آوریل 2011, 19:51

اگر وسایل فایروایر دیگر هم در کامپیوتر شما مشکل دارند، احتمالا اشکال از پورت فایروایر کامپیوتر شماست.

وقتی آن را وصل میکنید، Disk Utility را که در فولدر یوتیلیتی‌ها که آنهم در فولدر اپلیکیشن‌هاست را راه بیندازید و ببینید که آن را اصلا می‌یبیند یا نه. اگر دید رویش یکبار کیک و گزینهٔ mount را بزنید.

اگر آنجا دیده شود مشکل شما احتمالا حل میشود. اگر آنجا اصلا دیده نشود، ممکن است که پورت کامپیوتر شما مشکل داشته باشد، بخصوص که میگویید که با مک‌های دیگر درست کار میکند.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

پستتوسط Arzhang » 16 آوریل 2011, 19:21

Ali.Rastegar نوشته است:[نمایش]
نسخه‌ای سازگار با ۶۴بیت را یا از اینجا بگیرید:
http://macntfs-3g.blogspot.com/

جناب رستگار
من در لینک بالایی یک فایل tgz یافتم که با باز کردنش یک حجمی از فایل‌ها دیده می‌شوند که نمی‌دانم باید باهاشان چه کنم؟ یک گشتی زدم توی اینترنت و تنها فهمیدم گویا این یک فرمت کمپرس است برای یونیکس که نمی‌دانم چه باید بشود؟
پایدار باشید
نماد کاربر
Arzhang
Site Admin

پستتوسط Pooria Azimi » 16 آوریل 2011, 23:20

به‌نظر من خیلی بهتره که از کرنل ۶۴ بیتی استفاده نکنید؛ مگر این‌که ۸ یا ۱۶ گیگ رم دارید و کار خیلی سنگین ادیت فیلم و تصویر انجام می‌دید، یا امنیت داده‌هاتون خیلی اهمیت داره (در حالت کرنل ۶۴ بیتی، برنامه‌ها measure ـهای امنیتی بیشتری رو می‌تونن به‌کار می‌گیرن). در غیر این حالات، به‌نظرم استفاده از کرنل ۶۴ بیتی فعلاً اصلاً به دردسرش نمی‌ارزه. و دقت کنید که اگر فقط ۴ گیگ رم دارید، با استفاده از کرنل ۶۴ بیتی دارید دستی کلی از رمتون رو هدر می‌دید (چون تمام آدرس‌ها ۶۴ بیتی داده می‌شن، انگار که ۶۰۰-۷۰۰ مگابایت از رمتون رو بدون هیچ دلیلی دور انداخته باشید)!!!
حتماً می‌دونید که اسنولپرد ۳۲ بیتی، بر خلاف ویندوز، برنامه‌های ۶۴ بیتی رو ۶۴ بیتی اجرا می‌کنه. یعنی الآن از (فرضاً) ۱۰۰ process ـی که شما روی اسنولپرد ۳۲ بیتی‌تون دارید، ۸۳ تاشون ۶۴ بیتی اجرا شده‌ن (عدد رو فرضی گفتم). وقتی با کرنل ۶۴ بیتی می‌آیید بالا، این ۸۳ تا می‌شه ۸۴ تا (برنامه‌های قبلی + کرنل). منظورم اینه که ۶۴ بیتی بالا اومدن کار خیلی خاصی نمی‌کنه :-)

در کل، مگر اون که دلیل واقعاً قانع‌کننده‌ای برای استفاده از کرنل ۶۴ بیتی داشته باشید، نباید از اون استفاده کنید.

(اگر صحبتم اشتباه بوده دوستان تصحیح کنند، اما فکر می‌کنم حرفم درست بوده.)
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پستتوسط Arzhang » 17 آوریل 2011, 11:17

عطف به مشکلی که در بالا مطرح کرده‌ بودم دال بر خطایی که مک برای هارد اکسترنال‌های NTFS می‌داد، آقا ایلیا برنامه‌ای را به من معرفی کردند به نام MacDrive. این برنامه معکوس NTFS-3G عمل می‌کند یعنی روی ویندوز نصب می‌شود و فرمت HFS را به ویندوز می‌شناساند. با به کار گرفتن این برنامه، مشکل من به شکل برهان خلف (!) حل شد. اما هنوز راه حل‌های آقای رستگار را نتوانسته‌ام بیازمایم.
نماد کاربر
Arzhang
Site Admin

پستتوسط Arzhang » 17 آوریل 2011, 15:15

برای اطلاع دوستان بنویسم که مشکل من با هارد اکسترنال حل شد به یک شیوه‌ی بسیار ساده:
دوباره همان برنامه‌ی NTFS-3G را نصب کردم و این بار تیک Macfuse را برداشتم. بدون نصب مک فیوز، هارد اکسترنال NTFS هم شناخته می‌شود و هم می‌توان روی آن نصب کرد. متأسفانه روش‌های آقای رستگار در مورد من جواب نداد ضمن این که برنامه‌ی tuxera چون رایگان نبود نتوانستم آن را بیازمایم.
از پوریای عزیز، علی آقای رستگار و ایلیا خان که پی‌گیر بودند ممنونم
نماد کاربر
Arzhang
Site Admin

پستتوسط Ali.Rastegar » 22 آوریل 2011, 16:30

ببخشید دیر به بحث بر می‌گردم، از ایمیل شما برداشتم این بود که مشکل حل شده و با خیال راحت رفتم سراغ کار درس روش تحقیق.
خوشبختانه مشکلتون حل شده اما برای اطلاع افرادی که در آينده مشکل شما رو ممکنه پیدا کنن:
- متاسفانه نسخه‌ای از MacFUSE که در بستهٔ NTFS-3G هست سازگاری با کرنل ۶۴ بیت رو نداره، احتمالاً برای تشویق مردم به خرید محصول تجاری Tuxera.
- لینک آخری که دادم به نسخهٔ غیر رسمی macfuse ، ساخت tuxera و سازگار با ۶۴ بیت است. اگر NTFS-3g رو بدون macfuse نصب کنید و برای macfuse این رو بگیرید باید درست کار کنه:
- برای جناب ارژنگ هم احتمالاً همین اتفاق افتاده. اگر غیر از این شده ممنون می‌شم اصلاح کنن.
MacBook Pro 2015
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پستتوسط Arzhang » 25 آوریل 2011, 18:37

برای دوستان و جناب رستگار عزیز عرض می‌کنم که خیر، من همان NTFS-3G ای را که از قبل داشتم روی مک بوک پروی دوستم نصب کردم با این تفاوت که حین نصب، تیک macfuse رو برداشتم یعنی اون رو نصب نکردم. پس از ری استارت این برنامه به صحت کار کرد و ان تی اف اس رو شناخت. از لینک‌هایی که جناب رستگار داده بودند هم نتوانستم استفاده کنم چون همان‌طور که در بالا گفته‌ام، یک فایل tgz بود که نمی‌دانستم چه بایدش بکنم.
نماد کاربر
Arzhang
Site Admin

پستتوسط abdol » 25 آوریل 2011, 18:44

من این رو فقط جهت آگاهی می‌گم من به شخصه از هارد exFAT استفاده می‌کنم و هیچ مشکلی در مک و ویندوز ندارم به شما هم پیشنهاد می‌کنم که اگر مقدور هست هارد خود را به exFAT فرمت کنید که از این همه دردسر برای همیشه خلاص می‌شوید.
لقمان حكيم را گفتند : ادب از كه آموختي ؟ گفت : از بي ادبان !
MBP 5.5
abdol
Banned

پست‌ها : 686

exFAT / NTFS

پستتوسط 71007 » 25 آوریل 2011, 21:36

میخواستم ببینم کدوم یک از این فرمت ها بهتره - و چه فرقی با هم میکنن - و میخواستم ببینم HFS بهتره یا اینها و در کل میخواستم یه توضیح کاملی باشه
71007

پست‌ها : 11

پستتوسط Ali.Rastegar » 25 آوریل 2011, 21:53

ممنون از جناب ارژنگ که دوباره توضیح دادن. البته اگر این رو می‌گرفتید tgz نبود و حاوی نصاب سازگار با ۶۴بیت بود:
اگر دسترسی به آن سیستم داشتید ممنون می‌شوم System Profiler را از Applications/Utilities باز کنید و بر روی Software کلیک کنید و چک کنید برای 64bit Kernel and Extensions: چه چیزی نوشته. حدس می‌زنم اگر MacFUSE قدیمی باشد الان ۳۲بیت بوت می‌شود که کار می‌کند.(و جهت اطلاع NTFS-3G بدون MacFUSE کار نمی‌کند، حتما نسخه‌ای نصب شده روی سیستم هست.)
--
ممنون از عبدل بابت به اشتراک گذاشتن تجربه‌اش با exFAT.
MacBook Pro 2015
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

Re: exFAT / NTFS

پستتوسط Pooria Azimi » 25 آوریل 2011, 23:34

NTFS فایل‌سیستم پیشفرض ویندوز NT و نواده‌هاش (۹۸، ۲۰۰۰، XP، ویستا، و حتی اگر اشتباه نکنم، هفت) هست. از ویندوز ویستا (یکی از سرویس‌پک‌هاش)، کاربران این امکان رو دارند که از exFAT هم استفاده کنند. هر چند، معمولاً برای USB Flash disk ـها از این فایل‌سیستم استفاده می‌شه، نه دیسک‌های داخلی سیستم. اسنولپرد هم توانایی خوندن این نوع از فایل‌سیستم رو داره. در حقیقت، اگرسر و وکارتون با سیستم‌های مکینتاش و ویندوز ویستا/سونه، و یک فلش یا هارد اکسترنال دارید که از اون برای انتقال فایل بین این دو سیستم استفاده می‌کنید، می‌تونید فرمت اون درایو خارجی رو به‌جای NTFS، به exFAT در بیارید تا هر دو سیستم، به‌صورت native بتونند اون رو بخونند و روش بنویسند و نیاز به برنامه‌هایی مثل NTFS for Mac OS X و Mac Fuse و امثال اون نباشه.

البته، NTFS و exFAT خیلی برتری نسبت به HFS که شما اشاره کردید دارند (که فایل‌سیستم پیش‌فرض مکینتاش تا قبل از ۸٫۱ بود). از جمله Journaling و Recovery management. اما فکر کنم منظور شما +HFS، فایل‌سیستمی که Mac OS از ۸٫۱ به این‌سمت استفاده می‌کنه بود که جورنالینگ و Recovery management و خیلی امکانات دیگه بهش اضافه شده.

HFS همون‌جور که از اسمش مشخصه، ساختار درختی داره (Hierarchal File System) و حالتی شبیه B-Tree داره (که من علاقهٔ عجیبی بهش دارم!).
http://developer.apple.com/library/mac/ ... n1150.html
http://support.apple.com/kb/ht1604

در مورد NTFS و exFAT همچین اطلاعات دقیقی روی MSDN نیست، و بهتره به لینک‌های زیر نگاه کنید:
http://sourceforge.net/projects/linux-n ... ation/0.5/
http://www.sans.org/reading_room/whitep ... stem_33274

در کل، NTFS و exFAT و +HFS برای end user خیلی تفاوتی ندارند، و هیچ‌کدوم ارجحیت خاصی نسبت به دیگری ندارند. ۹۰٪ امکاناتی که یکی در اختیار قرار می‌گذاره، بقیه هم دارند. فقط در implementation تفاوت‌هایی دارند. تا جایی که ذهنم یاری می‌کنه (این رو از یکی از دوستانم شنیده‌م)، برتری‌ای که NTFS نسبت به +HFS داره، اینه که encryption در حد فایل‌سیستم رو هم داره (کاری که مکینتاش در سطح سیستم‌عامل انجام می‌ده) که البته در عمل، چه از نظر سرعت چه امنیتی خیلی تفاوتی با هم ندارند. و البته، +HFS هم این مزیت‌رو داره که POSIX compliant هست، و همچنین گویی دسترسی به متادیتای فایل‌ها خیلی در اون سریعتره (و همین به سرعت بالای مک در جستجو با اسپات‌لایت در تمامی متادیتاهای فایل‌ها کمک می‌کنه).
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

قبلیبعدی

بازگشت به سیستم عامل مک

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 21 مهمان