انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

دربارهٔ فرمت هارد؛ NTFS ،FAT ،exFAT ،HFS و غیره

بحث‌های کلی درمورد سیستم عامل مکینتاش (OS X)

دربارهٔ فرمت هارد؛ NTFS ،FAT ،exFAT ،HFS و غیره

پستتوسط navidpaya » 18 ژوئن 2010, 14:51

سلام
فکر کنم همه کم و بیش با این قضیه سروکار داشتین. من برای نوشتن روی هارد اکسترنال WD-My Pass 500 GB خودم MacFUSE و NTFS-3g رو نصب کردم. مشکلی که دارم اینه که وقتی میخوام چیزی روی هارد بریزم سرعت انتقال خیلی پایینه (چیزی حدود ۶ مگابایت بر ثانیه). یه بار هم کامل همه چیز رو پاک کردم (MacFUSE و NTFS-3g رو) و بعد از اینکه با OnyX یه بار سیستم رو مرتب کردم دوباره نصبشون کردم ولی فرجی نشد. میخواستم بدونم بقیه دوستان این مشکل رو دارن یا نه و اگه دارن برای حلش چیکار کردن؟ گزینه‌ دیگه‌ای غیر از اینهایی که گفتم وجود داره؟ فقط گزینه پولی توصیه نکنین که امکانش نیست.
در حاشیه همین سوال کسی موفق شده از توی Mac به پارتیشن‌هایی با فرمت ext3 دسترسی پیدا کنه؟
ممنون از توجه و وقتی که برای خوندن سوالم گذاشتین.
navidpaya

پست‌ها : 66

Re: مشکل سرعت در هنگام نوشتن روی پارتیشن‌های NTFS

پستتوسط Pooria Azimi » 18 ژوئن 2010, 22:10

این که خوندن از نوشتن کمتر طول میکشه طبیعیه.

من الآن یک فایل ۱۰۶ مگابایتی (آی‌تیونز ۹٫۲) رو یک بار از فلش خوندم و یک‌بار، نوشتم. دفعهٔ اول ۵ ثانیه طول کشید و دفعهٔ بعد، ۲۰ ثانیه. اما به نظر من هم این اختلاف، خیلی عادی نیست؛ راستش من که تا بحال جایی در مورد این موضوع مطلبی نخونده‌م و نمی‌دونم که آیا باید این‌قدر طول بکشه یا نه، اما دوستان اگر راهی به ذهنشون برسه احتمالاً می‌گن.
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پست‌ها : 3332

پستتوسط Ilia » 18 ژوئن 2010, 23:03

چرا اصرار دارید که فایل را NTFS داشته باشید؟ چرا فرمت مکش نمیکنید یا اقلا Fat32. اگر برای وصل کردن هم به مک و هم به پیسی است، NTFS چندان فکر خوبی نیست.
بهتر است کامپیوترها رابا هم شبکه کنید و هاردتان را فرمت مک کنید.

در اینکه MacFuse و NTFS-3g سابقهٔ ایجاد مشکل دارند، بحثی نیست.

ویندوز هم یک یوتیلیتی دارد بنام MacDrive که اگر در ویندوز اینستالش کنید پیسی فرمت HFS+ را میخواند و مینویسد. البته من از آن استفاده نکرده‌ام. این آدرسش:‌
http://www.mediafour.com/products/macdrive

ایلیا
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

پستتوسط Amir_S » 18 ژوئن 2010, 23:20

منم به این مشکل بر خوردم... یکی از دوستان یه هارد NTFS داره، روی مکبوک خودش خیلی سریع (مشابه سرعتی که تو ویندوز داره) هم می خونه و هم مینویسه، ولی روی مک بوک من و بقیه دوستان اینطور نیست...
راستی یکی از دوستانم هم یه پلیر کریتیو داره که فرمت FAT32ه، ولی با اون هم همین مشکل رو دارم (روی ویندوز سرعتش معمولیه ولی روی مک خیلی پایینه...
(البته این تنها موردی که با FAT32 مشکل دارم.)
MacBook Pro 990:
13" Unibody, CPU: 2.26GHz, RAM: 5 GB, SSD: 250GB, HDD: 1TB
OSX 10.15.3
•••
iPhone 4S: 32GB
iOS 9.5.3
•••
iPhone 7Plus: 128GB
iOS 14.2
•••
iPad Air 2: 64GB-4G
iOS 14.2
نماد کاربر
Amir_S
Site Admin

پست‌ها : 1794

پستتوسط Pooria Azimi » 19 ژوئن 2010, 02:58

من تا بحال نمیدونستم که HFS ( یا همون Mac OS Extended Journal ) رو میشه در ویندوز، هم خواند و هم بتوان "نوشت". علاوه بر برنامۀ بالایی (Mac Drive)، برنامۀ رایگان زیر هم برای این کار هست که من در اولین فرصت اون رو امتحان خواهم کرد و اگر کاراییش خوب باشه، دیگه دست از سر NTFS بر میدارم:

http://hem.bredband.net/catacombae/hfsx.html

لینک دانلود:
http://sourceforge.net/projects/catacom ... -setup.exe
(در داخل ایران این برنامه قابل دسترس نیست)

تصویر
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پست‌ها : 3332

Re: Mac OS X 10.6 Snow Leopard

پستتوسط Ali.Rastegar » 05 دسامبر 2010, 22:58

تا دوباره ناپدید نشدم اینم بگم که داشتم در Disk Utility یک دیسک رو فرمت می‌کردم که دیدم فایل سیستم نسبتا جدیدExFAT اضافه شده به گزینه‌ها! ظاهرا از ۱۰.۶.۳ یا ۱۰.۶.۴ به به بعد در بعضی مک‌ها که SD XC می‌خوندن این پشتیبانی اضافه شده و از ۱۰.۶.۵ به همهٔ مک‌ها!
به نظرم اگر پشتیبانی پایداری باشه خیلی خبر خوبیه چون بعد از مدتها* میشه با خیال راحت فایل‌های بالای ۴ گیگ رو با دیسک‌های اکسترنال و... بین مک و ویندوز منتقل کرد.
لازم به ذکره که پشتیبانی از ExFAT در ویندوز از XP تا Vista بعد از نصب updateها اضافه میشه و در ویندوز ۷ ظاهرا از اول هست.
* راه حل‌های تجاری و مجانی که امکان نوشتن روی NTFS رو به مک می‌داد هیچوقت برای من کیفیت قابل قبولی نداشت. اما حالا که اپل داره رسما پشتیبانی می‌کنه از ExFAT میشه توقع بالاتری داشت.
MacBook Pro 2015
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پست‌ها : 2878

پستتوسط Ali.Rastegar » 06 دسامبر 2010, 15:33

این هم امیدوارم تکراری نباشه.
همونطور که می‌دونید Snow Leopard برای محاسبهٔ سایز دیسک‌ها از مبنای ۱۰ استفاده می‌کنه، در حالی که نسخه‌های قبلی سیستم عامل مک و سایر سیستم‌های عامل بر مبنای ۲ محاسبه می‌کنن و این شرکت‌های سازندهٔ هارد دیسک و فلش و... هستن که مبنای ۱۰ رو استفاده می‌کنن.
اگر منظورم رو متوجه نشدید، در نسخه‌های قبلی سیستم عامل مک و سایر سیستم‌های عامل هر ۱۰۲۴ بایت یک کیلوبایت حساب می‌شد. اما Snow Leopard و همینطور شرکت‌های سازندهٔ هارد دیسک، فلش و... هر ۱۰۰۰ بایت رو یک کیلوبایت حساب می‌کنن.
شاید تصمیم اپل که مثل سازنده‌های هارد دیسک بر مبنای ۱۰ محاسبه کنه در درازمدت منطقی‌تر و کاربرپسندتر باشه اما من شخصا در حال حاضر ترجیح می‌دم مثل قبل بر مبنای ۲ محاسبه کنه. خوشبختانه یک نفر هر update که برای Snow Leopard میاد مطابق با اون یه ابزار ارائه می‌کنه که دوباره مثل قبل سایزها رو بر مبنای ۲ محاسبه کنه.
http://web.me.com/brkirch/brkirchs_Soft ... eBase.html
توجه داشته باشید که این ابزار در terminal اجرا میشه و استفاده ازش یه مقدار ریسک داره، سازنده‌اش و من هیچ مسئولیتی در قبال مشکلات احتمالی نمی‌پذیریم :-)
بعد از استفاده یک restart بکنید تغییرات اعمال می‌شه. البته هربار بعد از نصب updateهای اصلی Mac OS X این کار خنثی می‌شه، برای همین بعد از update، نسخهٔ جدید این ابزار رو هم بگیرید و اجرا کنید. اگر هم نگران بودید قبل از update می‌تونید این ابزار رو دوباره در Terminal اجرا کنید تا کار خودش رو خنثی کنه و به مبنای ۱۰ برگرده.
دستور اجرا در Terminal مشابه این خواهد بود:
کد: انتخاب همهٔ
sudo /Applications/switchDiskSizeBase/switchDiskSizeBase
MacBook Pro 2015
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پستتوسط AliGhz » 06 دسامبر 2010, 15:54

Ali.Rastegar نوشته است:[نمایش]
این هم امیدوارم تکراری نباشه.
همونطور که می‌دونید Snow Leopard برای محاسبهٔ سایز دیسک‌ها از مبنای ۱۰ استفاده می‌کنه،...

تکرای -حداقل برای من- که نبود هیچ، خیلی هم نکتۀ جالب و مفیدی بود. من اولین بار وقتی متوجه این "مشکل" :-D یا رفتار غیرعادی شدم که می‌خواستم برای سایتی عکس بفرستم و حجم عکس باید حتما زیر یک عدد خاص می‌بود. با فتوشاپ به‌قاعدۀ قبل (مثل زمانی که با ویندوز کار می‌کردم) عکس را resize کردم اما وقتی در فایندر آن را نگاه کردم، دیدم حجم عکس از آن عدد بیشتر است! چند بار عکس را resize کردم و حتی کیفیت تبدیل jpg را به پایین‌ترین حد رساندم، اما درست نشد که نشد! آخرش در سیستم ویندوز چک کردم و دیدم با همین گام‌ها و همان اعداد اول، حجم عکس -همان‌طور که انتظار داشتم- زیر حداکثر اندازۀ مجاز است! همان عکس را در مک نگاه کردم و دیدم باز حجمش را بیشتر نشان می‌دهد! در حالی که حسابی کُفری شده بودم، عکس را آپلود کردم... همیشه این سوال در ذهنم بود و می‌خواستم بپرسم یا دنبال جوابش بگردم؛ که امروز جواب خودش رسید :-)
 Think Different.
نماد کاربر
AliGhz
Site Admin

پست‌ها : 2144

پستتوسط Ali.Rastegar » 06 دسامبر 2010, 22:35

خیلی خوشحال می‌شم مفید واقع بشه :-)
MacBook Pro 2015
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پستتوسط MacShadow » 06 دسامبر 2010, 22:40

بسیار جالب بود چون من خودم نیز می خواستم ببینم که بر اساس باینری کار می کند یا دهدهی ممنون از راهنمایی اما لطف کنید خطرات احتمالی این پک را هم بگویید .
MacShadow

پست‌ها : 234

پستتوسط Ali.Rastegar » 06 دسامبر 2010, 23:31

خواهش می‌کنم.
خطر احتمالی به این خاطره که داره فایل‌های سیستم‌عامل رو patch می‌کنه، اگر درست خاطرم باشه به طور مشخص Foundation Framework رو. ممکنه اگر این کار رو درست انجام نده باعث ناپایداری بشه. اما من شخصا از ۱۰.۶.۴ تا به حال از این ابزار استفاده کردم و مشکلی نداشتم. خوبیش اینه که قبل از عمل patch دقیقا چک می‌کنه Foundation Framework شما همون نسخه‌ای باشه که قراره اون رو patch کنه و دستکاری‌های دیگه‌ای هم نشده باشه. ضمن اینکه source code ابزاری که patch می‌کنه همراهش هست و خودتون می‌تونید ببینید دقیقا چطور عمل می‌کنه.
MacBook Pro 2015
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

بهترین فرمت برای هاردهای اکسترنال

پستتوسط shirazigs » 29 دسامبر 2010, 17:01

اگر از هارد اکسترنال برای سیستم مک استفاده میکنید.

ممکنه مثل بنده ، هنگام کپی کردن یک سری فایلها بر روی هارد دیگه به این پیغام برسید:
"You can't copy "File" because it has the same name as another item in the destination volume, and that volume doesn't distinguish between upper- and lowercase letters in filenames"

بهترین راه حل اینکه از همان اول یا در اولین فرصت هاردتون رو با این خصوصیت فرمت کنید(تا دنبال فایل های کپی نشده نگردین):
"Case Sensitive, Journaled"

شاد و سربلند باشید

منابع
http://discussions.info.apple.com/threa ... ID=2293020
http://forums.macrumors.com/showthread.php?t=777761
پیوست‌ها
AM.png
تصویر پیغام خطا
نماد کاربر
shirazigs

پست‌ها : 32

دربارهٔ فرمت هارد؛ NTFS، Fat، exFat، HFS و غیره

پستتوسط REZAgh » 13 ژانویه 2011, 21:28

سلام خدمت همه دوستاران مک
وقتی من یک هارد اکسترنال WDیا سیگیت به مک وصل می کنم از من می پرسه که جهت استفاده در تایم ماشین استفاده شود که گزینه منفی را انتخاب می کنم و بعد وقتی می خواهم که از اطلاعاتم بک آپ بگیرم امکان کپی ندارد .
در صورتی که یک فلاش ۸ گیگی را وصل می کنم فایل ها به راحتی کپی می شود
می خواستم بدانم که دلیلش چیست ؟
در ضمن چرا سیستم مک گزینه sendto مثل پی سی را ندارد؟
تنها کسانی که انسان را می شناسند می توانند برایش کار کنند- زمان بهترین حکم را خواهد کرد
نماد کاربر
REZAgh

پست‌ها : 54

Re: مشکل با هارد اکسترنال

پستتوسط Ilia » 13 ژانویه 2011, 22:12

رضا جان،

هاردت فرمت چیست؟ اگر NTFS باشه، مک فقط میخواندش و رویش نمینویسه. در این باره زیاد در ایرماگ بحث شده. بگردی پیدا میکنی.

Send to مال ویندوزه و ربطی به مک نداره.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

Re: مشکل با هارد اکسترنال

پستتوسط Ali.Rastegar » 14 ژانویه 2011, 15:22

در مورد send to اگر برای bluetooth می‌خواهید در Mac OS X 10.6 از System Preferences>Keyboard برگهٔ Keyboard Shortcuts قسمت Services می‌تونید فعال کنید.(اگر لیست گیج کننده است تو قسمت Files and Folders ببینید)
ضمنا برای امثال Dropbox هم سرویس‌هایی درست شدن. کلا سرویس‌ها همیشه گنج ناشناختهٔ Mac OS X هستن، بد نیست بعضی سرویس‌های دیگه رو هم ببینید:
http://www.macosxautomation.com/service ... tions.html
http://veritrope.com/snow-leopard-services/
----
اگر Mac OS X 10.6 با به‌روزرسانی‌های جدید(فکر کنم ۱۰.۶.۵ به بعد) دارید امکان فرمت کردن هارد اکسترنال به ExFAT هم هست که اینجوری دیگه محدودیت ۴ گیگابایت برای هر فایل در FAT32 رو ندارید و در هر دوی مک و ویندوز ۷ می‌تونید اطلاعاتش رو بخونید و همچنین روی اون بنویسید. برای ویستا و XP هم به‌روزرسانی مربوط به ExFAT رو نصب کنید پشتیبانی اضافه میشه. توجه داشته باشید که فرمت کردن باعث پاک شدن اطلاعات روی اون هارد میشه پس حتما پشتیبان بگیرید.
در مورد NTFS هم همونطور که ایلیا گفت خیلی بحث شده و اون هم راه حل داره یک جستجو بکنید.
MacBook Pro 2015
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

بعدی

بازگشت به سیستم عامل مک

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 19 مهمان