انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

لایِن — Mac OS X 10.7 Lion

بحث‌های کلی درمورد سیستم عامل مکینتاش (OS X)

Re: لایِن — Mac OS X 10.7 Lion

پستتوسط sadeghi » 04 اوت 2011, 00:53

عرضم به اين موضوع بى ربط است اما در راستاى آن بحث فارسى سازى و غيره اين فعل راندن كه احمدآقا براى to run به كار مى برد خيلى جالب است. از همين مصدر بران و راندم و .... شباهت جالبش با فعل انگليسى نوعى شيرينى در كاربردش ايجاد مى كند. پيشنهاد مى كنم ازاين پس به جاى تركيب نامانوس ران كردم بگوييم راندم.

محسن
sadeghi

پست‌ها : 344

پستتوسط Behnam » 04 اوت 2011, 07:31

pooriaazimi نوشته است:[نمایش]
این ابزار، با یک اپل‌اسکریپت کار ریختن لاین روی دی‌وی‌دی، دیسک خارجی USB یا فایروایر رو راحت می‌کنه:

http://blog.gete.net/lion-diskmaker-us/

××××××× توضیحاتش رو کامل بخونید. گفته ریختن روی دیسک خارجی، تمام پارتیشن‌ها رو پاک می‌کنه. پس اصلاً با این برنامه سعی نکنید لاین رو روی هارد اکسترنال بریزید و فقط روی حافظهٔ فلش USB که کلاً ۴ یا ۸ گیگ جا داره (و هیچ اطلاعاتی روش نیست) بریزیدش، یا روی دی‌وی‌دی رایت بکنیدش.

مهدی کار ناتمام مرا در مورد HD Recovery تمام کرد، من هم فکر کردم بد نیست این برنامه را امتحان کنم.
اولاً همانطور که پوریا گفته حتماً توضیحاتش را بخونید. این برنامه خیلی مختصر و مفید است و عملاً برای DVD ساختن به درد می‌خورد و اگر روی یک هارد اینستالر را بریزد، همهٔ آن هارد از نو نوشته می‌شود.
ثانیاً اگرچه آزمایش من ظاهراً موفقیت‌آمیز بود (می‌گویم «ظاهرا» چون DVD درست شده ولی آن را بکار نبرده‌ام چون لاین رو هنوز در هارد خارجی نصب دارم و نیازی به نصب نبود) اما لحظات ترسناکی را پشت سر گذاشتم!
همانطور که در توضیحات سایتش هشدار داده بود، دانلود نصب لاین من مدتها بود که پاک شده بود و ناچار شدم از App Store مجدداً آن را دانلود کنم. پس یک نیمساعت دیگر سر این قضیه تلف شد (یا ۱۹ ساعت برای دیگران!)
وقتی که دانلود کامل شد پنجرهٔ اینستالر شیر ظاهر شد که البته من دکمهٔ continue را فشار ندادم. در عوض آن برنامهٔ Lion Disk Maker را که قبلاً دانلود کرده بودم راه انداختم و بین DVD و یک هارد درایو ، DVD را انتخاب کردم. DVD خیلی سریع درست شد و eject شد. سرعت غیر معمول burn کردن این DVD یکی از دلایلی است که می‌گویم «ظاهراً» DVD سوخته شده است. از اینجای قضیه به بعد دقایق ترسناک شروع شد.
DVD را که eject شده بود دوباره وارد کردم تا مطمئن شوم تمام اینستالر در این مدت کوتاه بار زده شده است. DVD وارد درایو شد و هیچ چیزی ظاهر نشد. eject هم نمی‌شد چون از دیدگاه کامپیوتر چیزی در درایو نبود که eject شود! گفتم ریستارت کنم شاید حالش جا بیاید، ریستارت نشد چون Lion Disk Maker حاضر نبود quit کند. آن را force quit کردم و بعد ریستارت کردم. نه در جریان ریستارت eject شد (که معمولاً می‌شود) و نه بعد از بالا آمدن لاین خبری از DVD در درایو بود. startup disk خودم را از درایو لاین خارجی به خود مک برگردانم و دوباره ریستارت کردم. اینبار روی پلنگ برفی DVD ظاهر شد و هم توانستم ببینم که اینستالر را دارد و هم توانستم آن را eject کنم. با خود گفتم اگر درایو دیگری برای startup نداشتم، قضیه از دقایقی ترسناک به دورانی وحشتناک تبدیل می‌شد چون این اپتیکال درایو بود که شناخته نمی‌شد و DVD هم در آن مانده بود. پس DVD سیستم عامل و بک‌آپ و این چیزها هم برای خروج از این شرایط به درد نمی‌خوردند!
این هم داستان نه چندان آرام بخش من از سوزاندن DVD لاین!
روی لاین داشتم از این چیزها screenshot می‌گرفتم که متوجه چیز دیگری در لاین شدم. در Preview (و احتمالاً همه جا) در File Dropdown منو فرمان Save As دیگر وجود ندارد (command+shifit+s). فرمان command+s بجای Save به Save a Version تبدیل شده است. برای Save As حالا Export وجود دارد که هنوز کلید میانبر ندارد.
پیوست‌ها
Preview File Menu.jpg
Preview File Menu.jpg (42.61 KiB) - بازدید 11574 بار
Lion DVD.jpg
نماد کاربر
Behnam

پست‌ها : 3534

پستتوسط GK » 04 اوت 2011, 18:46

با سلام
به دو سه دلیل خاصی من مجبورم روی برنامه Preview5.0 پلنگی کار کنم چرا که Preview 5.5 شیر فعلا کارم را راه نمی‌اندازد. وقتی از 10.6 می‌آورم و می‌نصبمش روی 10.7 باز نمی‌‌شود، حتی با مد 32
کسی آیا راه چاره‌ای برای این امر می‌شناسد؟؟
روز و روزگارتان ‌خوش
ق.خ
iMac Intel 2.66GHz, Osx 10.7.3
GK
مدیر بازنشسته

پست‌ها : 954

پستتوسط Nyaiesh » 04 اوت 2011, 19:25

گمان بهترین کار برنامه‌‌ای دیگر است اگر بفرمایید چرا از آن قدیمی‌تر استفاده می‌کنید بهتر می شود کمک کرد.
خدایا کیهان و زمین و نوترون در طواف و ما در خواب
نماد کاربر
Nyaiesh

پست‌ها : 357

پستتوسط GK » 04 اوت 2011, 20:04

m]reza نوشته است:[نمایش]
گمان بهترین کار برنامه‌‌ای دیگر است اگر بفرمایید چرا از آن قدیمی‌تر استفاده می‌کنید بهتر می شود کمک کرد.

دوست عزیز، این مشکل ممکن است برای کس دیگر و برای برنامه‌ی دیگری نیز صورت دهد. بهتر است بگردیم ببینیم چرا مثلا، iCal 4 پلنگی روی شیر و به جای iCal 5 کار نمی‌کند
روز و روزگارتان ‌خوش
ق.خ
GK
مدیر بازنشسته

پستتوسط papiyoon » 05 اوت 2011, 02:05

من از وقتی اومدم تو لاین یه مشکل عجیب پیدا کردم اونم اینکه تو شبکه خونه پی‌سی و لپ تاپ ویندوزی نمی‌تونن مک رو داخل شبکه خودشون ببینن!
چکار باید کرد دقیقا ؟ کسی این مشکل رو داشته ؟
یه مشکل عجیب‌تر هم اینکه نمی‌تونم یوزر اصلی مک رو برای دسترسی به فولدرهای شر شده مک از طریق ویندوز انتخاب کنم! مجبور شدم یه یوزر جدا برای دسترسی به شر آیتم‌های مک از طریق ویندوز، بسازم
MacBook Pro 15" i7 2.2 Quad + 16GB DDR3 + SSD 120GB + OS X Mavericks
iPhone 5S 64GB Space Gray
iPad (3rd Generation) 64GB White
http://twitter.com/Mehrdad
نماد کاربر
papiyoon

پست‌ها : 27

پستتوسط Nyaiesh » 05 اوت 2011, 02:25

[نمایش]
دوست عزیز، این مشکل ممکن است برای کس دیگر و برای برنامه‌ی دیگری نیز صورت دهد. بهتر است بگردیم ببینیم چرا مثلا، iCal 4 پلنگی روی شیر و به جای iCal 5 کار نمی‌کند

اگر هم بفهمیم خیال نمی‌کنم بتوان کاری کرد چون اپل بعد از عرضه یک سیتم عامل جدید تعهدی ندارد که برنامه‌های سیستم عامل قبلی با آن کار کند بخصوص لاین که همه چیزش متحول شده است.
خدایا کیهان و زمین و نوترون در طواف و ما در خواب
نماد کاربر
Nyaiesh

پست‌ها : 357

پستتوسط Behnam » 05 اوت 2011, 03:01

من کمی شک دارم. اپل تعهدی ندارد از برنامه‌های از نظر فنی عقب مانده پشتیبانی کند. این منطق همیشگی اپل بوده است. همیشه فرصتی را برای برنامه‌نویسان داده که خود را با تکنولوژی متحول اپل تطبیق دهند و بعد اگر نداده‌اند از کار افتاده‌اند. ولی در مورد شیر این منطق در صورتی موجه است که فرض بر این باشد که شیر تکنولوژی پیشرفته‌تری از پلنگ است. من که هنوز متقاعد نشده‌ام. متفاوت بله، پیشرفته‌تر... هنوز باید پیشرفت کند!
البته اپل عادت دارد که یک نسخهٔ بتا را به عنوان یک کالای جدید به خورد جماعت بدهد. از اولین نسخهٔ Mac OS X داستان همین بوده است! می‌گذارد که «دنیای واقعی» بتا تستر تولیدات جدید او باشند!
وقتی Save As را بر می‌دارد و حتی کلید میانبری به عقلش نرسیده که برای Export بگذارد، لابد منتظر است که کاربران برایش تست بکنند و بگویند چه چیزی بهتر است!
نماد کاربر
Behnam

پست‌ها : 3534

پستتوسط Pooria Azimi » 05 اوت 2011, 03:27

GK نوشته است:[نمایش]
با سلام
به دو سه دلیل خاصی من مجبورم روی برنامه Preview5.0 پلنگی کار کنم چرا که Preview 5.5 شیر فعلا کارم را راه نمی‌اندازد. وقتی از 10.6 می‌آورم و می‌نصبمش روی 10.7 باز نمی‌‌شود، حتی با مد 32
کسی آیا راه چاره‌ای برای این امر می‌شناسد؟؟

من همون ۷-۸ ساعت پیش، یک جوابی خواستم بدم که بعد منصرف شدم (چون ازش مطمئن نبودم، و امکان تست روی لاین رو نداشتم). احتمال کمی وجود داره که ایراد از Info.plist نسخهٔ قدیمی Preview باشه که سازگار با لاین نیست. من اگر بودم، یک‌بار این فایل رو از Preview جدید به نسخهٔ قدیمی می‌بردم و اگر مشکل حل نمی‌شد (که احتمالاً نمی‌شه)، با مقایسهٔ دو نسخه سعی می‌کردم اون فایل رو کمی دستکاری کنم تا بالاخره اجرا بشه. مثلاً در نسخهٔ لاین، صفت BuildMachineOSBuild به فایل Info.plist اضافه شده، همچنین صفت NSSupportsSeamlessOpening (برای پشتیبانی از AutoSave)، یا LSApplicationCategoryType (نوع برنامه در Mac App Store) و چند دوجین صفت دیگه. ممکنه سیستم‌عامل اول چک می‌کنه که (فرضاً) صفت NSSupportsSeamlessOpening وجود داره یا نه. اگر وجود نداره، اصلاً برنامه رو اجرا نمی‌کنه.

اما راستش من خوشبین نیستم که با همچبن دستکاری‌هایی بشه درست کرد؛ چون اگر در صورت نبود صفتِ خاصی در Info.plist برنامه رو اجرا نمی‌کرد، خوب خیلی از برنامه‌هایی که برای اسنولپرد ساخته شده‌ن هم این صفت رو ندارن و اونا هم نباید اجرا می‌شدن.
یک احتمال دیگه اینه که Preview قدیمی از فریم‌ورک‌های قدیمی (مربوط به ۱۰٫۶) استفاده می‌کنه که در ۱۰٫۷ قرار داده نشده‌ن. شاید در Console بنویسه که دلیل کرش کردن چی بوده و از اون‌جا بشه فهمید مشکل از کجاست...
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پست‌ها : 3332

پستتوسط GK » 05 اوت 2011, 11:54

با سلام مجدد
قبل از پست این مشکل، من info.plist و غیره را کنترل و دستکاری کرده بودم. در نمایش console و نیز روی فایل‌های log & crash معمولا از دست framework شاکی ست. و این، برای برنامه‌ای به این فسقلی واقعا جای تعجب دارد. سیستم عامل شیر را می‌شود با update پلنگ به دست آورد. انتقال و مهاجرت تمام داده‌ها و برنامه‌ها از پلنگ به شیر ممکن است، برنامه‌های قدیمی universal رو آن کار می‌کنند، نسخه‌های متعدد یک برنامه را حتی می‌شود سوا و مستقل از هم روی شیر اجرا کرد... کماکان، چیزی نظیر 5 .0 Preview که هنوز روی پلنگ برای خود بازاری دارد، روی شیر شده است «ابسلت!!!»
به هر حال، همانطور که یکی از دوستان گفت، ما با اپل عادت کرده‌ایم : تا شیر به نسخه‌ی 10.7.5 نرسد همچنان بتا خواهد ماند!!!!!
روز و روزگارتان ‌خوش
ق.خ
GK
مدیر بازنشسته

پستتوسط DEopen » 05 اوت 2011, 13:54

با سلام به همگی ،
من lion را با gift card خریداری کردم و نصب کردم ، چند روزه که با اون کار میکنم ، و سرعت انجام کارهام بیشتر شده ، ولی از میزان رم مصرفی میترسم ، من رم رو مانیتور میکنم و میشه گفت که از مقدار بسیار بیشتری از رم استفاده میکنه ، و احتمال میدم ۲ گیگ رم دیگه برای من مناسب نباشه ، البته در این چند روز ۲ بار بیشتر بخاطر swapping زمانم تلف نشده ولی احتمال میدم که در آینده این swapping برای برخی کاربران مانند من مشکل آفرین باشه ، و نیاز به ارتقا رم به ۴ گیگ حس بشه ، ظاهر سیستم عامل خیلی بهتر شده ، در کل به نظرم واقعا سیستم به خوبی ارتقا پیدا کرده ، فقط نرم افزارها در سیستم عامل جدید کمی ناسازگاری دارند که کاملا عادیه ،
تصویر
نماد کاربر
DEopen

پست‌ها : 15

پستتوسط GK » 05 اوت 2011, 14:06

دوست عزیز DEopen
من با اجازه‌ی شما اندازه تصویر آواتاری شما را اندکی کوچک کردم تا در کادر جا گیرد
ممنون
ق خ
روز و روزگارتان ‌خوش
ق.خ
GK
مدیر بازنشسته

پستتوسط Ali.Rastegar » 05 اوت 2011, 14:37

برای استفاده از Preview نسخهٔ اسنولپرد به MeshKit.Framework نیاز دارید که ظاهراً دیگر همراه لاین نصب نمی‌شود*. آن را از اسنولپرد در این مسیر:
کد: انتخاب همهٔ
/System/Library/PrivateFrameworks/MeshKit.framework

کپی کنید به همین مسیر در لاین و دوباره سعی کنید برنامه را باز کنید.
در یک آزمایش کوتاه به نظر درست کار می‌کرد اما تضمینی نیست که خوب و پایدار عمل کند.
---
به نظر من هم این قضیه Versions و Autosave باعث کاهش کارایی برنامه‌هایی مثل Preview شده‌اند. مثلاً Preview قبلا به خوبی حجم فایل در آینده را تخمین می‌زد که دیگر نمی‌کند. TextEdit هم که انگار دیگر Save as ندارد و فقط Export as PDF که فاجعه است!(البته درموردش تحقیق نکرده‌ام شاید راه حلی داشته باشد. به عنوان راه حل موقت TextEdit اسنولپرد را هم می‌توان استفاده کرد)
* به نظر می‌رسد که SceneKit جایگزین MeshKit شده است.
آخرین ویرایش توسط Ali.Rastegar on 05 اوت 2011, 15:00, ویرایش شده در 2.
دلیل: اضافه کردن توضیح SceneKit
MacBook Pro 2015
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پست‌ها : 2878

پستتوسط GK » 05 اوت 2011, 15:02

علی جان ممنون از راهنمایی‌ات. در System/Library/PrivateFrameworks k فایلMeshKit.framework را نیافتم (تمام سیستم من unhidden است
منظور تMediaKit.framework نبود؟
تکست‌ادیت با اینکه save as ندارد چیزی دارد شبیه save ، در نسخه فرانسوی من Enregistrer... که همان کار save as را انجام می‌دهد

ویرایش : meshkit را یافتم. کلی عذر و پوزش!!!
روز و روزگارتان ‌خوش
ق.خ
GK
مدیر بازنشسته

پستتوسط Ali.Rastegar » 05 اوت 2011, 15:06

خواهش می‌کنم قلی جان. برایت ایمیل کردم. (Meshkit را باید در پارتیشن اسنولپرد پیدا کنی و به لاین کپی کنی. یا اینکه از ایمیل من آن را بگیری و در لاین کپی کنی)
برای TextEdit هم منظورم بعد از اولین save است. مثلا اگر فایل rtf قبلا ساخته شده را بخواهم به فرمت دیگری save کنم.
ویرایش: جالب اینکه خودت فایل را یافتی و در این مدت هنوز ایمیل من با اینکه حجمی ندارد ارسال نشده بود و تازه الان ارسال شد.
MacBook Pro 2015
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پست‌ها : 2878

قبلیبعدی

بازگشت به سیستم عامل مک

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 20 مهمان