انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

لایِن — Mac OS X 10.7 Lion

بحث‌های کلی درمورد سیستم عامل مکینتاش (OS X)

Re: Mac OS X 10.7 Lion

پستتوسط Mehdi.y » 31 ژوئیه 2011, 15:59

Behnam نوشته است:[نمایش]
این که می‌گویم نمی‌دانم تا چه حد به درد کاربران داخل ایران بخورد ولی گفتنش ضرر ندارد............ولی از نظر اصولی هنگام خرید آنلاین شیر، ما همان دیسک backup را که در گذشته داشتیم هنوز هم داریم.

برای فهمیدن این موضوع لاین خریداری شده را در دستگاهی که اکانت در ان وارد نشده بود نصب کردم و پس از نصب دوباره به پلنگ برفی برگرداندم. پس از ریستارت recovery HD در ان بود اما هنگامی که برای نصب مجدد لاین می خواستم از ان استفاده کنم از من اکانت خواست که با وارد کردن اکانت خریداری شده اجازه نصب مجدد را داد پس دوستانی که لاین را نخریده اند فقط در صورتی می توانند از recovery HD برای نصب مجدد استفاده کنند که اکانت صحیح را وارد کنند، البته هنوز به روش قدیم می توانند نصب کنند. البته در بعضی از سایت ها اشاره به قابلیت نصب بر روی حداکثر ۵ دستگاه با یک اکانت شده است. جالبی ان این است که تا قبل از ارائه نسخه نهایی، اپل به تمامی حدس و گمان های ناشی از چگونگی نصب مجدد جواب نداده و با این سکوت افکار و کنجکاوی ها را برانگیخته تا با این روش بازاریابی خوبی انجام داده باشد اصولا چیزی به انسان بده و سوالی برای ان ایجاد کن تا با ان درگیر شوند و پس مدتی ناخداگاه علاقه وافری به ان ایجاد می شود این دلیل موفقیت اپل است.
موفق باشید
Mehdi.y

پست‌ها : 557

پستتوسط AliGhz » 31 ژوئیه 2011, 19:41

نمی‌دانم این را امتحان کرده بودید یا نه؛ ویژگی جالبی است: در حالت Mission Control اگر نشانگر ماوس را به گوشۀ بالا-راست ببرید، تصویر زمینۀ دسکتاپ به‌صورت کم‌رنگ با یک + رویش ظاهر می‌شود. با کلیک روی آن، یک دسکتاپ جدید خواهید داشت، تقریبا مثل یک Space جدید در اسنولپرد، و مثل همان، تا ۱۶ دسکتاپ می‌توان داشت که البته کنار هم قرار گرفتن ۱۶ تا آن بالا، باعث می‌شود که خیلی ریز دیده شوند!
پیوست‌ها
Screen Shot ۱۳۹۰-۰۵-۰۹ at ۱۹.۳۸.۱۴.png
Screen Shot ۱۳۹۰-۰۵-۰۹ at ۱۹.۳۳.۱۸.png
 Think Different.
نماد کاربر
AliGhz
Site Admin

پست‌ها : 2144

پستتوسط hamid reza » 01 اوت 2011, 09:52

كسي ميتونه يك خبر موثق مربوط به نصب lion كه خريداري نشده ومشكلاتي كه ممكنه بعد از نصب پيش بياد پيدا كنه!!!!!!
آخه اگه همينجوري بشه نصبش كرد و هيچ مشكلي پيش نياد كه هيچكس اونو نميخره !!!!
غير از اينكه امكان recovery v رو از دست ميديم ممكنه مشكل ديگه اي هم پيش بياد؟
لطفا خبر موثق بديد!
hamid reza

پست‌ها : 12

پستتوسط Pooria Azimi » 01 اوت 2011, 15:20

من هنوز لاین رو نصب نکرده‌م و حرفم اصلاً موثق نیست، اما فقط خواستم به این اشاره بکنم که این اولین بار نیست اپل همچین کاری می‌کنه. اپل معمولاً برای برنامه های عادی (و زیر ۲۰۰ دلار) خودش هیچ مکانیزمی برای Authenticate کردن قرار نمی‌ده (و جابز نفرت خودش از سریال‌نامبر و رجیستر کردن رو هم بارها در کی‌نات ها نشون داده) و نسخه‌های قبلی سیستم‌عامل (حداقل از لپرد که من تجربهٔ شخصی دارم) و iLife و iWork هیچ کدوم جایی برای وارد کردن سریال نامبر ندارن و روی هر تعداد کامپیوتر قابل نصب هستند.
اتفاقاً، به نظر من این اقدام باعث میشه که تعداد بیشتری ترغیب بشن نسخۀ اصلی رو بخرن. حداقل در این تاپیک ۱۰ نفر (در ایران) اعلام کرده‌ن که لاین رو خریده‌ن (و کلی بدبختی برای دانلودش کشیده‌ن، که اگر نسخۀ غیر اصلش رو می‌گرفتند این مشکلات نبود)، من هم لاین رو چند هفتۀ دیگه (وقتی بخوام نصب کنم) می خرم، حداقل ۷ نفر از دوستانم در دانشگاه رو هم میشناسم که قصد خرید لاین رو دارن. وقتی وضع ما ایرانی‌ها این‌جوریه، احتمالاً در خارج از ایران باید میل برای خریدن نسخۀ اصلی لاین خیلی بیشتر باشه :-)
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پست‌ها : 3332

پستتوسط pooriya.kh » 01 اوت 2011, 16:38

بنده هم لاین رو خریدم ، یکبار ۱۸ ساعت طول کشید و وسطش کنسل شد ! ۳ گیگ از حجمم پرید
بار دیگه ۱۹ ساعت کامل دانلود شد و الان هم واقعا و از صمیم قلب خوشحالم که حداقل تا جایی که تونستم مزد زحمت مردم رو ( در دنیای نرم افزار ) بدم !
pooriya.kh

پست‌ها : 530

پستتوسط Behnam » 01 اوت 2011, 18:25

پریروز در خبرها بود که شرکت اپل بیشتر از دولت فدرال امریکا نقدینه دارد. البته این خبر را باید در چارچوب گرفتاری اخیر دولت با کنگره برای تصویب بودجه نگاه کرد که بیشتر جنبهٔ تمسخر آمریکاییان نسبت به رفتار سیاستمدارانشان را دارد وگرنه خرجی که دولت آمریکا ظرف دو هفته می‌کند را اگر شرکت اپل می‌کرد هفتهٔ سوم ورشکست می‌شد!
غرض اینکه اپل از پولدارترین شرکت‌های موجود است. پوریا این چیزی که تو می‌گویی ارزشی فراتر از این حرف‌ها دارد که حالا آیا اپل محتاج این چند دلار پرداختی تو هست یا نیست. صحبت بر سر احترام گذاشتن به ارزش‌ها و پرنسیپ‌های پایه ساز اجتماعی‌ است. شنیده‌ام که در ایران نوعی قانون کپی‌رایت وجود دارد. منتها مغازه‌ها چشم‌دریده برنامه‌های تولید خارج را کپی کرده و می‌فروشند. خب این چه جور قانون است؟ مگر آدم می‌تواند «یک کمی» حامله باشد؟ یا هست یا نیست.
من دلم برای حساب بانکی اپل نمی‌سوزد. دلم برای فرهنگی می‌سوزد که ارزش کار را نمی‌شناسد. چوب این قدر نشناسی را قبل از هر کس خودمان می‌خوریم و شواهد آن بیش از آن است که بتوان برشمرد.
از این روست که وقتی می‌خوانم کسی نوزده ساعت وقت می‌گذارد تا بر یک پرنسیپ استوار باشد واقعاً روح و دل من زنده می‌شود!
نماد کاربر
Behnam

پست‌ها : 3534

پستتوسط GK » 01 اوت 2011, 20:15

pooriya.kh نوشته است:[نمایش]
بنده هم لاین رو خریدم ، یکبار ۱۸ ساعت طول کشید و وسطش کنسل شد ! ۳ گیگ از حجمم پرید
بار دیگه ۱۹ ساعت کامل دانلود شد و الان هم واقعا و از صمیم قلب خوشحالم که حداقل تا جایی که تونستم مزد زحمت مردم رو ( در دنیای نرم افزار ) بدم !

به دنبال و تایید تک تک گفته‌های بهنام
پوریا، دمتان گرم !!! واقعا دمتان گرم
روز و روزگارتان ‌خوش
ق.خ
iMac Intel 2.66GHz, Osx 10.7.3
GK
مدیر بازنشسته

پست‌ها : 954

پستتوسط papiyoon » 01 اوت 2011, 22:08

من بعد از اینکه دیدم لینک دانلود اومده رفتم و خریدم لاین رو
کاملا هم راضی هستم از کارم :-)
به نظرم حجم لاین برای دستگاه های مختلف فرق می‌کنه
تو اپ استور نوشته بود ۳/۴۷ گیگ ولی من که خریدم با حجم ۳/۷۴ گیگ دانلود کردم
حدس می زنم وقتی خریداری بشه اون نسخه ای که دقیقا درایورهای دستگاه شما رو داره دانلود میشه
MacBook Pro 15" i7 2.2 Quad + 16GB DDR3 + SSD 120GB + OS X Mavericks
iPhone 5S 64GB Space Gray
iPad (3rd Generation) 64GB White
http://twitter.com/Mehrdad
نماد کاربر
papiyoon

پست‌ها : 27

Re: لایِن — Mac OS X 10.7 Lion

پستتوسط Ilia » 02 اوت 2011, 18:57

این لینک مقالهٔ بسیار مفیدیست از Computer World:
http://www.computerworld.com/s/article/ ... nterprise_

هر چند که موضوع این مقاله در بارهٔ استفادهٔ لاین در ادارات و شرکتهای بسیار بزرگ است، اما در آن به نکات بسیار جالبی اشاره کرده که دانستنش مفید است.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6176

پستتوسط eysun » 02 اوت 2011, 19:20

تجربه یک باگ :

همونطور که قبلا گفتم لاین رو خریدم و نصب کردم روی مک بوک پرو. چیزی که خیلی قابل توجه بود، خواب خیلی سبک دستگاه بود به طوری که بعد از باز کردن درب آن، بی درنگ هشیار بود! یک بار قبل از باز کردن درب، چشمم افتاد به چراغ کوچک تنفس مک بوکم که هنگام خواب آرام روشن و خاموش میشود. و دیدم که چراغ به طور دائم روشن است و چشمک نمیزند.
سرتون رو درد نیارم. وقتی دستگاه به منبع برق متصل بود این مشکل وجود داشت که سیستم نمی خوابید(چه با بستن درب و چه به زور!) و این معضل هنگام استفاده از باتری وجود نداشت. بعد از چندین بار آزمون و خطا و تغییرات پرفرنس و ریست کردن SMC و PRAM و نتیجه ندادن. یک جایی خواندم که کسی مشکلی مشابه داشته و با غیر فعال کردن internet Sharing مشکلش حل شده! من هم پیروی کردم و مشکل حل شد!
مشخصا این یک باگ است چرا که غیر منطقی است برای خواباندن سیستم اول internet sharing رو خاموش کنیم. همچنین من چنین مشکلی رو در Snow Leopard نداشتم.
در هر حال امیدوارم این مشکل در به روزرسانی های بعدی حل شود.

راستی برای گزارش چنین مشکلی به اپل، سرراست ترین راه چیه؟

با تشکر
احسان
نماد کاربر
eysun

پست‌ها : 359

پستتوسط Pooria Azimi » 02 اوت 2011, 19:26

http://bugreporter.apple.com/ که نیاز به اکانت دولوپر رایگان داره.
و
http://www.apple.com/feedback/macosx.html که نیاز به اکانت نداره.

من اولی رو پیشنهاد می‌کنم، چون حس می‌کنم اولی رو برنامه‌نویسان می‌خونن و دومی رو پشتیبانی.
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پستتوسط Mehdi.y » 02 اوت 2011, 19:40

الان که درباره باگ گفته شده امتحان کردم دیدم که با غیر فعال بودن internet sharing باز هم همین مشکل برای من وجود دارد ایا راهی پیشنهاد می‌دهید
Mehdi.y

پست‌ها : 557

پستتوسط Ilia » 02 اوت 2011, 19:54

لاین برای من این مشکل بزرگ را داشته:

به مک مینی من دو تا هارد فایروایر همیشه وصل است که از یکی از آنها برای تایم ماشین استفاده میکنم. دیفالت انرژی سیور لاین این است که هاردها را بعد از مدتی استفاده بخواباند. برای مک مینی من این خواب چنان عمیق است که دیگر از آن بلند نمیشوند و بالطبع تایم ماشین ارور میدهد. از آن بدتر این که این موضوع کل کامپیوتر را قفل کرده و beach ball کذایی پیدایش میشود و تا جداکردن فیزیکی هارد درایوها، کامپیوتر دیگر راه نمی‌افتد. تازه آن موقع هم اخطار میدهد که شما این را بد جوری قطعش کردید، بایستی اول eject کنید. انگار که ماوس یا کیبوردم کار هم میکردند و من نکردم. بعنوان راه حل موقتی، فعلا کلا جلوی خوابیدن کامپیوتر و هاردها را گرفته‌ام و مشکل اتفاق نمی‌افتد (یعنی فقط مانیتورها را گذاشته‌ام که به خواب بروند).

مشکل دیگر را که نمیدانم چقدرش به مکبوک‌ایر برمیگردد یا لاین، این است که مکبوک‌ایر جدیدم اگر بخوابد، وقتی که بیدار میشود و قرار است پسورد بخواهد، تصویرش نمی‌آید. همه چیزش بیدار میشود اما تصویرش نمی‌آید تا وقتی که درش را ببندم و بازش کنم.

ایلیا
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6176

پستتوسط Pooria Azimi » 02 اوت 2011, 21:43

این ابزار، با یک اپل‌اسکریپت کار ریختن لاین روی دی‌وی‌دی، دیسک خارجی USB یا فایروایر رو راحت می‌کنه:

http://blog.gete.net/lion-diskmaker-us/

××××××× توضیحاتش رو کامل بخونید. گفته ریختن روی دیسک خارجی، تمام پارتیشن‌ها رو پاک می‌کنه. پس اصلاً با این برنامه سعی نکنید لاین رو روی هارد اکسترنال بریزید و فقط روی حافظهٔ فلش USB که کلاً ۴ یا ۸ گیگ جا داره (و هیچ اطلاعاتی روش نیست) بریزیدش، یا روی دی‌وی‌دی رایت بکنیدش.
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پستتوسط Ahmad » 03 اوت 2011, 18:23

۹ مشکلی کہ بعضی کاربران پس از نصب سیستم عامل لاین Lion با آنہا مواجہ شده‌اند

بروز رسانیہای سیستم عامل در مجموع حامل امکانات جالب، بہینہ‌سازی سیستم عامل و حل مشکلاتی است کہ کاربران با آنہا در نسخۂ قبلی مواجہ بوده‌اند. این بروز رسانیہا در عین حال ممکن است برای برخی دیگر از کار بران مشکلاتی را ایجاد کند کہ در اینجا من بہ چند نمونہ از این مشکلات اشاره می‌کنم. این مطلب ترجمۂ آزادی است از سایتہای سوندی باضافۂ مواردی کہ من در اینجا و آنجا خوانده‌ام

۱- در اصدارهای پیشین سیستم عامل مک، کاربران بہ پوشۂ Library کہ در مسیر /Users/[username]/Library/ قرار داشت دسترسی داشتہ‌اند. در اصدار لاین اپل این پوشہ را مخفی کرده است. برای دسترسی بہ این پوشۂ مخفی راهہائی بقرار زیر پیشنہاد می‌شود.
Library1.png

در حالیکہ کلید Option یا alt را نگہ داشتہ‌اید روی منوی GO در Finder کلیک کنید. چنانکہ ملاحظہ می‌نمایید اکنون دستور Library در میان دستورهای دیگر وجود دارد کہ از اینطریق بہ پوشۂ Library می‌توانید دسترسی داشتہ باشید.
راه دیگر اینکار استفاده از دستورات ترمینال است کہ از آن طریق نیز می‌تانید بہ پوشۂ مذبور دسترسی پیدا نمایید.

* برنامۂ Terminal در پوشۂ Application و پوشۂ Utilities واقع است. آنرا استارت بزیند و دستورات زیر را از اینجا کپی کرده و در آن بچسبانید و سپس کلید Enter را فشار دهید.

کد: انتخاب همهٔ
chflags nohidden ~/Library

Library2.png

۲- مشکل با شبکۂ بی‌سیم
بعضی کاربران پس از ارتقاء سیستم خود بہ سیستم عامل لاین، بلحاظ اتصال بہ شبکۂ بی‌سیم خود بہ مشکلاتی برخورده‌اند. برای حل این مشکلات راهہای زیر پیشنہاد می‌شود. این مشکل احتمالا در اثر باگی در نرم‌افزار کارت ارتباط شبکۂ کامپیوتر این کاربران است و انتظار می‌رود کہ اپل در اصدارات بعدی سیستم عامل آنہا را حل کند ولی عجالتا کارهای زیر برای رفع اینگونہ مشکلات توصیہ می‌گردد.

* روشن و خاموش کردن شبکۂ بی‌سیم در System Preferences
* Restart کامپیوتر
* اگر از مودم، ADSL و یا router استفاده می‌کنید آنہا را خاموش و روشن نمایید.
* تمام شبکہ‌هائی کہ در لیست ظاهر می‌شوند و ربطی بہ شبکۂ شما ندارند را از طریق علامت زدن آنہا و حذفشان از طریق کلید کردن روی علامت منہا (-)
* مطمئن باشید کہ شبکۂ مخصوص شما در بالاترین مرتبہ قرار دارد (آنرا بکشید و در بالاترین حد قرار دهید).

network.gif

اگر مشکلتان از این طریق حل نشد برای اطلاعات بیشتر بہ سایتہای زیر مراجعہ کنید.
http://www.scotiasystems.com/blog/it-hi ... sx-to-lion

http://osxdaily.com/2011/07/22/wifi-dro ... lion-fixes

این سایتہا می‌‌تواند بمثابہ مدخلی باشند بہ سایتہای دیگر کہ اینگونہ مشکلات را مورد بحث قرار می‌دهند.

۳- پنہان شدن scroll bar در سیستم عامل لاین
یکی از خصایص جدید در سیتم عامل جدید نیمہ مخفی بودن scroll bar است. در برنامۂ سفاری و یا دیکشنری مثلا اسکرول بار بطور عادی مخفی است مگر اینکہ کاربر بخواهد بہ قسمت بالاتر یا پایینتر صفحہ برود کہ در این حال اسکرول بار مجدد ظاهر می‌شود. برای تغییر این رفتار بہ بخش تنظیمات سیستم یا همان System preferences بروید و دکمۂ Automatically based on input device را در بخش دوم تیک بزنید یا دکمۂ when scrolling را تیک بزنید. در این بخش تعدادی دیگر از تنظیمات وجود دارد کہ کاربران می‌تواند آنہا را بنابر سلیقہ و راحتی خود فعال و غیر فعال نماید.
Scrollbar.png
Scrollbar.png (13.86 KiB) - بازدید 12212 بار

۴- خصیصۂ جدید دیگر در نسخۂ لاین سفاری بازکردن صفحہ‌ای است کہ کاربر آخرین بار آنرا باز کرده بوده است. بعضی از کاربران این امر را آزاردهنده می‌یابند. برای تغییر دادن این رفتار در بخش General تنظیمات سیستم در قسمت سوم آن می‌توانید دستور Restore windows when quitting and re-opning apps را غیر فعال نمایید (تیک آنرا بردارید)
WindowsResore.png

۵- بعضی کامپیوترها پس از نصب سیستم لاین دچار مشکلی موسوم بہ Kernel panic می‌شوند. راه سادهٔ حل این مشکل راندن برنامۂ Disk Utility و سپس انجام Verify Disk Permisions و سپس Repair Disk Permisions است. این برنامہ در پوشۂ Applications و پوشۂ Utlities قرار دارد.

Kernalpanicetc.png

۶- برنامہ‌های بستۂ آفیس مایکرسافت اصدار ۲۰۰۸ و ۲۰۱۱ تحت سیستم عامل لاین و روی برخی از مدلہای مک دچار مشکلاتی هستند. مثلا برنامہ‌های Excel و Power Point بطور غیرمنتظره‌ای دچار «کرش» می‌گردند. مایکرسافت قول داده کہ این مشکلات را در اصدار آیندهٔ بروز رسانی آفیس حل کند. بستۂ آفیس ۲۰۰۴ تحت سیستم لاین بطور کامل غیر قابل استفاده است.

۷- برخی از کاربران «کرش» کردن سیستم عامل لاین در هنگام دیدن فایلہای ویدئوئی را گزارش کرده‌اند. این مشکل در هنگام تماشای فیلہای ویدئوئی چہ در درون برنامۂ وب و یا تماشای آن از طریق برنامۂ QuickTime برای بعضی رخ می‌دهد. اپل این مشکل را رسما پذیرفتہ است و آنرا بطور قطع در اصدار آینده بروز رسانی سیستم حل خواهد کرد.

۸- برنامۂ Mail نیز در اصدار جدیدش دچار تحول شده است. واضحترین این تغییر سہ ستونہ شدن رابط کاربری Mail است. اگر شما جزو کسانی هستید کہ رابطۂ کاربری نسخہ‌های پیشین Mail را بیشتر می‌پسندید، می‌توانید ظاهر این برنامہ را بہ حالت قدیم خود در‌آورید. اینکار از طریق رفتن بہ Preference برنامۂ Mail کہ زیر منوئی بہ همین نام قرار دارد و سپس انتخاب بخش Viewing و سپس غیرفعال کردن دستور Use classic layou امکان پذیر است
oldmail.png

۹- در پایان، اپل میکانیسمی بنام Rossetta کہ بہ کاربران امکان نصب و استفاده از برنامہ‌هائی کہ برای محیط Power PC نوشتہ شده بودند را می‌داد از این اصدار سسیتم حذف نموده و در نتیجہ راندن اینگونہ برنامہ‌ها در تحت سیستم عامل جدید میسر نمی‌باشد. این برنامہ‌ها شامل برنامه‌هائی می‌شوند کہ قبل از سال ۲۰۰۶ برای مک نوشتہ شده بودند مانند آفیس ۲۰۰۴ و برنامہ‌های ادوبی CS2

احمد
نماد کاربر
Ahmad
Site Admin

پست‌ها : 1289

قبلیبعدی

بازگشت به سیستم عامل مک

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 48 مهمان