انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

لایِن — Mac OS X 10.7 Lion

بحث‌های کلی درمورد سیستم عامل مکینتاش (OS X)

Re: Mac OS X 10.7 Lion

پستتوسط GK » 29 ژوئیه 2011, 15:23

morteza447 نوشته است:[نمایش]
خیلی ممنون از راهنماییتون. یه سوال دیگه، گفتی فقط تا ۵ تا مک رو اجازه می ده ؟ خوب اگر بیشتر خواستیم باید چی کار کنیم؟

از دو راه یکی: یا یک لیسانس دیگر می‌خرید و وجدان آسوده و آرمیده می‌یابید، یا با همان تک‌خرید اول‌تان تا آخر عمرتان... (الله اکبر!! این دوست‌های ایرانی ما را به چه کارهایی وامی‌دارند :-D :-D )
روز و روزگارتان ‌خوش
ق.خ
iMac Intel 2.66GHz, Osx 10.7.3
GK
مدیر بازنشسته

پست‌ها : 954

پستتوسط morteza447 » 29 ژوئیه 2011, 15:28

من مشکلی با خریدش ندارم فقط میخوام یه بار دانلود کنم برام مهم نیست پول هر مک رو بپردازم منظورم اینه که میشه یک بار دانلود کرد و برای بقیه مک ها فقط پول پرداخت کرد و از سورس اولی استفاده کرده
morteza447

پست‌ها : 8

پستتوسط GK » 29 ژوئیه 2011, 15:39

نه، گمان نمی‌برم. شاید دوستان دیگر این مورد را تجربه کرده‌اند
روز و روزگارتان ‌خوش
ق.خ
iMac Intel 2.66GHz, Osx 10.7.3
GK
مدیر بازنشسته

پست‌ها : 954

پستتوسط Pooria Azimi » 29 ژوئیه 2011, 15:47

بله، این کار ممکنه و در پست‌های قبلی چند بار روشش گفته شده بود که من دوباره یک لینک دیگر در این مورد می‌گذارم (چون تِم قشنگی داره!):

http://eggfreckles.net/tech/burning-a-lion-boot-disc/
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پست‌ها : 3332

پستتوسط Ilia » 29 ژوئیه 2011, 20:47

گوش شیطان کر، تا به حال که لاین برای من خوب کار کرده است. فقط چیزی که من متوجه شده‌ام این است که خوابش کمی سنگین شده. یعنی وقتی که از خواب پا میشود، شاید دو ثانیه‌ای طول بکشد تا پسورد من را قبول کند. مکبوک‌ایر جدید خوابش واقعا سنگین بود، تا حدی که بعضی وقت‌ها ناچار میشدیم که درش را ببندم و باز کنم تا از چرت خارج شود. که اجالتا کلا خوابیدنش را موقوف کرده‌ام. از قرار این مشکل مختص من نیست و آیمک‌ها وضع بدتری از این بابت داشته‌اند، شاید بدلیل نداشتن در! اپل لابد این را در آپدیت بعدیش حل خواهد کرد.

اما امروز این نوشته را دیدم در مورد داغ کردن بعد از نصب لاین:
http://gigaom.com/apple/is-your-mac-run ... heres-why/

تصویر

بطور خلاصه آنهم حدس میزند که این موضوع احتمالا بعلت ایندکس کردن اسپات‌لایت بوجود می‌آید و میگوید که بعد از مدتی دما و فعالیت به حد معمولیش بر میگردد.

یک نکته در بارهٔ ایندکس کردن اسپات‌لایت (که مبنای معجزهٔ پیدا کردن سریع فایلها در مک است) اینکه این کار برای کسانی که فایل‌های نوشته، حتی بصورت PDF زیاد دارند، بسیار شدیدتر و سنگین‌تر است. چون اسپات‌لایت داخل این متن‌ها راهم ایندکس میکند.

یعنی اگر مثلا به اندازهٔ کتابخانهٔ ملی، PDF و کتاب دیجیتالی دارید، تعجب نکنید اگر تا دو سه روز، زوزهٔ کامپیوترتان در بیاید و بشود رویش تخم مرغ نیمرو کرد. من این را خودم به تجربه دیده‌ام. اگر نمیخواهید که فایل‌هایی ایندکس بشود، در پرفرنس اسپات‌لایت مشخص کنید که آنها یا پوشهٔ محتوی آنها را ایندکس نکند. اما کل اسپات‌لایت را غیر فعال نکنید که یکی از بهترین چیزها در مک است.

ایلیا
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6176

پستتوسط eysun » 29 ژوئیه 2011, 22:05

Ilia نوشته است:[نمایش]
گوش شیطان کر، تا به حال که لاین برای من خوب کار کرده است. فقط چیزی که من متوجه شده‌ام این است که خوابش کمی سنگین شده. یعنی وقتی که از خواب پا میشود، شاید دو ثانیه‌ای طول بکشد تا پسورد من را قبول کند. مکبوک‌ایر جدید خوابش واقعا سنگین بود، تا حدی که بعضی وقت‌ها ناچار میشدیم که درش را ببندم و باز کنم تا از چرت خارج شود. که اجالتا کلا خوابیدنش را موقوف کرده‌ام. از قرار این مشکل مختص من نیست و آیمک‌ها وضع بدتری از این بابت داشته‌اند، شاید بدلیل نداشتن در! اپل لابد این را در آپدیت بعدیش حل خواهد کرد.
ایلیا

من هم به غیر از دو سه تا باگ کوچولو تا الان به موردی بر نخوردم. اتفاقا خواب مکبوک پروی من خیلی سبک تر از قبل شده! گاهی هنوز درش رو کامل باز نکردم مثل جن زده ها از خواب می پره!!!

راستی، در پوشه Application های من یک فولدر آمده که برنامه های Developer را در خود دارد( Xcode, Instruments, Interface Builder, Quartz Composer, Dashcode). من اینها را قبل از نصب لاین نداشتم! الان هم Interface Builder و Dashcode باز نمی شوند. خواستم ببینم شما هم این مشکل رو دارید؟

احسان
نماد کاربر
eysun

پست‌ها : 359

پستتوسط AliGhz » 30 ژوئیه 2011, 15:22

من هم این آخر هفته لاین را نصب کردم. به همان روش سایر دوستان (از داخل ایران) ابتدا با ابزار مخصوص! وصل شدم و لاین را از مک اپ استور خریدم؛ و دانلود که آغاز شد و کمی دانلود کرد، ابزار را قطع کردم. با resume، کار از ابتدا آغاز شد و «فقط»! ۱۷ ساعت و ۲۰ دقیقه طول کشید تا کل فایل اینستالر دانلود شود (و خوشبختانه هیچ قطعی و... هم اتفاق نیفتاد). [امیدوارم این «فقط» روزی که زیاد دور نباشد، برایمان یک خاطره نوستالژیک دوردست شود: بچه‌ها یادتونه یه زمانی برای دانلود ۴ گیگ فایل باید یکی دو روز منتظر می‌موندیم؟... :joy: ]

بعد از چک‌ها و آماده‌سازی‌های لازم (کپی فایل اینستالر در فولدری دیگر برای استفاده‌های احتمالی بعدی، به‌روز کردن بک‌آپ تایم ماشین، verify کردن هارد، و چک کردن برنامه‌های غیرقابل اجرا روی لاین [آنهایی که Power PC بودند] و این‌که آیا جزو برنامه‌های ضروری هستند یا نه)، کار نصب را شروع کردم که تقریبا ۵۰ دقیقه طول کشید... و بالاخره دستگاه با لاین بالا آمد! (زمانی که من مک بوک پرو را خریدم، اسنولپرد منتشر شده بود و روی دستگاه من هم نصب بود؛ بنابراین نخستین بار بود که روی یک مک سیستم عامل نصب می‌کردم و واقعا تجربه دلپذیری بود: وجود تایم ماشین و داشتن بک‌آپ تا آخرین لحظه قبل از نصب؛ اطمینان بالا به اپل که کارش را خوب انجام می‌دهد و به‌خاطر تولید سخت‌افزار و نرم‌افزار توسط خودش، ناهماهنگی‌ها و ناسازگاری‌ها حداقل است؛ وجود این فروم و آشنایی با تجربه‌های دیگران؛ وجود کلی سایت معتبر که در مورد اپل می‌نویسند و ریزترین جزئیات را پوشش می‌دهند و... همه باعث شد تا برای ارتقا به سیستم عامل جدید تقریبا دلهره‌ای نداشته باشم [چیزی که در زمان کار با پی‌سی و ویندوز واقعا یک کابوس بود]). ضمنا، اگر عرضه لاین به‌عنوان دانلود دیجیتالی از مک اپ استور و امکان استفاده از گیفت‌کارد نبود، بعید بود به این زودی و با این قیمت بتوانم نسخه اصل را نصب کنم.

و اما نخستین تجربه‌ها و احساس‌های من درباره لاین:

- عادت کردن به gesture های لاین کمی زمان می‌برد. من با سوایپ چهارانگشتی که عملکرد command+tab را انجام می‌داد، خیلی کار می‌کردم اما در لاین خبری از آن نبود. برای همین با jitouch آن را فعال کردم (و مجبور شدم عملکرد جابه‌جا شدن بین اپ‌های فول‌اسکرین را که با سوایپ سه و چهارانگشتی انجام می‌شود، غیرفعال کنم).

- در فانت‌بوک، جلوی بعضی از فانت‌ها مثلث زرد بود که Resolve Duplicates رو انتخاب و روی گزینه Automatic کلیک کردم... که چشمتان روز بد نبیند! دیدم صفحه وبی که باز بود، به فانت‌های تاهوما تغییر قیافه داد و در صفحه‌ای دیگر هم فانت‌های کریه‌المنظر ایریال ظاهر شدند! خلاصه مجبور شدم کلی دستی فانت حذف و اضافه کنم تا شر فانت‌های ناجور کم شود!

- هارد اکسترنال تایم ماشین را در اسنولپرد اگر ۱۰-۱۱ روزی وصل نمی کردم، پیغام می‌داد که بک‌آپ دیر شده است. در لاین اگر یک ساعت هم وصل نباشد این پیام را می‌دهد. نمی‌دانم این یک باگ است یا اپل تنظمیات آن را تغییر داده است.

- در نوار سمت چپ فایندر، همه فولدر‌ها یک‌رنگ (خاکستری) همین‌طور دنبال هم چیده شده‌اند و از آن تفکیک‌های قبلی خبری نیست. در نگاه اول، کمی شلوغ و گیج‌کننده به‌نظر می‌رسد. ضمنا حیف است که فایندر قابلیت فول‌اسکرین شدن را ندارد.

- قبلا هم دیده بودیم که گردی گوشه دکمه‌ها کمتر شده و بیشتر به مستطیل نزدیک شده‌اند (و نزدیک به ویندوز)؛ به‌نظرم آن دکمه‌های گرد قبلی، «مکی»تر و خوشگل‌تر بودند.

- سوایپ برای رفتن به صفحات قبل و بعد در سفاری، خیلی سریع عمل می کند و خیلی افکت زیبایی است.

- جهت سوایپ و اسکرول را از حالت natural درآوردم؛ چون آن مدلی غیرطبیعی‌تر بود!

- ضمنا آن باگ نمایش تاریخ فارسی هم هنوز سر جایش هست! viewtopic.php?f=4&t=2039&start=15#p19642
 Think Different.
نماد کاربر
AliGhz
Site Admin

پست‌ها : 2144

پستتوسط javadkh65 » 30 ژوئیه 2011, 16:56

AliGhz نوشته است:[نمایش]
ضمنا حیف است که فایندر قابلیت فول‌اسکرین شدن را ندارد.

علی جان این مساله راه حل ساده ای داره من فعالش کردم بدک نیست:

http://osxdaily.com/2011/07/22/enable-f ... -maximizer
Mac mini - iBook G4 - iPhone 4S
Mac OS X 10.9.4 & 10.5.8 - iOS 6.1.3
javadkh65

پست‌ها : 671

پستتوسط hanoo » 30 ژوئیه 2011, 18:16

سلام دوستان اگرامکان دارد جواب من را هم بدهید من با اینکه از چیز پی ان استفاده میکنم ولی وقتی app store راباز میکنم روی سه تا تب اول پبغام میده app store موقتا دردسترس نیست بعدا سعی کنید چرا همیشه این پیغام را میده چه توی اسنو لیوپارد چه توی لیون؟درضمن من لیون را از تورنت دانلود کردم نصب کردم اپل هم قبولش کرد و واسش اپ تو دیت هم داد ایا این لیون در نهایت قانونی نیست؟وایاامکان داره که من از روی این لیون دانلود شده که پسوند dmg دارد یک سی دیه بوت ایبل بسازم؟اگر امکان دارد سه تاسوالم را پاسخ دهید ممنون
hanoo

پست‌ها : 77

پستتوسط hamid reza » 30 ژوئیه 2011, 18:49

سلام
من هم مثل hanoo مي خواستم بدونم كه اين lion هايي كه بدون پول دانلود ميشن در نهايت به مشكلي بر ميخورن يا نه؟
لطفا با اطمينان جواب بديد!!!
در ضمن به نظر شما اگر lion رو مجاني بشه دانلود كرد بهتر نيست كه الان يه macbook pro با snow leopard بخريم ؟
يه سوال ديگه هم داشتم در مورد snow leopard كه قيمت اون چه تغييري ميكنه؟
hamid reza

پست‌ها : 12

پستتوسط Mehdi.y » 30 ژوئیه 2011, 19:23

با سلام
با اینکه این کار درست نیست اما اپل پیگیری نمی‌کند و مشکلی در آینده و برای آپدیت کردن پیش نمی‌آید و بلی می‌شود بوت ایبل ساخت برای این کار دوستان قبلا سایتهایی معرفی کردن اما راحترین راه رفتن به ‌Disk Utility و رایت کردن آن است. در مورد خریدن مک بوک پرو می‌توانید الان بخرید اما چون محصولات جدید معرفی شده‌اند و قویتر هستند و با وارد شدن آن قیمت دستگاه‌ های کنونی کاهش پیدا می‌کنند بهتر است مدتی صبر کنید.
موفق باشید
Mehdi.y

پست‌ها : 557

پستتوسط hanoo » 30 ژوئیه 2011, 20:02

Mehdi.y نوشته است:[نمایش]
با سلام
با اینکه این کار درست نیست اما اپل پیگیری نمی‌کند و مشکلی در آینده و برای آپدیت کردن پیش نمی‌آید و بلی می‌شود بوت ایبل ساخت برای این کار دوستان قبلا سایتهایی معرفی کردن اما راحترین راه رفتن به ‌Disk Utility و رایت کردن آن است. در مورد خریدن مک بوک پرو می‌توانید الان بخرید اما چون محصولات جدید معرفی شده‌اند و قویتر هستند و با وارد شدن آن قیمت دستگاه‌ های کنونی کاهش پیدا می‌کنند بهتر است مدتی صبر کنید.
موفق باشید

واقعاازراهنماییتون ممنونم هم خیالم جمع شد هم سی دی بوت ساختن را یاد گرفتم فقط اگر لطف کنید جواب سوال اولم راهم بدهید(من با اینکه از چیز پی ان استفاده میکنم ولی وقتی app store راباز میکنم روی سه تا تب اول پبغام میده app store موقتا دردسترس نیست بعدا سعی کنید چرا همیشه این پیغام را میده چه توی اسنو لیوپارد چه توی لیون؟)بازهم ممنون
hanoo

پستتوسط Mehdi.y » 30 ژوئیه 2011, 20:37

دوست عزیز همین الانم امتحان کردم و بدون مشکل وصل شدم چون جواب سوالتان را نمی‌دانستم جواب ندادم. ایا شما از نرم افزارهای چک کننده اینترنت استفاده می‌کنید مانند Little Snitch
Mehdi.y

پست‌ها : 557

پستتوسط Behnam » 30 ژوئیه 2011, 22:37

این که می‌گویم نمی‌دانم تا چه حد به درد کاربران داخل ایران بخورد ولی گفتنش ضرر ندارد.
من دیروز Lion را از App Store خریدم. البته چون حساب جاری دارم کل قضیه به این محدود می‌شد که روی دکمهٔ «بخر» کلیک کنم. بقیهٔ قضایا خودکار بود. ابتدا آیکان شیر از صفحهٔ App Store آمد روی Dock. بعد زیر همان آیکان شیر یک نمودار پیشرفت ظاهر شد که معلوم بود مشغول دانلود کردن است. فکر کنم نیم ساعتی طول کشید که با حساب زمان نصب بعد از دانلود مجموعاً یکی دو ساعت طول کشید. وقتی که شیر نصب می‌شود، خودش برای خودش یک disk image درست می‌کند که در هیچ‌جا در دایرکتوری قابل مشاهده نیست. تنها زمانی که می‌شود آن را مشاهده کرد موقعی است که restart می‌کنید و option را نگه می‌دارید تا امکانات مختلف انتخاب بوت را برایتان ردیف کند. از این مراحل چون نمی‌شود screen shot گرفت، من با آیپادم عکس گرفتم که ضمیمه می‌کنم. با ریستارت و نگه داشتن آپشن، علاوه بر دیسک‌هایی که می‌دانید برای بوت کردن دارید، دیسک Recovery HD هم ظاهر می‌شود. این همان دیسک نصب شیر است. وقتی آن را انتخاب می‌کنید، مک پیام می‌دهد که چک خواهد کرد که آیا این دیسک معتبر است (کامپیوتر آن را مشروعاً خریده است) و بعد پنجرهٔ نصب ظاهر می‌شود. البته من ادامه ندادم تا بدانم آیا باز هم چیزی را از سایت اپل دانلود می‌کند یا هرچه لازم دارد قبلاً دانلود کرده است. احتمال قوی این است که همه چیز در همان دیسک قبلاً دانلود شده است و تنها تماس با سایت اپل برای بررسی اعتبار نسخه است و این چیزها.
حالا من نمی‌دانم تا چه اندازه مهم است که از این disk image یک کپی روی dvd داشته باشیم. (برای من مهم است چون تایم ماشین از هاردی که این disk image در آن قرار دارد کپی نمی‌گیرد. من شیر را فعلاً بطور آزمایشی در یک درایو خارجی نصب کرده‌ام) ولی از نظر اصولی هنگام خرید آنلاین شیر، ما همان دیسک backup را که در گذشته داشتیم هنوز هم داریم.
پیوست‌ها
IMG_0001.jpg
IMG_0002.jpg
IMG_0003.jpg
IMG_0004.jpg
نماد کاربر
Behnam

پست‌ها : 3534

پستتوسط hanoo » 31 ژوئیه 2011, 07:02

Mehdi.y نوشته است:[نمایش]
دوست عزیز همین الانم امتحان کردم و بدون مشکل وصل شدم چون جواب سوالتان را نمی‌دانستم جواب ندادم. ایا شما از نرم افزارهای چک کننده اینترنت استفاده می‌کنید مانند Little Snitch

ممنون بخاطر جوابهاتون ولی هیچ نرم افزاری نصب نکردم حالا اگرفقط روی لیون گیر می کرد می گفتم لیون من اصل نیست ولی روی اسنو لیوپارد هم پیغام میده APP STORE موقتا در دسترس نیست بعدا دوباره سعی کنید کلافه شدم هر کار میکنم نمیشه جالب اینه با چیز پی ان از ایتونز میتونم نرم افزار دانلود کنم ولی تا app store را باز میکنم پیغام میدهWe could not complete your App Store request.The App Store is temporarily unavailable. Please try again later. ممنون میشم اگر بقیه اساتید هم توجه ای به مشکل من بکنند مرسی
hanoo

قبلیبعدی

بازگشت به سیستم عامل مک

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 48 مهمان