انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

نصب ویندوز روی مک

بحث‌های کلی درمورد سیستم عامل مکینتاش (OS X)

Re: نصب ویندوز روی مک

پستتوسط Mehdi.y » 21 مه 2013, 14:34

روی بوتکمپ ویندوز۷ ۶۴ بیتی نصب کردم و برای درایور آن هم از سایت اپل Bootcamp 3 64bit و همچنین از خود bootcamp Assisant دانلود کردم اما هر دو نصب نشدند دوستان علت و همچنین درایور را سراغ دارند.
ایا کسی ویندوز ۶۴بیتی نصب کرده است
ممنون
Mehdi.y

پست‌ها : 557

پاسخ: نصب ویندوز روی مک

پستتوسط alireza3335 » 24 مه 2013, 09:28

سلام؛
بنده چند روز پیش ویندوز ۸ ۶۴ بیتی را نصب کردم و درایورهایش هم از این‌جا (بوت‌کمپ ۵) دانلود کردم و نصب شد و هیچ مشکلی نداشت. البته که کمی داغ می‌کرد که ماهیت ویندوز همین است :) .

http://support.apple.com/downloads/DL16 ... 0.5033.zip
علیرضا
نماد کاربر
alireza3335

پست‌ها : 677

پستتوسط Mehdi.y » 24 مه 2013, 15:09

متاسفانه من این را قبل از طرح سوال دانلود کردخ بودم اما نصب نشد پیقام میداد که روی ویندوز ۶۴ شما قابل نصب نیست
Mehdi.y

پستتوسط archiuter » 24 مه 2013, 16:07

متاسفانه بوت کمپ برای Early 2013 منتشر نشده ، برای این مدل، از بوت کمپ قدیمی تر میتوان استفاده کرد یا باید منتظر بمانم ؟
 MacBook Pro Retina, 13-inch(Early 2013), 3GHz i7 - 8Gb, Mac OS X 10.8.3
نماد کاربر
archiuter

پست‌ها : 50

پاسخ: مشکل با سوپردرایو — SuperDrive

پستتوسط Mehrdad201 » 04 ژوئن 2013, 04:39

Ilia نوشته است:[نمایش]
اگر اشتباه نکنم درایو مک فقط ۹ و نیم میلیمتر ضخامت داره و درایوهای معمولی مارکهای دیگه حدود ۱۲ میلیمتر. برای همین جا نمیشوند. حتی درایو سوپر درایوهای خارجی خود مک هم ۱۲ میلیمتر و خورده ای ارتفاعشه. حالا اگر شما درایوی گیر بیاری با این ارتفاع و مشخصات اینترفیس بایستی کار کنه، اما فکر نمیکنم که پیدا کنی.

از طرف دیگه حتی خیلیها که درایوشون سالمه هم اون رو در میارند و جاش یه هارد دوم میگذارند. من جای شما بودم مسلما این کار رو میکردم یا از یک درایو USB خارجی استفاده میکردم، یا هر دو.

ضمن تشکر از شما بخاطر پاسختون

راستش من مشکلی با درایو سی دی رام خارجی ندارم و میشه اون رو تهیه کرد.

الان مشکلی که دارم این هست که من میخوام به وسیله بوت کمپ ویندوز نصب کنم.

دی وی دی ویندوز رو هم میذارم توی دی وی دی رایتر خود سیستمم متاسفانه دی وی دی رو نمیشناسه و میده بیرون.

حالا فرض کنید من یه دی وی دی رام اکسترنال نصب کنم. برای نصب ویندوز توسط بوت کمپ هم باید از محیط خود مکینتاش وارد شد.

تا اونجاکه داخل مکینتاش هستیم مشکلی نیست. اما بعد از شروع مراحل نصب وقتی سیستم ریبوت میشه و میخواد با ویندوز بالا بیاد ، اونجا که باید محتوای سی دی رو بخونه ایا با مشکل مواجه نمیشه ؟

منظورم اینه که میتونه مثلا از روی درایو اکسترنال بوت شه ؟

یا اینکه فرض کنید اصلا یو اس بی داشته باشیم و بوتیبلش کنیم و ویندوز رو بریزیم روی یو اس بی.
اپل من مدلش مکبوک پرو MB966/LLA هست. این مدل اصلا میتونه از رو یو اس بی سیستم رو بوت کنه ؟
Mehrdad201

پست‌ها : 5

پستتوسط .SorousH. » 04 ژوئن 2013, 09:07

متاسفانه اپل اجازه استفاده از usb و درایور اکسترنال توی محیط بوت برای مکهایی که خودشون سوپر درایو دارند رو نمیده.
تنها راهی که فعلا میشناسم اینه:
viewtopic.php?f=4&t=2056&p=38446&hilit=winclone#p38446
نماد کاربر
.SorousH.

پست‌ها : 467

پستتوسط Mehdi.y » 04 ژوئن 2013, 13:20

من از درایور اکسترنال همیشه برای نصب ویندوز استفاده میکنم و راحت توی محیط بوت میرم.
Mehdi.y

پستتوسط Mehrdad201 » 04 ژوئن 2013, 17:10

Mehdi.y نوشته است:[نمایش]
من از درایور اکسترنال همیشه برای نصب ویندوز استفاده میکنم و راحت توی محیط بوت میرم.

این رو مطمئنید !؟!؟ شما اول به من بگید که مکبوک ایر دارید یا مکبوک پرو ؟

چون مکبوک ایر دی وی دی رام نداره ولی مکبوک پرو داره.

سیستم من هم مکبوک پرو هست. مال 3 سال پیش. MB986 ll/a

ببینید من تو شرایط خاصی هستم. تهران هم نیستم. الان یه ویندوز 7 دارم ولی اگه بخوام ویندوز نصب کنم و وسط کار یه دفعه این سیستم ، دی وی دی رام اکسترنال رو نشناسه و دست ما رو بذاره تو حنا.

یه نکته رو هم بگم. البته دی وی دی رامم اکسترنال نیست اما من یه دی وی دی درایو سامسونگ رو که پاورش رو تهیه کردم با کابل تبدیل ساتا به یو اس بی به سیستم وصلش کردم و ازش استفاده میکنم.

قضیه ویندوز بوت از روی یو اس بی چی. این امکان پذیره ؟ آیا راهی هست که بشه این قضیه بوت از روی یو اس بی رو تست کرد ؟؟؟
Mehrdad201

پستتوسط Mehrdad201 » 04 ژوئن 2013, 17:26

یه بابایی هم در این صفحه
http://apple.stackexchange.com/question ... lash-drive

اومده و توضیح داده که با نصب یه برنامه تونسته منوی بوت رو به مک اضافه کنه. جالبه.
Mehrdad201

پستتوسط Ilia » 04 ژوئن 2013, 19:12

این لینک رو هم ببین:
http://8na.de/?p=124

این روش بالا احتیاجی به درست کردن فلش درایو USB قابل بوت شدن ویندوز نداره و با همون دیویدی درایو یواس‌بی شما هم کار میکنه.

اگر هم خواستی که اینستالرش رو روی فلش‌درایو کپی کنی، راهش از طریق ویندوز اینه:
http://arstechnica.com/business/2009/12 ... ash-drive/

علت اینکه بعضی‌ها میگویند که مک با دیویدی درایو خارجی بوت میشه و بعضی‌ها میگویند که نمیشه اینه که این موضوع بستگی به مدل کامپیوتر و نسخهٔ سیستم عامل داره. برای همین برای بعضی‌ها کار میکنه و برای یک عدهٔ دیگه کار نمیکنه. در مورد شما من حدس میزنم که کار نکنه. اما روشی که من در بالا آدرسش رو دادم، بایستی که کار کنه.

اما چند نکته؛
- قبل از اینکه این کار رو شروع کنی، حتما و حتما با تایم ماشین از همه چیزت یک بک‌آپ تهیه کن. چون احتمال داره که اشکالی پیش بیاد و اونوقت پشیمونی فایده نداره.
- اگر واقعا به بوت‌کمپ احتیاجی نداری، از برنامه‌های شبیه‌ساز که بترتیب کیفیت الان اینها هستند؛ اول Parallels، دوم VMware Fusion و سوم VirtualBox استفاده کن. البته اگر ویندوز رو برای گیم میخواهی، بوتکمپ بهترینه اما اگر برای برنامه‌های عادی میخواهی، اینها دردسرشون کمتره.
- اگر در گوگل جستجو کنی:
How to install Windows on bootcamp without Superdrive
راه حل‌های دیگه هم پیدا میشوند. هر چند احتمالا این لینکی که من در اول جواب دادم، کار شما رو بایستی راه بیندازه.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

پستتوسط Mehrdad201 » 04 ژوئن 2013, 21:43

یه سوال. من یادمه قبلا که اپدیت سیستم عامل رو میزدم لیست اپدیت ها میومد. سیستم عامل من اسنو لئوپارد هست. 10.6

اون موقع میزد 1 گیگا بایت اپدیت نیاز داره که خب با توجه به وضعیت بد اینترنت من بی خیال میشدم.

دیروز اومدم سافت ور اپدیت رو زدم اما خبری از اپدیت لیست ها نبود. حالا نمیدونم شاید اپدیت ها رو روی IP ایران بستن.

این نرم افزاره که تو پست قبلیم معرفی کردم اگه کار کنه خیلی خوبه.

من روی مک زیاد اطلاعات ندارم. چون با مجبورم ویژوال استودیو کار کنم ویندوز نصب کردم. الان 3 سالی از نصب ویندوزم میگذره و منتظرم ببینم اگه ویندوز 8.1 ویندوز خوبی بود یه اپگرید بکنم سیستم رو به ویندوز 8

منتها الان از بچه هایی که ویندوز 8 دارن میخواستم بپرسم که مصرف منابع ویندوز 8 نسبت به ویندوز 7 چطوریه ؟
بهینه تر هست یا بیشتر ؟ اگه بیشتر جون دستگاه رو میگیره بی خیال شم و با همین 7 ادامه بدم.
اگه هم که از 7 بهتره (منظورم از نظر مصرف منابع و داغ کردن دستگاه هست) خب ویندوز 8 رو نصب کنم.

البته زیاد با 8 حال نکردم چون اون منوی استارت رو نداره. من خیلی با اون منو سر و کار دارم.

متاسفانه یه سری نرم افزارها توی مک به خوبی ویندوز نیستند. نرم افزارهایی که خیلی برام مهم هستند ویژوال استودیو و اس کیو ال سرور هست که اصلا تو مک نداریم.

از توجه دوستان به مشک بنده واقعا ممنونم
Mehrdad201

پستتوسط mehrad rad » 30 سپتامبر 2013, 13:34

سلام ، من تازه مک بوکم رو خریدم ، میخواستم با بوت کمپ ویندوز نصب کنم روش چنر تا سوال داشتم ، اگه کسی کمکم کنه ممنون میشم .

۱ - من هاردم ۵۰۰ هستش ، چند پارتیشنش کنم ، اندازه هر کدوم باید چقدر باشه؟؟؟؟
۲ - حداکثر چند پارتیشن با داشتن ۲ سیستم عامل می توان داشت؟؟؟؟
۳ - در مکینتاش چه عوامل خطری برای از دست دادن داده ها وجود دارد؟؟؟آیا مثل ویندوز اگه بخوای سیستم عاملتو عوض کنی پارتیشن حاوی سیستم عامل مک تمام داده هاش از بین میره؟؟؟
mehrad rad

پست‌ها : 1

پستتوسط Ali.Tajik » 01 اکتبر 2013, 01:12

سلام
کلاً تفاوت نصب ویندوز از طریق بوت‌کمپ، با پارتیشن‌بندی هارد درایو و نصب تمیز ویندوز بر روی درایو جدا شده چیست؟ من تا به حال بوت‌کمپ به کارم نیامده ... منتهای‌اش که برایم سوال شد که هر مکی که می‌تواند یک لپ‌تاپ ویندوزی خوب باشد، چرا مردم نمی روند یک‌باره‌کی ویندوز را مستقیم بریزند روی یکی از درایو های مثلا فرمت شده و آماده شده‌ی مک شان؟ جدای از اینکه بر خلاف کنوانسیون ژنو و منشور حقوق بشر سازمان ملل و یک جور جنایت علیه بشریت است البته!
MBAir 6.2
نماد کاربر
Ali.Tajik

پست‌ها : 142

پستتوسط Ilia » 01 اکتبر 2013, 05:20

mehrad rad نوشته است:[نمایش]
سلام ، من تازه مک بوکم رو خریدم ، میخواستم با بوت کمپ ویندوز نصب کنم روش چنر تا سوال داشتم ، اگه کسی کمکم کنه ممنون میشم .

۱ - من هاردم ۵۰۰ هستش ، چند پارتیشنش کنم ، اندازه هر کدوم باید چقدر باشه؟؟؟؟
۲ - حداکثر چند پارتیشن با داشتن ۲ سیستم عامل می توان داشت؟؟؟؟
۳ - در مکینتاش چه عوامل خطری برای از دست دادن داده ها وجود دارد؟؟؟آیا مثل ویندوز اگه بخوای سیستم عاملتو عوض کنی پارتیشن حاوی سیستم عامل مک تمام داده هاش از بین میره؟؟؟

مکبوکتان مبارک باشد. اگر از من میشنوید ویندوز را یکی از برنامه‌های Parallels یا VMware یا Virtual Box اجرا کند. کمی سرعتش کمتر از بوت‌کمپ است اما دردسرش خیلی کمتر است. اگر اینکار را بکنید اصلا احتیاجی به پارتیشن کردن هاردتان خواهید داشت. هر وقت هم خواستید ویندوز یا ویندوزهایتان را پاک و نصب میتوانید بکنید بدون آنکه به هیچ جا بر بخورد.

اما اگر اصرار به این کار داشته باشید، پیشنهاد من این است که همان دو پارتیشن (یکی برای مک و یکی پیسی) کفایت میکند. پارتیشن کردن زیاد، چندان کمکی در مک به شما نخواهد کرد.

اندازهٔ پارتیشن‌ها به نیاز شما بستگی دارد. اگر میخواهید از مکتان به عنوان کامپیوتر اصلی استفاده کنید، مسلما پارتیشن بزرگتر را میدهید به مک. اگر من میخواستم این کار را نعوذ بالله بکنم، مثلا ۵۰ گیگش را میدادم به ویندوز.

در مک قرار نیست که خطر بیدلیلی شما را تهدید کند. سیستم عالمش را هم قرار نیست که مثل ویندوز ماهی یکبار از نو بریزید. اما از جایی که همیشه احتمال ایراد و اشکال برای هر سیستمی وجود دارد، جزو اهم واجبات است که یک هارد خارجی دو سه برابر هارد داخلیتان، فقط برای بک‌آپ (یا پشتیبانی گرفتن) از مکتان بخرید و بگذارید که مکتان خودش همه چیزش را در آن کپی بگیرد. این کار در مک بسیار ساده است و برنامه‌اش (تایم ماشین) با خودش می‌آید.

باز هم میگویم، بوت کمپ با اینکه بالاترین سرعت را به شما میدهد، اما دردسر‌های بالقوه‌ای دارد که مخصوصا با ناشی‌گری ممکن است باعث خرابکاری بشود.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط Ilia » 01 اکتبر 2013, 05:45

Ali.Tajik نوشته است:[نمایش]
سلام
کلاً تفاوت نصب ویندوز از طریق بوت‌کمپ، با پارتیشن‌بندی هارد درایو و نصب تمیز ویندوز بر روی درایو جدا شده چیست؟ من تا به حال بوت‌کمپ به کارم نیامده ... منتهای‌اش که برایم سوال شد که هر مکی که می‌تواند یک لپ‌تاپ ویندوزی خوب باشد، چرا مردم نمی روند یک‌باره‌کی ویندوز را مستقیم بریزند روی یکی از درایو های مثلا فرمت شده و آماده شده‌ی مک شان؟ جدای از اینکه بر خلاف کنوانسیون ژنو و منشور حقوق بشر سازمان ملل و یک جور جنایت علیه بشریت است البته!

از روزی که اپل شروع به استفاده از پروسسورهای ساخت اینتل را کرد، جماعت هکرها با سماجت مشغول کار شدند تا ویندوز و لینوکس را روی کامپیوترهای مک سوار کنند و در این کار هم موفق شدند. اما این کار مستلزم کلی جنگولک‌بازی‌های پیچیده بود. مثل همین تفاوت فرمت هاردها یا مشکل تفاوت EFI و BIOS و نبود درایورها و غیره و غیره. کاری که اپل کرد این بود که بطرز ناباورانه‌ای بجای جنگیدن با اینکار، خودش ابزار این تنظیمات و درایورها را بیرون داد که همین جناب بوت‌کمپ است که میبینید.

فکر کنم اپل این را تشخیص داد که یک عده از مردم این کار را بالاخره خواهند کرد و خرابکاریشان آخر خِر خود اپل را سر تعمیر دستگاه‌ها خواهد گرفت و دوما که این فرصت خوبیست که اپل از این راه کامپیوتر مکش را به یک عدهٔ علاقمند به ویندوز هم بفروشد و این رفت جزو قابلیت مک.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

قبلیبعدی

بازگشت به سیستم عامل مک

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 19 مهمان