انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

پرسش‌های کسی که می‌خواهد به مک مهاجرت کند

بحث‌های کلی درمورد سیستم عامل مکینتاش (OS X)

پرسش‌های کسی که می‌خواهد به مک مهاجرت کند

پستتوسط mac_newbie » 15 مه 2010, 18:29

سلام ،
من یه کاربر لینوکس اوبونتو + ویندوز هستم که فعلا یه لپ تاپ vaio CS دارم . حالا یه دفعه زده به سرم Macbook بخرم . اطلاعات کاملی ندارم چند تا سوال دارم .
1. لینوکس و ویندوز روی macbook نصب میشه ؟ مشکلی نداره مثلا شنیدم ، ویندوز اگه نصب کنی داغ میشه یا یه همچین چیزی !
2. فرق macbook و macbook Pro چیه ؟
3.بازی ها راحت رو ویندوزش کار می کنن ؟ با گرافیکش مشکل ندارن ؟
4. خرید نرم افزار چطوریه ؟ قیمتا چطوریه ؟ باید حتما اورجینال خرید یا نسخه قفل شکسته هم داره ؟
5. تو سایت های فارسی مشکلی با خوندن یا نوشتن ندارید ؟ یعنی فونت فارسی مثلا tahoma هم داره ؟
6. در مورد تفاوت سیستم عامل ها مثل leopard , snow leopard , ... توضیح بدید .
7. به شدت معتاد برنامه نویسی هستم ، زبان های برنامه نویسی که mac ساپورت می کنه و نمی کنه رو بگید لطفا ، آیا مک IDE های ویژوال مثله visual studio داره ؟
8. برنامه هایی مثله flash و... خروجی exe هم میدن تو Mac ؟
9. اینترنت ! من یه مودم وایرلس برای adsl دارم ، کلا مشکلی که با اینترنت تو ایران نداریم با مک ؟
10. سخت افزارش قابل ارتقا هست ؟
11. برای ارتقا سیستم عامل حتما باید سیستم عامل قبلی حذف بشه ؟ (مثله ویندوز ) یا مثله لینوکس قابل بروزرسانی از رو همون نسخه رو داره ؟
12. مشکلی که با اینکه هر سه تا سیستم عامل لینوکس ، مک ، ویندوز کنار هم باشه که نداره ؟
13. قیمت حدود 1300-1400 چه مدلی را پیشنهاد می کنید ؟
14 .بهترین جا برای خرید مک تو تهران ( مخصوصا تو مجتمع پایتخت ) کجاست ؟
15. جایی سراغ دارید که مک دست دوم سالم بفروشه ؟
پیشاپیش از جواب دادن به این 15 سوال و سوالات آینده من تشکر می کنم.
mac_newbie

پست‌ها : 3

Re: چند سوال اساسی برای خرید MacBook

پستتوسط iSam » 15 مه 2010, 19:25

خوش آمدید.
۱ - بله و مشکلی نیست.
۲ - فرقشون تو کانفیگ و سایز و بدنه و هزار چیز است که در سایت اپل میتونی بهش برسی.
۳ - بهترین و قویترین دستگاه که بازی ها و فیلمها و انیمیشن ها تو کمپانی های بزرگ دنیا باهاش ساخته میشن, مک میباشد. ضمنا اسم او اس روی این سیستمها مک او اس است.
۴ - هم اورجینال هست و هم فری در ایران قفل شکسته هم هست.
۵ - فونت فارسی در مک اسمش XMarry است.
۶ - در سایت گوگل و اپل بررسی کنید. مثل اینه که بپرسی فرق ویستا و سون چیه!
۷ - تقریبا بیشتر زبانها غبر از مایکروسافتیها. زیان اصلی مک Objective-C است و البته من باهاش کار نکردم چون من جاوا و سی پلاس پلاس کار میکنم ولی به جونم افتاده که برم سراغش. روی آن چیزهایی مثل QT Creator و Netbeans و ... هم هست.
۸ - فلش هم داره که کلی جای بحث روش هست. ضمنا exe در مک بیمعناست.
۹ - مشکلی نیست.
۱۰ - عین بقیه لپ تاپ هاست و چه بسا بهتر.
۱۱ - مثل لینوکسه.
۱۲ - مشکلی نیست.
۱۳ - مدل اول مک بوک پرو "۱۳.۳.
۱۴ - چون تبلیع میشه نمیتونم بگم ولی اپل ایران جای مناسبی است.
۱۵ - تو پایتخت بگردی پیدا میشه.
 Mac Studio
 iPhone 12 Pro Max
 Apple Watch
 iPad Air
 Apple TV
 AirTag
 Think Different
نماد کاربر
iSam

پست‌ها : 1998

پستتوسط Pooria Azimi » 15 مه 2010, 20:55

ویندوز روی مکینتاش سریعتر از کامپیوترهای ساخت شرکتهای دیگه ( مثلاً ایسر یا حتی سونی! )اجرا میشه. بخاطر کیفیت بالای قطعات ساخت اپل. یعنی در مقایسۀ بین یک وایو با سی پی یو 2.53 گیگاهرتز و 4 گیگ رم و مک بوک پرو با همین مشخصات، ویندوز تا حدود 10 درصد در مکینتاش سریعتر اجرا میشه ( این مسأله یک امر ثابت شده ست و در PC Magazine و PC World که مجله های مختص پی سی هستند هم تأیید شده ).

در مورد فونت فارسی، اصلاً اسم تاهوما رو هم نیارید! فونت فارسی پیشفرض مکینتاش، جیزه پروست که ( به نظر من )، زیباترین فانت فارسی برای وب و مطالعه ست و اصلاً و ابداً قابل مقایسه با فاجعۀ نکبت باری مثل تاهوما نیست...

مهمترین IDE که در مک برای برنامه سازی استفاده میشه، علاوه بر امثال Netbeans و Eclipse و ... که روی همۀ پلتفرم ها هستند، Xcode ـه ( ساخت خودِ اپل ). این برنامه که از سی و CPP و جاوا و ObjC پشتیبانی میکنه، به نظر هر کسی که باهاش کار کرده، بهترین محیط برنامه نویسیه. خود من بشخصه اصلاً نمی تونم حتی برای یک کار 2 خطی هم از ویژوال استودیو استفاده کنم و مرگ زیر شکنجه رو به انجام پروژه با VS ترجیح می دم! :-) با همین IDE و زبان ObjC برای مک و آیفون برنامه می نویسن.
فلش هم، اگر در ویندوز Shift+F12 رو بزنید، در Publish Settings می بینید که می تونید هم خروجی swf بدید ( که در مک هم قابل نمایشه)، هم خروجی exe و هم خروجی Macintosh Projector با پسوند dmg . فلش نسخه ای جداگانه هم برای مکینتاش داره.
و شما که لینوکس کاری، خوشحال می شی بدونی که gcc برای مکینتاش هم هست و من خیلی اوقات، وقتی می خوام برنامه ای رو به C یا CPP بنویسم، اون رو در ترمینال و با vim می نویسم ( ترمینال دقیقاً مثل لینوکسه، چون هر دو یونیکسی هستند. emacs هم داره، اگر اون رو می پسندید ) و بعد، با
کد: انتخاب همهٔ
 gcc -o [OUTPUT_NAME] [SOURCE_NAME]

اون رو کامپایل و بعد، اجرا می کنم.

موفق باشید.
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پست‌ها : 3332

پستتوسط Pooria Azimi » 15 مه 2010, 21:21

این هم دو اسکرین‌شات از فانت فارسی در مک:

Screen shot 2010-05-15 at 9.14.30 PM.png

Screen shot 2010-05-15 at 9.16.21 PM.png
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پست‌ها : 3332

پستتوسط mac_newbie » 15 مه 2010, 22:46

iSam نوشته است:[نمایش]
خوش آمدید.
۳ - بهترین و قویترین دستگاه که بازی ها و فیلمها و انیمیشن ها تو کمپانی های بزرگ دنیا باهاش ساخته میشن, مک میباشد. ضمنا اسم او اس روی این سیستمها مک او اس است.

استاد اونقدر هم که فکر می کنه احمق نیستم دیگه اسم سیستم عاملش رو می دونم ، منظورم از "ویندوزش" ویندوزی بود که روی مک نصب میشه.
مک بوک جدیدتره یا مک بوک پرو؟
کلا" محدودیت ها و مشکلاتی که داره رو توضیح بدید بدون تعصب (دیگه از ما لینوکس بازا نژاد پرست تر و فاشیست تر و متعصب تر نداریم :joy: )

* الان که اون عکس رو نشون دادید فهمیدم چرا به فونت مزخرف این فروم رسیدگی نمی کنید . چون اصلا نمی بینیدش :lol:
mac_newbie

پستتوسط Ilia » 16 مه 2010, 00:31

مکبوک و مکبوک‌پرو همزمان با هم تولید میشوند و هیچکدام جدیدتر نیستند. مدل‌های مختلف هستند. پرو بدنهٔ آلمینیومی دارد و کمی مخلفات بیشتر.

همه جور ویندوز هم رویش نصب میشود، اما چرا اولین سوال این باشد که چطور و چه ویندوزی روی مک اینستال کنم؟ اگر اولین قصدتان از خرید مک اینستال ویندوز رویش است، پولتان را دور نریزید. چون احتمالا بعدا هم کلی انرژی باید صرف کنید که چکار کنم تا آیتونز مثل مدیاپلیر بشود یا چرا در مک نمیشود فایل را کات کرد.

از گفتن این نکته، منظورم به شما نیست. این داستانیست که مکررا تکرار میشود. اگر مک میخرید، باید برای مک بودنش بخرید.

محدودیت و مشکلات اصلی کسی که در ایران مک میخرد، احتمالا نبود پشتیبانی سخت‌افزاری درست و حسابی از آن است. ولی کلا سخت‌افزار خوبی دارد. از نظر نرم افزار، شما اگر لینوکس کار باشید و مشکلاتتان را در آن سیستم حل کرده باشید، مشکلی در مک نخواهید داشت.

فانتهای مناسب مک و حتی لینوکس را هم میتوانید از بالای همین سایت خودمان داونلود کنید.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

پستتوسط mac_newbie » 16 مه 2010, 12:03

نصب ویندوز به خاطر نرم افزارهای تخصصی رشتمه (عمران) .
mac_newbie

پستتوسط abdol » 16 مه 2010, 14:15

عمر باطری در windows کمتر از os x است ولی سرعت اون مثل بقیه (شاید هم بیشتر) pc هاست. البته می تونی از wine هم استفاده کنی اگر این نرم افزار های عمرانی باهاش بالا بیان.
برعکس ویدوز HDD صدا نمی ده، و فن cpu هم خیلی خلی کم داغ میکنه مگه اینکه از اش حسابی خفن کار بکشی.
مک بوک آلمینیومی و پرو دیر داغ می کنند و زود خنک می شند.
ضمنا نصب linux روش خیلی راحته و تمامی driver های اون رو می تونی پیدا کنی ( بجز این سری که جدید زده و من ازش اطلاعی ندارم) عمر باطری تو linux با windows خیلی تفاوتی واسه من نداره.
لقمان حكيم را گفتند : ادب از كه آموختي ؟ گفت : از بي ادبان !
MBP 5.5
abdol
Banned

پست‌ها : 686

بخرم - نخرم ... خوبه - بده ؟

پستتوسط dmpic » 28 دسامبر 2011, 11:11

سلام خدمت تمام اپلی ها
چند تا سوال داشتم خیلی ممنون میشم اگه من رو راهنمایی کنید ؟
اول اینکه سیستم های مک برای برنامه نویسی جاوا و پی اچ پی مناسبند یا خیز
دوم اینکه آیا ارزش داره برای خرید یک سیستم مک دو برابر یک پی سی هزینه کنم
سوم اینکه درصد خرابی محصولات اپل چقدره
چهارم اینکه مک بوک پرو 13 اینچی برای یک برنامه نویس مناسبه
پنجم اینکه مک بوک های جدید با سخت افزار بروز تر کی به بازار میاد
ششم اینکه بهترین موقع برای خرید مک بوک کی هست
و در آخر از همه تشکر میکنم که من رو راهنمای میکنن و به خصوص مدیر سایت
امیدوارم یه روزی همه ویندوز رو به مقصد مکینتاش ترک کنند
در کل 1 بار ویرایش شده. اخرین ویرایش توسط Pooria Azimi در 28 دسامبر 2011, 12:28.
دلیل: ادغام مبحث
dmpic

پست‌ها : 5

Re: بخرم - نخرم ... خوبه - بده ؟

پستتوسط aamir » 28 دسامبر 2011, 11:44

۱ . بله چرا مناسب نباشن . . من که با dreamweaver راحت کار میکنم. . حالا بستگی داره که کجا راحت باشین کد بنویسین!(برای نصب آپاچی و غیره هم که نرم افزارها برای اپل هم هست!)
۲. وقتی سیستم عامل مک رو تجربه کنید متوجه میشید که ارزشش رو داشته (البته با هکینتاش هم میتونید یه نیم چه تجربه ای داشته باشید )
۳. عین همه محصولات دیگه!
۴. برنامه نویسی پی اچ پی و جاوا اصلن سیستم قدرتمندی نمیخواد!
۵. به تازگی به بازار اومدن و الان هم در تهران موجودن
۶. همین الان :-D

موفق باشی
امیر
نماد کاربر
aamir

پست‌ها : 514

Re: بخرم - نخرم ... خوبه - بده ؟

پستتوسط AliGhz » 28 دسامبر 2011, 15:37

dmpic نوشته است:[نمایش]
ششم اینکه بهترین موقع برای خرید مک بوک کی هست

البته فقط برای ابهام‌زدایی، "مک‌بوک" MacBook دیگر تولید نمی‌شود و الان فقط مک‌بوک پرو MacBook Pro و مک‌بوک ایر MacBook Air در خط تولید کامپیوترهای قابل حمل اپل تولید می‌شود.
 Think Different.
نماد کاربر
AliGhz
Site Admin

پست‌ها : 2144

Re: میخوام مک بخرم تا…

پستتوسط 2126701 » 31 دسامبر 2011, 22:43

می خوام هم از دنیای مایکروسافت فاصله بگیرم هم برای کارم از یه سیستم عامل و سخت افزاری که بهش بشه اعتماد کرد استفاده کنم البته پشتیبانی در درجه اول قرار داره.
من طراح هستم و کار تبلیغاتی انجام میدم اما نمی دونم که فتوشاپ تو مک بهتر کار می کنه یا تو ویندوز تقریبان هیچ اطلاعاتی ندارم
از دوستان قدیمی تر می خوم که به صورت اجمالی و خلاصه یه چندتا مزیت و معایب مک رو نصبت به ویندوز به این تازه کار منتقل کنن
متشکرم
2126701

پست‌ها : 1

Re: پرسش‌های کسی که می‌خواهد به مک مهاجرت کند

پستتوسط Ahmad » 01 ژانویه 2012, 00:15

دوست عزیز 2126701 بہ ایرماگ خوش آمدید،
در مورد بہتر بودن یا نبودن فتوشاپ در مک البتہ اظہار نظر شاید دشوار باشد ولی در غرب حدود ۸۰ درصد شرکتہای تبلیغاتی، انتشاراتی و گرافیک کارشان را بروی پلاتفرم مک انجام می‌دهند. بنظر بنده کار با مک، در هر برنامہ‌ای کہ باشد بمراتب ساده‌تر و لذت بخش‌تر است. اگر کاری کہ می‌خواهید انجام دهید در بر دارندهٔ متن فارسی است باید حتما نسخۂ خاورمیانۂ فتوشاپ، ایلیستراتور و ایندیزاین را تہیہ کنید چہ در مک چہ در ویندوز. فقط بدانید کہ در محیط مک بستۂ نرم‌افزاری آفیس مایکروسافت از فارسی پشتیبانی نمی‌کند ولی برای آن نیز تعدادی برنامۂ جایگزین وجود دارد از قبیل TextEdit برای نوشتن متون ساده و انتقال آن بہ بستۂ نرم‌افزاری ادوب، نیز برنامۂ Mellel و OpenOffice برای پردازش و ویرایش متون فارسی وجود دارد.

موفق باشید
احمد
نماد کاربر
Ahmad
Site Admin

پست‌ها : 1289

پستتوسط dmpic » 01 ژانویه 2012, 18:51

سلام
سیستم عامل مک به غیر از اینترفیس جذابی دارد چه قابلیت هایی و برتری های نسبت به ویندوز دارد و چه برتری هایی نسبت به لینوکس دارد
dmpic

پست‌ها : 5

پستتوسط a_k » 01 ژانویه 2012, 19:19

سلام
من میخواستم بدونم اگر بخواهم برای استفاده از visual studio و SQL Server از vmware روی مک بوک پرو استفاده کنم، مشکلی پیش نخواهد آمد؟
مرسی
a_k

پست‌ها : 1

بعدی

بازگشت به سیستم عامل مک

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 20 مهمان