انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

نصب سیستم عامل mac os بر روی PC

بحث‌های کلی درمورد سیستم عامل مکینتاش (OS X)

نصب سیستم عامل mac os بر روی PC

پستتوسط hasannoori » 22 فوریه 2010, 20:24

سلام دوستان
آیا نسخه‌ای از سیستم‌عامل Mac برای نصب بر روی PC(همین سیستم‌های معمول که از پردازنهد AMDیا intel استفاده می‌کنند) وجود داره.(البته نه بصورت سیستم مجازی!)
در صورت مثبت بودن پاسخ، چگونه میتوانم آن را دریافت و نصب کنم.
آیا این نسخه رسمی است که خود اپل ارايه می‌کند یا خیر.
اسم و رسم آن چیست.
آیا یک نرم‌افزار آزاد(یا حداقل رایگان) به‌حساب می‌آيد.
در هر حالت من چندان با این سیستم آشنایی ندارم پس لطفا پاسخی واضح و با توضیحات کمی بیشتر از معمول ارائه دهید.
متشکرم. :blush:
hasannoori

پست‌ها : 3

پاسخ: نصب سیستم عامل mac os بر روی PC

پستتوسط Pooria Azimi » 22 فوریه 2010, 23:23

سیستم‌های عامل مکینتاش فقط بر روی سخت‌افزارهای مکینتاش ارائه می‌شن و نمی‌تونید مثلاً روی پی‌سی های خونه اون رو بریزید.
اما نسخه‌های هک شده‌ش هست که می‌شه روی پی‌سی هم ریخت. اگر می‌خواید امتحان کنید، می‌تونید اون‌ها رو پیدا کنید. بهشون می‌گن هکینتاش. سرچ کنید می‌تونید جاهایی رو پیدا کنید که می‌فروشنش. اسامی‌ای هم نظیر iAktos و iDeneb و این‌جور چیزا (‌که در حقیقت اسم هک‌کننده‌هاست )‌روشون می‌ذارن.

هر چند، این نسخهٔ هک شده عملاً یک نسخهٔ فلج و نسبتاً بی‌خاصیت و مملو از باگه و هزاران ساعت باید برای نصب و راه‌اندازی و نگه‌داریش زجر بکشید! اما برای امتحان کردن این که مکینتاش چیه، می‌تونه مفید باشه.

این نسخه رو اپل ارائه نمی‌کنه و هکرهای محترم اون رو ارائه می‌کنن و هیچ‌گونه پشتیبانی‌ای هم ازش نمی‌شه.

مکینتاش نه یک سیستم‌عامل آزاده، نه رایگان. هر چند، با خرید کامپیوترهای مکینتاش، اون رو به رایگان ( + بستهٔ نرم‌افزاری ۷۹ دلاری iLife ) به خریدار داده می‌شه ( یعنی تقریباً همهٔ کاربران مکینتاش، از نسخه‌های قانونی و با سریال نامبر اختصاصی استفاده می‌کنن ).

این رو هم باید بگم: نسخه‌های مکینتاش از سال ۲۰۰۱ همه‌شون با ۱۰ شروع می‌شن. مثلاً ۱۰.۱.۱ که آپدیت اول نسخهٔ ول مکینتاشه. ۱۰.۲.۳ آپدیت سوم نسخهٔ دوم مکینتاشه و ...

الآن نسخه‌های مکینتاش، ۱۰.۵.۷ که آخرین آپدیت نسخهٔ پنجم (‌لپرد) بوده و همچنین، نسخهٔ جدیدتر ۱۰.۶.۲ ( اسنولپرد) هستن. شما نسخه‌هایی که از ۱۰.۵.۶ قدیمی‌تر باشن رو بهتره نخرید.
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پست‌ها : 3332

پستتوسط hasannoori » 23 فوریه 2010, 15:55

از پاسخ جامع و مفیدتون سپاسگذارم.
البته من یک محدودیت دارم و اون اینکه فقط میتونم از PC استفاده کنم.
پس در حال حاضر مک‌بوک یا هر سیستم مک دیگه منتفیه!
نز اون چیزی که توجه من رو به خودش جلب کرد تصاویری بود که سایتهای مختلف و از جمله یوتیوب دیدم.
حقیقتا ظاهر جذابی داره.
ضمن اینکه در بسیاری از وبسایتهای معتبر از اون بعنوان یک سیستم‌عامل معتبر و قوی یاد می‌کنند.
و این همه منو وسوسه کرده که حدااقل یکبار این سیستمک‌عامل رو امتحان کنم.
همینطور با دیدیناین صفحه و به OSx86 فکر کردم که به آٰزوم یک قدم نزدیک شدم.
بنابراین با جستجوی فراوان به IPC رسیدم.
آیا این هم جز همون هک شده‌های سیستم مک هست؟
به نظر شما بهترین برای امتحان کدوم هست؟
راستی این نسخه‌های هک شده آیا چیزی مثل Live CD یا Live DVD هم دارند، که همونطور که گفتید بشه از شر دردسر فراوان نصب خلاص شد؟
hasannoori

پستتوسط Pooria Azimi » 23 فوریه 2010, 19:08

راستش در این سایت، در مورد هکینتاش صحبت نمی‌شه. من هم خودم خیلی تجربه ندارم که بخوام راهنمایی کنم. این نسخه رو هم نمی‌شناسم که بخوام چیزی ازش بگم!!

بهترین راه، اینه که «هکینتاش» رو به فارسی سرچ کنید و دی‌وی‌دی‌های اون رو از جایی تهیه کنید. بهتر هم هست که نسخه‌های معروف‌تر مثل iDeneb رو بگیرید. اگر AMD دارید دقت کنید که نسخهٔ مخصوص اون رو بگیرید.

همین‌طور هم برای اینتل، پردازنده‌تون باید حداقل از SSE2 پشتیبانی بکنه.

در مورد «دردسر فراوان نصب» هم ممکنه برای شما واقعاً فراوان نباشه. برای خیلی‌ها مراحل نصب خیلی سخت نیست. اما من ۳ روز تمام با کامپیوتر سروکله زدم تا تونستم نصبش کنم. کلاً به سخت‌افزار ربط داره این مرحله و بعضی سخت‌افزارها ( مخصوصاً مادربورد ) خیلی اذیت می‌کنن.

و این رو مطمئن باشید؛ اگر مکینتاش (‌حتی هکینتاش ) رو ببینید (‌به شرط این که هکینتاش خیلی ناقص نصب نشه ) دیگه سراغ ویندوز و لینوکس و این‌جور چیزا نمی‌رید :-)
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پست‌ها : 3332

پستتوسط hasannoori » 28 فوریه 2010, 17:08

باز هم از راهنماییتون ممنونم.
[نمایش]
و این رو مطمئن باشید؛ اگر مکینتاش (‌حتی هکینتاش ) رو ببینید (‌به شرط این که هکینتاش خیلی ناقص نصب نشه ) دیگه سراغ ویندوز و لینوکس و این‌جور چیزا نمی‌رید

در مورد ویندوز که عرض کنم از سال ۲۰۰۳ به اینطرف روی سیستمم نصب نکردم و کلا نیازی هم بهش نداشتم.
اما در مورد لینوکس باید بگم که اشتباه می‌کنید. طعم آزادی با بقیه کمی متفاوت‌تره ;-)
hasannoori

Re: نصب سیستم عامل mac os بر روی PC

پستتوسط amku » 28 آوریل 2010, 08:37

درود
نصب مک روی pc امکان داره اما به سخت افزار شما هم بستگی داره
مثلا cpu با ساپورت sse3 و کارت گرافیک های nVidia
الان روی سیستم من iAtkos نصب هست من هنگام نصب از iAtkos v5i یا leopard 10.5.5 استفاده کردم و سپس به مرور بسته ها و خود مک رو از طریق software update بروز کردم ( مثل یک مک واقعی امکان بروز کردن هم دارید ) البته نمی دونم این امکان در iDeneb , iPC و یا ... وجود داره
تنها چیزی که باید دقت کنید اینکه در هنگام نصب در بخش Customize پچ های درست رو انتخاب کنی مثلا من کی بورد ps/2 داشتم پچ ps/2 رو انتخاب کردم و از کرنل voodoo ( اگه درست نوشته باشم ) رو انتخاب کردم و ....
بقیه پچ هاهم یا همون موقع نصب میشن یا بعد نصب مثل lan که مال من realtech 8102 بود که از خود سایت realtech دانلود کردم یا می تونید از سایت kexts.com دانلود کمید ( کارت گرافیک من gforce 7300 le هست که تو بخش customize پج nvidia -> natti رو انتخاب کردم)
اما تفاوت های که پس از نصب مشخص میشه : تفوت کی بورد معمولی با کی بورد مک و عدم مالتی تاچ هست وگرنه تمامی برنامه ها قابل نصب هستند.
برای رفع مشکل کی بورد هم فکر کنم با لینک زیر قابل حل باشه
viewtopic.php?f=2&t=1661
amku

پست‌ها : 1

بازگشت به سیستم عامل مک

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 12 مهمان