انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

ارتباط با اپل

بحث‌های کلی درمورد سیستم عامل مکینتاش (OS X)

ارتباط با اپل

پستتوسط Ali.Samadi » 26 ژوئن 2005, 18:30

با سلام،

دوستمان آرمین در WWDC شرکت و اونجا با افراد متفاوتی از شرکت صحبت کرده بود. حالا میخواستم ببینم که آیا این صحبتها چه نتیجه‌ای داشتن.
آرمین اپل در مورد نکاتی که تو باهاشون در میان گذاشتی چی کفت؟
به نظرت از فعالان این انجمن چه کاری برمیاد؟
Ali.Samadi

پست‌ها : 725

ارتباط با اپل

پستتوسط armeen » 29 ژوئن 2005, 00:46

ba salam be hamege doostan

nokteh khyle mohem ke tamame mohandesine apple dar sar ta sare conferance bayan kardan in bood ke agar moshkeleye (bug) irade, va ya dar khaste darin, mostaghiman ba khode apple tamas begirin az tarighe "bug report" chera ke apple teame makhsoose dar in zamine dare ke faghat in "bug report" har ro motale mekonan.

bebinin, apple dar nahayat yek business hast va hadafe nahayish ham in hast ke pool dar biare va dar zemn moshtari haye khodesh ro ham negah dare. be onvane mesal agar onha ghalam haye farsi ra ke dar os 9 bood vale dar os x nabood, elatesh in boode ke moshtaree be andaze kafe nadashte va kase ham dar khast nakarde bood ke doabre in ghalm ha dar os x gozashte beshan. man ba teame font-e apple sohbat kardam va vaghte goftam ke ma ghalam haye farsi ro ke dar os 9 bood va hala dar os x bardashtin mekhaym, be man goftan... ma fekr nemekardim ke in ghalam ha morede estefade gharar megerefteh! va bad goftan chashm ma on ha ro say mekonim dobare bezarim, vale agar dar khast ziad nabashe, ma tarjihan vaghtemoon ro sarfe kar haye dige mekonim.

doostan ma hame bayad dast be daste ham bedim va ba apple az canalhaye mokhtalef tamas begirim... ham be tore daste jamee va ham yek nafare, va matrah konim moshkelatemoon ra va ya darkhast hayemoon ra.

dar zemn, beonvane mesal agar yek mah moondeh ta version jadide os x biad biroon entezar nadashte bashin ke apple be darkhast haye shoma ke lahzeh akhar shode, dar noskhte jadid goosh bede. banabarin har che zood tar sedayemoon ro be gosheshoon beresoonim behtar. chon bar asase tedade darkhastahey ke meshavad, teame apple zaman, niroo, va vaghte khod ro tanzim mekonad

ba tashakor
armeen
نماد کاربر
armeen

پست‌ها : 101

ارتباط با اپل

پستتوسط Ali.Rastegar » 29 ژوئن 2005, 11:34

به نظر من باید درخواست هامون رو اولویت بندی کنیم یک متن انگلیسی واحد براشون بنویسیم و همه اعضا(از جمله همونهایی که اینجا رو می خونن ولی چیزی نمی گن!) اون رو برای اپل ارسال کنن. من خودم تجربه ای که با یکی از مشکلات Quicktime داشتم بعد از bug report خیلی سریع با من تماس گرفته شد تا به نتیجه قطعی رسیدیم. این هم می تونه همینطور بشه. به هر حال اگر می خواهیم تعداد بره بالا با ارسال bug report توسط همین چند تا admin و کاربر فعال به نتیجه ای نمی رسیم. کسانی که حتی برای شغلشون از مکینتاش استفاده می کنن و نیاز شخصیشون نیست بازم باید همکاری کنن. شاید پا شدم رفتم روزنامه ها و... که از مکینتاش استفاده می کنن مخشون رو به کار گرفتم اونها هم بفرستن!
موفق باشید
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پست‌ها : 2878

ارتباط با اپل

پستتوسط armeen » 29 ژوئن 2005, 20:13

ali jon kamelan movafegh hastam. metoonim inha shoroo konim va list az moshekalatemoon dorost konim va olaviat bande konim.

ye chize jaleb... fekr mekone vaghte ke "bug report" mekone be kodoom vahede apple mere? .... marketing (bazar yabe) tream markering in bug report ha ro motale mekonan va bad be team mohandesine apple mefreste. in manesh in hast ke team-e marketing yek zare az team-e enginnering ghodratesh bishtare va harfeshoon olaviat dare. khodemnish yane inke dastoor ha az team-e marketing miad. bayad ye shoar dorost konim ke hame bekhoonana.... ye chize mesle in...... raha kon babrat-ra az ghafas, bug report kon ta metavane az nafas ;-)
نماد کاربر
armeen

Re: ارتباط با اپل

پستتوسط Behnam » 01 ژوئیه 2005, 16:33

Ali.Rastegar نوشته است:[نمایش]
به نظر من باید درخواست هامون رو اولویت بندی کنیم یک متن انگلیسی واحد براشون بنویسیم و همه اعضا(از جمله همونهایی که اینجا رو می خونن ولی چیزی نمی گن!) اون رو برای اپل ارسال کنن. من خودم تجربه ای که با یکی از مشکلات Quicktime داشتم بعد از bug report خیلی سریع با من تماس گرفته شد تا به نتیجه قطعی رسیدیم. این هم می تونه همینطور بشه. به هر حال اگر می خواهیم تعداد بره بالا با ارسال bug report توسط همین چند تا admin و کاربر فعال به نتیجه ای نمی رسیم. کسانی که حتی برای شغلشون از مکینتاش استفاده می کنن و نیاز شخصیشون نیست بازم باید همکاری کنن. شاید پا شدم رفتم روزنامه ها و... که از مکینتاش استفاده می کنن مخشون رو به کار گرفتم اونها هم بفرستن!

البته بخش بازاریابی اپل است که ابتدا تصمیم می‌گیرد اصلاحات در چه زمینه‌هائی اولویت دارد. در این زمینه ما وزنه چندانی نداریم. اما این بدان معنا نیست که گزارشات در مورد باگ در زمینه‌های با اولویت کمتر نادیده گرفته می‌شود. اگر تلاش‌های علی و احمد به جائی برسد و عرب زبان‌ها هم به جمع ما ملحق شوند، دیگر گمان نمی‌کنم که حتی در مورد اولویت ها هم ما از دیگر اقلیت های زبانی وزنه کمتری داشته باشیم.
اما در همین شرایط کنونی هم، مشکلات و کمبودها بیشتر ناشی از عدم اطلاع اپل از ویژگی‌های زبانی و نیازهای آن است تا عدم اولویت. از این روست که ارسال گزارش به اپل از سوی تک تک کاربران به اپل اهمیت بسیار زیادی دارد. آنطور که آرمین از WWDC گزارش داد، مهندسین اپل از بسیاری کمبودهای سیستم در مورد زبان فارسی بی‌خبر بودند چون کسی به آنها گزارش باگ نفرستاده بود.
بسیاری از ما (منجمله خود من) به دلیل رسوبات فرهنگی گمان می‌کنیم که صندوق عمومی پست اپل برای گزارش باگ ها مانند آن کاریکاتورهای «صندوق شکایات» است که ته آن به زباله دانی متصل شده است! و هیچکس به آن توجهی نمی‌کند. گمان بر این است که بدون داشتن «آشنا» در سطوح بالای مدیریت اپل، کاری صورت نخواهد گرفت. البته داشتن آشنا مفید است ولی ضروری نیست. واقعیت این است که تمام گزارشات، چه با اولویت و چه بدون اولویت، از سوی اپل بررسی می‌شوند ولی طبعاٌ اگر فقط یکی دو نفر به اپل گزارش داده باشند که قلم های سیستم ۹ در سیستم ۱۰ کار نمی‌کنند، این خبر از بخش بازاریابی اپل راه سریعی به بخش مهندسی پیدا نمی‌کند ولی در هر حال حتی گزارشات یکی دو نفر هم به زباله دانی منتهی نمی‌شود.
من در اواسط ژوئیه سال گذشته گزارشی در مورد نسخه دوم ابزارهای قلم ساز اپل به آنها فرستاده بودم. هفته گذشته، به دنبال بیرون آمدن نسخه سوم این ابزارها، از اپل ایمیلی دریافت کردم حاوی نقل قول کامل گزارش من، که در آن از من درخواست شده بود که این سومین نسخه را آزمایش کنم. راستش را بخواهید من اصلا فراموش کرده بودم که سال گذشته چنین گزارشی را برای اپل ارسال کرده بودم! اما آنها فراموش نکرده بودند و در نسخه سوم، بسیاری از مشکلات مرا، گاه با موفقیت گاه بدون موفقیت، اصلاح کرده اند. این تجربه به من نشان داد که گزارش باگ به اپل را باید بسیار مداوم تر سازیم.
پیشنهاد علی در مورد تهیه یک متن انگلیسی بر اساس اولویت ها پیشنهاد خوبی است. این متن می‌تواند هم از سوی ایرمگ به نام انجمن، و هم جداگانه از سوی تک تک کاربران، (برای اعلام موجودیت کاربران مکینتاش) ارسال شود. گله علی از عدم مشارکت کاربران در حل مشکلات سیستم تنها ریشه در ناآشنائی با زبان انگلیسی ندارد. به زبان فارسی هم می‌توان مشکلات را در همین انجمن در میان گذاشت و این امر نهایتاٌ راهش را به اپل پیدا خواهد کرد. این عدم مشارکت، ریشه دیگری نیز دارد که اصلا به این موضوع مربوط نیست و به همین دلیل من موضوع جدیدی را در این زمینه در تالار انجمن باز می‌کنم که درباره آن بطور جداگانه گفتگو کنیم. علاقه مندان می‌توانند به موضوع «خودآموز تایپ فارسی» مراجعه کنند.
البته این مشکل در «روزنامه ها و...» مطرح نیست... و اگر هست علی جان من یکی که لنگ می‌اندازم!!
نماد کاربر
Behnam

پست‌ها : 3534

پستتوسط armeen » 01 ژوئیه 2005, 19:57

baraye shoroo, shayad in etelaat mofid bashan

agar developer hastin va dar apple developer connection ozviat darin metonin dar inja bug report konin https://bugreport.apple.com va agar ozviat nadarin vale mekhayn az in tarigh tamas begirn lotfan moshkel ro ba man matrah konin va man baratoon post mekonam

agar mekhayn feedback befrestin metavanin ba apple az in tarigh tamas begirin http://www.apple.com/feedback/

movafagh bashin
armeen
نماد کاربر
armeen

پستتوسط Ali.Rastegar » 01 ژوئیه 2005, 20:35

مشکل اصلی روزنامه ها و... این است که افراد به مکینتاش فقط به عنوان یک وسیله نگاه می کنند و حتی شاید همین باعث دشمنی آنها با این دستگاه هم شود!(که البته تقریبا بعید است)
برای همین شاید چندان علاقه ای به اینکار نداشته باشند، شاید مسئولان روزنامه ها با مقداری بحث و گفتگو قانع بشن!
سعی می کنم به زودی یه سر این روزنامه ها رو ببینم. شرق،همشهری،...؟ لطفا اگر کسی روزنامه/نشریه مکینتاش کار می شناسه بگه.
موفق باشید
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پستتوسط Behnam » 01 ژوئیه 2005, 21:53

علی نظرت چیست که در یکی از دو ستون صفحات ایرماگ لینک مستقیم به آدرس هایی که آرمین برای گزارش باگ داده است بگذاری؟ این خیلی برای کاربران پیدا کردن این آدرس ها را ساده تر می‌کند تا اینکه در موضوعات مختلف تالار انجمن به دنبال پست آرمین بگردند.
در نگاه دوم، اصلا گمان می‌کنم که خوب است بخشی در ستون کناری صفحات ایرماگ گذاشته شود زیر عنوان «گزارش باگ» که در آن هم لینک به feedback اپل گذاشته شود و هم یک گزارش باگ به زبان انگلیسی که از سوی مدیریت ایرماگ تصویب شده و هرازگاهی بعنوان «باگ هفته» پست شود که کاربران بتوانند اگر با آن باگ مشکل دارند، آن متن را مستقیما از صفحه ایرماگ کپی کرده، و با کلیک کردن روی لینک feedback آن را در صفحه گزارش paste کرده و برای اپل بفرستند.
البته این کار را بهتر است صرفا برای بخش feedback بکنیم و نه برای بخش برنامه نویسان.
نماد کاربر
Behnam

پستتوسط Ali.Rastegar » 02 ژوئیه 2005, 13:39

پیشنهاد خیلی خوبیه البته شاید صفحه از اینی که هست شلوغتر بشه اما به نظرم می ارزه. البته بهتره با آمادگی کامل(متن آماده و اولویت بندی شده) شروع کنیم که تا آخر هم خوب پیش بریم.
موفق باشید
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پستتوسط مهمان » 02 ژوئیه 2005, 21:17

من هم فکر میکنم عالی میشه اگر این کار رو بکنیم. فقط اگر یکی متن باگها را بنویسه عالی میشه.
:lol:
علی صمدی
مهمان

پستتوسط Behnam » 02 ژوئیه 2005, 21:59

من با تایگر خیلی وقت نیست سر و کله میزنم و باگ هایش را درست نمی‌شناسم. اولین چیزی که به نظرم رسید این پرش لعنتی متن در ‌Mailاست که اعصابم را خرد کرده. البته این قضیهّ OT/AAT داستان دیگری است که فکر نمی‌کنم مشغله عمومی کاربران باشد. من می‌توانم متن انگلیسی را تهیه کنم اگر باگ ها را برایم با شرح و تفصیلات بفرستید.
نماد کاربر
Behnam

بازگشت به سیستم عامل مک

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 13 مهمان