انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

پرسش‌های یک تازه وارد در مورد مک

بحث‌های کلی درمورد سیستم عامل مکینتاش (OS X)

Re: چند تا سئوال کوچک از یک اپلی تازه وارد

پستتوسط AliGhz » 14 اوت 2010, 14:22

اگر برای استفاده به‌عنوان ماشین زمان است، فایروایر و یو‌اس‌بی چندان فرقی ندارند. من یک سی‌گیت ۵۰۰ گیگ را با رابط یو‌اس‌بی برای این کار استفاده می‌کنم و ظاهر زیبا و سبکی‌اش را دوست دارم.

برای کارهایی که نیاز به سرعت انتقال دادۀ بالاتر دارند (مثلا ادیت فیلم روی هارد اکسترنال)، فایروایر انتخاب بهتری است.

اگر قرار است هارد به کامپیوترهای مختلف وصل شود، اعم از مک و ویندوز، یو‌اس‌بی می‌تواند انتخاب بهتری باشد چون عمومیت بیشتری دارد.

در این صفحه از سایت اپل هم اطلاعات دقیق‌تری و مفصل‌تری در مورد انتخاب سیستم ذخیرۀ خارجی(!) داده شده است:
http://store.apple.com/us/browse/guide/ ... TM3NTIxOTY
 Think Different.
نماد کاربر
AliGhz
Site Admin

پست‌ها : 2144

پستتوسط javadkh65 » 14 اوت 2010, 15:15

من هارد اکسترنال وسترن دیجیتال دارم هم My Passport Studio و هم My Book Studio

اگر برای تایم ماشین می خواهی غیر از بار اول که بک‌آپ می گیری کل سیستم رو و خیلی طول می کشه از دفعات بعد بین USB و FW800 تفاوت چندانی وجود نداره اما من خودم My Passport Studio برای بکاپ مک مینی و مکبوک ایر و پاوربوکم دارم و خوبیش اینه که فایروایر ۴۰۰ رو هم ساپورت می کنه من گاهی با FW و گاهی با پورت USB بکاپ می گیرم

اگر برای استفاده روزمره از دیتا می خواهی و سرعت باز شدن فایل ها و فولدرها و یا مثلا دیدن فیلم ها برات مهمه فایروایر ۸۰۰ انتخاب بهتریه حتی توی مک (حداقل مک هایی که من دارم) فایروایر ۴۰۰ از USB سریعتر کار می کنه

اما در مجموع من حرف های AliGhz رو هم تایید می کنم

یک نکته دیگر رو هم در نظر بگیر: هاردهای جیبی یا همون پاسپورتی هارد لپتاپ هستند و همشون ۵۴۰۰ دور در دقیقه هستند ولی هاردهای دسکتاپ که ادپتور هم دارند ۷۲۰۰ دور در دقیقه هستند و سرعتشون به مراتب از هارد های پاسپورتی بیشتره

در مورد مارک هم من Western Digital رو استفاده کردم و ازش راضی ام

در مورد قیمت باید بگم برای خریدن هارد فایروایر توی بازار تهران فقط یک انتخاب داری (تا اونجایی که من گشتم و فهمیدم) و اون هم My Book Studio و My Passport Studio هستند که فایروایر و USB رو باهم دارند و قیمتشون از هاردهای معمولی USB خود وسترن دیجیتال به ترتیب ۵۰ تومن و ۳۰ تومن گرونتره!

My Book Studio 1TB رو من چند روز پیش ۱۴۳ تومن و My Passport Studio 500 GB رو تقریبا دو ماه پیش ۱۲۴ تومن خریدم ولی کلا کمیابند

در مجموع اگه My Book Studio یا My Passport Studio بخری که هر دو تا پورت رو پشتیبانی می کنند انتخاب بهتری از هارد USB تنها است چون به هر حال هم پورت فایروایر ۸۰۰ داری و هم ممکنه روزی سرعاتهای بالاتر از USB نیازت بشه

یک نوع از اینها هم هست که My Book Studio Edition II نام داره که اونها دوتا هارد توش هست که باهم RAIDهستند و احتمال نابودی فایل ها در صورت سوختن یکی از هارد ها رو کمتر کرده و حتی به صفر می رسونند

یک مدل دیگه هم هست که پورت E-SATA هم داره و گرونتره اما خوب ممکنه بعدا به کارت بیاد

اینها حاصل جستجوی من در بازار تهران و سایت وسترن دیجیتال و سیگیت و ترنسند و ...برای خریدن دوتا هارد برای خودم بود که گفتم اینجا بنویسم شاید به کارت بیاد!

موفق باشی
Mac mini - iBook G4 - iPhone 4S
Mac OS X 10.9.4 & 10.5.8 - iOS 6.1.3
javadkh65

پست‌ها : 671

پستتوسط abdol » 14 اوت 2010, 17:40

این رو هم بیاد داشته باشید که علاوه بر FW و USB شما می تونید HDD ای که دارای سوکت LAN هست بگیرید و از اوی مثل time capsule هم استفاده کنی (که البته از همه مدلها گرون تره).
ضمنا سرعت HDD شما هر قدر هم که بالا باشه از سرعت HDD نوت بوک یا کامپیوترتان نمی تونه بالاتر بره پس خیلی در قید و بند نباشید که خفن ترین مدل بازار رو بگیرید. چون مثلا یک هارد ۵۰۰۰ دور نمی تونه به اندازه سرعت یک هارد ۷۰۰۰ اطلاعات جابجا کنه.
ضمنا اکثر هارد های اکسترنال که در مغازه ها به وفور یافت می شن سرعتهای درب و داغونی دارند و برای یک کاربر عادی طراحی شدن تو اینترنت benchmark همه اونها هست بگردید پیدا میکنید.
نمی دونم منظورم رو تونستم برسونم یا نه!؟
لقمان حكيم را گفتند : ادب از كه آموختي ؟ گفت : از بي ادبان !
MBP 5.5
abdol
Banned

پست‌ها : 686

پستتوسط javadkh65 » 14 اوت 2010, 20:56

البته یه سوال برای من پیش اومد؟!

مثلا سرعت یک هارد اکسترنال ۷۲۰۰ هست و سیستم عامل قراره از روی اون فقط اطلاعاتی رو read کنه، من مطمین نیستم ولی فکر می کنم اینجا هارد اینترنال هر سرعتی هم می خواد داشته باشه ولی کامپیوتر می تونه حداکثر بهره رو از ۷۲۰۰ تای اکسترنال ببره چون چیزی روی هارد اینترنال read و write نمی شه که!

نمیدونم این قضیه درسته؟ مثلا اگه یه فیلم روی اکسترنال باشه و فقط RAM درگیر خوندن اون هست به نظرن سرعت ۷۲۰۰ تا بکار بیاد؟؟؟؟
javadkh65

پستتوسط T-Motso » 14 اوت 2010, 21:29

خیلی خیلی ممنون از این توضیحان مبسوط. این فروم حرف نداره انصافن :-)

میخوام حتمن پاسپورت باشه.من آرشیو تقریبن بزرگی از موزیک و عکس دارم، هارد رو هم واسه همین میخوام. پس با این تفاسیر میرم سراغ Western Digital My Passport Studio 500GB که هم USB و هم Firewire داشته باشه.
حدود ۱۲۴+۳۰=۱۵۴ باید باشه هووم؟ چه گرووون!! فکر می کردم میتونم برم سراغ 1T اما مثل اینکه بودجه نمی خوره،
T-Motso

پست‌ها : 42

پستتوسط javadkh65 » 14 اوت 2010, 22:25

T-Mosts جان قیمت هایی که نوشتم، مابه‌التفاوت هاردها درش لحاظ شده بود یعنی My Passport Studio 500GB هست همون ۱۲۴ تومان و معمولیش هست ۹۴ تومن که تفاوت اینها ۳۰ تومنه، منظورم این بود!

موفق باشی
javadkh65

پستتوسط abdol » 14 اوت 2010, 22:57

javadkh65 نوشته است:[نمایش]

مثلا سرعت یک هارد اکسترنال ۷۲۰۰ هست و سیستم عامل قراره از روی اون فقط اطلاعاتی رو read کنه، من مطمین نیستم ولی فکر می کنم اینجا هارد اینترنال هر سرعتی هم می خواد داشته باشه ولی کامپیوتر می تونه حداکثر بهره رو از ۷۲۰۰ تای اکسترنال ببره چون چیزی روی هارد اینترنال read و write نمی شه که!

نمیدونم این قضیه درسته؟ مثلا اگه یه فیلم روی اکسترنال باشه و فقط RAM درگیر خوندن اون هست به نظرن سرعت ۷۲۰۰ تا بکار بیاد؟؟؟؟

پهنای باندی که برای خوندن یک فیلم چشمگیر نیست که هارد ۵۴۰۰ جوابگو نباشد. البته برای مثال اگر سیستم عامل از روی هارد اکسترنال بالابیاید یه فرقهایی داره ولی در کل برای backup و ... که کارهای اصلی اند در نهایت سرعت بالایی مجبور با سرعت پاینی خودش رو match کنه.
من به شخصه یک هارد ۱ ترابایتی جمع و جور که به آداپتور نیازی نداشته باشه رو به FW و LAN ترجیح می دم چون برای من سرعت ۵۴۰۰ خیلی خوب است :joy:.
در کل 1 بار ویرایش شده. اخرین ویرایش توسط abdol در 14 اوت 2010, 23:01.
لقمان حكيم را گفتند : ادب از كه آموختي ؟ گفت : از بي ادبان !
MBP 5.5
abdol
Banned

پست‌ها : 686

پستتوسط javadkh65 » 14 اوت 2010, 22:59

abdol نوشته است:[نمایش]
javadkh65 نوشته است:[نمایش]

پهنای باندی که برای خوندن یک فیلم چشمگیر نیست که هارد ۵۴۰۰ جوابگو نباشد. البته برای مثال اگر سیستم عامل از روی هارد اکسترنال بالابیاید یه فرقهایی داره ولی در کل برای backup و ... که کارهای اصلی اند در نهایت سرعت بالایی مجبور با سرعت پاینی خودش رو match کنه.
من به شخصه یک هارد ۱ ترابایتی جمع و جور که به آداپتور نیازی نداشته باشه رو به FW و LAN ترجیح می دم چون هیچ فرقی برای من سرعت ۵۴۰۰ خیلی خوب است :joy:.

البته درست میگی عبدالرضا و سرعت فایروایر و یو اس بی کلا چندان بالا نیست در برابر سرعت حتی یک هارد ۵۴۰۰

فقط از نظر فنی پرسیدم برام سوال پیش اومده بود مغزم فریز شده بود!!
javadkh65

پستتوسط Darkprincess » 14 اوت 2010, 23:12

سلام . ببخشید من تو سایت تازه واردم برای همین نمی دونستم سوالم رو کجا مطرح کنم.

۲ هفته ست که مک بوک خریدم از نمایندگیه آپل ( خارج از ایران ) . مک بوک های جدید باید ۱۰ ساعت باطری داشته باشند .. اما لپ تاپ من حدود ۶ ساعت کار میکنه ! تو سایت آپل به اصطلاح Calibrating the battery on an Apple MacBook برخودرم... میشه دربارش و نحوه عمل کردش توضیح بدین؟ به نظرتون خودم می تونم درستش کنم یا باید به نمایندگی بگم.. ؟
Darkprincess

پست‌ها : 3

پستتوسط javadkh65 » 15 اوت 2010, 00:21

Darkprincess نوشته است:[نمایش]
سلام . ببخشید من تو سایت تازه واردم برای همین نمی دونستم سوالم رو کجا مطرح کنم.

۲ هفته ست که مک بوک خریدم از نمایندگیه آپل ( خارج از ایران ) . مک بوک های جدید باید ۱۰ ساعت باطری داشته باشند .. اما لپ تاپ من حدود ۶ ساعت کار میکنه ! تو سایت آپل به اصطلاح Calibrating the battery on an Apple MacBook برخودرم... میشه دربارش و نحوه عمل کردش توضیح بدین؟ به نظرتون خودم می تونم درستش کنم یا باید به نمایندگی بگم.. ؟

سلام

دوستمون AliGhz زحمت کشیده و اینجا مطلبی رو که می خواهی نوشته

viewtopic.php?f=2&t=1740&p=20442&hilit=#p20442

نیازی هم به مراجعه به نمایندگی اپل نیست
javadkh65

پستتوسط AliGhz » 15 اوت 2010, 13:21

Darkprincess نوشته است:[نمایش]
مک بوک های جدید باید ۱۰ ساعت باطری داشته باشند .. اما لپ تاپ من حدود ۶ ساعت کار میکنه !

مک‌بوک پرو-یی هم که من دارم باید «تا» (up to) هفت ساعت کار کند، اما تجربۀ من نشان داده که کمتر می‌توان به این کارکرد رسید (عملا هرگز!). نکته هم در همان «تا» است و البته توجه به این پی‌نوشت در صفحه معرفی ویژگی‌های مک‌‌بوک یا مک‌بوک پرو در سایت اپل:

Battery life depends on configuration and use. See http://www.apple.com/batteries for more information. The wireless productivity test measures battery life by wirelessly browsing various websites and editing text in a word processor document with display brightness set to the middle setting.

در واقع، اپل عزیز به ما می‌گوید که اولا میزان روشنایی صفحه خیلی مهم است، پس برای بیشترین زمان استفاده از باتری باید روشنایی صفحه را تا حد ممکن کم کرد. بعد هم باز بودنِِ هم‌زمانِِ چند برنامه بر عمر باتری (نه عمر کلی، عمرش برای استفاده از همان شارژ) خیلی موثر است. روشن بودن بلوتوث هم مثلا می‌تواند شارژ را زودتر مصرف کند. همچنین دمای کارکرد (دمای محیطی که از لپ‌تاپ در آنجا استفاده می‌کنیم) هم خیلی موثر است. خلاصه که این depends on configuration and use را به شکل‌های بسیار زیاد می‌توان تفسیر کرد!

در مجموع، این عددِِ حداکثری تحت شرایط آزمایشگاهیِِ کاملا کنترل‌شده به‌دست آمده و در شرایط عادی به‌سختی می‌توان به آن رسید. اما وقتی توجه کنیم که لپ‌تاپ‌های پرآوازه از برندهای دیگر همین عدد حداکثری‌شان هم چقدر کوچک است، به کار بزرگ اپل بیشتر ایمان می‌آوریم. :-)
 Think Different.
نماد کاربر
AliGhz
Site Admin

پست‌ها : 2144

Re: درخواست کمک برای آشنایی با مکینتاش

پستتوسط mehrdad.gr » 07 سپتامبر 2010, 09:12

salam
bebin mitooni sistem amale mac ro roye windows dashte bashi

mitooni behem pm bedi

tajrishvanak@yahoo.com
mehrdad.gr

پست‌ها : 15

Re: درخواست کمک برای آشنایی با مکینتاش

پستتوسط Amir_S » 07 سپتامبر 2010, 14:38

سایت خود اپل کلی ویدیوی معرفی و آموزش مک داره... میتونی به اونجا مراجعه کنی
MacBook Pro 990:
13" Unibody, CPU: 2.26GHz, RAM: 5 GB, SSD: 250GB, HDD: 1TB
OSX 10.15.3
•••
iPhone 4S: 32GB
iOS 9.5.3
•••
iPhone 7Plus: 128GB
iOS 14.2
•••
iPad Air 2: 64GB-4G
iOS 14.2
نماد کاربر
Amir_S
Site Admin

پست‌ها : 1794

پستتوسط T-Motso » 14 سپتامبر 2010, 22:51

باز من چند تا سئوال بپرسم؟

1.دیکشنری مثل بابیلون که وقتی میزنم رو کلمه معنیش رو بهم بده، واسه مک چیزی هست؟
2.چه جوری میشه روی یه فولدر قفل گذاشت؟ تا کسی نتونه داخلش بره مگر اینکه پسورد داشته باشه؟
3.چرا از pdf های فارسی وقتی متنی رو کپی میکنم و توی TextEdit پیست میکنم، خرچنگ قورباقه میشه؟!
4.میشه تو Numbers کاری کرد که جدولی که میکشیم اون ستون های خاکستری به جای بالا و چپ، سمت راست و بالا باشه؟
5.چیزی مثل هایبرنت توی مک داریم؟

خیلی ممنونم :-)
T-Motso

پست‌ها : 42

پستتوسط .SorousH. » 14 سپتامبر 2010, 23:19

فقط جواب سوال ۲ رو می دونم :joy:
روی فلدر به خصوص نه اما تو دیسک یوتیلیتی می تونین پوشه ای بسازین و روش قفل بزارین اگه جزئیات رو خواستین بگین تا بهتون بگم
اما تو یه سایتی دیدم که برنامه ای هست که میشه روی هر فلدری قفل گذاشت ، اگه سرچی تو گوگل بزنین حتما نتیجه می گیرین البته شاید دوستان این برنامه رو بشناسن.
نماد کاربر
.SorousH.

پست‌ها : 467

قبلیبعدی

بازگشت به سیستم عامل مک

کاربران حاضر در این انجمن: Google [Bot] و 13 مهمان