انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

پرسش‌های یک تازه وارد در مورد مک

بحث‌های کلی درمورد سیستم عامل مکینتاش (OS X)

Re: چند تا سئوال کوچک از یک اپلی تازه وارد

پستتوسط Pooria Azimi » 21 ژوئیه 2010, 07:09

علامتی که فکر کنم بهش تو فارسی می‌شه گفت «هشتک» و شبیه ^ ـه، نماد کلید کنترل در مکینتاشه.

شما کلید کامند+شیفت+۳رو بزنید، می‌تونید از کل صفحه سکرین‌شات تهیه کنید. اگر فقط می‌خواهید که از یک بخشی از صفحه شات بگیرید، کامند+شیفت+۴ رو بزنید و رو بخش رو با درگ کردن ماوس انتخاب کنید. اگر یک پنجره رو می‌خواید ازش عکس بندازید، کامند+شیفت+۴ رو که زدید، بعدش Space رو بزنید و روی پنجره کلیک کنید.
در هر مرحله اگر کلید کنترل رو هم نگه دارید، به‌جای ساختن یک عکس png روی دسکتاپتون، اون رو توی کلیپ‌بورد ذخیره می‌کنه.
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پست‌ها : 3332

پستتوسط sjafari » 21 ژوئیه 2010, 14:02

سلام
ببخشید دوستان من مثل خیلی از شماها با سیستم مک آشنایی ندارم
میدونم شاید سوالاتم تکراری باشه ولی مطمین باشید که من ۳۰ نکته و خیلی از پستهای دیگه را هم مطالعه کردم ولی جواب نگرفتم اول عرض کنم که مک من ۱۰.۶.۳ هست و شاید به همین خاطر باشه که هنوز نتونستم جواب بگیرم
۱- من نمیتونم شورت کاتی برای تعویض زبان بسازم یا پیدا کنم .
۲- من قبلا در ویندورز از اینترنت سکیورتی کسپراسکای استفاده میکردم ولی نمیدونم در مک هم باید انتی ویروس یا اینترنت سکیورتی داشته باشم واگر اره چه برندی ؟
۳- یک مرجع کامل برای یاد گیری مک میخواهم اگر دوستان کتاب یا سی دی میشناسن معرفی کنند
۴- برای پاک کردن برنامه از روی مک فقط باید در قسمت اپلیکیشن برم و ایکون اون را پاک کنم یا باید کار دیگه هم انجام بدم
۵-نور بک لایت کیبرد در مک پرو هست یا مک بوک هم دارد

ممنون
sjafari

پست‌ها : 19

پستتوسط Pooria Azimi » 21 ژوئیه 2010, 17:31

یک- در صفحۀ قبل گفته شده.

دو- نه، اصلاً نیازی نیست.

سه- یک سری کتاب آموزشی فارسی مکینتاش وجود داره. از کیفیتشون اطلاعی ندارم.

چهار- بله، اگر برنامه رو برای نصب انداخته باشید توی اون فولدر، برای حذف هم کافیه فقط بندازیدش سطل آشغال. اما تعداد کمی از برنامه ها هستند که اینستالر دارند (مثل آفیسو فتوشاپ)، اونها رو باید با آنینستالر خودشون پاک کنید.

پنج- بک لایت کیبورد فقط در مدلهای آلومینیومی مک بوک (و مک بوک پرو) وجود داره.
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پست‌ها : 3332

پستتوسط AliGhz » 21 ژوئیه 2010, 17:43

sjafari نوشته است:[نمایش]
۳- یک مرجع کامل برای یاد گیری مک میخواهم اگر دوستان کتاب یا سی دی میشناسن معرفی کنند

کتاب «مرجع کامل سیستم عامل مکینتاش» را من قبل از خریدن لپ‌تاپم گرفته بودم؛ در مجموع خوب است برای آشنایی با مک و ‌OS X، اما ایده‌آل نیست. ترجمه‌اش بعضی جاها خیلی تحت‌اللفظی است و اصلا برای خواننده ایرانی بومی‌سازی نشده. ولی همان‌طور که گفتم، برای یک صفر کیلومتر اطلاعات خوبی دارد. البته کتاب مربوط است به نسخه ۱۰.۵.
این هم لینکش در سایت آدینه‌بوک: http://www.adinebook.com/gp/product/600 ... 68-6087080

یک کتاب را هم اخیرا شرکت «نقش» منتشر کرده که آن را نخریده‌ام و نمی‌دانم چه کیفیتی دارد: http://www.naghsh.net/news/show/id/3

اما کتاب‌های خوبی در این مورد به زبان انگلیسی وجود دارد که می‌توانید در سایت آمازون جست‌وجو کنید و نسخه pdf بعضی از آنها را هم با کمی جست‌وجو می‌توانید بیابید.
نمونه:
Mac OS X Snow Leopard: The Missing Manual by David Pogue
Mac OS X Snow Leopard Bible
MacBook Pro Portable Genius by Brad Miser
 Think Different.
نماد کاربر
AliGhz
Site Admin

پست‌ها : 2144

پستتوسط javadkh65 » 21 ژوئیه 2010, 18:12

اگر توانایی دانلود دارید می تونید ویدیو های آموزشی شرکت lynda برای Mac OS X رو دانلود کنید توی اینترنت یا شبکه های تورنت بگردید پیداش می کنید

VTC هم جدیدا یکی برای Snow Leopard داده اون رو هم من چند دقیقه نگاه کردم برای مبتدی خیلی خوب گفته

این کتاب Mac OS X Snow Leopard Bible رو که AmirGhz بالا معرفی کرده رو هم اگر بتونی بخونی که دیگه عالیه!
Mac mini - iBook G4 - iPhone 4S
Mac OS X 10.9.4 & 10.5.8 - iOS 6.1.3
javadkh65

پست‌ها : 671

پستتوسط sima jolghazi » 21 ژوئیه 2010, 22:05

salam man taze mac kharidam mikhastam bedunam mishe ham osxo dashte basham hamam win nasb konam?badesham age mishe shenidam behtare xp nasb konam chon baghie soratesho kheili miaran paein?va inke farghi dare ba win addi nasb kardan ya na?va inke wino bara in mikham chon ye seri narmafzara ke mikhamo mac nadare mesle 3D va cad doroste?
mamnun
sima jolghazi

پست‌ها : 2

پستتوسط Amir_S » 22 ژوئیه 2010, 00:33

sima jolghazi نوشته است:[نمایش]
salam man taze mac kharidam mikhastam bedunam mishe ham osxo dashte basham hamam win nasb konam?badesham age mishe shenidam behtare xp nasb konam chon baghie soratesho kheili miaran paein?va inke farghi dare ba win addi nasb kardan ya na?va inke wino bara in mikham chon ye seri narmafzara ke mikhamo mac nadare mesle 3D va cad doroste?
mamnun

[نمایش]
سلام من تازه مککای خریدم می‌خواستم بدونم می‌شه هم اسخو داشته باشم همام وین نصب کنم؟بعدشم اگه می‌شه شنیدم بهتره اکس‌پی نصب کنم چون بقیه صورتشو خیلی‌ میارن پایین؟و اینکه فرقی‌ داره با وین آدی نصب کردن یا نه؟و اینکه وینو برا این می‌خوام چون یه سری نرمفزرا که میخوامو مککای نداره مثل ۳د و کد درسته؟

قطعا نباید انتظار همون کیفیت مک رو تو ویندوز داشت، ویندوز کلا منابع سیستم رو می خوره!؟ :-)
برای نصب ویندوز کافیه boot camp assistant رو اجرا کنید و مراحل نصبش رو طی کنید، یه فایل راهنمای انگلیسی هم خودش داره...
البته مراحلش ساده ست، فقط چند تا نکته داره... وای اینکه قبلا نباید هاردتون رو پارتیشن بندی کرده باشید (یعنی فقط باید یه پارتیشن داشته باشید) و بعد تو بوت کمپ یه پارتیشن برای ویندوز جدا می کنید (تو این مرحله یه پروسه ای مثل دیفرگ انجام میشه و اطلاعات از اون قسمت هارد به قسمت هایی که مربوط به پارتیشن مک هستند منتقل میشن، من خودم تو اینجا به مشکل برخوردم که فایل های بزرگی داشتم و هاردم هم کم بود، در نتیجه نمیتونست اطلاعات روی هارد رو جابجا کنه، در نتیجه وسطش خطا میداد! ولی اگه تازه خریدید، اینجا نباید مشکلی باشه) بعدش دیسک نصب ویندوز رو ازتون می خواد و ری‌استارت می کنه تا نصب شروع بشه... مشکلی که من داشتم این بود که اول نصب ویندوز، DVDش از من می خواست که برای نصب ویندوز کلید ۱ رو بزنم ( از این دیسک هایی بود که بوت های لایو و نرم‌افزار های پارتیشن بندی و... هم دارن) ولی کیبورد تو اون مرحله کار نمی کرد!!! نهایتا من setup ویندوز رو تغییر دادم و روی یه دیسک دیگه کپی کردم که بتونم نصب کنم... اگه دوستان راه حل بهتری دارن مطرح کنن، اگه نه، اگه به مشکل من برخوردید، بگید تا راهنمایی بیشتری بکنم.
از اینجا به بعدش کاملا شبیه نثب عادی ویندوزه، ولی حواستون باشه که تو خود setup هم باید درایو ویندوز رو فرمت کنید و اون انتخاب فایل سیستم که تو بوت کمپ انجام دادید، کافی نیست.
بعد از نصب ویندوز هم کافیه دیسک مک‌تون رو بذارید تا همه نرم افزار ها و درایور های مورد نیاز نصب بشن...
بعد از اتمام کار سیستم عامل پیشفرض ویندوز خواهد بود و برای تغییر موقتی میتونید تو ویندوز که هستید از نرم افزار بوت کمپ که تو tray(کنار ساعت ) قرار داره، گزینه ریاستارت در مک رو انتخاب کنید و یا بلا فاصله بعد از شنیدن آهنگ لحظه روشن شدن دستگاه کلید option رو نگه دارید و از لیستی که ظاهر میشه، سیستم عامل مورد نظرتون رو انتخاب کنید.
برای تغییر داعم هم ا ویندوز به همون نرم افزار بوت کمپ که تو قسمت قبلی گفتم مراجعه کنید و یا تو مک برید سراغ startup disk prefrance.
جسارتا من خیلی خلاصه و کلی گفتم، به امید خدا، آقا امید زحمت جزئیات مراحل رو می کشن...
MacBook Pro 990:
13" Unibody, CPU: 2.26GHz, RAM: 5 GB, SSD: 250GB, HDD: 1TB
OSX 10.15.3
•••
iPhone 4S: 32GB
iOS 9.5.3
•••
iPhone 7Plus: 128GB
iOS 14.2
•••
iPad Air 2: 64GB-4G
iOS 14.2
نماد کاربر
Amir_S
Site Admin

پست‌ها : 1794

پستتوسط abdol » 22 ژوئیه 2010, 16:54

sima jolghazi نوشته است:[نمایش]
mamnun

سلام! خیلی خوب کاری کردی که عضو شدی! اینجا بچه ها حتما کمک می کنن من هم در خدمتم :joy:
لقمان حكيم را گفتند : ادب از كه آموختي ؟ گفت : از بي ادبان !
MBP 5.5
abdol
Banned

پست‌ها : 686

پستتوسط sima jolghazi » 23 ژوئیه 2010, 00:30

kheili mamnun baraie rahnamai agha amir.alabte ina kheili sakhte vasam chon hich ashnaei bahash nadaram vali sayamo mikonam bazam komak khastam miporsam
salam abdolreza dastet dard nakone kheili saite khobie,va albate ekhtiar darid hatman az shoma komak migiram:D,
sima jolghazi

پست‌ها : 2

پستتوسط Amin811 » 24 ژوئیه 2010, 11:43

منم همین مشکل شما رو داشتم یعنی به خاطر CAD و max رو دستگام win 7 ریختم. به نظرم سرعتش کم نیست که آزار دهنده باشه. ولی چون الان خوشبختانه AutoCAD Sledgehammer beta یرای مک وجود داره. پس 50% قضیه منتفیه! برا بقیشم باید بگم حتما نسخه max که تحت مک باشه به زودی میاد. اگه هم اینطوری نشد آدم می تونه با بقیه برنامه های 3D مثل maya کار کنه که اصلا هیچی که از max کمتر نداره تازه تو خیلی چیزا بهترم هست. در کل آدم هرچی سمت windows نره راحت تره!
شاید این قضیه سرعت که میگی موقع render کردن واست خیلی آزار دهنده بشه. ولی با maya و تو macOS راحتی. یعنی زمان render هات به طور چشم گیری می آد پایین.
Amin811

پست‌ها : 82

پستتوسط sjafari » 04 اوت 2010, 22:34

سلام دوباره
با چه نرم افزاری میتونم سی دی را در مک بوک رایت کنم ؟
منظورم این هست که حتما باید نرم افزار خاصی باشه تا بتونم این کار را کنم یا یکی از نرم افزار های مک این کار را انجام میدهد
ممنون
sjafari

پستتوسط Amin811 » 04 اوت 2010, 22:47

خیلی سادس!اون فایل هایی که می خوای write کنی انتخاب کن و burn رو بزن!
Amin811

پست‌ها : 82

پستتوسط sjafari » 04 اوت 2010, 23:39

منظور من کپی سی دی هست
نه رایت از فایلهای موجود در کامپیوتر
sjafari

پستتوسط Ilia » 04 اوت 2010, 23:56

به این پست پوریا نگاه کن، اگر هنوز هم مشکل داشتی بگو:
viewtopic.php?f=3&t=1579&start=75#p19919
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6176

پستتوسط T-Motso » 14 اوت 2010, 14:04

باز سلام.می خوام یه هادر اکسترنال بخرم واسه مک بوکم.خوب بهتره firewire 800 داشته باشه دیگه، درسته؟ چون سرعت انتقال واسم مهمه. این WD که تو سایت اپل هست امتیاز خاصی داره؟ کلن پیشنهادتون چیه؟

مقسی ;-)
T-Motso

پست‌ها : 42

قبلیبعدی

بازگشت به سیستم عامل مک

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 31 مهمان