انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

به نظرتون مک رو دوباره نصب کنم؟

بحث‌های کلی درمورد سیستم عامل مکینتاش (OS X)

به نظرتون مک رو دوباره نصب کنم؟

پستتوسط mahdimtm » 03 مارس 2009, 22:11

سلام به همه دوستان عزیز و گل سایت...

خسته نباشید.

دوستان سیستمم فکر میکنم نیاز به این داره که دوباره مک رو نصب کنم.بزارید بگم چش شده:

من وقتی تو برنامه iggetr تیک اون قسمت رو میزنم که اوتوماتیک شروع کنه به دانلود زمانی که لینکی داده میشه.وقتی که سیستمم رو ریست میکنم یا خاموش میکنم و دوباره روشن میکنم اون تیک برداشته شده و دوباره باید بزنم.و یا برنامه live dic وقتی من تو safari کنسل میکنم که فعال نباشه بعد ریست دوباره فعال هست.فکر میکنم تنظیمات رو نگه نمیداره.
یا وقتی با موزیلا کار میکنم.میدونید که موزیلا وفتی یه صفحه میرید عکس های موجود توی اون صفحه رو save میکنه و دفعه بعد که میزنید سریع میاره و دیگه نیاز به دریافتش نیست.من وقتی میرم توی یه صفحه عکس هارو save میکنه اما بعد از ریست دستگاه دوباره همه چیز میپره و دوباره شروع به گرفتم عکس ها میکنه.
میخواستم بدونم من چطوری میتونم دوباره مک رو بریزم که فایل های سیستمم پاک نشه و ویندوزی که ریختم هم بمونه.حالا اگر ویندوز نشد اشکالی نداره اما میخوام فایل هام مثل عکس و موزیک و ... ها بمونه.آیا امکان داره؟
و اصلا به نظرتون مشکلش حل شدنیه یا حتمی باید دوباره نصب کنم؟
راستی ترش هم پاک نمیشه!!! ;-)
mahdimtm

پست‌ها : 75

پاسخ: به نظرتون مک رو دوباره نصب ک

پستتوسط R_Behnood » 04 مارس 2009, 02:07

از اونجایی که من هم از کسانی هستم که از ویندوز به مک مهاجرت کردند فکر میکنم تا حدودی شرایط شما رو درک میکنم.
دوست عزیز سیستم عامل مک از اساس تفاوتهایی با ویندوز داره و اگر شما به ویندوز آشنا باشید و عادت کرده باشید مدتی طول میکشه تا همان میزان آشنایی رو با محیط مک پیدا کنید.
پیشنهاد اول من اینه که در این مدت با استفاده از مطالبی که وجود داره (چه اینجا و کتاب ۳۰ نکته، که امیدوارم خونده باشی، و سایت خود اپل که ویدیو های جالبی هم داره و سایتهای دیگه) سعی کنید تا درک بهتری از مک پیدا کنید.
یک مطلب دیگه تفاوت خود ایرماگ با انجمنهای مشابه هست (که خیلی شبیه تفاوت مک و ویندوز هست!) در اینجا سعی همیشه این بوده که اولا عنوان مطلب گویا باشه (بنظر من عنوانهای انتخابی شما اینطور نیست) بعد هم از ایرماگ بعنوان یک منبع خوب اطلاعات استفاده بشه. بعنوان نمونه این موضوع خالی نشدن ترش قبلا بطور مفصل بحث شده.
MacBook Black (MA701LL/A) 2.0GHz, 3GB
OS X 10.6
R_Behnood

پست‌ها : 334

پستتوسط Ilia » 04 مارس 2009, 09:01

آقا مهدی،

این رسم رایجیست در کاربران ویندوز بخصوص در ایران که هر وقت سیستمشون بازی در بیاره میزنند کلا پاکش میکنند و از سر شروع میکنند. احتمالا هم برای ویندوز با اون همه مشکلاتی که داره بخصوص با نبود هیچ پشتیبانی‌ای این راحت‌ترین راه باشه. اما بنظر من هیچکدوم از اینهایی که شما گفتید دلیلی بر معیوب بودن سیستمتون بخصوص تا حد فرمت و اینستال مجدد نیست. اگر یک برنامه اشکال داشته باشه احتمالا یا شما درست نمیدونی که چطور باهش کار کنید یا ممکنه که برنامه ایرادی داشته باشه که به سیستم کامپیوتر هیچ ارتباطی نداره.

درست است که اگر امروز هاردت رو فرمت کنی، ‌trash شما درست کار خواهد کرد اما اگر همان کار اشتباهی که کردی را دوباره تکرار کنی، به همین روز خواهد افتاد. اگر فکر میکنید که از عهده برطرف کردن اشکال یا علت آن بر نمی‌آیید احتمالا درست کردن یک user جدید و انتقال فایل‌هایتان به آن یوزر مشکل را حل خواهد کرد و کافیست. بوت‌کمپتان هم دست نخورده خواهد ماند و یا اشتباها فایل‌هایتان را بعلت بلد نبودن اینستال درست از دست نخواهید داد.

اما اگر اصرار به اینستال مجدد سیستم، و بخصوص فرمت و پارتیشن کردن کامپیوترتان رادارید، بنظر من راحت‌ترین راه این است که یک هارد خارجی بخرید و به کامپیوترتان وصل کنید. بوسیله Disk Utility فرمت مک بکنیدش و وقتی مکتان از شما پرسید که آیا میخواهید با Time Machine از آن برای بک‌آپ استفاده کنید، بگویید بله. خودش همه کار را میکند و تمام فایلهایتان را رویش کپی خواهد کرد. سپس دیسک ‌لئوپارد را داخلش بگذارید و مراحل اینستال و غیره را انجام بدهید. در آخر اینستال دقت کنید، جایی از شما خواهد پرسید که آیا میخواهید که فایلهایتان را از جایی وارد کنید، بگویید بله و هارد خارجی را وصل و گزینه تایم ماشین را انتخاب کنید. خودش همه فایلها را سر جایش قرار خواهد داد البته بستگی دارد به اینکه گزینه‌های درست را انتخاب کرده باشید. البته توجه داشته باشید که تایم ماشین پارتیشن بوت‌کمپ شما را بک‌آپ نمیکند. آن را میتوانید با برنامه‌های بک‌آپ ویندوز در بوت‌کمپ کپی تهیه کنید.

من هم خودم هاردم را قسمت نمیکنم. پارتیشن کردن میتواند مزایایی داشته باشد، اما من هم ترجیح میدهم که همه فضای آن را در یک قسمت در دسترس داشته باشم.

اما یک فضولی، و آن اینکه اگر میخواهی که سیستم کامپیوترت تمیز بماند، از اینستال برنامه‌های متفرقه در آن، بخصوص چیزهایی که خیلی به آن و منشاء آن اطمینان نداری، پرهیز کن. اگر به اندازه کافی در ایرماگ بمانی، میبینی که هر چند وقت کسی با پریشانی می‌آید که من این را دیشب از اینترنت داونلود و اینستال کرده‌ام و از آن موقع درایوم بازی در آورده یا چیزی شبیه این. اگر هم اصرار بر امتحان هر برنامه‌ای که دستت میرسد داری، باز هم این ضرورت داشتن یک بک‌آپ را بیشتر میکند.

همانطور که بهنود گفتند، جواب خیلی از سئوالات شما در ایرماگ هست. اگر جستجو کنی پیدا خواهی کرد. اگر برایت باز هم روشن نبود سعی کن در ادامه سوال و جوابی که قبلا در آن مورد بوده بحث را ادامه بدهی. این به مفید بودن آرشیو ایرماگ کمک زیادی میکند.

موفق باشی
ایلیا
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

پستتوسط mahdimtm » 04 مارس 2009, 15:51

خوب یعنی درست کردن یک پارتیشن دیگه میتونه ضرر داشته باشه؟

الان من کمی گیج شدم.من اگر دوتا پارتیشن داشته باشم و فایل هام رو بریزم توی اون یکی و دوباره مک رو نصب کنم پس فایل هام پاک نمیشه.درسته؟

یک سوال دیگه؟

من اگر دوباره مک بریزم فایل های این مک قبلی میمونه و اونا پاک نمیشه؟منظورم فایل های سیستم هست...
اما این مشکلی که من دارم مشکل از سیستم هست.راستی میشه من یک کاری کنم؟
من یه یوزر جدید بسازم و مشکلم حل بشه و بعد فایل هام رو انتقال بدم به این جدیده؟
mahdimtm

پستتوسط GK » 04 مارس 2009, 16:11

با سلام مهدی
جواب سوال‌های شما همگی در این و در پست‌های دیگه داده شده. خلاصه کنیم :
- اگر می خواهید فایل های سیستم ( یعنی غالبا تنظیمات متفرقه و حساب شخصی و غیره...) حفظ شوند، باید هنگام نصب archive & install زا انتخاب کنید. در این صورت اما، به احتمال زیاد برخی از مشکلات قبلی خواهد ماند سر جا چرا که تنظیمات و حساب ها یکی خواهد بود
- با یک پارتیشن دیگر و کل داده های شخصی در آن، به شرطی که دوباره همین قسمت را فرمت نکنید، نه چیزی از بین نمی رود. یک پارتیشن دومی هیچ ضررری ندارد. گویا در این انجمن خیلی ها طرفدار یک پارتیشنی هستند، ولی سر مرا ببرند من کامپیوترم را یک پارتیشنی نکرده و اطلاعات و داده های شخصی ام را نمی گذارم در جوار فایل های سیستم !!!
- هیچ معلوم نیست که مشکلات شما از سیستم عامل باشد، خدای ناکرده زبانم لال !!!!!!!! شاید شما هنوز زیاد وارد نبوده و در preferences برنامه‌ها خوب و آنطور که باید تنظیمات رو انجام نمی‌دهید
- جهت آزمایش یک حساب جدید کاربری درست کنید، ببینید دردسرهای‌تان حل می شوند یا نه...
روز و روزگارتان ‌خوش
ق.خ
iMac Intel 2.66GHz, Osx 10.7.3
GK
مدیر بازنشسته

پست‌ها : 954

پستتوسط Ilia » 04 مارس 2009, 17:02

مهدی جان،

اول برو قبل از هر کاری همونطور که قبلا گفتم یه هارد خارجی بخرو و فایل‌هات رو بک‌آپ کن بعد سیستمت رو انگولک کن.

من تقریبا مطمئنم که شما خرابکاری خواهی کرد. از اونجایی که در خوندن توضیحات فارسی به این واضحی هم بقول خودت گیج شدی (قصد بی‌ادبی ندارم).

بعد هم فرمت مساویست با پاک شدن همه چی.

ایلیا
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط GK » 04 مارس 2009, 18:04

در باب حفظ داده‌های شخصی، دو سه نکته‌ای را که نباید فراموش کرد :
- کامپیوتر شما چه یک پارتیشنی باشد چه ده تا، تمام داده‌های شخصی را باید روی یک دیسک خارجی حفظ کنید، این دیسک قاعدا باید خارج از محلی که کامپیوتر هست، نگهداری شود
- Time Machine می تواند به صورت اتوماتیک و بر حسب زمان و روز و ساعتی که شما تعیین می کنید، از کل سیستم و نیز از هر فایل و پرونده‌ی مورد نیاز دیگر بکآپ بگیرد
- از لئوپارد به اینور، می شود پارتیشن‌های osx را بدون نصب مجدد سیستم حذف کرد، اضافه کرد، و یا حتی تغییر ظرفیت داد
روز و روزگارتان ‌خوش
ق.خ
iMac Intel 2.66GHz, Osx 10.7.3
GK
مدیر بازنشسته

پست‌ها : 954

پستتوسط mahdimtm » 04 مارس 2009, 19:32

یعنی من اگر ۲ تا پارتیشن داشته باشم هنگام نصب مک جدبد هر دو پارتیشن ها فرمت میشوند؟
من الان یک یوزر دیگر درست کردم بعد دیدم که ترش درست شد و به راحتی میتوانم ترش را پاک کنم.حالا من میتونم تمام فایل های این یوزر اولی رو به یوزر جدید انتفال بدم(منظورم از این فقط فایل های آیتونز هست.میخوام play list هایم نپره...
و بعد از این کار میتونم تمام چیز های یوزر قبلی رو پاک کنم؟
mahdimtm

پستتوسط mahdimtm » 04 مارس 2009, 20:57

دوستان من یوزر جدید که ساختم مشکلی که داشتم حل نشد.حالا شاید این اصلا توی مک اینجوری هست.

من از یکی از دوستان خواهش میکنم که برام این تست رو انجام بده:

اول نسخه اخره موزیلا رو از اینجا بگرید
http://www.mozilla.com/products/downloa ... lang=en-US

بعد از نصب.برید و یک صفحه رو بیارید مثل www.farskids.com که عکس زیاد داره.بعد از لوز کامل برید یک صفحه بعد و دوباره وارد صفحه قبلی شوید میبینید که عکس ها توی حافظه مونده و سریع لود شد...
حالا از برنامه به صورت کامل خارج شوید و دوباره اجرا کنید و دوباره هون سایت موزیک که گفتم رو بزنید.الان باید عکس های تو حافظه مونده سریع اجرا بشه اما دوباره شروع میکنه از اینترنت گرفتن اون عکس هارو...
منظوره من فقط این سایت نبود و همه سایت ها اینجوری شده که این مشکل با موزیلا در ویندوز وجود نداره...
خرکسی این رو تست کرد جوابش رو به من بگه که من ببینم باید دوباره مک رو نصب کنم یا نه؟
mahdimtm

پستتوسط Ilia » 04 مارس 2009, 21:20

مهدی جان،

من یک ماشین خریدم که فکر میکنم که رادیوش درست کار نمیکنه. بنظرت باید موتورش رو عوض کنم؟

زود بگو من منتظرم که من میخوام همین الان موتورش رو عوض کنم.

ایلیا
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط mahdimtm » 04 مارس 2009, 21:33

ایلیا چی خریدی؟مگه اونجا گارانتی نداره؟:d
نه جدی میگم ایلیا خوب خیلی تو دسترسی به نتم فرق داره.من اگر قرار باشه هر دفعه صفحه رو کامل از اول لود کنم که خیلی طول داره...
میشه شما هم اون تست رو بکنبد و جواب بدید....
mahdimtm

پستتوسط Ilia » 04 مارس 2009, 21:46

جوابم رو ندادی. موتورش رو عوض میکنی یا نه؟

اما در مورد سوالت. من اینترنتم سریعه و برایم فرق نمیکنه که هر بار لود کنه یا نه. احتمالا اصلا متوجه هم نخواهم شد.

اما اگر فایرفاکس که شما موزیلا بهش میگویی برات بازی در میاورد احتمالا به خاطر این است که preference آن رو تغییر داده‌ای. احتمالا مقدار Catch یا آنطور که در Preference فایرفاکس offline files نامیده میشود رو کم کردی. یا در قسمت privacy ازش خواستی که فایل‌هایت رو پاک کنه. یا کار یکی از این برنامه‌های داونلودیست که اینستال کرده‌ای.

حالا شما برو بجای این فایرفاکس از Safari یا Opera استفاده کن و ببین که آیا مشکلت حل میشود یا نه.

اگر نشد و رادیو‌ات خراب بود حتما سریعا بدون تهیه هیچگونه بک‌آپی هاردت را دوازده قسمت کن و سیستم را چهار بار رویش مجددا اینستال کن. :-)

ایلیا
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط mahdimtm » 04 مارس 2009, 22:17

دمت گرم ایلیا جون...

هرگونه تیکه بود باره من کردی.
من از این آدمایی نیستم که از هیچی سر در نمیارن و میرن واسه کلاس چیزی رو میخرن...

کاملا حرف شما درسته ایلا من میدونم فایرفاکسه اما اشکال تایپی بود آخه داشتم ۱ دسته و خوابیده تایپ میکردم...

دستت درد نکنه از کمکی.مشکلم با safari نیست و با safari کاملا درسته...
mahdimtm

پستتوسط Reza.Y » 05 مارس 2009, 03:08

مهدی جان خوب عزیز من یکم به پستی که نوشتی نگاه کن. این چیزهایی که ما می‌گوییم هم من باب شوخی بگیر. خلاصه هیچ قصد توهینی نیست.
پ.ن. ایلیا ناقلایی‌ها ;-)
Reza.Y

پست‌ها : 435

پستتوسط sadeghi » 05 مارس 2009, 04:02

سلام
همین طور که دوستان گفتن به هرحال واضحه که این موضوع مساله‌ای در حد یک برنامه است و ربطی به سیستم عامل نداره.
شاید این تغییر مساله رو حل کنه:
در فایرفاکس به preferences و از آنجا به privacy بروید.
تیک مقابل always clear my private data رو بردارید.

امیدوارم این راهنمایی مفید باشه.

محسن
sadeghi

پست‌ها : 344

بعدی

بازگشت به سیستم عامل مک

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 11 مهمان