انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

چرا مک؟

بحث‌های کلی درمورد سیستم عامل مکینتاش (OS X)

چرا مک؟

پستتوسط Moha » 25 ژانویه 2009, 18:06

یک سوال اساسی هست و اون هم اینه که چرا مک؟
در زمانی که اکثر نرم افزار ها به سمت متن بازی حرکت می کنند چرا باید آدم اینهمه پول اضافه برای مک بده؟ در حقیقت هیچ فرقی بین مک و پی سی نیست از لحاظ فلسفی. خود من سعی می کنم که روند استالمن را پی بگیرم. یعنی سعی کنم از نرم افزار غیر متن باز استفاده نکنم. البته در ابتدا سخته ولی امیدوارم که چنین روزی بیاد و دست دزد هایی مس اپل و ماکروسافت بسته شه.
Isfahan/Tehran
MacBook pro 2.4 Intel Core 2 Duo(early 2008)
Mac OSX 10.6.6
Moha

پست‌ها : 87

پاسخ: چرا مک؟

پستتوسط Behnam » 25 ژانویه 2009, 19:08

البته این یک سوال اساسی هست و اگر من ساکن ایران بودم پاسخی برایش نداشتم. در این مورد پاسخ را به ساکنان ایران واگذار می‌کنم چون برای خود من هم معماست.
اما دزد به کسی می‌گویند که بدون اجازه چیزی را از کسی بگیرد. این گمان نکنم در مورد اپل و مایکروسافت صدق کند. اگر دزدی در کار باشد، آنهاست که باید از آن بنالند.
متن باز البته طرفداران زیادی دارد و شاید راه آینده باشد. از هم اکنون در اروپا جای مستحکمی پیدا کرده است و مثلاً دولت فرانسه از لینوکس برای سازمان‌های اداری‌اش استفاده می‌کند. در امریکای لاتین هم همین است و تعجب می‌کنم که در ایران چنین نباشد.
ولی برای من خارج کشوری که مشکلات ساکنان ایران را ندارم، موضوع از زاویهٔ دیگری مطرح است. سوال اساسی در چنین شرایطی به این صورت مطرح می‌شود که آیا من برای کامپیوترم کار می‌کنم یا کامپیوتر برای من؟
اینجاست که مک و فلسفهٔ مک نقش بازی می‌کند. ولی کلاً کاربر کامپیوتر -هرچه باشد- به فوت و فن‌هایی که در طول زمان آموخته است خو می‌گیرد. ولی من شخصاً کسی را ندیده‌ام که کاربر مک باشد و به پی‌سی مهاجرت کرده باشد. نمونهٔ معکوس آن فراوان است.
سالها پیش یک کاربر مک بود که با هزار درد و رنج و گلایه از مک به پی‌سی مهاجرت کرد چون نرم‌افزارهایی را که به آنها نیاز داشت نمی توانست روی مک به درستی راه بیاندازد. از این نمونه مهاجرت، که همواره حالت «تراژدی» دارد، چند تایی را سراغ دارم!
نماد کاربر
Behnam

پست‌ها : 3534

پستتوسط Ali.Rastegar » 25 ژانویه 2009, 23:10

با تمام وجود آرزو می‌کنم این بحث به جدل ختم نشه! :-)
اگر نظر شخصی من رو بخواید، استفاده از مک و نرم‌افزارهای متن‌باز هیچ منافاتی با هم ندارن. حتی خود Mac OS X بخش‌های زیادیش متن‌باز هست. از Darwin که شامل kernel و سایر بخش‌های بنیادی سیستم‌عامل هست تا launchd و Bonjour و حتی Webkit. درسته که Webkit مبتنی بر KHTML هست و مجبور بودن متن‌باز نگهش دارن اما اپل اینقدر خوب توسعه‌اش داد و استانداردش کرد و با جامعه‌ی متن باز همکاری کرد که الان خود KDE هم به Webkit رو آورده. حالا انبوه شرکتهای تجاری مثل Nokia و Adobe و Google بماند.
اینجا رو ببینید:
http://www.macosforge.org/
من مقاله‌ای برای مجله‌ی Irantux هم نوشته بودم، قدیمیه اما شاید بد نباشه بخونیدش:
http://www.irantux.org/html/index.php?n ... e&artid=54
خلاصه اینکه هرکس از هرچی راحته استفاده می‌کنه، من با وجود علاقه‌ی زیاد به برنامه‌های متن‌باز تصمیم گرفتم از Mac OS X به عنوان یک راه حل تجاری که هم پایداره و هم آماده به کار(برعکس توزیعهای گنو/لینوکس که عموماً‌ باید زمان زیادی رو صرف آماده کردنشون بکنید)، بخشهاییش متن‌باز هست و چه در بخش‌های متن‌باز و چه در بخش‌های بسته و تجاری نوآوری‌های بسیار جالبی داره، استفاده کنم.
پی‌نوشت ۱: منظور شما از دزدی اپل و مایکروسافت چیه؟ اینکه برای نرم‌افزارهاشون پول می‌گیرن؟ یا اینکه فرضاً ممکنه چند قابلیت محصولاتشون قبلاً در نرم‌افزارهای متن‌باز بوده باشه؟ حتی اگر اینطور باشه در مقابل انبوه الگوبرداری‌های پروژه‌های متن‌باز از محصولات اپل و مایکروسافت اصلاً به چشم نمیاد. ضمن اینکه اگر شما به این مسائل اعتقاد داشته باشید در واقع به patent اعتقاد دارید که مطمئناً با عقیده‌ی استالمن جور نیست. شاید منظور شما چیز دیگه‌ای بوده؟
پی‌نوشت ۲: راستی الان متاسفانه یک سال از انتشار آخرین شماره‌ی IranTux میگذره.
MacBook Pro 2015
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پست‌ها : 2878

پستتوسط Moha » 26 ژانویه 2009, 01:27

خود من برای این مک را انتخاب کردم که در ابتدا این که ویروس به اون صورت نداره(نداشت!) و دوم این که فقط دو مدل لپ تاپ داشت و آدم لازم نیست که کلی بگرده و سبک سنگین کنه. ولی الان میبینم که واقعا گرونه. و تازه این توهم نسخه جدید هم این جا بدتر از ویندوز هست و پی گیری میشه. از لحاظ فلسفی زیاد به قانون حق تالیف اهمیت نمی دم(جای بحث داره ولی به دلیل مجانی بودن نیس. برای نمونه به صحبت های نجف دریا بندری نگاه کنید) و الان احساس می کنم که مک بیشتر یه ژسته که تحت اثر تبلیغات داره میفروشه. لفظ دزدی هم همینه. یعنی به من میگه گول بخور بیا این را بگیر لفظیِ که بر همه ی تبلیغات دلالت داره. یکی از دلایلی که از ویندوز بدم میاد فرای طراحی و قابلیت های هسته ی اون این قضیه انحصارِ کاری که ماکروسافت می کنه. انحصار بازار. البته شاید بهتر باشه که بحث اخلاقی در این زمینه نکنیم ولی امیدوارم که روزی بشه که این شرکت ها دیگه نتونن این نرم افزار ها را بفروشن.

خود من الان دارم رو اکتاو کار می کنم. با این که متلب را دانلود کردم ولی حال می ده روزی که متلب دیگه فروش نره!!
Isfahan/Tehran
MacBook pro 2.4 Intel Core 2 Duo(early 2008)
Mac OSX 10.6.6
Moha

پست‌ها : 87

پستتوسط amirazizi » 26 ژانویه 2009, 01:28

به نظر من گرفتن پول بابت فروش چیزی که تولید شده اسمش دزدی نیست .

اگر کسی دوست داره کار مجانی انجام بده یا جور دیگه می خواد هزینه اش رو تامین کنه معنی اش این نیست که بقیه دزدند.

اگر کسی از Mac یا windows خوشش نمی اید می تونه نخره . فکر نمی کنم اجباری وجود داشته باشه.

اگر apple پول بیشتری می گیره علتش کیفیت و راحتی بیشتره . مثل Mercedes یا Lincoln .

من به شخصه حاضرم هزینه رو بابت apple بکنم تا دکتر مغز و اعصاب و داروهای عجیب و غریب .
amirazizi

پست‌ها : 482

پستتوسط javadkh65 » 26 ژانویه 2009, 01:51

من هم امیدوارم که روزی برسه که به جای اینکه پول بدیم بریم ماشین بخریم خودمون توخونمون ماشین هامونو درست کنیم و امیدوارم روزی برسه که ماشین های مک لارن و لامبورگینی دیگه فروش نره چون پیکان خیلی خیلی بهتره.
لامبورگینی همش تبلیغاته بابا اونا یه سری دزدن که ماشیناشون با موتور جت کار میکنه
زنده باد وانت پیکان
Mac mini - iBook G4 - iPhone 4S
Mac OS X 10.9.4 & 10.5.8 - iOS 6.1.3
javadkh65

پست‌ها : 671

پستتوسط Ilia » 26 ژانویه 2009, 02:25

Mohaجان،

شما فکر کنم در معنی کلمه دزد یک خورده با ما نظرت تفاوت داشته باشی. من فکر میکنم دزد یعنی کسی که بدون اجازه و پرداخت بهای چیزی از اون استفاده میکنه.

هیچکس از انحصارطلبی مایکروسافت خوشش نمیاد یا اپل کسی رو مجبور نکرده که چون تبلیغش قشنگه بره محصولاتش رو بخره. اینکه یک کسانی وقتشون رو صرف بکنند و برنامه‌ای بنویسند و از شما در قبال استفاده از اون پول بخواهند نه تنها چیز بدی نیست بلکه زیرپایه پیشرفت و رقابت سالمه. شما میتونی نخری.

من مکینتاش میخرم چون بنظرم محصول برتری است. گول تبلیغش رو هم نخوردم و برای ژست هم نیست. یادمه که در زمان سربازیم یکی رو دیدم که شماره چشمش ۴ بود و عینک نمیزد. کاشف بعمل اومد که در محله اونها عینک زدن رو نوعی ژست میدونستند. بعد از چند ماه بحث بالاخره راضی به زدن عینک شد اما وقتی میرفت مرخصی عینکش رو قایم میکرد. حالا امیدوارم که شما مکت رو قایم نکنی! :-)

ایلیا
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6176

پستتوسط Ali.Rastegar » 26 ژانویه 2009, 03:00

از یک طرف باید اینو در نظر داشت که مک تفاوت قیمت زیادی با PCها نداره. مشکل اینه که تنوع محصول در مک کمتره و در فلان رنج قیمت شما مثلاً مجبورید MacBook بخرید و هیچ لپ‌تاپ ۱۵ اینچ در اون رنج نداره. اگر ۱۵ اینچ بخواید مجبورید MacBook Pro بخرید که قیمت پایه‌اش خیلی بالاتره.
در نتیجه شما ممکنه مقایسه کنید که با قیمت یک MacBook سیزده اینچ میتونید یک لپ‌تاپ PC با مانیتور ۱۵ اینچ بخرید و حتی در مواقعی با مشخصات بهتر در مواردی مثل RAM و CPU. اما اولاً اپل از جهات مختلف محصولاتش فرق داره. مثلاً Glass Trackpad، بدنه‌ی Unibody مک‌بوک‌های جدید و... هزینه رو بالا می‌برن. دوماً اپل مجموعه‌ی iLife رو هم به رایگان همراه مک‌های جدید قرار میده و خود Mac OS X برای خیلی‌ها عامل اصلی خریده. سوماً محصولات اپل اگرچه چند وقتیه دچار مشکل تست هستن یعنی انگار برای به بازار دادنشون عجله میشه و خوب تست نمیشن اما وقتی اول هر نسل جدیدش میگذره و مشکلاتش برطرف میشه معمولاً بیشتر و بهتر از محصولات رقیبان کار می‌کنن.
علاوه بر اینها، نمیشه از یک شرکت انتظار داشت که محصولش رو تبلیغ نکنه! اگر شما فکر می‌کنید در تبلیغاتش دروغ میگه خوب کسی که شما رو مجبور نمی‌کنه، تصمیم با شماست. اما مطمئن باشید اپل و هر شرکت دیگه‌ای وقتی حتی در استفاده از اصطلاحات مربوط به عمق رنگ اشتباه کنن یا به قول شما دروغ بگن مورد شکایت قانونی قرار می‌گیرن، اتفاقی که برای Macbookها افتاد.
نتیجه اینکه به نظر من نمیشه گفت یک شرکت تجاری با تبلیغاتش منو گول میزنه پس دزده. هر شرکتی حق تبلیغ داره و اگر رسماً‌ دروغ بگه مورد پیگرد قرار می‌گیره.
--
درمورد ویروس نگرفتن Mac OS X، تصور غلطیه. تعداد بسیار کمی ویروس برای مک وجود داره که نه گسترش ویروسهای ویندوز رو دارن(مثلاً در اثر وصل کردن USB Flash Drive آلوده نمیشه) نه خطر اونها رو. تعدادشون شاید به ۲۰-۳۰ تا هم نرسه. اما به هر حال هیچ سیستم‌عاملی بدون مشکل امنیتی نیست، باید همیشه آخرین بروزرسانی‌ها رو نصب کرد و وقتی برنامه‌ای بی دلیل تایید Admin رو بخواد یعنی یک جای کار ایراد داره.
MacBook Pro 2015
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پست‌ها : 2878

پستتوسط Reza.Y » 26 ژانویه 2009, 10:09

با عرض شرمندگی وقتی جنابعالی ‌پیش‌فرض دزد بودن اپل و مایکروسافت رو مطرح می‌کنید بحث ارزش ادامه ندارد. خارج بهش می‌گند false premise.
Reza.Y

پست‌ها : 435

بازگشت به سیستم عامل مک

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 66 مهمان