انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

Mac OSX و حافظه مجازی

بحث‌های کلی درمورد سیستم عامل مکینتاش (OS X)

Mac OSX و حافظه مجازی

پستتوسط R_Behnood » 14 نوامبر 2007, 18:24

ActivityMonitor در سیستم من اطلاعاتی رو که تصویرش رو گذاشتم نشون میده.
چیزی که من متوجه نمیشم حجم فوق العاده زیاده حافظه مجازی هست! حتی برای برنامه های خیلی کوچک.
در ویندوز حجم VM از حجم هارد دیسک کم میشه. آیا در مک هم همینطوره؟ اگر اینجور باشه که بخش زیادی از فضای دیسک رو از دست دادم.
پیوست‌ها
Picture 1.png
Picture 1.png (159.14 KiB) - بازدید 9476 بار
R_Behnood

پست‌ها : 334

پاسخ: Mac OSX و حافظه مجازی

پستتوسط Behnam » 15 نوامبر 2007, 05:25

بله این مقدار خیلی زیاد به نظر میرسه و به همین دلیل فکر می‌کنم به مقدار قابل استفادهٔ هارد دیسک ربط چندانی نداشته باشه.
در سیستم Mac OS 9 حافظهٔ مجازی بطور دستی برای برنامه‌های مختلف، بویژه امثال فتوشاپ انتخاب می‌شد و این مقدار از حجم مفید هارد دیسک کاسته می‌شد. سیستم Mac OS 10 بطور خودکار برای برنامه‌های فعال حافظهٔ مجازی اختیار می‌کند و مقدار آن، اگر درست در خاطرم باشد، همواره بطور خودکار با حجم آزاد هارد دیسک و درجهٔ فعالیت برنامه تنظیم می‌شود. به عبارت دیگر، هرگز برای استفادهٔ واقعی و دائمی هارددیسک مانعی نخواهد بود.
نماد کاربر
Behnam

پست‌ها : 3534

پستتوسط GK » 15 نوامبر 2007, 17:25

سلام بهنود
روی تمام کامپیوترهای دنیا، تا به امروز، حافظه‌ی مجازی (که درضمن همچین مجازی هم نیست !) از روی دیسک اصلی برداشته می‌شود. بستگی دارد به ram شما. هر چه این یکی کمتر باشد آن حافظه‌ی اختصاصی بیشتر خواهد بود. سیستم های عامل اینروزها، چونکه کار و شعل سنگین‌تری دارند، «شکموتر» هستند. لئوپارد از تایگر و تایگر از پوما و... اشتهای بیشتری دارد. فرمت یک دیسک اصلی با ظرفیت ۲۵۰ گیگا روی سیستم پی سی بیشتر از ۲۴۰ گیگا به شما می دهد. درحالی که روی مک فرمت همین دیسک به شما امکان دسترسی فقط به ۲۳۹،۲ گیگا را خواهد داد اما، ویستا که «سبکتر» از لئوپارد هست حدودا ۲ گیگا ram می خواهتا خوب راه بیافتد، و لئوپارد که ۷ گیگا وزن دارد، فقط ۱ گیگا ram. درواقع من مک را ترجیح می دهم چرا که ۱۰ گیگا از دیسک اصلی کم داشتن بهتر و ارزانتر از یک گیگا ram اضافی داشتن هست.
سرتان را درد نیاورم، نتایج حافظه‌ای و پروسسور مک اینتلی شما با لئوپارد کاملا معمولی است، غم تان نباشد !!!
این هم جهت مقایسه، مال من
درضمن، در آی‌چت لئوپارد، امکان جدیدی موجود است به اسم، فکر کنم به انگلیسی screen share باشد. یعنی کنترل کامل و متقابل دو مک از راه دور. مشکل و آرزوی بزرگی که ما قبل‌ها داشتیم :-D اگر نیاز به همکاری و کمک داشتید، می توانید از این طریق با دوستان مورد اعتماد خود تماس گرفته و مشکلات‌تان را حل کنید.
پیوست‌ها
screen-capture.jpg
screen-capture.jpg (135.89 KiB) - بازدید 9459 بار
روز و روزگارتان ‌خوش
ق.خ
iMac Intel 2.66GHz, Osx 10.7.3
GK
مدیر بازنشسته

پست‌ها : 954

پستتوسط R_Behnood » 15 نوامبر 2007, 17:38

سلام و ممنون از پست شما
در مورد فرمت هارد دیسک و تفاوت حجم نسبت به مقادیر اسمی فکر میکنم این بیشتر مربوط به تعریف مگابایت میشه.
در مورد حافظه مجازی (که اشاره به استفاده از هارد دیسک بعنوان رم مجازی هست) در ویندوز شما میتونید حجم این حافظه رو تنظیم کنید (که حداقل برابر و حداکثر ۲-۳ برابر مقدار رم واقعی توصیه میشه) و حتی میتونید به سیستم بگید که این مقدار رو دست نزنه (کم و زیاد نکنه) و در هر حال یک فایل برای ایفای نقش حافظه مجازی به اندازه مقداری که تعیین کردید ساخته میشه و دقیقا همین حجم از هارد دیسک دیگه قابل استفاده نیست و توسط اون فایل اشغال شده.
اما در مک با این حجم بالای حافظه مجازی (۴۰ گیگابایت) به نظر میرسه که اینکار بصورت دینامیک انجام میشه و الا اگر قرار باشه یک همچین فضایی از هارد دیسک کم بشه که عقلانی نیست!
ضمنا چیزی که من به هیچ وجه سر در نمیارم اینه که برنامه کوچکی مثل تقویم جلالی که فقط ۲-۳ مگابایت حجم داره چه احتیاجی داره به ۹۰۰ مگابایت از حافظه مجازی؟!!!
MacBook Black (MA701LL/A) 2.0GHz, 3GB
OS X 10.6
R_Behnood

پستتوسط GK » 15 نوامبر 2007, 18:07

به گمانم جواب آخرین سوال شما در خود متن شما ست : به دلیل اینکه برنامه کوچک تفویم جلالی یک برنامه «دینامیک» هست پس بیشتر حافظه می خواد. اگر از امروز صبح چهار بار به این برنامه رجوع کرده اید، به معنای این است که چهار بار از او خواسته اید اطلاعات مورد نظرتان را جایی «ضبط» کند. این همه داده و اطلاعات را دم دست داشتن، خب جا و مکان می خواد. بیاید حالا از spotlight خود چند ویجت را بردارید، خواهید دید که vm همین اسپوت لایت کمتر خواهد شد. یک سیستم عامل بر اساس نطفه‌ی دینامیکی این حسن را دارد که همیشه سریعتر است، و این عیب کوچک را نیز که کمی «شکموتر».
راستش را بخواهید از سیستم های عامل قدیمی که به صورت استاتیک عمل می کند، دیگر بجز ویندوز کسی نمانده ! درضمن به گمانم در ویستا، دست کم در ویستای ۶۴ بایتی، اساس کاربرد روی معماری دینامیک می باشد. (فکر می کنم ولی هنوز کنترل نکرده ام)
تنظیم دستی حافظه‌ی مجازی-اختصاصی یک برنامه، که جزو سیستم فکری انفورماتیک بیست سال قبل می باشد، در مک اجباری نیست چرا که مک خودش می داند کی و چطور از vm این برنامه ورداشته و بگذارد روی آن یکی. اما اگر دلتان خواست می توانید بروید در ترمینال همین را خودتان دستی انجام دهید.  
روز و روزگارتان ‌خوش
ق.خ
GK
مدیر بازنشسته

پستتوسط R_Behnood » 15 نوامبر 2007, 18:29

یک وقت سوتفاهم نشه من دنبال این نبودم که بگم این حافظه مجازی در ویندوز بهتر از مک مدیریت شده! ابدا!
راستش رو بخواین مطلب اخیر شما رو هم متوجه نشدم.
به هر حال اگر این حافظه مجازی در یک فایل منجمد ۴۰ گیگابایت از هارد من رو میخوره خوب من با این موضوع مشکل دارم! اگر اینطور نیست و حالا که فضای زیادی خالی هست خودش رو پخش میکنه اما اگر فضا رو من بخوام استفاده کنم خودش رو جمع میکنه من با این موضوع مشکلی ندارم!(-:
OS X 10.6
R_Behnood

پستتوسط GK » 15 نوامبر 2007, 18:53

R_Behnood نوشته است:[نمایش]
یک وقت سوتفاهم نشه من دنبال این نبودم که بگم این حافظه مجازی در ویندوز بهتر از مک مدیریت شده! ابدا!
راستش رو بخواین مطلب اخیر شما رو هم متوجه نشدم.
به هر حال اگر این حافظه مجازی در یک فایل منجمد ۴۰ گیگابایت از هارد من رو میخوره خوب من با این موضوع مشکل دارم! اگر اینطور نیست و حالا که فضای زیادی خالی هست خودش رو پخش میکنه اما اگر فضا رو من بخوام استفاده کنم خودش رو جمع میکنه من با این موضوع مشکلی ندارم!(-:

:roll: :roll:
نه، مک این جا و حجم را از دست ما نمی‌گیره. چونکه فعلا نیاز به آن نداریم، «قرض» گرفته و تبدیلش می کنه به حافظه. به یاد داشته باشید که حافظه مجازی فرار است، یا میرا. عمرش فقط تا موقعی ست که کامپیوتر شما روشن است. و نیز حافظه مجازی یک برنامه تا موقعی که برنامه روشن است. همین.
آیا می دانید که داشتن ۱۰۰ مگا ram اضافی از داشتن ۱۰۰ گیگا فضای اضافی دیسک بهتر است؟
چونکه ram زیادی داشتن ضرر ندارد در حالیکه هر چه ظرفیت دیسک ما بیشتر باشد، ورود و کنترل و خوانش و indexation آن توسط سیستم بیشتر طول خواهد کشید.

ویرایش :
درضمن، تا آنجایی که من می دانم ایرماگ، برخلاف برخی از انجمن‌های مکینتاشی دیگر، افکار فرقه‌ای و سکتاریست ندارد. اگر کاربردی، عملی، چیزی در ویندوز بهتر از مک به دست می آید باید گفت و گفت و بازگفت... تا همه بدانند !!!!!!
روز و روزگارتان ‌خوش
ق.خ
GK
مدیر بازنشسته

پستتوسط Ali.Rastegar » 15 نوامبر 2007, 22:57

GK نوشته است:[نمایش]
درضمن، تا آنجایی که من می دانم ایرماگ، برخلاف برخی از انجمن‌های مکینتاشی دیگر، افکار فرقه‌ای و سکتاریست ندارد. اگر کاربردی، عملی، چیزی در ویندوز بهتر از مک به دست می آید باید گفت و گفت و بازگفت... تا همه بدانند !!!!!!

منم همینطور فکر میکنم :-)
---
من هنوز فرصت نکردم درست و حسابی در این مورد تحقیق کنم اما نگران نباشید، چیزی که شما دنبالش هستید swapfile است. اگر iStat را نصب کرده باشید به شما میزان استفاده از swap را نشان میدهد. مثلا برای من ۰ مگابایت از ۶۴مگابایت.
برای اینکه فایل swap را خودتان ببینید و از سایزش مطلع شوید :
- در یکی از پنجره‌های finder کلیدهای Command-Shift-G را بزنید تا قسمت وارد کردن مسیر باز شود.
- تایپ کنید /private/var/vm/ تا به پوشه‌ی مخفی private وارد شوید. برای من یک swapfile0 در آنجا است که ۶۴ مگابایت حجم دارد.
تا جایی که به خاطر دارم Mac OS X ویژگیهای خاصی درمورد حافظه مجازی داشت(که لزوما از ویندوز برتر نیستند.) اما نه تخصصش را دارم نه حافظه‌ام یاری میکند.
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پست‌ها : 2878

پستتوسط R_Behnood » 16 نوامبر 2007, 10:41

ممنون آقای رستگار درسته همین swapfile (در مک هم اسمش همینه؟)
بله این مزیت ایرماگ هست که اجازه بحث آزاد رو میده.
GK جان ولی باز هم من تاکید میکنم که من دنبال این نبودم که کی بهتر چیکار میکنه! موضوع حجم نمایش داده شده برای حافظه مجازی بود!
مطالبی هم که در مورد خصوصیات سیستم و هارد دیسک و رم گفتید ممنونم ولی باور کنید باز هم متوجه نشدم! ویجت در اسپات لایت؟ گم شدن فضای هارد دیسک؟ ویندوز استاتیک؟ ...
در هر حال با راهنمایی آقای رستگار متوجه شدم که مشکلی نیست گرچه هنوسم نمیتونم درک کنم که برنامه کوچک تقویم جلالی که فقط یکبار اجرا میکنم و نه cpu demand و نه نیاز به حافظش اینقدر زیاده! چطور باید ۹۰۰ مگابایت در activity monitor بخودش اختصاص بده؟ پس اصلا این اعداد که اینجا میاد برای چی هست وقتی swapfile اندازش چیز دیگری است؟!
OS X 10.6
R_Behnood

پستتوسط Behnam » 16 نوامبر 2007, 15:31

من فکر نمی‌کنم که توزیع خودکار حافظهٔ مجازی در سیستم عامل در بدو امر تفاوتی میان تقویم جلالی و فتوشاپ قائل می‌شود. به این نگاه می‌کند که چقدر فضای هارد دیسک آزاد موجود است و چند تا برنامه روشن هستند و تا چه اندازه فعال هستند و شروع به بذل و بخشش می‌کند! این توزیع خودکار به درجهٔ فعالیت لحظه‌ای هر برنامه نگاه می‌کند و در لحظه با مقایسه با هارد دیسک آزاد موجود حساب و کتاب می‌کند. گمان می‌کنم منظور قلی از توزیع داینامیک همین باشد. حال اگر در میانهٔ این محاسبات لحظه‌ای، تو تصمیم بگیری که فایل عظیمی را دانلود کنی که ۸۰٪ فضای آزاد هارد دیسکت را اشغال می‌کند، سیستم هم بطور داینامیک با این شرایط خود را تطبیق می‌دهد و از بذل و بخشش دست خواهد کشید. به همین گونه، وقتی در فتوشاپ عکسی را شروع به ویرایش می‌کنی و فتوشاپ شروع به ثبت هر مرحله از تغییرات در حافظه‌اش می‌کند، سیستم متوجه می‌شود این فتوشاپ آن تقویم جلالی نیست و به تناسب آن واکنش نشان می‌دهد.
نماد کاربر
Behnam

پست‌ها : 3534

پستتوسط GK » 16 نوامبر 2007, 16:10

با سلام مجدد
عمده‌ی گفته‌های من با فارسی سلیس و گویا :
Behnam نوشته است:[نمایش]
من فکر نمی‌کنم که توزیع خودکار حافظهٔ مجازی در سیستم عامل در بدو امر تفاوتی میان تقویم جلالی و فتوشاپ قائل می‌شود. به این نگاه می‌کند که چقدر فضای هارد دیسک آزاد موجود است و چند تا برنامه روشن هستند و تا چه اندازه فعال هستند و شروع به بذل و بخشش می‌کند! این توزیع خودکار به درجهٔ فعالیت لحظه‌ای هر برنامه نگاه می‌کند و در لحظه با مقایسه با هارد دیسک آزاد موجود حساب و کتاب می‌کند. گمان می‌کنم منظور قلی از توزیع داینامیک همین باشد. حال اگر در میانهٔ این محاسبات لحظه‌ای، تو تصمیم بگیری که فایل عظیمی را دانلود کنی که ۸۰٪ فضای آزاد هارد دیسکت را اشغال می‌کند، سیستم هم بطور داینامیک با این شرایط خود را تطبیق می‌دهد و از بذل و بخشش دست خواهد کشید. به همین گونه، وقتی در فتوشاپ عکسی را شروع به ویرایش می‌کنی و فتوشاپ شروع به ثبت هر مرحله از تغییرات در حافظه‌اش می‌کند، سیستم متوجه می‌شود این فتوشاپ آن تقویم جلالی نیست و به تناسب آن واکنش نشان می‌دهد.

منظورم نیز از اسپوت لایت بالا همان داشبرد با ویجت‌هایش بود. اشتباه لپی شد !!!
اگر خوب در monitor activity نگاه کنیم، هر برنامه برای خود تعداد کم و بیش فایل باز کرده است. شمارش این فایل‌های گشوده شده توسط یک برنامه در حجم اختصاصی حافظه مجازی آن کاملا موثر است. برای مثال، پارالل من اندکی کمتر از ۲ گیگا حافظه مجازی به خود اختصاص می دهد. حالا اگر من بیایم برخی از امکانات آنرا بردارم، مثلا coherence یا drap&drag و غیره... یا اگر بیایم سه چهارم پروسسور خود را به آن اختصاص دهم، یا حتی بیشتر از ۱ گیگا ram به او بدهم؛ آن حافظه مجازی را که از من خواهد خواست کمتر خواهد بود. ولی آیا این واقعا به صرفم خواهد بود؟ آیا بهتر نیست که برنامه من اندکی بیشتر حجم و حافظه‌ای را که فعلا محتاجش نیستم قرض گرفته و در عوض کاملتر و سریعتر عمل کند؟
می شود گفت که فلسفه‌ی کار با کامپیوتر را به دو صورت تبیین کرده‌اند:
- کاربر سه چهارم وقتش را می گذارد برای رفع مشکلات و واکسن و سرم سازی برای ویروس و تنظیمات دستی برنامه‌ها و غیره... (سیستم پی سی)
- کاربر می نشیند روبروی کامپیوتر خود و بلافاصله مشغول می شود به کار و شغل خویش (اسم این سیستم چی هست !!!!:lol: )
روز و روزگارتان ‌خوش
ق.خ
GK
مدیر بازنشسته

پستتوسط R_Behnood » 16 نوامبر 2007, 16:30

بهنام چیزی که توضیح دادید با منطق جور در میاد ولی خوب چرا پس swapfile اینقدر کوچکتر از آمار activity monitor هست؟ دارم یک بررسی میکنم. نتیجه اش رو اگر مفید واقع شد میگ خدمتتون
ارادتمندم
OS X 10.6
R_Behnood

پستتوسط Ali.Rastegar » 16 نوامبر 2007, 19:40

من تقریبا فهمیدم، VM size به معنای Address Space-یه که Mac OS X برای هر برنامه رزرو میکنه، این فضا برای هر برنامه‌ی ۳۲ بیت حداکثر ۴گیگابایت خواهد شد. اما این به این معنا نیست که اینقدر فضا از هارد دیسک استفاده میشه، بلکه در صورت درخواست برنامه و موجود نبودن RAM تازه کار به swap و استفاده از هارد دیسک خواهد رسید. برای فهمیدن میزان استفاده از swap شما iStat رو به صورت widget یا menu بگیرید و نصب کنید و به page in و page out هم دقت کنید. الان برای من ۱۷مگابایت از ۶۴مگابایت استفاده شده که ۱۲۵.۳۴۰ مقدار pagein و ۹۵ مقدار pageout است.(page in یعنی انتقال اطلاعات از RAM به هارد و page out یعنی برعکسش.)
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پست‌ها : 2878

پستتوسط R_Behnood » 17 نوامبر 2007, 00:17

خوب در اینجا توضیح اپل رو میتونید ببینید در مورد انواع حافظه و اسامی:
http://docs.info.apple.com/article.html?artnum=107918
اینجا هم خیلی خوب نحوه عملکرد Mac Osx در مدیریت حافظه بیان شده:
http://8help.osu.edu/1261.html
این هم یک مباحثه مفصل در باب این موضوع (که البته با کمی جستجو معلوم شد این سوال حداقل در بین کسانی که از ویندوز میان خیلی شایع هست!)
http://www.macusenet.com/archive/index-t-77348.html

جمع بندیش همون چیزی میشه که علی گفت . در واقع این تصور من از حافظه مجازی مربوط به ویندوز میشه و در مک VM Size اصلا بیانگر مقدار فضایی از دیسک سخت که برای ساخت حافظه مجازی بکار رفته و اشغال شده نیست و اون حجم رو swapfile نشون میده. VM Size در واقع معنی دیگری است برای حافظه مجازی و در واقع میزان حافظه ای هست که به هر برامه اختصاص پیدا میکنه و اعلام میشه (یعنی برنامه بطور مجازی تصور میکنه این مقدار حافظه در اختیار داره). این عدد به هیچ درد کاربر معمولی هم نیمخوره! چیزی که مهمه میزان حافظه واقعی مصرف شده و میزان page in /page out ها است که بیانگر حجم انتقال اطلاعت به و از swapfile هستند.
در Leopard برنامه Activity Monitor تمام این اطلاعات رو نشون میده (تصویر اولین پست)
نهایتا هم اینکه برام جالب بود همه متفق القول بودند که چون ریشه مدیریت حافظه مک به BSD Unix بر میگرده خیلی کارا و پیشرفته است.
ارادتمندم
OS X 10.6
R_Behnood

بازگشت به سیستم عامل مک

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 24 مهمان