انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

فونت فارسی در iphone

بحث‌های کلی درمورد سیستم عامل مکینتاش (OS X)

فونت فارسی در iphone

پستتوسط hamed » 17 اوت 2007, 17:48

سلام
دوستانی که iphone دارن یا احتمالا باهاش کار کردن ممکنه بدونن که روی iphone فونت فارسی نصب نیست. بنابراین چه توی safari و چه توی برنامه‌های دیگه مثل mail حروف فارسی نمایش داده نمیشه. من امروز سعی کردم فونت XB Zar رو روی iphone نصب کنم. نتیجه تصویر زیر شده. مشکلی که هست اینه که حروف جدا هستند. به نظرتون چه باید کرد؟ البته توی لیست فونت‌های iphone فونت‌های arial و times هم هستند. ولی فکر نمی‌کنم ربطی به اونها داشته باشه. فکر می‌‌کنید اگر از فونت‌های قدیمی‌تر استفاده کنم مشکل حل می‌شه؟
پیوست‌ها
foo_0.png
foo_0.png (64.02 KiB) - بازدید 10397 بار
hamed

پست‌ها : 24

پستتوسط Ahmad » 17 اوت 2007, 20:46

سلام حامد،
اینکه شما توانستہ‌اید خط زر را روی آیفون نصب کنید واقعا جالب و تحسین کننده است. فکر کنم شما اولین نفری هستید که برای زبانہا خاورمیانه توانسته باشد خطی را نصب کند. چون قبلا آیفون متن عربی/فارسی را بصورت چہارخانه نشان می‌داد. البته من خودم این دستگاه را ندارم و حتی از نزدیک نیز ندیده‌ام.
مشکل نمایش کلمات فارسی که بصورت عدم پیوسته در آیفون نمایان می‌دشود البتہ فقط توسط نصب خط مناسب در آیفون حل نخواهد شد. مشکل در اینجا در خود برنامۂ سفاری است (توجہ داشتہ باشید که سفاری ویندوز نیز از همین مشکل رنج می‌برد). این کار شما باعث شد کہ من امیدوار شوم که با بروز رسانی سفاری برای ویندوز در آینده ممکن است این مسئله نیز حل شود، البته پس از نصب خط مناسب .
بسیار جالب خواهد بود اگر که شما بتوانید شیوهٔ نصب خط را در آیفون بصورت گام به گام و ساده شرح دهید تا در آینده اگر کسی خواست خطی را نصب کند به سہولت از پس این امر بر‌آید.

احمد
نماد کاربر
Ahmad
Site Admin

پست‌ها : 1289

پستتوسط Ilia » 17 اوت 2007, 21:03

بابا ای ولا آقا حامد!
بسیار جالب بود. از من میشنوی این مشکل رو به همراه همین عکس به اپل بفرست. شاید باعث بشی که سفاری رو درست بکنند.
فقط اگه میشد اپرا رو روش نصب کرد!
موفق باشی، ایلیا
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

پستتوسط hamed » 17 اوت 2007, 22:18

Ahmad نوشته است:[نمایش]
مشکل نمایش کلمات فارسی که بصورت عدم پیوسته در آیفون نمایان می‌دشود البتہ فقط توسط نصب خط مناسب در آیفون حل نخواهد شد. مشکل در اینجا در خود برنامۂ سفاری است (توجہ داشتہ باشید که سفاری ویندوز نیز از همین مشکل رنج می‌برد). این کار شما باعث شد کہ من امیدوار شوم که با بروز رسانی سفاری برای ویندوز در آینده ممکن است این مسئله نیز حل شود، البته پس از نصب خط مناسب .

پس مشکل از سفاری است؟ من توی مسائل مربوط به فونت خیلی وارد نیستم. اما این مشکل رو من توی مک هم داشتم که با روش‌هایی که توی کتاب ۳۰ نکته بود حل شد. گفتم چون سیستم عامل آیفون هم OSX هست شاید راهی برای حلش باشه. مثلا ممکنه با فونت‌های قدیمی که دوستان اینجا درست کردن حل بشه. نکته‌ی جالب اینه که من XW Zar و X Zar رو که امتحان کردم حتی همین حروف جدا رو هم نشون نمیدادن. به هر حال اگر ایده‌ای داشتین بگین من امتحان می‌کنم.

بسیار جالب خواهد بود اگر که شما بتوانید شیوهٔ نصب خط را در آیفون بصورت گام به گام و ساده شرح دهید تا در آینده اگر کسی خواست خطی را نصب کند به سہولت از پس این امر بر‌آید.

حتما:
برای این کار باید امکان ssh به آیفون رو فعال کرد. یه راهنمای خوب یکی از دوستان معرفی کرده:
http://iphone.macworld.com/2007/08/the_ ... tep_by.php

بعد از ssh به آیفون باید فایل /System/Library/Fonts/CGFontCache.plist را به کامپیوتر منتقل کنید و با یک Property List Editor این فایل را باز کنید و نام فونت و اطلاعات مورد نیاز دیگر رو به هر دو بخش Names و TraitMappings اضافه کنید. و فایل رو به همون صورت باینری ذخیره کنید.
plist تغییر داده شده رو به سر جای خودش در آیفون منتقل کنید. فونت جدید را هم به شاخه‌ی /System/Library/Fonts/Cache بریزید.
و در نهایت هم یک بار گوشی را restart کنید.

برای Ilia:
ممنون. البته فکر کنم اپل از مشکل باخبره. اما من برای یکی از آدم‌هایی که با اپل در ارتباطه میفرستم اون گزارش کنه بهتر جوابشو میدن. این بنده خدا همونی هست که صفحه کلید فارسی استاندارد رو به مک اضافه کرده.

ولی با این سرعتی که هکرها پیش میرن بعید نیست بتونن یه مرورگر خوب (مثل فایرفاکس ;-)) رو هم به آیفون اضافه کنن. یا شاید هم روش لینوکس بالا اوردن :lol:
hamed

پستتوسط Ahmad » 17 اوت 2007, 22:54

hamed نوشته است:[نمایش]
پس مشکل از سفاری است؟اما این مشکل رو من توی مک هم داشتم که با روش‌هایی که توی کتاب ۳۰ نکته بود حل شد. گفتم چون سیستم عامل آیفون هم OSX هست شاید راهی برای حلش باشه. مثلا ممکنه با فونت‌های قدیمی که دوستان اینجا درست کردن حل بشه. نکته‌ی جالب اینه که من XW Zar و X Zar رو که امتحان کردم حتی همین حروف جدا رو هم نشون نمیدادن. به هر حال اگر ایده‌ای داشتین بگین من امتحان می‌کنم.

حامد جان ممنون برای توضیح،
مسئلۂ جالبی را به آن اشاره کرده‌ای در مورد عدم عملکرد خط XWZar و XZar. فکر کنم بہنام در این مورد بتواند بہتر توضیح دهد ولی علی الحساب اینرا بگویم که تا آنجائی که من می‌دانم این دو خط فقط جداول AAT را دارند در حالیکہ خط XBZar هم دارای جداول AAT است و هم OpenType نتیجہ اینکہ آیفون فقط خطوط OpenType را می‌پذیرد و نہ خطوط AAT را. از این مظہر شاید خطوط میکروسافت ویندوز مانند تاهوما و Time New Roman نیز باید روی آیفون درست (کماکان غیر پیوستہ) عمل کند (البته آن نسخہ‌ای از این خطوط که هم اُپن تایپ باشند و هم حروف فارسی/عربی در آنہا تعبئہ شده باشند). حتی ممکن است که خطوطی را که بہمراه لینوکس فارسی باندل شده‌اند نیز قابل نصب باشند ولی البته مشکل عدم بہم پیوستگی حروف بقرار خود باقی خواهد بود تا زمانی که اپل در موتور متن سفاری تعدیل نماید و این مشکل را در سطح موتور متن اصلاح کند.

احمد
نماد کاربر
Ahmad
Site Admin

پست‌ها : 1289

پستتوسط Behnam » 18 اوت 2007, 01:30

hamed,
راستش به نظر من اینکه اپل قلم حاوی فارسی در آیفون نگذاشته خود نشانهٔ این است که موتور متن را برای این خط آماده نکرده است. ولی اگر اشکال از قلم باشد و یا اشکال از هردو باشد، XB Zar چندان موضوع را روشن نمی‌کند زیرا برای این ساخته شده است که در هر پلاتفرمی کار کند.
همین ویژگی روی سیستم اپل برای مدتی بصورت یک باگ ظاهر می‌شد که این باگ یکبار رفع شد، دوباره در نسخهٔ اینتلی سیستم عامل ظاهر شد و باز رفع شد! حالا شاید دوباره در آیفون ظاهر شده است!
از این روست که حالا که نتیجهٔ نصب XB Zar را روی آیفون می‌دانی، بد نیست که آن را برداری و یک کپی از Geeza Pro (هردو فایل معمولی و بولد آن را) نصب کنی تا نتیجهٔ آن را هم ببینی. اگر جیزه خط فارسی را در آیفون درست نمایش بدهد، پس نتیجه می‌گیریم که آن باگ دوباره ظاهر شده است! اگر جیزه هم کارگر نشد، دیگر نمی‌دانم قضیه چیست ولی هرچه هست به قلم مربوط نمی‌شود. نکتهٔ مهم این است که برای روشن شدن موضوع نباید هردو قلم را در آیفون داشته باشی.
نماد کاربر
Behnam

پست‌ها : 3534

پستتوسط hamed » 18 اوت 2007, 02:16

ممنون من با Geeza Pro تست می‌کنم. ببینم چی میشه.
hamed

پستتوسط onfuve » 18 اوت 2007, 03:41

منم به این مسئله بر خوردم ....
در هر حال ، قرار نبوده ساپورتی روی فارسی داشته باشه ظاهرا
یه مسئله ی دیگه هم روی unicode در دفتر تلفن و سایر برنامه ها بود (یکه انتظار دیگه ای هم ندارم ازش ! )
onfuve

پست‌ها : 62

پستتوسط Behnam » 18 اوت 2007, 04:11

برداشت احمد هم جالب است و شاید اپل در آیفون نیم نگاهی به تکنولوژی قلم OT انداخته است (یعنی همان تکنولوژی معمول در ویندوز) پس اگر جیزه هم کارگر نشد کاملاً مأیوس نشو! آن را بردار و قلمی که می‌دانی فارسی دارد و روی ویندوز کار می‌کند نصب کن. البته آیفون اریال و تایمز را دارد ولی سنتاً نسخهٔ مکی این قلم‌ها فارسی نداشتند و اخیراً نیز تنها به همراه آفیس مایکروسافت نوع فارسی دار آنها نصب می‌شدند که این در مورد آیفون تو قاعدتاً صادق نیست.
مشکل این است که حال که آیفون این قلم‌ها را دارد تو نمی‌توانی نوع ویندوزی با آفیسی آن را نصب کنی چون سیستم را گیج خواهد کرد. باید قلم فارسی دار دیگری را که مطمئنی آیفون همنام آن را ندارد نصب کنی. این خود یک مشکل است چون از وجود چنین قلمی که کیفیت مطمئنی هم داشته باشد بی‌خبرم و شاید کاربران ویندوز در این مورد بتوانند راهنمایی کنند.
نماد کاربر
Behnam

پستتوسط hamed » 18 اوت 2007, 13:46

خوب من تست کردم. جالبه. قلم Geeza Pro را نشان نمیده. قلم Roya از فارسی‌وب را هم که فقط اوپن تایپ هست، تست کردم باز نشان نمیداد. ولی قلم B Roya را نشان می‌داد. ولی باز جدا جدا.
بنابراین تنها قلم‌هایی که درست نشان میده یکی XB Zar و یکی B Roya است. (و احتمالا قلم‌های * B).
hamed

پستتوسط Behnam » 18 اوت 2007, 16:05

بله این خیلی جالبه... و خیلی گیج کننده! حالا وقتی لئوپارد بیرون بیاد احتمالاً آیفون هم به روز می‌رسه و اون موقع بهتر میشه فهمید وضعیت از چه قرار است. اما از ظواهر امر فعلاً که OT دست بالا را دارد. بعید می‌دانم که اپل در آیفون تنها از یک تکنولوژی قلم استفاده کند. دست‌کم نه به این زودی. ولی باد به هر سو رود، XB Zar برای آن آماده است!... البته اگر آن باگ لعنتی دوباره سر وکله‌اش پیدا نشود! ولی از سوی دیگر چون در شرایط متعارف بنا نیست که کسی در آیفون قلم نصب کند، اپل شاید یک تکنولوژی را بگیرد و یک قلم مناسب آن و کار را یکسره کند.
نماد کاربر
Behnam

پستتوسط Behnam » 18 اوت 2007, 16:08

راستی ببینم شما هم اخیراً هروقت چیزی را در ایرماگ پست می‌کنید با چنین پیامی روبرو می‌شوید؟

Could not insert new word...
نماد کاربر
Behnam

پستتوسط Ali.Rastegar » 19 اوت 2007, 13:51

خوب سیستم انجمنها ارتقا داده شد، میدانم قالب جالبی نیست اما احتمالا تا ۲هفته دیگر نمیتوانم تغییر خاصی در آن بدهم.(غیر از سایز و نوع قلمها که وقتی نمیگیرد.)
با عرض شرمندگی برای اطمینان از درست کار کردن سیستم جدید در این تاپیک پیغام آخر بهنام را ویرایش و پیغام آخر احمد را حذف کردم! :blush: :-D
موفق باشید
پیوست‌ها
iphone.jpg
iphone.jpg (8.74 KiB) - بازدید 10264 بار
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پست‌ها : 2878

بازگشت به سیستم عامل مک

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 12 مهمان