انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

یونیکد نسخ - UnicodeNaskh

بحث پیرامون مسائل مربوط به قلم‌سازی، حروف‌چینی و بومی‌سازی

پاسخ: یونیکد نسخ - UnicodeNaskh

پستتوسط Behnam » 20 اکتبر 2015, 04:06

Masiha نوشته است:[نمایش]
بسیار عالی
خواندن همان دو صفحه «بوف کور» با این قلم، بسیار لذت‌بخش بود
امیدوارم این پروژه به خوبی پیش بره و مقدمه‌ای باشه برای قلم‌های جدید
پیوست‌ها
Screen Shot 2015-10-19 at 7.34.07 PM.png
نماد کاربر
Behnam

پست‌ها : 3534

پستتوسط Ahmad » 20 اکتبر 2015, 14:09

با سلام،
امروز اصدار فعلی فونت را روی ویندوز ۱۰ نصب کردم و با ورد ۲۰۱۰ تست نمودم. نیتجه آنکه cursive connectivity فعلا روی ویندوز عمل نمی کند.

unicodeNaskh_win10_office2010.PNG
نماد کاربر
Ahmad
Site Admin

پست‌ها : 1289

پستتوسط Behnam » 20 اکتبر 2015, 14:53

Ahmad نوشته است:[نمایش]
با سلام،
امروز اصدار فعلی فونت را روی ویندوز ۱۰ نصب کردم و با ورد ۲۰۱۰ تست نمودم. نیتجه آنکه cursive connectivity فعلا روی ویندوز عمل نمی کند.

ممنون احمد جان. راستش از لحظه‌ای که در ویندوز کرش نکرد من دیگر روی آن آزمایش نکرده بودم! جز مختصری که تایپ کردم و تایپ شده بود.
امروز دوباره امتحان کردم با همان ورد ۲۰۱۰ روی ویندوز ۷. وقتی تایپ می‌کنم حروفچینی می‌شود اگرچه برای هر فاصله یک نقطه اضافه می‌کند! ولی کپی و پیست کردم و نتیجه همان شد که تو گرفته‌ای. اشکال از cursive connectivity نیست. از جای دیگر است. دوستان ویندوز کار اگر نظری دارند مشتاق شنیدنم.
پیوست‌ها
Screen Shot 2015-10-20 at 6.20.41 AM.png
نماد کاربر
Behnam

پستتوسط Ahmad » 20 اکتبر 2015, 22:08

بہنام جان،
عکس زیر تست اصدار UnicodeNaskhAlpha4 فونت است. رنگ سیاه نشانگر فونت یونیکد نسخ است و رنگ آبی، فونت KFGQPC Uthman Taha Naskh را نشان می‌دهد. این خط اخیر توسط بنیاد قرآن (یا چیزی شبیہ بہ آن) عربستان سعودی توسط خط ساز سوریہ‌ای بنام عثمان طہ (تلفظ می‌شود طہا) تہیہ شده است. من این خط را بخاطر نسخ بودن و نیز نزدیکی با فونتت بعنوان خط رفرنس انتخاب کرده‌ام. چنانکہ می‌بینی در این مرحلہ نیز بجز چند مورد استثنائی خط UnicodeNaskhAlpha4 بطور نسبی خوب عمل می‌کند.
احمد
UnicodeNaskhAlpha4.png
نماد کاربر
Ahmad
Site Admin

پستتوسط Behnam » 20 اکتبر 2015, 22:56

امیدوار کننده است. بخصوص اگر می‌دانستی که من اِعراب را اصلاً تنظیم نکرده‌ام! تک و توک، همان اَ - اِ -اُ - اً را به همراه نقطه‌ها تنظیم کرده بودم که موقتاً امور بگذرد. آن الله را هم که غیب می‌شود درست خواهم کرد. (توطئه‌ای در کار نبوده!)
نماد کاربر
Behnam

پستتوسط Arzhang » 21 اکتبر 2015, 01:42

بهنام جان من مشتاقانه این مطالب رو می‌خونم. خیلی دوست داشتم من هم جزو آزمونگرها باشم اما سرم این روزها شلوغه، شرمنده.
نماد کاربر
Arzhang
Site Admin

پست‌ها : 1449

پستتوسط Behnam » 21 اکتبر 2015, 02:11

شرمندگی نداره عزیز جان. همین که تاپیک برات جالبه خودش خیلی ارزش داره.
نماد کاربر
Behnam

پستتوسط Ahmad » 21 اکتبر 2015, 12:53

بهنام جان،
یک نگاهی به عکس قبلی من بینداز. من اشکالات اعراب گذاری و تصادم آنها را با نقطه‌ها و یا تداخل آنها با هم را علامت زده‌ام. نیز در تصویر پایین مسئله نقطه عمودی را اندکی بررسی کرده‌ام.

البته شاید هنوز پرداختن به جایگذاری اعراب زود باشد و فعلا شاید مشغول پرداختن به امور زیربنائی‌تر فونت باشی ولی فکر کردم تا زمانی که موضوع را از یاد نبرده‌ام آن را مطرح کنم.
احمد
pointPlace.png
نماد کاربر
Ahmad
Site Admin

پستتوسط Behnam » 21 اکتبر 2015, 15:47

Ahmad نوشته است:[نمایش]
بهنام جان،
یک نگاهی به عکس قبلی من بینداز. من اشکالات اعراب گذاری و تصادم آنها را با نقطه‌ها و یا تداخل آنها با هم را علامت زده‌ام. نیز در تصویر پایین مسئله نقطه عمودی را اندکی بررسی کرده‌ام.

البته شاید هنوز پرداختن به جایگذاری اعراب زود باشد و فعلا شاید مشغول پرداختن به امور زیربنائی‌تر فونت باشی ولی فکر کردم تا زمانی که موضوع را از یاد نبرده‌ام آن را مطرح کنم.
احمد
فایل ضمیمه pointPlace.png دیگر موجود نیست.
پیوست‌ها
Screen Shot 2015-10-21 at 7.02.57 AM.png
نماد کاربر
Behnam

پستتوسط Behnam » 25 اکتبر 2015, 04:35

آی آپاراتچی خوابی یا بیدار؟!
پیوست‌ها
Screen Shot 2015-10-24 at 7.58.31 PM.png
نماد کاربر
Behnam

پستتوسط Behnam » 25 اکتبر 2015, 23:47

خب دوستان، همانطور که وعده داده شده بود، نسخهٔ بتای صفر کیلومتر یونیکد نسخ برای دانلود آماده شد.

آدرس تماس با پروژهٔ توسعهٔ این فانت: UnicodeNaskhProject@gmail.com
لینک دانلود فانت:
http://unp.irmug.com/UnicodeNaskhBeta0.zip
نماد کاربر
Behnam

پستتوسط Ahmad » 26 اکتبر 2015, 02:45

بهنام جان
خوب می‌بود اگر می‌توانستی برای هر اصدار جدید امکانات اضافه شده یا مشکلات حل شده در آن اصدار را در اینجا توضیح دهی تا کسی که خط را مورد آزمایش قرار می‌دهد بداند روی چه چیزی بیشتر تمرکز کند.
احمد
نماد کاربر
Ahmad
Site Admin

پستتوسط Behnam » 26 اکتبر 2015, 03:18

احمد جان چشم. حتماً اگر نسخهٔ جدیدی از بتا بیرون آمد توضیحات لازم را خواهد داشت. این تاپیک برای اخبار این فانت به روز خواهد شد.
در مورد متن قرآنی و اِعراب گذاری، مشکل دو فقره است. یک مشکل که از عدم دقت در تنظیمات ریشه می‌گیرد، و دیگری که از محدودیت ابزارها در اجرای اصلاحات ریشه می‌گیرد. من فکر می‌کنم که در این مقطع بهتر است که روی هیچ چیز مشخصی تمرکز نداشته باشیم. همین که ببینیم روی چه برنامه‌هایی کار می‌کند و روی چه برنامه‌هایی کار نمی‌کند، آنجا که کار می‌کند چه اشکالات نمایشی به چشم می‌خورد و همین امور را در صورت نیاز با عکس و توضیحات، به آدرس تماس پروژه بفرستید که جای خوبی جمع‌آوری شود و رده‌بندی شود، خودش خیلی خوب می‌شود. خیلی از برنامه‌ها با این فانت کار نمی‌کنند. این‌دیزاین را امتحان کردم اصلاً کار نمی‌کرد. آفیس ویندوز هم که آن مشکل را با پیست کردن داشت. خلاصه این مسائل یک طرف قضیه است که اگر اهل فنی با آن برخورد کرد شاید در ضمن راه حلی هم به نظرش برسد. طرف دیگر قضیه این است که مثلاً زیر و زبر و نقطه‌ها در این واژه و یا آن واژه خیلی تنگ همند و یا خیلی فاصله دارند. گزارش این‌ها هم زحمت زیادی ندارد ولی خیلی برای بهبود نسخه‌های بعدی مؤثر است.
مثلاً من همین امروز داشتم واژه‌ای می‌نوشتم، شاید یک ساعت بعد از پست نسخهٔ بتا، واژه گمان کنم «منطقی» بود و دیدم ط و ق درست به هم متصل نشده‌اند. نگاه کردم دیدم این ترکیب بخصوص در جدول دستورات از قلم افتاده بود (خطای انسانی) و در نسخهٔ بعدی اصلاح خواهد شد. هنوز از این خرده ریزها خیلی چیزها هستند که باید کشف شوند.
اما اینکه مثلاً این فانت بتواند از پس متن قرآنی برآید، فکر می‌کنم در این مرحله غیر واقع‌بینانه باشد. برای آن کار باید یک نسخهٔ با ساختار سنتی از این قلم را در Glyphs ساخت که کار اِعراب‌گذاری چشم بسته نباشد!
ممنون از پشتیبانی بی‌دریغت. واقعاً گرانبها بود و هست.
نماد کاربر
Behnam

پستتوسط Ahmad » 27 اکتبر 2015, 02:59

بهنام عزیز،
من امشب اصدار Beta0 را بروی آیپد خود نصب کردم. در برنامه پیجز برای iOS خط را آزمایش کرده و نتیجه را جهت اطلاعت در پایین قرار می‌دهم.
چنانکه در تصویر مشخص است علامت گیومه «» در این فونت زاویه دار است. برای فونتی نظیر این فونت بنظرم گیومه قوس دار مناسبتر است و با قوس حروف همخوانی بیشتری دارد.
مورد دیگر، چنانکه می‌بینی، تصادف نقطه با حروف است البته در بعضی مواقع که چنانکه خودت نیز به آن اشاره کرده‌ای روی آن کار می‌کنی.
دیگر اینکه روی دستگاهائی که دارای صفحه رتینا هستند، مانند آیپد و مک‌های 5k، این فونت زیبائی خود را بروز می‌دهد.
احمد
image.png
نماد کاربر
Ahmad
Site Admin

پستتوسط Behnam » 27 اکتبر 2015, 03:57

یکبار ایلیا به این نکته اشاره کرد که با آمدن صفحات نمایش با رزلوشن بالا، این داستان هینتینگ در ویندوز و بطور کلی مشکل نمایش خطوط ظریف بر صفحهٔ کامپیوتر رفته رفته از میان می‌رود.
در مورد گیومه موافقم. این احتمالاً در جریان اضافه کردن حروف لاتین جای طرح اصلی را گرفته بود. برای نسخهٔ بعدی اصلاح شد.
در مورد نقطه‌ها هم که بعــــــــله! این داستان ادامه دارد. اما چیزی که یکبار دیده بودم و اینجا هم دوباره دیدم نکتهٔ خیلی جالبی است. این نقطه‌های ت در «رفتند» را من آنقدر بالا نگذاشته‌ام. تقریباً همسطح نقطهٔ نون گذاشته‌ام. کمی به سمت راست دندانه گذاشته‌ام که در این مورد در مجاورت با ف آن جایی که گذاشته بودم تداخل می‌کرد. اما نکتهٔ جالب این است که موتور متنی خودش آن را از ف دور کرده و آن بالا برده است! این، هم یک شاهکار ظریف کاری در نمایش متن است، و هم یک دردسر بزرگ برای فانت‌ساز!
پ.ن.
من باید این فانت را برای این‌دیزاین قابل استفاده کنم. چیزهایی به نظرم رسیده که برای نسخهٔ بعدی امتحان خواهم کرد.
پیوست‌ها
Screen Shot 2015-10-26 at 7.02.00 PM.png
Screen Shot 2015-10-26 at 7.02.00 PM.png (16.19 KiB) - بازدید 11978 بار
نماد کاربر
Behnam

قبلیبعدی

بازگشت به خط، زبان و قلم‌سازی

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 11 مهمان