انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

معرفی برنامه‌های «انا خطاط» و «خطاط»

بحث پیرامون مسائل مربوط به قلم‌سازی، حروف‌چینی و بومی‌سازی

معرفی برنامه‌های «انا خطاط» و «خطاط»

پستتوسط Ahmad » 17 مارس 2015, 23:31

دوستان سلام،
در پایین دو برنامہ در زمینہ خط و خطاطی را بہ شما معرفی می‌کنم. البتہ این دو برنامہ فقط بدرد زبان عربی و عرب زبانان می‌خورد و زبان فارسی را در درجۂ اول مورد پشتیبانی قرار نمی‌دهد.

۱. برنامۂ «انا خطاط» (من خطاط هستم)
این برنامہ ساختۂ شرکت نرم‌افزاری دیوان است. این همان شرکتی است کہ نرم‌افزارها گوناگونی مانند «الناشر الصحفی»، «الناشر المکتبی» و نیز تعداد زیادی خط عربی/فارسی را بروی سیستم عامل ۹ ارائہ می‌داد. نیز تعدادی خط عربی کہ در اصدارات اخیر بہمراه سیستم عامل مک عرضہ می‌شود ساختۂ همین شرکت است.
کار این برنامہ فراهم کردن بعضی از امکانات تایپوگرافی با استفاده از خط‌های شرکت دیوان بروی آیپد است. کاربر می‌تواند متنی را تایپ کرده و برای آن پس زمینہ و قاب‌های مختلف انتخاب کند. تقریبا همان ایدهٔ برنامۂ «مداد» ساختۂ آقای کمیلی ولی با اشکلات بیشتر.

برای فارسی نویسی کاربر باید صفحہ کلید عربی را فعال نماید و توسط تعدادی از این این خط‌ها کہ دارای حروف فارسی هستند متن فارسی را تدوین نموده و بروی آن کار کند. البته تعدادی از خط‌های همراه این برنامہ اصلا دارای حروف فارسی نیستند. این برنامہ فعلا بصورت مجانی و برای آیپد عرضہ گردیده‌است.
http://www.diwan.com/index.php/products/ana-khattat
Ana Khattat2.jpg

Ana Khattat.jpg

۲. برنامہ دیگر «الخطاط» نام دارد کہ توسط ارگانی بنام « Open Dialogue Forum, a U.S. Central Command-sponsored discussion community » ساختہ شده است (من سر درنیاوردم کہ این چہ موسسہ‌ای است، بنظرم نام آن اشاره بہ ارگانی نظامی در آمریکا دارد). این موسسہ همچنین تعدادی دیگری برنامہ برای پلاتفرم iOS و هم اندروئید ساختہ و آنہا را نیز مجانی عرضہ می‌کند.

کار این برنامہ شرح شیوه‌های مختلف خطاطی و خوشنویسی زبان عربی (و فارسی) است. مثلا توضیحاتی در مورد خط نسخ، خط کوفی، خط دیوانی، خط ثلث، خط رقعہ و خط فارسی (منظور نستعلیق است) در این برنامہ یافت می‌شود. نیز شرحی در مورد بعضی اساتید خط عربی در این برنامہ یافت می‌شود. در اینجا نامی نیز وجود دارد بنام « میرعماد الحسنی» کہ ابتدا من فکر کردم کہ خطاطی از شبہ‌جزیرهٔ عرب است !! ولی با کلیک روی نام وی مشخص شد کہ وی میرعماد معروف ایرانی است. از نکات جالبی کہ من از آن اطلاع نداشتم این بود کہ در معرفی میرعماد نوشتہ است کہ وی خطاط دربار شاه عباس صفوی بوده‌است کہ در اثر سعایت برخی درباریان بدستور شاه عباس بہ قتل رسیده‌است. نیز نوشتہ‌اند کہ وقتی کہ خبر کشتن میرعماد بہ جہانگیر پادشاه هند رسید بسیار گریست و گفت « اگر عماد را بہ من زنده تحویل می‌داند حاضر بودم بہ اندازهٔ وزن او طلا بہ آنہا دهم».

کار دیگر این برنامہ این است کہ نوعی الگوی خطاطی بہ سبک‌های مختلف دارد کہ کاربر می‌تواند با نوشتن روی این الگوها تمرین خطاطی به همان سبک بکند.
این برنامہ نیز مجانی است و شما می‌توانید آنرا از آدرس پایین دریافت کنید.

https://itunes.apple.com/de/app/khattat ... 39234?mt=8
khattat1.jpg

احمد
نماد کاربر
Ahmad
Site Admin

پست‌ها : 1289

پاسخ: معرفی برنامہ «انا خطاط» و «خطاط»

پستتوسط AmiN.D » 18 مارس 2015, 02:29

متاسفانه برنامه ی دوم در us storeدر دسترس نیست و با تغییر storeهم اجازه دانلود نمیده( فکر کنم باید ادرس هم تغییر کنه)
Apple MacBook Pro Core i7 -HDD 1 TB -4GB
iPhone 5s
AmiN.D

پست‌ها : 1041

بازگشت به خط، زبان و قلم‌سازی

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 11 مهمان