انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

معرفی فونت ایران (قلمی برای آسان تر خواندن)

بحث پیرامون مسائل مربوط به قلم‌سازی، حروف‌چینی و بومی‌سازی

پاسخ: معرفی فونت ایران (قلمی برای آسان تر خواندن)

پستتوسط moslem ebrahimi » 23 مارس 2014, 19:21

یک سوال: من ایران سن سریف لایت و اولترا لاریت را طراحی و به خانواده این فونت اضافه کردم. در بخش style name فونت لب اما فقط استایل های بولد و ایتالیک وجود دارد - بنابراین دستی نوشتم. و در نهایت همه چیز در نرم افزارهای ادوب اوکی هست Light و Ultra Light به لیست استایل ها اضافه شد اما در مایکروسافت ورد خبری از این فونت نیست.
یعنی مانند آنچه در بالا مثال زدید به عنوان فونت جدا در لیست ظاهر نشد! اشتباه من کجا بوده؟
نماد کاربر
moslem ebrahimi

پست‌ها : 13

پستتوسط Behnam » 23 مارس 2014, 19:28

اشتباهی در کار نیست. آفیس مایکروسافت فقط چهار نوع نما از یک خانوادهٔ فانت را به رسمیت می‌شناسد و دیگران را تشخیص نمی‌دهد. اگر می‌خواهید در محیط آفیس و دیگر محصولات مایرکروسافت به گونه‌های مختلف یک «خانواده» دسترسی داشته باشند، باید با نام‌های متفاوتی (نام خانوادگی متفاوت) کُمپایل شوند و از طریق لیست فانت‌ها انتخاب شوند. خود نرم‌افزار فقط چهار گونهٔ معمولی - ایتالیک و نوع بولد آن دو را به عنوان اعضای یک خانواده تشخیص می‌دهد.
نماد کاربر
Behnam

پست‌ها : 3534

پستتوسط moslem ebrahimi » 24 مارس 2014, 01:53

saeidk نوشته است:[نمایش]
نمی‌دانم مشکل با فونتهای شریف چه بود. منظور من از قالب بهتر شریف؛ کامل بودن پشتیبانی از فارسی بود. یعنی ی و ي جدا دارد و ممیز فارسی و ك عربی و فارسی و ة و... دارد. وگرنه قالب به آن مفهومی که شما می‌گویید وجود ندارد. چون مجموعه حروف عربی بسیار زیاد است و اگر فونتی بخواهد همه را پوشش بدهد می‌شود تاهوما یا تایمز یا همین جیزه مک که خیلی خیلی شلوغ می‌شود. برای همین معمولاً طراحان به فکر زبان خودشان هستند. همین طراحان فونت عربی را اگر نگاه کنید می‌بینید که فونتهای ساده‌ای دارند که در آنها گ و پ... نیست و طراحان ما هم چندان به فکر زبان اویغور و... نیستند.
همچنین قالبی که کامپوننت داشته باشد یعنی حاضر و آماده باشد و شما فقط نقطه و ی و... را بکشید و بقیه خودشان سر جایشان بروند را من که ندیدم و باید خود طراح کامپوننت را از ابتدا تعریف کند.
درباره شکستگی: آن روش که من گفتم همه حروف را با هم درست می‌کند. من آزمایش کردم و فونت شما را کامل اصلاح کرد.
برای جای دقیق اعراب هم باید با برنامه volt این کار را انجام داد و ربطی به فونت پایه ندارد.
درباره نام: اگر یک فونت بیش از چهار حالت معمول داشته باشد مثل مینیون: باید در بخش اپن تایپ حتماً نام خانواده را آورد. در این حالت برنامه‌هایی مثل ایندیزاین همه را با هم در یک جا نشان می‌دهند (مثل تصویر سمت راست) و برنامه‌های مثل ورد مایکروسافت حالتهای بیشتر مانند semibold را با یک فونت جداگانه نمایش خواهند داد (تصور سمت چپ).

Select_opentype.png

ی کوچک unicode 0674 است. برای ترکیب مانند هٔ باید ه را نوشت و بعد همین نویسه را گذاشت و استفاده از نویسه ‌ 06C0 درست نیست.

من برای فونت ایران معمولی از یکی از فونت های عربی استفاده کردم. کامپوننت حاضر و آماده بود و کار را خیلی راحت کرد. جای اعراب هم با Anchor مشخص شده برای هر گلیف اما وقتی جای Anchor را تغییر می دم در فایل خروجی اعمال نمیشه :disappointed:
روش کار Anchor را کامل می دونم اما نمیدونم چرا موقع خروجی گرفتن جنریت نمیشه :!: وگرنه نتیجه خیلی بهتر میشه . ببینید:
تصویر
Volt را هم قبلا تست کردم اما محیطش خیلی گیج ککننده بود و نتونستم باهاش کار کنم!
نماد کاربر
moslem ebrahimi

پستتوسط Behnam » 24 مارس 2014, 03:11

فانت‌لب فقط anchor موجود در فانت را نشان می‌دهد. (نمی‌دانم چرا!) ولی قابلیت ویرایش آن را ندارد. احتمالاً مصرف داخلی دارد. یعنی مثلاً جای accentها را با anchor مشخص کنی و در درون خود فانت‌لب گلیف حروف علامت دار (لاتین) را بر اساس آن مشخصات تولید کند.
بطور کلی فانت‌لب از مجموعهٔ دستورات *GPOS تنها نوع خطی افقی آن (کرنینگ) را پشتیبانی می‌کند. برای GPOS عمودی و افقی حتماً باید سراغ VOLT رفت. البته همانطور که ایلیا گفت روی مک، **Glyphs هم این کار را می‌کند.
* GPOS = Glyph Positioning
**http://www.glyphsapp.com
نماد کاربر
Behnam

پست‌ها : 3534

پستتوسط saeidk » 03 آوریل 2014, 18:49

[نمایش]
یک سوال: من ایران سن سریف لایت و اولترا لاریت را طراحی و به خانواده این فونت اضافه کردم. در بخش style name فونت لب اما فقط استایل های بولد و ایتالیک وجود دارد - بنابراین دستی نوشتم. و در نهایت همه چیز در نرم افزارهای ادوب اوکی هست Light و Ultra Light به لیست استایل ها اضافه شد اما در مایکروسافت ورد خبری از این فونت نیست.
یعنی مانند آنچه در بالا مثال زدید به عنوان فونت جدا در لیست ظاهر نشد! اشتباه من کجا بوده؟

به عکس من اصلاً دقت نکرده بودید:
تصویر

اگر در بخش اپن تایپ در فونت لب استایل Light را برای مثال تعریف کنید. در ایندیزاین مثل عکس در سمت راست و در مک هم در برنامه text edit آن استایل در زیر خود قلم می‌آید. ولی در برنامه ورد ظاهر نمی‌شود و باید مثل سمت چپ عکس نام فونت را در پنجره اصلی نام فونت در فونت لب بگذارید: iran sans light مثلاً.

برای کامل شدن قلمتان هم چاره‌ای جز آموختن volt نیست. اصلاح اعراب و فاصله حروف و کاراکترهای جایگزین و غیره که در این برنامه قلم برتر هم برایش تبلیغ شده هم با این برنامه درست شده‌اند: http://www.maryamsoft.com/QalamBartar/

در پنجره سمت راست گروه‌ها را تعریف می‌کنید. در پنجره سمت چپ فچرهای اصلی. در پنجره وسط هم یک look up تعریف می‌کنید و بعد آن را می‌گیرید و می‌کشید به سمت فچر مورد نظر. مثل این عکس:
Volt.png
نماد کاربر
saeidk

پست‌ها : 1143

پستتوسط moslem ebrahimi » 06 آوریل 2014, 23:43

باور کنید کار با این نرم افزار ولت خیلی سخت هست :persevere:
راهنما یا مرجعی وجود ندارد که روش تنظیم anchor ها و اعراب را توضیح دهد؟
برای تنظیم فاصله ها و لیگچر با فونت لب مشکلی نداریم. فعلا مشکل فقط همین تنظیمات دقیق اعراب است.
نماد کاربر
moslem ebrahimi

نسخه ارتقاء یافته فونت ایران : آماده برای دانلود

پستتوسط moslem ebrahimi » 06 آوریل 2014, 23:56

تصویر

قابلیت های جدید این نسخه شامل موارد زیر است:

:: تکمیل گلیف ها (حروف و علائم) و پشتیبانی کامل از زبان عربی و دیگر زبان های خاورمیانه ای
تصویر
نمونه متن عربی را از اینجا ببینید:
http://www.moslemebrahimi.com/wordpress/wp-content/uploads/2014/04/qoraan.pdf

:: اعراب گذاری دقیق تر به نسبت نسخه قبلی.
تصویر
اگر چه هنوز موفق نشدم محل anchor ها را با نرم افزار volt تنظیم کنم وگرنه بهتر از این هم خواهد شد.

:: افزایش اندازه برای همسان شدن با اندازه قلم های لاتین و فونت تاهوما (برای دست یابی به نتیجه بهتر به عنوان وب فونت)
تصویر

برای مشاهده نمونه تصاویر و اطلاعات بیشتر به لینک زیر مراجعه کنید:
http://www.moslemebrahimi.com/?p=1012
نماد کاربر
moslem ebrahimi

پستتوسط saeidk » 07 آوریل 2014, 00:13

البته فونت لب براي راست به چپ كرنينگ را درست انجام نمي دهد
كه مفصلاً در همينجا بهش پرداختيم
نماد کاربر
saeidk

پست‌ها : 1143

پستتوسط Ahmad » 07 آوریل 2014, 11:57

آقای ابراهیمی،
در نگاه اول هر فردی متوجه می شود که کاف عربی (ك) کامل اشتباه می باشد. این در متن عربی ای که نمونه اش را گذاشته اید کاملا واضح است. در مورد دیگر حروف ویژه عربی مانند (ة ي ) مطمئن نیستم چرا که در متن عربی شما این حروف وجود ندارد.

احمد
پیوست‌ها
defected arabic k.png
نماد کاربر
Ahmad
Site Admin

پست‌ها : 1289

پستتوسط moslem ebrahimi » 07 آوریل 2014, 18:36

Ahmad نوشته است:[نمایش]
آقای ابراهیمی،
در نگاه اول هر فردی متوجه می شود که کاف عربی (ك) کامل اشتباه می باشد. این در متن عربی ای که نمونه اش را گذاشته اید کاملا واضح است. در مورد دیگر حروف ویژه عربی مانند (ة ي ) مطمئن نیستم چرا که در متن عربی شما این حروف وجود ندارد.

احمد

منظور شما شکل طراحی کاف عربی است ؟
اطلاعات من در زمینه شکل حروف عربی زیاد دقیق نیست فکر کردم با حذف سرکش و اضافه شدن کافچه می شود کاف عربی و نیازی به طراحی گلیف منحصر به فرد نیست. اما ظاهرا کاف عربی در حالت تنها و آخر ترکیبی از لام و ب هست.
اما در مورد ة و ي متوجه منظور شما نمی شوم در ایران جدید همه حالت های ی و ي و ه و ة وجود دارد.
در متن قرآنی که درون پست قرار دادم می توانید کامل تر چک کنید.
نماد کاربر
moslem ebrahimi

پستتوسط Ahmad » 07 آوریل 2014, 20:07

آقای ابراهیمی، این «ك» عربی نیست، « ک» فارسی است که شما سرش را قیچی کرده‌ای. اگر من بعنوان یک عرب بخواهم بین کاف فارسی سربریده شما و بین کاف فارسی عادی یکی را انتخاب کنم مطمئنا این کاف فارسی عادی خواهد بود با وجودیکہ استفاده از آن در بین عرب‌ها اصلا مرسوم نیست.

در مورد «ي» و «ة» نیز اگر این نویسہ‌ها در فونت شما باشد کہ حرفی نیست ولی هیچکدام از این دو نویسہ در آن متن عربی موجود نبود لذا من در مورد نمایش درست آنہا نمی‌توانم نظر بدهم. منظور من بیشتر این موضوع بود کہ چیزی کہ بنظر شما کاملا طبیعی و درست است در واقع امر شاید اینگونہ نباشد، مانند همین کاف سربریده!
احمد
نماد کاربر
Ahmad
Site Admin

پست‌ها : 1289

پستتوسط moslem ebrahimi » 07 آوریل 2014, 20:56

Ahmad نوشته است:[نمایش]
آقای ابراهیمی، این «ك» عربی نیست، « ک» فارسی است که شما سرش را قیچی کرده‌ای. اگر من بعنوان یک عرب بخواهم بین کاف فارسی سربریده شما و بین کاف فارسی عادی یکی را انتخاب کنم مطمئنا این کاف فارسی عادی خواهد بود با وجودیکہ استفاده از آن در بین عرب‌ها اصلا مرسوم نیست.

در مورد «ي» و «ة» نیز اگر این نویسہ‌ها در فونت شما باشد کہ حرفی نیست ولی هیچکدام از این دو نویسہ در آن متن عربی موجود نبود لذا من در مورد نمایش درست آنہا نمی‌توانم نظر بدهم. منظور من بیشتر این موضوع بود کہ چیزی کہ بنظر شما کاملا طبیعی و درست است در واقع امر شاید اینگونہ نباشد، مانند همین کاف سربریده!
احمد

در رابطه با شگل گلیف «ك» شما درست می فرمایید. و مطمئناً اصلاح خواهد شد. در مورد کامل بودن گلیف ها دقت زیادی شده که کامل باشد.
تصویر

تصویر
نماد کاربر
moslem ebrahimi

قبلی

بازگشت به خط، زبان و قلم‌سازی

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 13 مهمان