انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

خواندن نوشته‌های خوشنویسی

بحث پیرامون مسائل مربوط به قلم‌سازی، حروف‌چینی و بومی‌سازی

پاسخ: خواندن نوشته‌های خوشنویسی

پستتوسط Ilia » 22 ژوئیه 2016, 01:48

Ramin95 نوشته است:[نمایش]
جناب ایلیا
اگر مایلید ایمیلتون را بدید فایل رو براتون بفرستم. از اینجا نمیشه. با تشکر

برایت پیغام خصوصی فرستادم. لطفا به من ایمیلش کن. متشکر.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

پستتوسط Ramin95 » 22 ژوئیه 2016, 02:32

سطر اول: چون بمقتضای... مقام الصاء... مصارف زیر بعداز ممات...
سطر دوم: ...شامل حال خیرین مال... همراه ولی بیک...گلمحمد...
Ramin95

پست‌ها : 8

پستتوسط Ilia » 22 ژوئیه 2016, 03:48

Will_HR.jpg

این اسکن با رزلوشن بالاتر البته از روی فتوکپی.

و این متن تا آنجا که بود تا بعدا ادیتش کنیم:

و بعد

چون بمقتضای من مات بغیر وصیة مات میتة جاهلیة هر عاقل با بصیرت را در مقام ایصاء برآمدن لازم و بفاد المیسور لایسقط بالمعسور لا اقل بقتضی الوصیته الشرعیه قرار داد است مصارف زیر؟ بعد از ممات خود

بدستیاری وصی مؤتمن مستحسم است فلذا توفیقات سبحانیه شامل حال خیریت مال عالیجاه ؟ همراه ولی بیک مرحمت پناه خیر الحاج و المعمرین حاجی گلمحمد ساکن قریه ری؟ گردیده وصیه شرعیه نمود به این نهج که پانصد و هفتاد و شش تومان نقد و سیصد رایج

از اموال خود بمصالحه شرعیه قطعیه لازمه منتقل نمود بزوجه خود هی المستماه بخدارت و طهارت و عفت پناه شیرین خانم بمیل المصالحه مبلغ پنجهزار دینار فلوس و یکچارک نبات شهدی و یکمن تبریزی گندم با اسقاط الغبن

و لو کان فاحشا و عقد مصالحه شرعیه بعد القبول و التراضی جاری گردید و بعد تلک المصالحه زوجه مذکوره بصیغه نذر بر خود لازم نمود که بعد از وفات مصالح مبلغ مزبور را بنظارت ولد

ارشد مصالح و هوالمسمی بعالیشان (به عالی شأن) معلی مکان علی اکبر بیک نایب بحسب المصارف المقرره الاتیه در مصارف مصالح صرف نماید راه مزار؟ چهل تومان حج عبادی شصت؟ تومان

صوم و صلوة چهل و سه سال هشتاد و شش تومان خمس و سهم امام سی تومان حمل نعش در اول وفات با اسکان بنجف اشرف بحمل و نقل یکی از اولاد چهل تومان

زکوة پنجاه تومان رد مظالم ده تومان تا سی سال روضه خوانی در دهه عاشورا هرسال ده تومان سیصد تومان و بعد ذلک حاضره گردید

زوجه مذکوره مصالح تمام مهریه خود را که بحسب مهرنامه علیحده از زوج مذکور خود ذات حق بود بمصالحه صحیحه شرعیه قطعیه منتقل نمود بزوج خود بمال المصالحه موازی؟

سه جریب باغ کهنه قدیم ایروا که محدود است بحدود اربعه جاری بباغ آقا خان بیک و حدین؟ بباغ عالیجاه رضی ؟ حسینعلی خان و حدی بشارع با انضمام چهار ؟ سلخ

ایروا عقد مصالحه بعد القبول و التراضی بینهم جاریشد و بعد ذالک بمصالحه صحیحه شرعیه قطعیه لازمه عموم اموال خود را از باغات و املاک و سیاه و اثاث البیت

(و دواب و مواثی و کلما؟ بصدق علیه شش حتی الوند فی الجدار ؟)؟ منتقل نمود بشش نفر اولاد مذکور خود بالسویه و هم المسمون بعالیشانان عرشت بنیانان علی اکبر بیک

و نجف بیک و رضا بیک و عباس بیک و علی بیک و لطف اله بیک مسلوب المنفعه مادام حیوة المصالح بمال المصالحه مذبور استصالحون

تا پنج سال هر سال ده تومان بهر واحدی از صبیه‌های خمسه مصالح وهن المستمیات بعفت و عصمت پناهان فرخ خانم و ستاره خانم و مینا خانم و جیران خانم

و زیور خانم هر کدام نسبته سهم خود بدهند که سهم هر کدام از ؟های مذکور پنجاه تومان میشود لکن در مصالحه اخیره ؟ التحریر تا پنج سال

اختیار فسخ بالنفس خود قرار داد که اختیار فسخ مخصوص بنفس خود باشد که بموت خود اختیار فسخ با احدی نباشد که ساقط بوده باشد ؟ ذالک فی چهاردهم شهر شعبان المعظم سنه ۱۳۰۹
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط sadeghi » 22 ژوئیه 2016, 08:30

من هم چند بخش از پنج خط اول را خوانده یا اصلاح کردم:
--------------
در مقام ایصاء برآمدن
شامل حال خیریت مال عالیجاه
خیر الحاج و المعمرین
ساکن قریه ری (شک دارم اما به نظر ری می رسد)
وصیه شرعیه نمود به این نهج که پانصد و هفتاد و
بمصالحه شرعیه قطعیه لازمه منتقل نمود بزوجه خود هی …

و یکمن تبریزی گندم با اسقاط الغبن و لو کان فاحشا

و بعد تلک المصالحه زوجه مذکوره بصیغه
بعد از وفات مصالح مبلغ مزبور را بنظارت ولد ارشد مصالح
sadeghi

پست‌ها : 344

پستتوسط Ilia » 22 ژوئیه 2016, 09:00

متشکر صادقی عزیز، اصلاحات شما را اعمال کردم.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط Ramin95 » 24 ژوئیه 2016, 00:47

در خط اول بعد از کلمه "مصارف" کلمه "زیر" احتمالا اشتباه است
در خط پنجم احتمالا "حج عبادی" درست است آن هم "ششصد تومان"
در خط هشتم "بمصالحه صحیحه شرعیه قطعیه "
در خط نهم "ایروا" نام روستایی است.
در خط دهم کلمه اول "ایروا" و "التراضی بینهما"
خط سیزدهم که جا افتاده ولی مشکلی در خواندش نیست
خط چهاردهم کلمه آخر "جیران خانم" بنظر درست میاید
و در خط آخر تاریخ "چهاردهم..." درست میاید
Ramin95

پستتوسط Ilia » 24 ژوئیه 2016, 03:09

رامین، تغییرات شما را در متن اعمال کردم بغیر از ششصد تومان برای حج، که بنظر رقم بسیار بالایی می‌آید. اما فعلا آنرا در نظر خواهیم گرفت تا بعد.
من خودم هنوز وقت نکرده‌ام که دوباره روی این کار کنم.

اما داستان جالبی دارد این وصیتنامه.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط Arzhang » 24 ژوئیه 2016, 05:44

آن حج عبادی شصت تومان بی‌شک درست است ایلیا
نماد کاربر
Arzhang
Site Admin

پست‌ها : 1449

پستتوسط Ramin95 » 24 ژوئیه 2016, 16:14

در خط هشتم "مهرنامچه" درست باید باشد
در خط پانزدهم "سهم هرکدام از صبیه های مزبوره" بنظر درست میاید
با سپاس از همه دوستان
Ramin95

پستتوسط Ilia » 31 ژوئیه 2016, 20:53

تصویر

این متن تا به اینجا به این رسیده:

و بعد

چون بمقتضای من مات بغیر وصیة مات میتة جاهلیة هر عاقل با بصیرت را در مقام ایصاء برآمدن لازم و بفاد المیسور لایسقط بالمعسور لا اقل بقتضی الوصیته الشرعیه قرار داد است مصارف بریه بعد از ممات خود

بدستیاری وصی مؤتمن متحتم است فلذا توفیقات سبحانیه شامل حال خیریت مال عالیجاه قجری؟ همراه ولی بیک خلفمرحمت پناه خیر الحاج و المعمرین حاجی گلمحمد ساکن قریه زیاباد گردیده وصیه شرعیه نمود به این نهج که پانصد و هفتاد و شش تومان نقد و سیصد رایج

از اموال خود بمصالحه شرعیه قطعیه لازمه منتقل نمود بزوجه خود هی المستماه بخدارت و طهارت و عفت پناه شیرین خانم بمیل المصالحه مبلغ پنجهزار دینار فلوس و یکچارک نبات شهدی و یکمن تبریزی گندم با اسقاط الغبن

و لو کان فاحشا و عقد مصالحه شرعیه بعد القبول و التراضی جاری گردید و بعد تلک المصالحه زوجه مذکوره بصیغه نذر بر خود لازم نمود که بعد از وفات مصالح مبلغ مزبور را بنظارت ولد

ارشد مصالح و هوالمسمی بعالیشان (به عالی شأن) معلی مکان علی اکبر بیک نایب بحسب المصارف المقرره الاتیه در مصارف مصالح صرف نماید راه مزار چهل تومان حج عبادی شصت تومان

صوم و صلوة چهل و سه سال هشتاد و شش تومان خمس و سهم امام سی تومان حمل نعش در اول وفات با اسکان بنجف اشرف بحمل و نقل یکی از اولاد چهل تومان

زکوة پنجاه تومان رد مظالم ده تومان تا سی سال روضه خوانی در دهه عاشورا هرسال ده تومان سیصد تومان و بعد ذلک حاضره گردید

زوجه مذکوره مصالح تمام مهریه خود را که بحسب مهرنامچه علیحده از زوج مذکور خود ذات حق بود بمصالحه صحیحه شرعیه قطعیه منتقل نمود بزوج خود بمال المصالحه موازی

سه جریب باغ کهنه قدیم ایروا که محدود است بحدود اربعه جاری بباغ آقا خان بیک و حدین بباغ عالیجاه رفیعجایگاه حسینعلی خان و حدی بشارع با انضمام چهار رجل اب؟ سلخ

ایروا عقد مصالحه بعد القبول و التراضی بینهم جاریشد و بعد ذالک بمصالحه صحیحه شرعیه قطعیه لازمه عموم اموال خود را از باغات و املاک و سیاه و اثاث البیت

و دواب و مواثی و کلما بصدق علیه شش حتی الوند فی الجدار منتقل نمود بشش نفر اولاد ذکور خود بالسویه و هم المسمون بعالیشانان عرشت بنیانان علی اکبر بیک

و نجف بیک و رضا بیک و عباس بیک و علی بیک و لطف اله بیک مسلوب المنفعه مادام حیوة المصالح بمال المصالحه مبلغ دویست و پنجاه تومان

نقد رایج ناصرالدین شاهی و یکچارک نبات یزدی و یکچارک خرما و عقد مصالحه بعد القبول والتراضی جاریشد که مال‌المصالحه مزبوره را استصالحون

تا پنج سال هر سال ده تومان بهر واحدی از صبیه‌های خمسه مصالح وهن المستمیات بعفت و عصمت پناهان فرخ خانم و ستاره خانم و مینا خانم و جیران خانم

و زیور خانم هر کدام نسبته سهم خود بدهند که سهم هر کدام از صبیه‌های مزبوره پنجاه تومان میشود لکن در مصالحه اخیره از سالتحریر تا پنج سال

اختیار فسخ بالنفس خود قرار داد که اختیار فسخ مخصوص بنفس خود باشد که بموت خود اختیار فسخ با احدی نباشد که ساقط بوده باشد ؟ ذالک فی چهاردهم شهر شعبان المعظم سنه ۱۳۰۹

علاوه بر چند تغییر کوچک، تصحیحات رامین اعمال و خط سیزدهم که جا افتاده بود هم اضافه شد.

متشکر از رامین که چنین نوشتهٔ جالبی را با ما شریک شد.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط Ramin95 » 01 اوت 2016, 17:09

با تشکر از ایلیا که وقت میذاره و متن رو کامل میکنه...... و اما بعد..
سطر اول:"... قرار دادن مصارف بریه بعد از ممات خود" (مصارف بریه= امور عامه، عام المنفعه)
سطر دوم:"...مؤتمن متحتم...عالیجاه قجری همراه، ولی بیک خلفمرحمت پناه[خلف مرحمت پناه]... قریه زیاباد..." (کلمه"باد" را چه شکلی نوشته!)
سطر نهم:"... بانضمام چهار رجل اب سلخ" (رجل: واحد اندازه گیری بومی و قدیمی برای زمینهای کشاورزی- آب سلخ: احتمالا نام منطقه ای است)
سطر یازدهم:"...اولاد ذکور خود..."
سطر پانردهم:"...در مصالحه اخیره از سالتحریر تا پنج سال"
Ramin95

پستتوسط Ilia » 01 اوت 2016, 18:25

رامین، تغییرات را در متن اعمال کردم. جاهایی که شک داشتم، هنوز علامت سوال را بر نداشته‌ام. مثلا «رجل اب سلخ» بنظرم شبیه «اسب» هم میماند، مخصوصا که الفش بیکلاه است.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط Setareh » 01 اکتبر 2017, 17:14

سلام .کسی از دوستان میتواند این نوشته رابخواند؟نوشته ای است گمان کنم از دربار عثمانی ؛سلطان عبدالحمید دوم.
پیوست‌ها
WP_20171001_17_20_24_Pro.jpg
WP_20171001_17_19_41_Pro.jpg
WP_20171001_17_20_02_Pro.jpg
Setareh

پست‌ها : 2

پستتوسط Setareh » 01 اکتبر 2017, 17:32

بخشهایی از آن را خوانده ام ولی چون برای نخستین بار است که بانوشته های اینچنینی روبرو میشوم بهتردیدم آنچه خواندم را ننویسم.بر اساس طغرای فرمان که آنرانیزتازه شناختم میگویم دربارعبدالحمید شاید آن رانیز درست شناسایی نکرده باشم.به هرروی سپاسگزارخواهم بود در خواندنش یاریم کنید.
Setareh

پست‌ها : 2

پستتوسط zoghal » 23 دسامبر 2017, 11:47

من با یک سری افراد جدیدا آشنا شدم که کارشون ترمیم و بازیابی کتاب‌های خطی و متون کهن است.
گروهی دارند به اسم گفتگو‌های تراثی در تلگرام دارند که این لینکش هست. به آنها بدید براتون می‌خوانند:
کد: انتخاب همهٔ
https://telegram.me/joinchat/BZk5rz7G-NpCUxzkEZbXRA
zoghal

پست‌ها : 28

قبلیبعدی

بازگشت به خط، زبان و قلم‌سازی

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 11 مهمان