انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

ضریب بزرگنمایی فونت را از کجا می‌شه فهمید؟

بحث پیرامون مسائل مربوط به قلم‌سازی، حروف‌چینی و بومی‌سازی

ضریب بزرگنمایی فونت را از کجا می‌شه فهمید؟

پستتوسط farschad » 09 اوت 2013, 03:01

دوستان عزیز سلام
می‌دانیم که فونت‌های متفاوت دارای ضریب بزرگنمایی متفاوت هستند. مثلا فونت‌های سری B ضریب
10/12 دارند ولی سری XB ضریب 10/10 دارند. حالا سوال من این است که این ضریب را از کجا
می‌شه پیدا کرد؟ اگر من یک فونت جدید داشته باشم، از کجا این موضوع را متوجه شوم؟
ممنون
farschad

پست‌ها : 22

پاسخ: ضریب بزرگنمایی فونت را از کجا می‌شه فهمید؟

پستتوسط Ilia » 13 اوت 2013, 17:55

من منظور شما را از این ضریب بزرگنمایی نمیفهمم. میشه کمی توضیح بدهید که مثلا اعدادی که ذکر کردید اون رو از کجا آورده‌اید؟
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

پستتوسط farschad » 14 اوت 2013, 05:31

شما اگر یک فایل با ورد باز کنید و یک متن یکسان را در آن دوبار کپی کنید حال سایز فونت هردو برابر با 12 باشد ولی فونت یکی از آنها را B Lous و دیگری XB Niloofar انتخاب شود، مشاهده می‌کنید که سایز آنها با هم متفاوت است. سایز فونت‌های سری XB همواره 1.2 برابر سایز فونت‌های سری B است از جمله XB Niloofar که من مثال زدم. همه‌ی فونت‌ها یک ضریب بزرگنمایی دارند که معمولا 10/10 هستند یعنی اگر شما سایز فونت را برابر با 12 انتخاب کنید، سایز واقعی آن واقعا 12 خواهد شد. اما برخی فونت‌ها
از ضرایب متفاوتی استفاده می‌کنند. مثلا سری B ‌از سایز 10/12 استفاده می‌کنند. برخی از فونت‌ها سایز بزرگتری هم دارند مثلا یک فونت عربی که خاطرم نیست ضریب 14/10 دارد. حال سوال من این است که این ضرایب را از کجا می‌شه فهمید. من هرچی توی properties فونت گشتم چیزی پیدا نکردم.
farschad

پستتوسط saeidk » 14 اوت 2013, 10:27

ضریب خاصی وجود ندارد. طراح تصمیم گرفته اندازه گلیف‌ها را بزرگتر در نظر بگیرد. این به نظر طراح بستگی دارد.
نماد کاربر
saeidk

پست‌ها : 1143

پستتوسط Behnam » 15 اوت 2013, 00:19

این استاندارد از معیار صنعت چاپ سربی میاید. به همین دلیل حروف لاتین اندازه مثلا ۱۲ فانتها همه کم و بیش یک بزرگنمایی دارند. حروف فارسی بزرگنمایی را در مقایسه با بزرگنمایی همتای لاتین خود به دو روش میتوانند در نظر بگیرند. یکی‌ این است که آنقدر بزرگ باشند که در چارچوب فاصله خطوط در همتای لاتین خود جا بگیرند (که از نظر نمایی بزرگنمایی کمتری دارند) و یا اولویت را به همگونی بزرگنمایی بدهند و فاصله خطوط را به تناسب افزایش دهند (تا آن درشتنمایی بیشتر از محدودهٔ فاصلهٔ خطوط بیرون نرود).

اکثر فانتهای فارسی راه اول را میروند. سری ایکس راه دوم را رفته است. البته در راه دوم لزوماً فانت باید حروف لاتین را هم داشته باشد یا لزوماً `فانت اصلی` باشد تا بتواند برای حروف لاتین هم فاصله خط تعیین کند. ولی‌ اگر لاتین داشت، لزوماً نباید بزرگنمایی معمول حروف لاتین را رعایت کند. مثلا arabic typesetting به جای اینکه فاصله خطوط را افزایش بدهد، حروف لاتین را کوچک کرده است.
نماد کاربر
Behnam

پست‌ها : 3534

پستتوسط farschad » 29 اوت 2013, 00:50

ببخشید من یک مدت از این موضوع و تالار دور بودم. لطفا عذرحواهی مرا پذیرا باشید.

آقاین بهنام عزیز، ممنون از توضیحات شما. پی با این حساب چنین ضریبی وجود ندارد. پس نکته‌ای که اینجا بوجود می‌آید
آن است که فونت‌های سری X نسبت به فونت‌های سری B از ابعاد بزرگتری برخوردار است و باید برای همسان‌سازی
‌آنها، از سایزهای متفاوتی استفاده کنیم درسته؟ آیا ضریب خاصی وجود داره که بشه این دو را دقیقاً هم اندازه کرد؟
farschad

پستتوسط Behnam » 29 اوت 2013, 11:57

نه ضریب ریاضی دقیقی وجود ندارد. چیزی بین ده تا بیست درصد افزایش.
Mellel یک فیچر فوق‌العاده‌ای دارد که من خیلی در ساختن سری ایکس از آن استفاده کردم. این فیچر به کاربر اجازه می‌دهد که برای یک سیستم نگارش معین (لاتین یا عربی مثلاً) یک «فانت ثانوی» انتخاب کند. من هنگام ساختن سری ایکس، فانت ثانوی را برای فارسی مثلاً یکی از فانت‌های سری برنا انتخاب می‌کردم و فانت لاتین هم فانت اصلی می‌شد. بعد فانت‌های لاتین مختلف را امتحان می‌کردم ببینم کدام از نظر شکل و شمایل با حروف فارسی هماهنگی بیشتری دارد. ولی از نظر درشتنمایی به درشتنمایی حروف لاتین دست نمی‌زدم. حروف برنا را با آن تطبیق می‌دادم. به این ترتیب مقایسه‌ای بین حروف سری ایکس و حروف برنا صورت نمی‌گرفت. مقایسه همیشه بین حروف فارسی سری ایکس با حروف لاتین آن بود. اما عملاً حدود ده بیست درصد در همهٔ موارد افزایش پیدا کرده‌اند.
فکر می‌کنم مثلاً برای سایز ۱۲ سری ایکس، سایز ۱۴ سری برنا درشتنمایی معادلی داشته باشد. ولی این افزایش سایز باعث افزایش فاصلهٔ خطوط هم می‌شود که این داستان دیگری است و میان سری ایکس و سری برنا هیچگونه رابطهٔ معادلی وجود ندارد.
پاراگراف اول در عکس ضمیمه، نازنین را در سایز ۱۲ با تاهومای لاتین در همان سایز ۱۲ مقایسه کرده است. در پاراگراف دوم حروف ثانوی فارسی ۱۱۵٪ بزرگ شده‌اند(که برای سایز ۱۲ می‌شود ۱۳٫۸).
در پاراگراف سوم فانت اصلی را نازنین قرار دادم و فانت ثانوی را تاهوما برای لاتین. به این ترتیب فاصلهٔ خطوط را نازنین معین کرده است. هر دو این بار در سایز ۱۴ نمایش داده شده‌اند. نازنین در سایز ۱۴ کمابیش همان بزرگنمایی ۱۱۵ درصدی را دارد.
در پاراگراف آخر معادل نازنین در سری ایکس، یعنی XB Kayhan را در سایز ۱۲ گذاشته‌ام تا ایده‌ای در مورد درشتنمایی سری ایکس -و فاصلهٔ خطوط- بدست آید.

راستی خبر رسید که آخرین شمارهٔ کیهان (کیهانی که من به رسمیت می‌شناسم) منتشر شد. دیگر کیهان هزینهٔ چاپ کاغذی را در شرایط نوین تاب نیاورد. دوامش تا به امروز به اندازهٔ کافی حیرت‌انگیز است ولی این مانع از این نمی‌شود که سوگوار باشم.
پیوست‌ها
Screen Shot 2013-08-29 at 4.18.19 AM.jpg
نماد کاربر
Behnam

پستتوسط farschad » 29 اوت 2013, 18:51

اطلاعات خوبی بود. ممنون.
farschad

پستتوسط saeidk » 29 اوت 2013, 21:52

بهنام جان تو هیچوقت دستت به کم نمی‌ره. همیشه پر پر و پیمان
نماد کاربر
saeidk

پست‌ها : 1143

پستتوسط Behnam » 30 اوت 2013, 02:26

:)
نماد کاربر
Behnam

بازگشت به خط، زبان و قلم‌سازی

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 10 مهمان