انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

فونت‌های جدید منتج از فونت‌های X Series 2‏ و FarsiTeX

بحث پیرامون مسائل مربوط به قلم‌سازی، حروف‌چینی و بومی‌سازی

پاسخ: فونت‌های جدید منتج از فونت‌های X Series 2‏ و FarsiTeX

پستتوسط Behnam » 22 ژانویه 2015, 03:32

وقتی که در فانت‌لب پنجرهٔ OT را باز کنید و در فیچرها به سراغ rlig بروید، یکی از آن‌ها برای این کار نوشته شده است. کلاً آن lookup را دیلیت کنید و دوباره فانت را generate کنید. گزینهٔ compile را انتخاب کنید چون اگر binary را انتخاب کنید این دستورالعمل را دست نخورده حفظ خواهد کرد. من به عنوان نمونه فانت کیهان را باز کردم و عکس آن lookup را اینجا می‌گذارم.
پیوست‌ها
Screen Shot 2015-01-21 at 5.47.48 PM.png
نماد کاربر
Behnam

پست‌ها : 3534

پستتوسط dma8hm1334 » 22 ژانویه 2015, 06:00

با سلام

باتشکر فراوان از راهنمایی شما. مشکل من این بود که با استفاده از یک برنامهٔ Python (در تمامی فونت‌ها) تبدیل period به comma را جستجو می‌کردم و البته هیچوقت هم موفق نبودم. طبق آنچه که شما فرموده‌اید مشکل تبدیل نقطه به کاما نیست بلکه تبدیل (period, FULL STOP) به جداساز هزارگان عربی ( uni066C, ARABIC THOUSANDS SEPARATOR) است.

در هر صورت حذف lookup مربوطه به صورتی که حضرت‌عالی فرموده‌اید از طریق برنامهٔ Python مشکل به‌نظر می‌رسد ولی من تلاش خود را خواهم کرد.

با سپاس
dma8hm1334

پست‌ها : 136

پستتوسط Behnam » 22 ژانویه 2015, 07:25

اگر مشابه چنین تغییراتی را با Python قبلاً انجام داده‌اید که هیچ. من برنامه نویس نیستم و زیاد از این چیزها سر در نمی‌آورم. ولی به نظرم می‌رسد که کار خیلی دشواری باشد چون شما می‌خواهید در دستورات compile شده تغییر ایجاد کنید. یعنی یک مشت صفر و یک. البته فانت یک جدول names دارد که اسامی گلیف‌ها را به آن صفر و یک‌ها مربوط می‌کند ولی نوشتن برنامه‌ای که این ارتباطات را بیابد و بعد تغییر دهد کار ساده‌ای به نظر نمی‌رسد. در واقع شما می‌خواهید کاری را بکنید که خود فانت‌لب با باز کردن یک فانت انجام می‌دهد. جداولی که در عکس بالا مشاهده می‌کنید دیگر در فانت به این صورت وجود ندارند. فانت‌لب با Reverse engineering این lookupها را از آن صفر و یک ها «بازنویسی» می‌کند.
احتمالاً خروجی گرفتن از فانت‌لب به روشی که گفتم، و سپس استفاده از Python برای بهینه‌سازی‌هایی که روی سری ایکس می‌کنید زحمت کمتری خواهد داشت. البته در کیفیت خروجی compile فانت‌لب تضمینی نمی‌توانم بدهم ولی می‌شود آن را تست کرد و بهرحال راه حل عملی‌تری به نظرم می‌رسد.
نماد کاربر
Behnam

پستتوسط dma8hm1334 » 22 ژانویه 2015, 17:25

با سلام

در نسخه‌های ابتدایی فونت‌های persian-hm(ftx/xs2)‎ که با Fontforge تهیه شده بود اینگونه تغییرات را با Python انجام شده بود اما با توجه به مشکلاتی که در Fontforge وجود داشت در حال حاضر از Fontlab می‌کنم که استفاده از Python در محیط آن مشکلتر به‌نظر می‌رسد.

روشی که شما فرموده‌اید البته عملی‌تر و زحمت کمتری دارد و در حال حاضر تنها راه ممکن است. اما با توجه به تعداد زیاد فونت‌ها و تغییراتی که ممکن است در آینده لازم باشد و تکرار چرخهٔ باز تولید این فونت‌ها که تا کنون چندین و چند بار اتفاق افتاده است به‌نظر می‌رسد بهتر باشد حتی‌المقدور از تغییرات دستی پرهیز و در تمام مراحل از برنامهٔ Python استفاده شود.

مایل هستم یکبار دیگر از توضیحات و راهنمایی‌های شما صمیمانه تشکر کنم.

با سپاس
dma8hm1334

پاسخ: نسخهٔ جدید فونت‌های ‫persian-hm-(ftx,xs2)-1.7

پستتوسط dma8hm1334 » 23 ژانویه 2015, 23:26

با سلام

نسخهٔ جدید فونت‌های ‫persian-hm-(ftx,xs2)-1.7 در سایت bitbucket.org آپلود شده‌اند و از طریق لینک‌های زیر در دسترس هستند.

تغییرات:

- رفع مشکل جایگزینی نقطه (period) با جداساز هزارگان عربی (uni066C) در خانوادهٔ فونت‌های HM_FArshia, HM_FAzin,HM_FBadr, HM_FElham, HM_FElmi, HM_FFarnaz, HM_FHoma, HM_FJadid, HM_FKamran, HM_FKoodak, HM_FLotoos, HM_FMitra, HM_FNasim, HM_FNazli, HM_FRoya, HM_FTabassom, HM_FTitr, HM_FTraffic, HM_FYaghut, HM_FZar

- رفع مشکل جایگزینی نقطه (period) با جداساز هزارگان عربی (uni066C) در خانوادهٔ فونت‌های HM_XKayhan, HM_XKhorramshahr, HM_XNiloofar, HM_XPaatch, HM_XRiyaz, HM_XRoya, HM_XShafigh, HM_XShafighKurd, HM_XShafighUzbek, HM_XShiraz, HM_XSols, HM_XTabriz, HM_XTitr, HM_XTraffic, HM_XVahid, HM_XVosta, HM_XYaghut, HM_XYas, HM_XYermook, HM_XZar

- رفع مشکل جایگزینی نقطه (period) با جداساز اعشاری عربی (uni066B) در خانوادهٔ فونت‌های HM_XYekan

- رفع مشکل جایگزینی نقطه (period) با جداساز اعشاری فارسی (decimalseparatorpersian) در خانوادهٔ فونت‌های HM_XZiba

با سپاس
در کل 1 بار ویرایش شده. اخرین ویرایش توسط dma8hm1334 در 24 ژانویه 2015, 06:39.
dma8hm1334

پستتوسط Behnam » 24 ژانویه 2015, 05:31

راستش من خودم هم از آن جایگزینی دل خوشی ندارم. البته معمولاً میان ارقام نقطه نمی‌گذارم و به همین دلیل به تقلید کردن جیزه چندان حساسیتی نداشتم. ولی کلاً چیز خوبی نیست. مغایر اصول یونیکدی هم هست. اگر کسی بجای نقطه ویرگول بخواهد، ویرگول تایپ می‌کند. اگر این عملیات در هیچ چیز دیگر فانت تأثیری نمی‌گذارد و تغییری ایجاد نمی‌کند بد فکری نیست که زمانی این کار روی خود سری ایکس هم انجام شود. البته نه ضرورتی هست و نه فوریتی. ولی بد فکری نیست.
نماد کاربر
Behnam

پاسخ: نسخهٔ جدید فونت‌های ‫persian-hm-(ftx/xs2)-1.8

پستتوسط dma8hm1334 » 29 ژانویه 2015, 21:09

با سلام

نسخهٔ جدید فونت‌های ‫persian-hm-(ftx/xs2)-1.8 در سایت bitbucket.org آپلود شده‌اند و از طریق لینک‌های زیر در دسترس هستند.

تغییرات جزئی نسبت به نسخهٔ 1.7:
=====================
- رفع مشکل جایگزینی نقطه (period) با جداساز هزارگان عربی (uni066C) در فونت HM_XShirazBd

- رفع مشکل جایگزینی نقطه (period) با جداساز اعشاری عربی (uni066B) در فونت HM_XVostaBdIt

- اصلاح فایل README در بسته‌های persian-hm-ftx و persian-hm-xs2

تغییرات کلی نسبت به نسخهٔ 1.0:
====================
- رفع مشکل copy & paste و یا استخراج متون فارسی از فایل‌های Adobe PDF در بسته‌های persian-hm-ftx و persian-hm-xs2.
قابلیت copy & paste و یا استخراج متون فارسی از فایل‌های PDF این امکان را به موتورهای جستجوگر مثل Google می‌دهد تا این فایل‌ها را دقیقاً همانند فایل‌های PDF لاتین نمایه کنند و در صورتی که کاربری یک عبارت فارسی را از طریق Google جستجو کند که در این فایل‌ها وجود داشته باشد، این فایل‌ها نیز به عنوان نتیجهٔ جستجو به کاربر معرفی شوند. همچنین نرم‌افزارهایی مثل Adobe-Reader که قابلیت جستجوی متون فارسی در فایل PDF را دارند در فایل‌های PDF تهیه شده با این فونت‌ها، این جستجو را با دقت کامل انجام خواهند داد.

- افزودن فونت‌های آذین (Azin) به بستهٔ persian-hm-ftx. برای تولید فرمت TrueType این فونت‌ها از سورس متافونت آنها در بستهٔ FarsiTeX استفاده شده است. این فونت‌ها دارای سبک‌های زیر هستند:
معمولی (normal) - ‫HM_FAzin.ttf
سیاه (bold) - ‫HM_FAzinBd.ttf
خوابیده به‌چپ (italic) - ‫HM_FAzinIt.ttf
سیاه خوابیده به‌چپ (bold italic) - ‫HM_FAzinBdIt.ttf
توخالی (outline) - ‫HM_FAzinOl.ttf
توخالی خوابیده به‌چپ (outline italic) - ‫HM_FAzinOlIt.ttf
توخالی خوابیده به‌راست (outline oblique) - ‫HM_FAzinOlOb.ttf
خوابیده به‌راست (oblique) - ‫HM_FAzinOb.ttf
خوابیده به‌راست سیاه (oblique bold) - ‫HM_FAzinObBd.ttf
سایه‌دار (shadow) - ‫HM_FAzinSd.ttf
سایه‌دار خوابیده به‌چپ (shadow italic) - ‫HM_FAzinSdIt.ttf
سایه‌دار خوابیده به‌راست (shadow oblique) - ‫HM_FAzinSdOb.ttf

- رفع مشکل جایگزینی نقطه (period) با جداساز هزارگان عربی (uni066C) در خانوادهٔ فونت‌های HM_FArshia, HM_FAzin, HM_FBadr, HM_FElham, HM_FElmi, HM_FFarnaz, HM_FHoma, HM_FJadid, HM_FKamran, HM_FKoodak, HM_FLotoos, HM_FMitra, HM_FNasim, HM_FNazli, HM_FRoya, HM_FTabassom, HM_FTitr, HM_FTraffic, HM_FYaghut, HM_FZar.

- رفع مشکل جایگزینی نقطه (period) با جداساز هزارگان عربی (uni066C) در خانوادهٔ فونت‌های HM_XKayhan, HM_XKhorramshahr, HM_XNiloofar, HM_XPaatch, HM_XRiyaz, HM_XRoya, HM_XShafigh, HM_XShafighKurd, HM_XShafighUzbek, HM_XShiraz, HM_XSols, HM_XTabriz, HM_XTitr, HM_XTraffic, HM_XVahid, HM_XYaghut, HM_XYas, HM_XZar.

- رفع مشکل جایگزینی نقطه (period) با جداساز اعشاری عربی (uni066B) در خانوادهٔ فونت‌های HM_XVosta, HM_XYekan, HM_XYermook.

- رفع مشکل جایگزینی نقطه (period) با جداساز اعشاری فارسی (decimalseparatorpersian) در خانوادهٔ فونت‌های HM_XZiba.

با سپاس

پ.ن.: چنانچه اشکالی در این فونت‌ها مشاهده و یا گزارش نشود این نسخه از فونت‌ها نسخهٔ پایدار و نهایی این دوره خواهد بود.
dma8hm1334

پاسخ: ‏نسخهٔ جدید فونت‌های ‫persian-hm-(ftx/xs2)-1.9

پستتوسط dma8hm1334 » 07 فوریه 2015, 11:54

با سلام

نسخهٔ جدید فونت‌های ‫persian-hm-(ftx/xs2)-1.9 در سایت bitbucket.org آپلود شده‌اند و از طریق لینک‌های زیر در دسترس هستند.

تغییرات:

- کاهش حجم فونت‌ها به میزان حدوداً ‎20%‎

- حذف کامل lookup مربوط به جایگزینی period با سایر گلیف‌ها در کلیهٔ فونت‌ها

اگرچه تغییرات فوق تا کنون روی سیستم اینجانب، Linux Slackware-14.1، هیچگونه مشکلی ایجاد نکرده است، اما از دوستانی که به‌ویژه از Windows و Mac استفاده می‌کنند سپاسگزار خواهم بود چنانچه در صورت امکان این فونت‌ها را آزمایش و هرگونه اشکالی را در ادامهٔ همین پیام و یا به ایمیل dma8hm1334 AT gmail DOT com گزارش فرمایند.

با سپاس
dma8hm1334

پاسخ: نسخهٔ جدید فونت‌های ‫persian-hm-(ftx/xs2)-2.0

پستتوسط dma8hm1334 » 21 فوریه 2015, 06:57

با سلام

نسخهٔ جدید فونت‌های persian-hm-ftx-2.0 و persian-hm-xs2-2.0 در سایت bitbucket.org آپلود شده‌اند.

تغییرات:

- افزودن توضیحات مربوط به فونت‌ها با فرمت HTML

- اصلاحات جزئی در فایل README

با سپاس
dma8hm1334

پستتوسط نیما » 21 فوریه 2015, 17:44

سلام

من قلم زر xs رو نتونستم بگیرم. گویا لینک‌ها مردن.
نماد کاربر
نیما

پست‌ها : 462

پستتوسط dma8hm1334 » 22 فوریه 2015, 01:39

با سلام

نیما نوشته است:[نمایش]
من قلم زر xs رو نتونستم بگیرم. گویا لینک‌ها مردن.

لینک‌ها روی سیستم من مشکلی ندارند. لطفاً لینک زیر را آزمایش بفرمایید:
HM_XZar

با سپاس
dma8hm1334

پاسخ: نسخهٔ جدید فونت‌های ‫persian-hm-(ftx/xs2)-2.1

پستتوسط dma8hm1334 » 05 مارس 2015, 19:38

با سلام

نسخهٔ جدید فونت‌های persian-hm-ftx-2.1 و persian-hm-xs2-2.1 در سایت bitbucket.org آپلود شده‌اند.

تغییرات:

- تغییر نام خانوادگی بعضی از فونت‌ها برای سازگاری کامل با Windows

- اصلاحات جزئی در توضیحات HTML

- اصلاحات جزئی در Copyright فونت‌ها

با سپاس
dma8hm1334

پاسخ: نسخهٔ جدید فونت‌های ‫persian-hm-(ftx/xs2)-2.2

پستتوسط dma8hm1334 » 13 مارس 2015, 17:36

با سلام

نسخهٔ جدید فونت‌های persian-hm-ftx-2.2 و persian-hm-xs2-2.2 در سایت bitbucket.org آپلود شده‌اند.

تغییرات:

- اصلاح مکان حرکات حروف (تشدید، همزهٔ بالا، فتحه، ضمه، فتحتان، ضمتان، سکون و الف مقصوره) در فونت‌های آذین

با سپاس
dma8hm1334

پاسخ: نسخهٔ جدید فونت‌های ‫persian-hm-(ftx/xs2)-2.3

پستتوسط dma8hm1334 » 18 مارس 2015, 18:12

نوروز باستانی مبارک و با آرزوی سالی خوب و خوش برای شما

با سلام

نسخهٔ جدید فونت‌های persian-hm-ftx-2.3 و persian-hm-xs2-2.3 در سایت bitbucket.org آپلود شده‌اند.

تغییرات:

- اصلاح kerning در کلیهٔ فونت‌ها

- اصلاح مکان حرکات حروف (کسره) در فونت‌های HM_FElmi و HM_FAzin

با سپاس
dma8hm1334

پستتوسط zoghal » 19 مارس 2015, 04:24

درود بر شما جناب موحدیان عزیز، خسته نباشید عرض میکنم.
یک سوال برایم پیش اومده گفتم از خودتون بپرسم.
در صفحه که آخرین پک ها رو معرفی کردید فرمودید لایسنس فونت ها رو ofl قرار دادید! در صورتی که تا اونجایی که بنده مطلع هستم فونت های نظیر تیتر، یاقوت، میترا ، نازنین لایسنس دار هستند و متعلق به لینوتایپ و خیلی های دیگر از نظر لایسنس معلوم الحال هستند.
ایا به استناد به قانونی یا تبصره ای اینکار و انجام دادید؟ ممنون میشم در این مورد کمی راهنمایی بفرمایید.
zoghal

پست‌ها : 28

قبلیبعدی

بازگشت به خط، زبان و قلم‌سازی

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 30 مهمان