انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

امکان تغییر بعضی گلیف‌های X Series 2

بحث پیرامون مسائل مربوط به قلم‌سازی، حروف‌چینی و بومی‌سازی

Re: امکان تغییر بعضی گلیف‌های X Series 2

پستتوسط Behnam » 29 مارس 2013, 17:15

قولی نمی‌دهم ولی آره عزیز فرستادنش اشکالی ندارد. نگاهی به آن می‌اندازم. این آدرس من است: behnam@me.com
نماد کاربر
Behnam

پست‌ها : 3534

پستتوسط Ilia » 30 مارس 2013, 22:53

یک سوالی که برای من از اول این داستان پیش آمده این است که اصلا چرا میخواهید فانت استاندارد بهنام را غیر استاندارد و خرابش کنید؟

اگر مشکلتان این است که نوشته‌هایی دارید که این کاراکترها به غلط در آنها تایپ شده‌اند، راه درست کردنش Find & Replace است نه لاپوشانی آن. در مورد صفر توخالی، من این مشکل را درک میکنم و فکر میکنم که اگر از بهنام خواهش میکردید، نسخه‌ای از زر با آن صفر توخالی برایتان میساخت و مسلما این کار کمتر از چک کردن فایل شما برایش وقت میگرفت.

این جور کارهاست و کلک‌هاست که باعث شده که الان ما اینطور گیر ي دو نقطهٔ عربی و کاف عربی و الف مقصوره بجای حروف فارسی آنها هستیم.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

پستتوسط dma8hm1334 » 31 مارس 2013, 06:04

با سلام
Ilia نوشته است:[نمایش]
یک سوالی که برای من از اول این داستان پیش آمده این است که اصلا چرا میخواهید فانت استاندارد بهنام را غیر استاندارد و خرابش کنید؟

این تغییرات را من با توجه به نیازهای خودم انجام داده بودم و اصلاً هم بنا نبود منتشر
شود اما با توجه به درخواست‌هایی که مطرح شده بود تصمیم گرفتم آنها را در اختیار دیگران
قرار دهم و برای مجوز آن این موضوع را در این فروم مطرح کردم.
اگر مشکلتان این است که نوشته‌هایی دارید که این کاراکترها به غلط در آنها تایپ شده‌اند، راه درست کردنش Find & Replace است نه لاپوشانی آن.

مواردی بود که با Find & Replace امکانپذیر نبود، یا حداقل من نتوانستم.
در مورد صفر توخالی، من این مشکل را درک میکنم و فکر میکنم که اگر از بهنام خواهش میکردید، نسخه‌ای از زر با آن صفر توخالی برایتان میساخت

من هرگز به خودم چنین اجازه‌ای را نخواهم داد که از ایشان بخواهم 87 فانت را مطابق
میل من تغییر دهند.
مسلما این کار کمتر از چک کردن فایل شما برایش وقت میگرفت.

گمان می‌کنم که منظور خود را بد بیان کرده‌ام. مقصود من فقط این بود که ایشان
تغییرات را مشاهده بفرمایند و فقط در مورد کیفیت کار انجام شده نظر خود را اعلام نمایند،
مثلاً اینکه آیا فاصلهٔ نسبی «همزه» و «ه» مناسب است یا خیر، همین و بس. اصلا توقع ندارم و
البته منطقی هم نیست که از ایشان درخواست شود روی فانت‌ها کاری انجام دهند. اگر لازم
باشد کاری انجام شود من با Python در Fontlab انجام خواهم داد.
این جور کارهاست و کلک‌هاست که باعث شده که الان ما اینطور گیر ي دو نقطهٔ عربی و کاف عربی و الف مقصوره بجای حروف فارسی آنها هستیم.

اگر در این مورد و بویژه در مورد «کلک‌ها» بیشتر توضیح دهید بسیار متشکر خواهم بود.

ضمناً اگر زودتر نظر خود را در اینجا مطرح می‌کردید امکان متوقف کردن این کار وجود داشت
ولی حالا متأسفانه دیر شده است و خیلی وقت است که نسخهٔ تغییر یافتهٔ این فونت‌ها در
سایت CTAN قرار گرفته است و همانطور که در پیام قبلی به عرض رسید اشکالاتی در آنها وجود
دارد که در پی رفع آنها هستم.

با سپاس
dma8hm1334

پست‌ها : 136

پستتوسط Ilia » 31 مارس 2013, 20:06

من خودم هم تا وقتی که با ایرماگ آشنا شدم با این مسائل زیاد آشنا نبودم. راستش به مرور این مسائل را از بهنام و احمد و علی و دیگر دوستان واردتر یاد گرفتم. اما از جایی که این مسئله بارها اینجا توضیح داده شده، دوباره نمیخواهم که زیاد تکرارشان کنم. برای توضیح، مثلا این لینک را حتما ببینید:
viewtopic.php?f=4&t=1785&start=30#p28521

کاری که شما میخواهید بکنید مثل مثال زیر است:
فرض کنید که یک انگلیسی از کیبورد آلمانی استفاده کند و مثلا کلمهٔ store را بنویسد störe. بعد برای اینکه این را درست کند، برود فانت لاتینش را تغییر بدهد و کاراکتر ö را با o عوض کند تا کلمه‌اش درست بنظر بیاید. آیا این کار بنظر شما درست می‌آید؟ بعد هم برود و این فانتش را نشر هم بدهد و بگوید مژده، حالا شما میتوانید با کیبورد آلمانی انگلیسی تایپ کنید!

این کار اشتباه است و دقیقا همان کاریست که شما دارید میکنید. حروف بایستی درست تایپ بشوند و استاندارد باشند، نه اینکه با توسل به این جور کارها بنظر درست نمایش داده بشوند.

اگر فانتهای دیگر فارسی هستند که حروفشان به خاطر این جور راه حل‌های مشکل آفرین اشتباه است، آنها را بایستی درست کرد. نه اینکه معدود فانت‌هایی مثل این فانت‌های X را هم که درست هستند را مثل آنها معیوب کرد.

پیشنهاد من به شما که بنظر به برنامه‌نویسی و غیره آشنا هستید این است که انرژی خودتان را متمرکز کنید و اسکریپت یا برنامه‌ای بسازید که این کاراکتر‌های اشتباه تایپ شده را، به راحتی به کاراکترهای درستشان تبدیل کند و تکست تمیز را تحویل بدهد، نه اینکه این کار اشتباه را رواج هم بدهد.

ایلیا
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

پستتوسط saeidk » 31 مارس 2013, 23:29

درباره کلک باید بگم به ضرورتی در سالها پیش در فونتهای برنارایانه برای ی و ي یک گلیف یا یا شکل ی بی نقطه گذاشته شده در نتیجه وقتی کاربر دنبال چیزی در یک متن می‌گردد به اشتباه می افتد و بین می و مي که از نظر کد یکی هستند در ظاهر یکسان می شدند
این فونتها برای سالها پیش هستند ولی متاسفانه هنوز برای تازه کاران الگو هستند و اکنون صدها فونت بر اساس همین فونتها ساخته می‌شوند ضمن این که در این فونتها شمار زیادی از کاراکترهای ضروری و جدید یونیکد وجود ندارد

درباره صفر توخالی هم باید بگم طبق قواعد اپن‌تایپ می شود برای هر کاراکتر یک یا چند گلیف جایگزین دیگر ساخت تا کاربر درصورت علاقه و اقتضای تایپوگرافی آنها را به کار برد. منتها مشکل اینجاست که اکثر برنامه‌ها هنوز به اندازه کافی پیشرفت نکرده‌اند و نمی‌توانند از این امکانات استفاده کنند و تنها غول ادوبی و برنامه ایندیزاین از اکثر این قابلیتها می تواند استفاده کند
درواقع باید یک صفر توخالی در فونت گذاشت تا کاربر درصورت نیاز آن را به جای صفر معمولی استفاده کند ولی موضوع این است که اکثر برنامه ها این موضوع را نمی توانند اجرا کنند و درنتیجه بعضی ها مانند شما تصمیم می‌گیرند نقطه اصلی را تغییر دهند
نماد کاربر
saeidk

پست‌ها : 1143

قبلی

بازگشت به خط، زبان و قلم‌سازی

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 7 مهمان