انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

فونت فارسی در پلنگ برفی

بحث پیرامون مسائل مربوط به قلم‌سازی، حروف‌چینی و بومی‌سازی

پستتوسط Behnam » 01 سپتامبر 2009, 23:04

Reza.Yeganeh نوشته است:[نمایش]
ممکن هست سلیقه عربی در این جیزه جدید مؤثر بوده باشد؟ بهنام جان شما که با قلم‌سازها در ارتباطی واقعا چنین ارجحیتی وجود دارد؟کاش فقط ی گوژپشت بود، هر جا شده یک کوهان اضافه شده. البته بعد از جیزه آیفون چنین انتظاری می‌رفت.
داستانش مفصل است رضا جان. برو خدا را شکر کن که من در متوقف کردن یک «مکتب فکری» که می‌خواست تمام حروف را با فرم‌های لاتین هماهنگ کند نقش کوچکی داشتم!
در مورد این ی گوژپشتی، این از ابتکارات البته تاهوما بود که مشابه آن در لوسیدا گراند که در اولین نسخهٔ OS 10 فارسی را هم تأمین می‌کرد بکار رفته بود.
اگر توجه کرده باشی جیزه درشت‌تر شده است. این گوژپشتی با درشت‌تر کردن حروف همراه است. قضیه این است که جیزه تنها یک قلم عربی «مکمل» برای قلم‌های لاتین مک است. بنابراین باید به گونه‌ای طراحی شود که با فاصلهٔ‌ خطوط مترادف قلم‌های لاتین هماهنگی داشته باشد. بزرگترش می‌کنی، باید سر و دمش را بزنی. همین ی مثلاً، اگر بخواهد انحنای خود را از کرسی شروع کند، اگر درشت‌تر شده باشد از حدود فاصلهٔ خطوط لاتین تجاوز می‌کند. این است که یک دور می‌زند به سمت بالا تا جای بیشتری برای دور زدن داشته باشد!
نماد کاربر
Behnam

پست‌ها : 3534

پستتوسط goldingname » 02 سپتامبر 2009, 04:19

Ilia نوشته است:[نمایش]
گلدینگ جان،

آیفون چه فرمت فونتی را تشخیص میدهد؟ فرمت آن مشابه جیزه TrueType است؟

ایلیا

آیفون ۳ دوتا فونت داره برای نمایش فارسی Geeza و GeezaPro. بعد من از ساختار این فونتها سر در نیاوردم.
میخواستم فونتش را عوض کنم. با هر نوع فونتی که موجود بود تست کردم و جواب نگرفتم الا Geeza و GeezaPro ای که روی خود مک هست!(حتی بقیه فونت های عربی مک هم جواب نمیدادن!)
همشون کاراکترها رو جدا جدا نشون میداد!(همه نوع فونتی تست کردم)
راهه حل دیگه ای که داشتم این بود که بشینم Glyph هاش را با فونت دلخواهم عوض کنم که اونم به خاطر تنبلی از خیرش گذشتم و نهایتا همون Geeza های Mac را Replace کردم روش.

یادم نیست کی ولی یکی از بچه های سایت گفتش که این Geeza مک خیلی فونت خوبیه. الحق که راست میگفت! :-D
تصویر
تصویر
تصویر
نماد کاربر
goldingname

پست‌ها : 122

پستتوسط Reza.Y » 05 سپتامبر 2009, 23:23

Behnam نوشته است:[نمایش]
داستانش مفصل است رضا جان. برو خدا را شکر کن که من در متوقف کردن یک «مکتب فکری» که می‌خواست تمام حروف را با فرم‌های لاتین هماهنگ کند نقش کوچکی داشتم!
در مورد این ی گوژپشتی، این از ابتکارات البته تاهوما بود که مشابه آن در لوسیدا گراند که در اولین نسخهٔ OS 10 فارسی را هم تأمین می‌کرد بکار رفته بود.
اگر توجه کرده باشی جیزه درشت‌تر شده است. این گوژپشتی با درشت‌تر کردن حروف همراه است. قضیه این است که جیزه تنها یک قلم عربی «مکمل» برای قلم‌های لاتین مک است. بنابراین باید به گونه‌ای طراحی شود که با فاصلهٔ‌ خطوط مترادف قلم‌های لاتین هماهنگی داشته باشد. بزرگترش می‌کنی، باید سر و دمش را بزنی. همین ی مثلاً، اگر بخواهد انحنای خود را از کرسی شروع کند، اگر درشت‌تر شده باشد از حدود فاصلهٔ خطوط لاتین تجاوز می‌کند. این است که یک دور می‌زند به سمت بالا تا جای بیشتری برای دور زدن داشته باشد!

پس چندان هم غیر منطقی نیست. حالا سؤال من این است که این به ذائقه عرب‌زبان‌ها سازگار است؟
Reza.Y

پست‌ها : 435

پستتوسط pooriya.kh » 05 سپتامبر 2009, 23:42

دوستان این فونت tahoma چشه مگه ؟ :roll:
pooriya.kh

پست‌ها : 530

Re: فاجعه ي فونت در پلنگ برفي

پستتوسط Jubeen » 06 سپتامبر 2010, 04:30

دوستان،
نخست ممنون از بحثهای مفیدی که می‌کنید که ما رو هم از سردرگمی در‌می‌آره.
من هم از پلنگ به پلنگ برفی نقل مکان کردم و همین مشکلی رو که دوستمون داشته دارم (با یک سال فاصله البته)
آیا می‌دونید از کجا میشه آخرین نسخۀ صحیخ فونتهای مورد نیاز رو پیدا کرد؟ یعنی arial و Times New Roman ای که فارسی نداشتند، Geeza Pro بدون ی شتری، و Tahomaی تقلبی که ظاهراً در لینک بهنام دیگه موجود نیست.
اگه اینها رو پیدا نکنم احتمالاً downgrade می‌کنم، فونتها را برمی‌دارم و دوباره upgrade می‌کنم!!!!
پیشاپیش سپاس‌گذارم
شاد باشید
Jubeen

پست‌ها : 25

پستتوسط Ilia » 06 سپتامبر 2010, 09:44

این فانتهای مایکروسافت قدیمی و جیزهٔ قدیمی بصورت زیپ شده. اما همانطور که بهنام گفته است، اگر تاهوما را لازمش ندارید، میتوانید کلا پاکش کنید. همینطور، اگر قصد دارید فانتهای جدید را جایی نگه دارید، آنها را بصورت زیپ شده نگه دارید و اصلشان را کلا دیلیت و پاک کنید. من متوجه شده‌ام که در اسنولئوپارد گاهی اوقات سیستم فانتها را پیدا و پیشنهاد به استفاده‌ از آنها را میکند.

همینطور از جایی که اپل آدرس mac را به me عوض کرده است. آدرس فایلهای بهنام این شده است (البته با اجازه و تشکر از بهنام.):
https://public.me.com/behnam

ایلیا
پیوست‌ها
Geeza.zip
(103.52 KiB) دانلود 578 بار
SYS_TT_Fonts.zip
(737.39 KiB) دانلود 575 بار
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

پستتوسط Jubeen » 06 سپتامبر 2010, 19:21

خیلی ممنون ایلیا جان. با همون Geeza همه چیز درست شد.
من با همۀ راه‌های ممکن با این سیستم ور رفتم تا بالاخره جواب داد. arial و Times New Roman رو هم به نسخۀ قبلی برگردوندم. یک بار کل فونت‌های Hard/library/fonts رو در آوردم و دوباره کپی کردم. نتیجه‌اش این شد که داخل Font book برخی از فونتها دوبله شدند. به این دوبله‌شده‌ها دست نزدم چون دفعۀ قبل که resolve duplicate رو زدم همه چیز رو خراب کرد. این Geeza قدیمی رو که لطف کردی فرستادی به جای نسخۀ جدیدش در system/lib/fontگذاشتم و همه چیز درست شد. نکتۀ جالب اینه که قبل از عوض کردن Geeza فونتهای arial با فونت دیگه‌ای دیده می‌شدند. (شکل ۱) ولی بعد از تغییر همه درست شدند (شکل ۲)

خیلی ممنون از کمکت
در ضمن سیستم جدید سایت بسیار زیبا و کامل است. دست همتون درد نکنه و خسته نباشید
ژوبین
پیوست‌ها
قبل.png
شکل ۱
بعد.png
شکل ۲
Jubeen

پست‌ها : 25

Re: فاجعهٔ فونت در پلنگ برفی

پستتوسط mani_34 » 08 سپتامبر 2010, 02:21

سلام .. بهنام عزیز سیستم من آی مک ۲۷ اینچ پلنگ برفی با اخرین آپ دیت ۱۰.۶.۴ و پروسسور ۳.۰۶ اینتل دو هسته ای با ۴ گیگ رم من مشکلی که دارم در نرم افزار موشن ۴ از پک فاینال کات اسنودیو  فونت فارسی رو خوب نمیشناسه گاهی ما بین حروف جای خالی میزاره و یه بعضی از حروف رو نمیشناسه طبق توضیحات دوستان تاهوما رو دیلت کردم و فونتهای ایکس رو از طریق فونت بوک نصب کردم اصولا فقط فونتهای سری ایکس رو میشناسه انهم بصورت ناقص که گقتم از جیزه پرو هم استفاده وتست کردم باز همانجور ناقص تایپ میکنه طبق گفته دوستمون ایلیا فونتهای شما رو دانلود کردم ولی نمی دانم چگونه استفاده کنم آیا باید چیزی را جایگزین کنم؟ چگونه می توانم به جیزه قدیمی که دوستان اینجا گفته اند بر گردم؟ ایا با این بازگشت مشکل حل خواهد شد؟ در مجموعه فونتهای شما من جیزه را ندیدم ...اون وحي آسماني رو ..اون 30 نكته رو هم خوندم ;-) .. اما كمكي نكرد عملاً :?:
من تازه به جمع شما وارد شدم و ممنون می شم راهنماییم کنید .. واقعا این مشگل در نرم افزار موشن من رو فلج کرده ..منتظر راهنماییتون هستم
با تشکر
mani_34

پست‌ها : 61

پستتوسط Behnam » 08 سپتامبر 2010, 05:30

بله بی‌بی‌سی بخش فارسی که برای برنامه‌های تلویزیونی‌اش یک فانت فارسی ویژه سفارش داده بود هم در چند روز مانده به آغاز کار متوجه شد که قلمش در فاینال‌کات و موشن کار نمی‌کند!
این مشکل در اساس از فاینال‌کات و موشن است که مانند سیستم مک از OpenType استفاده نمی‌کنند. مشکل دیگرشان این است که با قلم‌های سری ایکس ۲ که هم OpenType دارد و هم AAT قاتی می‌کنند و قلم را OpenType فرض می‌گیرند و درست حروفچینی نمی‌کنند.
اصل قضیه این است که این دو نرم‌افزار فقط و فقط با تکنولوژی خود اپل برای قلم سر سازگاری دارند. قلم‌هایی هم که فقط AAT داشته باشند و فارسی هم باشند یکی همان قلم‌های فارسی-عربی است که با سیستم می‌آید و دیگر سری ایکس اولی که من درست کرده بودم و OpenType نداشت. این سری ایکس ۲ که هر دو را دارد با آنها مشکل خواهد داشت (خصوصاً موشن به گمانم).
پس قلم‌های موجود قابل استفاده برای تو همان سری ایکس ۱ هستند که خودم هم سالهاست با آنها کار نکرده‌ام و خوب و بدش همان است که هست.
<http://wiki.irmug.com/index.php/قلمهای_سری_ایکس_نسخهٔ_۱>
مشکل این قلم‌ها این است که نمی‌توانی با آنها یک workflow داشته باشی. یک متن فارسی از یک محیط که صرفاً OpenType را می‌شناسد با این قلم‌ها کار نمی‌کند و قلمی که مثل سری ایکس ۲ کار می‌کند بخاطر داشتن OpenType به محض اینکه در workflow از آن محیط به فاینال‌کات یا موشن مهاجرت می‌کند با مشکل روبرو می‌شود.
تنها چیزی که برای حل این مسئله به عقلم می‌رسد همان کاری است که من برای بی‌بی‌سی کردم. من اول قلمشان را مثل سری ایکس ۲ هم به OpenType مجهز کرده بودم و هم به AAT. بعد که متوجه شدیم این امر در فاینال‌کات مشکل ایجاد می‌کند، دوباره قلم ها را به دو نسخهٔ مجزا تبدیل کردم. یکی با OpenType و دیگری با AAT.
نماد کاربر
Behnam

پستتوسط mani_34 » 08 سپتامبر 2010, 05:54

متشكرم از شما ... اما خب من الان بايد چكار كنم ........ كمي توضيح شما دوست عزيز تخصصي بود الان يعني اگر فونتهاي سري 1 رو دانلود كنم و نصب كنم مشكل موشن حل خواهد شد؟ با فونتهاي قبلي چكار كنم؟
mani_34

پستتوسط mani_34 » 08 سپتامبر 2010, 05:56

من عملاً تمام قلم هاي سيستم رو تست كردم اما به جواب روشني نرسيدم و مشكل باقي بود هنوز
mani_34

پستتوسط Behnam » 08 سپتامبر 2010, 06:15

اگر منظور استفاده از متن فارسی فقط و فقط در FinalCut یا Motion باشد، قلم‌های سری ایکس ۱ قاعدتاً باید کارگر باشند. البته در هرجای دیگری که به اپل مربوط باشد هم کار خواهند کرد. قلم‌های قبلی را لازم نیست کاری بکنی. استفاده نکن!
ولی اگر می‌خواهی آنها را از سیستم پاک کنی، FontBook را باز کن و روی هر قلمی که نمی‌خواهی رایت‌کلیک کن و پاک کردن آنها را انتخاب کن.
نماد کاربر
Behnam

پستتوسط mani_34 » 08 سپتامبر 2010, 13:34

:-( بهنام عزیز ممنون بابت وقتی که میزاری و اطلاعات شما من قلمهای سری ۱ ایکس رو هم نصب کردم . همانطور که در عکس می بینی به این صورت تایپ میشه ... بازم اون مشکل هستش ... خواهش میکنم راهنمایی کنید .. الان دیگه باید چکار کنم؟ :?:
پیوست‌ها
Screen shot 2010-09-08 at 1.21.38 PM.png
mani_34

پستتوسط Behnam » 09 سپتامبر 2010, 04:21

این را کسانی که با Final Cut آشنایی دارند باید توضیح بدهند. بنده سر در نمی‌آورم.
نماد کاربر
Behnam

پستتوسط mani_34 » 09 سپتامبر 2010, 07:52

در هر صورت متشكرم از راهنمايي كه كرديد دوست گرامي مي تونيد بگيد به كجا بايد مراجعه كنم يا كدام تاپيك؟
mani_34

بعدی

بازگشت به خط، زبان و قلم‌سازی

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 9 مهمان