انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

فونت فارسی در پلنگ برفی

بحث پیرامون مسائل مربوط به قلم‌سازی، حروف‌چینی و بومی‌سازی

Re: فونت فارسی در پلنگ برفی

پستتوسط Ilia » 03 دسامبر 2010, 01:46

از جایی که فاجعه‌ای در اسنولپرد رخ نداده بود، من عنوان این تاپیک را اصلاح کردم.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

پستتوسط Behnam » 03 دسامبر 2010, 03:20

مک جدیدم با اسنولپرد رسید. اولین کاری که کردم پاک کردن تاهوما بود. وقت کار دیگری را نداشته‌ام. ولی اگر کسی نداند قضیه چیست، این واقعاً فاجعه است!
نماد کاربر
Behnam

پست‌ها : 3534

پستتوسط Ilia » 03 دسامبر 2010, 03:29

مبارک باشد بهنام جان. خیر و برکت کامپیوتر تو به همه ما میرسد!
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط Behnam » 03 دسامبر 2010, 03:55

Sorry I write in English. I have not set anything on this beast yet.
My first impression?... I hate the reflective glass screen! I really really hate it!
My second impression?... It's faster than my good old iMac G4.
And yes... I am a master of understatement!
نماد کاربر
Behnam

پستتوسط Pooria Azimi » 03 دسامبر 2010, 14:47

:lol:

و تبریک می‌گم، خرید این غول چهارهسته‌ای (۲.۹۳ گیگاهرتز) با ۱۶ گیگابایت رم رو!

-----

شاید بد نباشه گفته بشه که اولین iMac ـی که در سال ۹۸ معرفی شد، یک پردازندهٔ ۲۳۳ گیگاهرتزی با ۱۲۸ مگابایت رم داشت (و ۴ گیگابایت هم هارددیسک!). الآن تقریباً ۱۲ سال گذشته و قدرت این آی‌مک شما، تقریباً ۱۰۰ برابر اون آی‌مکه (توجه دارید که معیار سرعت فقط فرکانس پردازنده نیست)!!!
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پست‌ها : 3332

پستتوسط khatami » 04 دسامبر 2010, 01:00

مبارک همه ی ما باشه این ماشین جدید شما... امیدواریم که خیر و برکتش بیش از پیش به همگی اعضای انجمن برسه...... شیرینی اش چی؟ راستی اگر بنده بخواهم یک شیرینی به مناسبت این واقعه ی مبارک به همگی بدهم (از ترجمه های سانسور نشده ی نبده از اشو) باید چه بکنم؟ مدیران سایت بفرمایند⁄ بطور علنی یا خصوصی⁄ چون می دانید که اشو به مذاق مستبدان منافق خوش نمی آید..... چه کنم حالا؟
God and love are identical
Meher Baba0MacBook Pro 15" )
iPhones 7 & 5s,
https://www.facebook.com/mohsen.khatami
http://T.me/oshofarsi
https://t.me/words_Mohsen_Khatami
نماد کاربر
khatami

پست‌ها : 312

پستتوسط Behnam » 04 دسامبر 2010, 04:08

pooriaazimi نوشته است:[نمایش]
:lol:

و تبریک می‌گم، خرید این غول چهارهسته‌ای (۲.۹۳ گیگاهرتز) با ۱۶ گیگابایت رم رو!
-----
شاید بد نباشه گفته بشه که اولین iMac ـی که در سال ۹۸ معرفی شد، یک پردازندهٔ ۲۳۳ گیگاهرتزی با ۱۲۸ مگابایت رم بود!!!

همینه که میگم مک پس رفته.
۲۳۳ گیگا کجا و ۲٫۹۳ گیگا کجا!
نماد کاربر
Behnam

پستتوسط MacShadow » 04 دسامبر 2010, 16:10

آقا بده ما هم باهاش یک عکس بگیریم بد نیست ها خدا رو هم خوش میاد .:دی
MacShadow

پست‌ها : 234

پاک کردن فانت، کشه و ترش در پلنگ برفی

پستتوسط Behnam » 04 دسامبر 2010, 20:41

حالا بدبختی اینه که فعلاً تنها کاری که من می‌تونم بکنم همینه که باهاش عکس یادگاری بگیرم! که تازه برای این کار هم آیمک قدیمی‌ام به نظرم فتوژنیک‌تر میاد!
فعلاً ماه‌ها طول خواهد کشید تا بهش عادت کنم و اون رو آن طوری که واقعاً برام کاربرد داشته باشه تنظیم کنم. من خودم رو مثل یک تازه وارد احساس می‌کنم که خیلی چیزها رو باید از اول یاد بگیرم. نه فقط در مورد خود سیستم عامل بلکه چیزهایی که روش سوار خواهم کرد. خلاصه اسباب‌بازی خوبی برای ماه‌های سرد زمستان برای خودم دست و پا کرده‌ام!
چیزهای تازه خرده خرده به چشمم می‌رسند. مثلاً در همین نوشته متوجه یک رفتار جدید از CoreText پلنگ برفی شدم. وقتی اِعراب و حرکت در بالای کلمه از حوزهٔ خط فراتر می‌رود و به خط بالا نفوذ می‌کند، کل کلمه یک درجه از کرسی پایین تر می‌نشیند تا از این امر پرهیز شود. به عنوان مثال همین «مثلاً» یک درجه از کرسی پایین‌تر می‌نشیند تا «ً» به حوزهٔ خط بالاتر وارد نشود. ضمناً سیستم جدید برای اِعراب GPOS دارد. یعنی مثلاً یک «َ» به تنهایی در یک ارتفاع می‌نشیند و وقتی بعد از الف تایپ شود ارتفاع دیگری می‌گیرد که با ارتفاع الف مطابق باشد. «اَبزار» البته به قلم مورد استفاده بستگی دارد که در این مورد فکر می‌کنم اریال باشد.
خلاصه دارم ذره ذره چیز کشف می‌کنم! مشغله‌های کنونی من تنها به خود کامپیوتر محدود نمی‌شود. «محیط کار» کاملاً عوض شده است و کلی مرا به دردسر انداخته. مثلاً امروز بعد از نوشتن این مطلب خیال دارم به مغازه بروم و یک چراغ بخرم! این صفحهٔ شیشه‌ای لامصب همه چیز را منعکس می‌کند و اگر انعکاس یک چراغ یا منبع نور باشد برای من وافعاً غیر قابل تحمل است. صفحه‌ هم قربانش بروم آنقدر بزرگ است که تمام فضای اتاق در روبروی خودش را تا بناگوش منعکس می‌کند. پس تنها جایی که برای من برای منبع نور باقی مانده است بر دیوار پشت کامپیوتر است و در آنجا من چراغی ندارم. باید بروم یک چراغ بخرم و در آنجا نصب کنم!
نکتهٔ دیگری هم از مشاهدات اولیهٔ خودم بگویم که فکر می‌کنم به این تاپیک بیشتر مربوط می‌شود.
نصب کردن فانت روی مک همیشه مثل آب خوردن بوده است و پاک کردن فانت همیشه مکافات. این در پلنگ برفی ابعادی چند برابر پیدا کرده است بویژه از این رو که بر خلاف تایگر، کشهٔ فانت تنها در یک محل حفظ نمی‌شود و نکتهٔ مهم‌تر اینکه منبع کشه کردن فانت هم تنها از فانت‌های نصب شده ریشه نمی‌گیرد.
ببینید من روی این کامپیوتر دو روزه‌ام هیچ چیزی نصب نکرده‌ام. تنها کاری که کرده‌ام این است که درMail حساب‌های ایمیلم را فعال کرده‌ام و پوشهٔ کل backup هارد کامپیوتر قبلی‌ام را یکجا به هارد درایو این مک منتقل کرده‌ام تا سر فرصت خرت و پرت‌های موجود در آن را بررسی کنم و اگر لازم دیدم استفاده کنم. اما فعلاً حتی یک فایل از آن پوشه را باز نکرده‌ام. فقط آن را به هارد منتقل کرده‌ام. همین.
کار دیگری هم که کرده‌ام این است که به محض اینکه متوجه شدم تاهوما در اینجا هم تاراج می‌کند، آن را ناکار کردم.
حالا وقتی در صفحات وِب فارسی سیاحت می‌کنم، متوجه می‌شوم که آثار تاهوما هنوز موجود است و باعث جدا شدن حروف از هم می‌شود. این تا حدی قابل پیش‌بینی بود چون مک به این سادگی‌ها از کشهٔ فانت خود دست نمی‌کشد. چیز جدیدی که متوجه شدم خیلی ترسناک‌تر است و تا حدی هم شاید پاسخگوی رمز مشکل پاک کردن Trash در پلنگ باشد که دیده‌ام در ایرماگ در این باره بسیار گفتگو شده است.
من به دلایلی تصمیم گرفتم که آن پوشهٔ backup که عرض کردم را از مک جدید delete کنم چون فکر کردم وجود آن در هارد حواس مرا پرت می‌کند و اولویت‌های مرا در تنظیماتی که می‌خواهم روی کامپیوتر اجرا کنم مخدوش می‌کند. این است که گفتم اصلاً پاکش کنم که حواسم را پرت نکند.
با نهایت تعجب دیدم که این پوشه که اصلاً باز نشده بود، هیچ چیزی در درون آن دست نخورده بود و هیچ فایلی از آن استفاده نشده بود را سیستم حاظر نیست پاک کند چون بعضی از فایل‌هایش را دارد استفاده می‌کند! از نمونه فایل‌هایی که سیستم پاک نمی‌کرد قلم‌های سری ایکس بود که در جایی در آن پوشه قرار دارند. من سعی کردم بفهمم آخر چطور قلمی که نصب نشده است از کشهٔ سیستم سر درآورده است و تنها چیزی که به عقلم رسید این است که من وقتی حساب های Mail را رو به راه کردم، طبعاً کلی ایمیل از سرور دانلود کرد. هزاران ایمیل که در طول سالها نوشته یا دریافت کرده بودم. خب شاید -مطمئنم- در یکی از آن ایمیل‌های سه چهار پنج سال پیش از XB Zar یا قلم دیگری از سری ایکس استفاده کرده بودم.
البته این ایمیل‌ها را من روی کامپیوتر باز نکرده‌ام که بخوانم. ولی اطلاعات مربوط به ساختار متن این ایمیل ها در سیستم عامل ضبط شده است و چون یکی از این اطلاعات مربوط به نوع قلم استفاده شده بوده است، سیستم خودش رفته تمام هارد خودش را گشته و در پشت کوه آن قلم زر خفته در انبار را پیدا کرده و از آن برای خودش یک کشه دست و پا کرده است. حالا که می‌خواهم آن را پاک کنم، به من اجازه نمی‌دهد!
نتیجهٔ اخلاقی این که اگر نمی‌خواهید فانتی را در سیستم مک نصب کنید، آن را در هیچ جای هارد درایو به حال خودش تنها نگذارید. سیستم آن را پیدا می‌کند و از آن برای خودش کشه درست می‌کند. این امر اگر در زبان لاتین حتی به چشم هم نیاید، در زبان فارسی به جدا از هم نوشتن حروف منجر می‌شود چون حروفی که همگی از یک قلم واحد نیامده‌اند به یکدیگر نخواهند چسبید. پس برای فانتی که نمی‌خواهید نصب کنید و نمی‌خواهید به دور بریزید،یک zip ایجاد کنید و اصل فانت را Trash کنید تا برای شما عواقب ناخواسته نداشته باشد.
البته به احتمال صد در صد تا زمانی که شما این ابتکار را به خرج بدهید، کار از کار گذشته است و سیستم از آن برای خودش کشه درست کرده است. این امر با یکبار پاک کردن کشهٔ فانت رفع می‌شود. مهم این است که قبل از پاک کردن کشهٔ سیستم، مطمئن شوید که هیچ فانت نصب نشده‌ای را بطور فایل فانت و دست نخورده در هیچ جای هارد درایو به حال خودش رها نکرده‌اید و حتماً آن را به zip تبدیل کرده (یعنی غیر قابل استفاده برای سیستم) و اصل آن را به Trash فرستاده اید. سیستم عامل از این رو trash را خالی نمی کند که از فایل ها قبل از آنکه به trash فرستاده شده باشند برای خود کشه درست کرده است. سیستم از فایلی که در trash قرار دارد برای خود از نو کشه درست نمی‌کند.
این است که کاری که من خواهم کرد این است که ابتدا همهٔ فانت‌های موجود در هارد درایو را که نصب نشده‌اند ابتدا به zip تبدیل می‌کنم و اصل فایل را به زباله دانی منتقل خواهم کرد. البته من این کار را نمی‌توانم بکنم چون کارم فانت سازی است! ولی اکثر شما می‌توانید بکنید. وقتی این کار را کردید کشهٔ فانت سیستم را پاک کنید و به احتمال زیاد مشکل جدا نوشتن حروف از یک سو و مشکل پاک کردن trash -دست کم در مورد فانت- از سوی دیگر حل خواهد شد.
برای پاک کردن کشه هم من مقاله‌ای در MacWorld پیدا کردم که راه حلی در سطح ترمینال عرضه کرده است. ترمینال را باز کنید و این فرمان را وارد کنید:
sudo atsutil databases -remove
بعد هم یک restart کلک قضیه را خواهد کند.
http://www.macworld.com/article/139383/ ... clear.html
نماد کاربر
Behnam

پستتوسط Ilia » 04 دسامبر 2010, 21:49

بهنام، نگفتم که خیر این کامپیوتر جدید تو به همهٔ ما میرسد!

من متوجه این موضوع شده بودم که اگر فانتی لود شده باشد، حتی اگر دیگر فعال هم نباشد، باز سیستم از آن استفاده میکند. این را اینطور فهمیدم که وقتی iphoto را باز میکردم، بلافاصله نوشته‌های فارسی من جدا جدا میشد (حالا شما پیدا کنید پرتقال فروش را!). ربط آیفوتو و فانت‌های مایکروسافت را نفهمیدم اما به ارتباط این مسئله مطمئنم. تنها راهش هم همین بود که کل فانتهای خاطی را به کل از هارد پاک کردم و دیگر مشکل بر نگشت.

متشکر برای دستور ترمینال!

راستی Font Explorer X چند وقت پیش حراج بود و من آنرا خریدم. حقا که از Suitcase خیلی بهتر است و کلی کار من را برای مدیریت فانتها آسان کرد.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط Behnam » 05 دسامبر 2010, 04:23

دوربین‌های دیجیتالی امروزه مقدار زیادی data از تاریخ گرفتن عکس گرفته تا سرعت شاتر و اندازهٔ دیافراگم و فاصلهٔ کانونی و مدل سنجش نور و غیره و غیره را ضبط می‌کنند. نرم‌افزار درون دوربین که برای این کارها نوشته شده است معمولاً روی ویندوز توسعه داده شده و از قلم های ویندوز استفاده می‌کند. این حدسی است که من می‌توانم در مورد ربط پرتقال فروش بزنم!
ما فارسی زبان‌ها واقعاً باید برای فانت‌ها در هارد مک یک قرنطینهٔ سفت و سخت را مراعات کنیم.
آن دستور ترمینال را من خودم هنوز امتحان نکرده‌ام. بد نیست کسی امتحان کند که اگر کامپیوترش منفجر شد بقیه خبر شوند!
من نمی‌دانم چرا همیشه فکرمی‌کردم که اولاً Font Explorer X از تولیدات SIL International است و ثانیاً فکر می‌کردم که رایگان است! البته خیلی تعریف از آن شنیده بودم که با رایگان بودن آن جور در نمی‌آید ولی چون خودم لازم نداشتم تحقیق بیشتری نکرده بودم. شنیده‌ام که اگر یک میلیون فانت هم به خوردش بدهی خم به ابرو نمی‌آورد!
نماد کاربر
Behnam

پستتوسط Reza.Y » 05 دسامبر 2010, 12:04

بهنام جان مبارک باشد و خیرش هم به سرعت رسید.
این وضع فارسی من را هم دیوانه کرده، هر چه هم درستش می‌کنم (دستور ترمینال مشکلی ایجاد نمی‌کند)، یک جایی دوباره مشکل پیش می‌آید. ایزوله کردن آخرش از دست آدم در می‌رود. یک مشکل دیگر هم که شاید بی‌ارتباط به این مشکل نباشد این است که در بعضی جاها (مثلا جستجوی گوگل) یک کلمه با ترکیبی از فانت‌های مختلف نشان داده می‌شود!
Reza.Y

پست‌ها : 435

پستتوسط Behnam » 05 دسامبر 2010, 18:59

ببینم رضا تو فانت‌های سفاری من رو نصب شده داری؟
از این رو می‌پرسم که به نظرم مشکل دو فاز داره. فاز اول رفتار عمومی سیستم عامل در قبال فانت‌هاست که آثارش رو روی متون لاتین هم می‌گذاره (لینک بالا) ولی در فاز دیگری، تأثیر عمدهٔ خودش رو روی متن فارسی داره و این تأثیر رو -حدس می‌زنم- منحصراً در قبال قلم‌های فارسی دار همیشگی ویندوز نشون می‌ده. حالا اگر اون قلم‌ها نصب شده باشند و AAT هم داشته باشند، سیستم کشهٔ خودش رو از پیش رو به راه کرده و شاید قلم‌های همنام که توی هارد آواره هستند تأثیر کمتری داشته باشند.
نماد کاربر
Behnam

پستتوسط Ilia » 05 دسامبر 2010, 20:12

Font Explorer X یک نسخهٔ مجانی داشت که تا 10.5 را ساپورت میکرد. نمیدانم که چقدر با 10.6 سازگار باشد. نسخهٔ مجانیش هنوز هم در دسترس است:
http://download.cnet.com/FontExplorer-X ... 78965.html

این محصول لینوتایپ است. یک نسخهٔ ۳۰ روزه هم دارند؛
http://www.fontexplorerx.com/mactrial/

من نسخهٔ Pro آن را گرفته‌ام. خیلی برنامهٔ جالبیست. یکی از کارهایی که میکند پاک کردن کشه‌های سیستم و خود برنامه‌ها است:
http://www.fontexplorerx.com/macfeatures

بهنام، یک امکان دیگری که ممکن است فانتهای سری X را برای تو لود کرده باشد، باز کردن PDF ای است که آنها را embed داشته بوده.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط Behnam » 05 دسامبر 2010, 21:56

ایلیا جان من اصلاً وقت باز کردن هیچ چیزی را نداشته ام. البته وجود PDF هم یکی از اموری است که می‌تواند باعث شود سیستم برایش کشه درست کند. ولی موضوع این است که از PDF گرفته تا فایل دوربین دیجیتالی، از آرشیو ایمیل گرفته تا فایل‌های باز نشدهٔ Office و Pages و غیره، تقریباً همه و هرچه فایل دیجیتالی وجود دارد، نکته‌ای هم در مورد سایز و نوع فانت مورد استفاده در بطن خود ذخیره دارند. سیستم مک همهٔ این اطلاعات را از قبل در بطن خود حاظر و آماده می‌کند. آدم عصبانی هم نمی‌تواند بشود چون این شاهکار است! ولی خُب ما مکی‌های فارسی زبان طبق معمول داریم چوبش را می‌خوریم چون کنترل امور مربوط به فانت که اینقدر در محیط مک برای فانت فارسی حساس است، کاملاً از اختیار ما خارج شده است.
من هنوز فکر می‌کنم فانت‌های سفاری من مشکل ما را تا حدود زیادی حل خواهد کرد. ولی باید امتحان کرد و دید.
نماد کاربر
Behnam

قبلیبعدی

بازگشت به خط، زبان و قلم‌سازی

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 10 مهمان