انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

فونت فارسی در پلنگ برفی

بحث پیرامون مسائل مربوط به قلم‌سازی، حروف‌چینی و بومی‌سازی

Re: فاجعهٔ فونت در پلنگ برفی

پستتوسط رود » 18 سپتامبر 2010, 15:43

سلام دوستان.من به تازگی یک مک بوک پرو خریدم و تازه وارد دنیای مک شدم.
نمی توانم در word2008 فارسی تایپ کنم.آیا می توانید کمکم کنید.متشکرم
رود

پست‌ها : 2

پستتوسط .SorousH. » 18 سپتامبر 2010, 15:59

این مشکل مدت هاست که وجود داره و فعلا برای رفع مشکل باید یه پروژه فارسی که از قبل سیو کردی ) مسلما این کار باید قبلا در ویندوز صورت گرفته باشه )) را باز کنی و ادیت کنی.
نماد کاربر
.SorousH.

پست‌ها : 467

پستتوسط AliGhz » 18 سپتامبر 2010, 19:56

رود نوشته است:[نمایش]
سلام دوستان.من به تازگی یک مک بوک پرو خریدم و تازه وارد دنیای مک شدم.
نمی توانم در word2008 فارسی تایپ کنم.آیا می توانید کمکم کنید.متشکرم

با سلام

قبلا در این مورد مفصل بحث شده (و می‌شود). آن کادر جست‌وجو در بالا/چپ صفحه در چنین مواردی شما را سریع‌تر به جواب می‌رساند!
 Think Different.
نماد کاربر
AliGhz
Site Admin

پست‌ها : 2144

پستتوسط رود » 19 سپتامبر 2010, 12:10

ممنونم :-)
رود

پستتوسط iShahin » 27 اکتبر 2010, 10:06

سلام بهنام عزیز من میخواستم در مورد فونت مک از شما سوالی داشته باشم.

راستش درسته که زیاد در مورد فونت در ایرماگ بحث شده اما مساله اینه که خیلی پراکنده هست بحث ها راستش من هر چی گشتم بیشت گیج شدم!

من مک بوک پرو دارم و اسنو لئوپارد ۱۰.۶.۴ روش نصبه مثل همه اسنو لئو پارد ها فونت پیش فرض فارسیش جیزه و تایم/آریال هستش. یعنی بعضی سایت ها رو مثل بالاترین با جیزه نشون میده (Geeza Pro) و بعضی دیگه مثل ایرماگ خودمون رو با times یا Arial . خوشبختانه از تاهوما خبری نیست.

حالا مشکل من اینجاست چرا من ایرماگ رو با فونت جیزه نمیبینم و با فوت زشت times یا Arial میبینم ؟

تصویر

در حالی که دوستان دیگه با فونت پیشفرض اسنو لئوپارد سایت رو به این صورت مشاهده میکنند؟

تصویر

به علاوه ی بد خطی دومین مشکلی که دارم اینه که گاهی فونت فارسی رو خوب نمیشناسه . ما بین حروف فاصله میزاره (حرف به هم نچسبیده هستند). این اتفال وقتی میوفته که سایت ها رو با فونت جبزه نمایش میده مثل مثل عکس.

تصویر

ممنون میشم در حل این دو مشکل کمک کنید.

[url=https://mobile.twitter.com/S3micolon]follow me on twitter: @s3micolon[/url

نماد کاربر
iShahin

پست‌ها : 453

پستتوسط Behnam » 28 اکتبر 2010, 07:49

آی شاهین عزیز،
راستش من نمی‌دانم چرا حروف در اسنولئوپارد به هم نمی‌چسبند. اما می‌دانم که وقتی جیزه به میدان می‌آید که فونت پیشنهادی صفحهٔ وِب مربوطه در کامپیوتر یا وجود ندارد یا غیر فعال شده است. این امر به دلایلی می‌تواند منشأ این جدا جدا شدن حروف باشد. از آنجا که من خودم لئوپارد ندارم، نمی‌توانم تضمینی بدهم ولی از من می‌شنوی، تو باید دو فونت را در کامپیوترت نصب کنی. یکی XB Zar برای همین ایرماگ و دیگری Tahomabuster برای تقریباً ۹۹٪ صفحات وِب فارسی!
اما اینکه تو ایرماگ را با خط ناجور تایمز یا اریال می‌بینی، این ثمره یکدندگی بنده است و مربوط به دورانی می‌شود که در ایرماگ مقام معظم رهبری داشتم -ببخشید، منظورم مقام معظم مدیریت بود. در آن زمان من دوتا پای خودم را توی یک کفش کرده بودم که ایرماگ به هیچ عنوان نباید با تاهوما مشاهده شود چون معتقد بودم -و هستم- که تاهوما توهین به شرافت خط فارسی است. برای رسیدن به این هدف، ایرماگ با دو سه تا فونت اولویت دار طراحی شده است. اولین اولویت XB Zar است. اولویت بعدی اریال و تایمز است که همهٔ کامپیوترهای ویندوزی در کنار تاهوما آنها را نصب شده دارند. بنابراین اگر XB Zar نداشته باشی ولی اریال و تایمز را نصب شده داشته باشی، ایرماگ با آنها نمایش داده می‌شود. البته صاحبان مک اگر تایمز و اریال را هم نداشته باشند (یا نوع بدون فارسی آنها را داشته باشند) طبق معمول ایرماگ را هم با جیزه خواهند دید. پس اگر نمی‌خواهی ایرماگ را با XB Zar ببینی، تنها راه نجاتت برای دفع شر از تایمز و اریال حذف آنها از کامپیوترت هست. آنوقت جیزه پیدایش می‌شود. اگر اشتباه نکرده باشم XB Yagut هم یکی از فونت‌های پیشفرض ایرماگ است. ولی من شخصاً ایرماگ را با زر می‌بینم و خیلی هم راضی هستم.
Tahomabuster همان قلم جیزه است که من ساخته‌ام ولی خود را به کامپیوتر به عنوان Tahoma معرفی می‌کند. این باعث می‌شود که در ۹۹٪ صفحات وِب فارسی که روی ویندوز و با تاهوما طراحی شده‌اند، خود را ظاهر کند. ولی همان جیزه است منتها خیلی کامل‌تر از جیزه است و مثل خود تاهوما انگلیسی هم دارد که جیزه ندارد. به همین دلیل نوشته‌های مخلوط خیلی تمیزتر و سریع‌تر پدیدار می‌شوند چون همهٔ حروف از یک فونت می‌آیند. ولی Tahomabuster به درد مشاهدهٔ ایرماگ نمی‌خورد چون برای کامپیوتر همان Tahoma هست و Tahoma همانطور که قبلاً عرض کردم در ایرماگ ناکار شده است و هیچوقت پیدایش نمی‌شود.
راستی هشدار بدهم که Tahomabuster فقط برای مک است و نصب آن روی پی‌سی خطرناک است.
برای دریافت آن به https://public.me.com/behnam برو و Safari Arabic Fonts رو دانلود کن. Tahomabuster یکی از قلم‌های آن بسته است (در پوشهٔ Tahoma). اگر خیال داشتی که همهٔ قلم‌های آن بسته را نصب کنی، مراقب باش که پیش از آن همهٔ قلم‌های همنام آن را که قبلاً نصب کرده‌ای از کامپیوترت حذف کنی که در غیر اینصورت عاقبت ندارد.
XB Zar را هم که از همین ایرماگ می‌توانی دریافت کنی.
در ایرماگ در این زمینه خیلی گفتگو شده است ولی تا زمانی که اپل برای فونت از تکنولوژی ویژهٔ خودش استفاده می‌کند، این گفتگوها ادامه خواهند یافت!
نماد کاربر
Behnam

پست‌ها : 3534

پستتوسط iShahin » 01 نوامبر 2010, 03:04

ممنون بهنام جان

این رو فونت در کامپیوترم نصب شد ( Tahomabuster و XB Zar) و تاهومای سیستم هم دلیتش کردم رفت!

خیلی ممنون واقعا نجاتم دادی.

در ضمن یک سوال داشتم امکانش هست برای فونت های تایم و آریال هم یک ورژن قلابی با جیزه ی فارسی درست کنی که ما کلا چشممنون به فونت زشت فارسی در هیچ کجای اینترنت نخوره؟

با تشکر.

نماد کاربر
iShahin

پستتوسط Behnam » 01 نوامبر 2010, 06:48

فعلاً کارهای پر دردسرتری را برای خود ردیف کرده‌ام. اگر پیش آمد در فکرش خواهم بود. اریال و تایمز بد ریخت هستند ولی توهین آمیز نیستند. این است که برای من شخصاً اولویت خاصی ندارند!
نماد کاربر
Behnam

پستتوسط iShahin » 01 نوامبر 2010, 09:31

ممنون بهنام عزیز بنده ۲ سوال دیگه ار خدمتتون داشتم:

اولا در بعضی از سایت ها ی گاها به صورت عربی با ۲ نقطه نشون داده میشه.

یعنی این که میگم گاها دقیقا مانند عکس گه‌گاهی یک کلمه رو با ی عربی نشون میده بعد در خط بعدی دقیقا همون کلمه رو با ی فارسی!

یارای رفع این مشکل چاره ای هست؟

دوما این فونت ها که در بسته‌ی safari arabic font گذاشته اید فرقشون با نسخه یایی پیش فرض خود مک چیه؟ مثلا این آریال شما با آریال پیش فرض چه فرقی داره؟ اصلاحاتی روشون صورت گرفته؟

با تشکر

شاهین
پیوست‌ها
Screen shot 2010-11-01 at 12.52.04 AM.png

نماد کاربر
iShahin

پستتوسط Behnam » 02 نوامبر 2010, 04:59

آن سری قلم‌ها را زمانی ساختم که قلم‌های ویندوز اصلاً روی مک کار نمی‌کردند. بعدها Mac OS 10.5 از تکنولوژی قلم مایکروسافت پشتیبانی کرد و نیاز به این قلم‌ها کمتر شد. فرق اصلی این قلم‌ها با قلم‌های اصلی در این است که تکنولوژی AAT اپل را دارند که قلم‌های اصلی ندارند. البته AAT هنوز هم تکنولوژی اولویت دار اپل است ولی در صورت استفاده از قلم‌های ویندوز حالا می‌تواند دستورالعمل‌های آن قلم‌ها را به تکنولوژی خودش «ترجمه» کند و آنها را -کمابیش- درست نشان بدهد.
در مورد آن دو واژهٔ «خاصی» و «خاصي» نمی‌دانم چه پیش آمده است. اگر url این صفحه را می‌دادی بهتر می‌شد فهمید چه اتفاقی افتاده است. اما ظاهراً در همه جای متن «ي» عربی تایپ شده است و در آن مورد خاص چیز دیگری تایپ شده است. حالا یا الف مقصوره است و یا «ی» فارسی.
چیزی که روی مک و با سفاری صد در صد می‌توانی به آن مطمئن باشی این است که حروف همانطور که در اصل تایپ شده بودند به نمایش گذاشته می‌شوند.
نماد کاربر
Behnam

پستتوسط behrad » 29 نوامبر 2010, 04:37

سلام دوستان.
من همین الان آفیس ۲۰۰۸ رو نصب کردم و فونت همه وب سایت های فارسی به جای تاهوما یه فونت دیگه ای رو نشون میدن ...

چجوری میشه این مشکل رو حل کرد .. خیلی اعصاب خورد کن هم هستش ..
behrad

پستتوسط Ilia » 29 نوامبر 2010, 06:20

احتمالا آنچه بعد از نصب آفیس باید ببینید تاهومای ملعون است نه قبل از آن. اگر یک عکس بگذارید بهتر معلوم میشود.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6176

Re: چگونه؟؟

پستتوسط khatami » 29 نوامبر 2010, 10:37

hamedafra نوشته است:[نمایش]
این قلمهای جیزه پرو و تایمز جدید تو اسنولئوپارد واقعا زشته مخصوصا حرف "ی" من که مجبور شدم این دوتا قلم رو در پوشه system/library/fonts/ با نسخه لئوپاردشان عوض کنم
الان همه چیز درست شد کاملا مثل لئوپارد :دی

سلام بر شما/ میشه لطفاٌ‌بفرمایید که چگونه این دو تا قلم را با نسخه ی لئوپاردشان عوض کردید؟
God and love are identical
Meher Baba0MacBook Pro 15" )
iPhones 7 & 5s,
https://www.facebook.com/mohsen.khatami
http://T.me/oshofarsi
https://t.me/words_Mohsen_Khatami
نماد کاربر
khatami

پست‌ها : 312

پستتوسط javadkh65 » 29 نوامبر 2010, 11:41

سلام خاتمی جان

شما باید نسخه ی لوپرد این فونت ها رو داشته باشید و توی فولدر مذکور کپی کنید و جایگزین اون فونت های اصلی اسنولوپرد کنید. اگر که لازم داشتید به من بگید هنوز بقایایی از لوپرد روی پاوربوک ۸ ساله ی من وجود داره براتون فونت های اون رو اینجا آپلود کنم.
Mac mini - iBook G4 - iPhone 4S
Mac OS X 10.9.4 & 10.5.8 - iOS 6.1.3
javadkh65

پست‌ها : 671

پستتوسط Ilia » 29 نوامبر 2010, 17:56

اين فانتها را من در صفحه قبل همين مبحث آپلود كرده‌ام.

viewtopic.php?f=7&t=1678&start=15#p21112
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6176

قبلیبعدی

بازگشت به خط، زبان و قلم‌سازی

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 3 مهمان