انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

استفاده از مریم برای MAC

بحث پیرامون مسائل مربوط به قلم‌سازی، حروف‌چینی و بومی‌سازی

پستتوسط Ali.Rastegar » 25 ژانویه 2009, 22:37

واقعاً دست شما درد نکنه :-)
من الان تقریباً هیچ برنامه‌ی ناسازگار با فارسی روی کامپیوترم ندارم، چون همه رو پاک کردم! ولی پیشنهاد می‌کنم کسانی که آفیس مایکروسافت رو دارن یه امتحان بکنن. من با Apple Works که برنامه‌ی بسیار قدیمی هست تست کردم و کار کرد، فاصله‌ی بین حروف زیاد بود ولی کار می‌کرد :-)
البته با Copy&paste عادی مشکل داشت و باید اول به صورت plaintext در می‌آوردم بعد کپی می‌کردم.
یک باگی که پیدا کردم اینه: نیم‌فاصله که در صفحه‌کلید Persian ISIRI با Shift+Space قابل استفاده است، اگر در متن باشه اون متن تبدیل نمیشه.
باز هم ممنون
MacBook Pro 2015
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پست‌ها : 2878

پستتوسط amirazizi » 26 ژانویه 2009, 01:18

دستت درد نکنه علیرضا . مشکل خیلی ها رو حل کردی.

ارادتمند

امیر
amirazizi

پست‌ها : 482

پستتوسط Ilia » 26 ژانویه 2009, 05:23

دست شما درد نکنه.

من برنامه رو کمی تست کردم. copy و paste کردن فقط برای من با right-click ممکن بود و select all هم کار نمیکنه. آیا برای همه همینطوره؟

باز هم با تشکر بسیار از زحمت شما، این ایده بنظر فقط برای متنهای کوتاه که از یک خط بیشتر نباشند کار میکنه. چون نوشته‌ها به خط بالاتر میروند بجای پایین.

ایلیا
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

پستتوسط Reza.Y » 26 ژانویه 2009, 10:25

خسته نباشی. یک نکته‌ای. چرا این pext رو یک cli جدا کردی؟ کلا نمی‌دونم چطور wrap کردی ولی می‌شه توی خود bundle جاش کرد و از اونجا اجراش کرد.
Reza.Y

پست‌ها : 435

پستتوسط goldingname » 26 ژانویه 2009, 15:38

Ilia نوشته است:[نمایش]
دست شما درد نکنه.

من برنامه رو کمی تست کردم. copy و paste کردن فقط برای من با right-click ممکن بود و select all هم کار نمیکنه. آیا برای همه همینطوره؟

باز هم با تشکر بسیار از زحمت شما، این ایده بنظر فقط برای متنهای کوتاه که از یک خط بیشتر نباشند کار میکنه. چون نوشته‌ها به خط بالاتر میروند بجای پایین.

ایلیا

اره برای همه باید اینطوری باشه. به خاطر یک اشتباهی که توی برنامه کردم اینطوری شده.درستش میکنم.
این مشکل خط بالا رفتن را هم برای نسخه بعد درستش میکنم.

اینکه چرا از داخل خوده برنامه اجرا نمیشه!
ببینید اینطوریه!

برنامه متن تایپ شده را میگیره. بعد cString اش را باید تبدیل کنه به فرمت مریم بعد اونو در کادر دوم نشون بده!
حالا مشکل چیه!
بعد از اینکه متن تبدیل شد باید به صورت یونیکد ذخیره بشه در NSString تا در خروجی درست نشون بده.
خوب من نه فرصت کردم و نه تونستم به هیچ طریقی این کار را بکنم. بدیهیه که میشه ولی من بلد نیستم.
برای همین مجبور شدم بدمش به یک برنامه دیگه (که با سی + + نوشتمش)و اون بیاد و خروجی را در یک فایل txt به صورت یونیکد ذخیره کنه(output.txt) بعد بگم که NSString با محتوای اون فایل init بشه!
اینطوری متن یونیکدش در NSString ذخیره میشه!
بعد میخواستم که برنامه را کنار برنامه اصلی بزارم! و بعد با فرمان :
کد: انتخاب همهٔ
system("./pext "%s"");

باش کار کنم! توی دیباگ درست کار میکرد ولی وقتی Release کردمش دیدم کار نمیده!
بعد که دنبال کردم فهمیدم به خاطر اینه که فرمانهای سیستم وقتی میخوان اجرا شن به صورت دیفالت از / اجرا میشن! بعد گفتم خوب طوری نیست برنامه را یک جای دیگه میزارم و بعد با فرمان های Bash میگم از یک جای دیگه اجراش کنه! ولی بازم نشد! اصلا فرصت نداشتم چند ساعت روش وقت بزارم. نیم ساعتی که تلاش کردم و به جایی نرسیدم به همین راضی شدم!

متاسفانه الانه من خیلی درگیر کار های دیگه هستم. ولی هر وقت فرصت اضافی پیدا کردم روی این کار میکنم حتما!
این مشکلات را که دوستان گزارش دادند سعی میکنم در ریلیز بعدی حل بشن
تصویر
تصویر
تصویر
نماد کاربر
goldingname

پست‌ها : 122

پستتوسط aamir » 26 ژانویه 2009, 23:55

آقا بسیار ممنون. . کار بزرگی کردید
در مورد جابجایی خط ها که ایلیا جان گفتن. خود مریم هم این مشکل رو داره:D. . .اگه شما درستش کنی که عالیه!!
امیر
نماد کاربر
aamir

پست‌ها : 514

پستتوسط amirazizi » 27 ژانویه 2009, 02:12

متاسفانه توی mac من کلا کار نمی کنه.
amirazizi

پست‌ها : 482

پستتوسط Reza.Y » 27 ژانویه 2009, 15:21

goldingname نوشته است:[نمایش]
برنامه متن تایپ شده را میگیره. بعد cString اش را باید تبدیل کنه به فرمت مریم بعد اونو در کادر دوم نشون بده!
حالا مشکل چیه!
بعد از اینکه متن تبدیل شد باید به صورت یونیکد ذخیره بشه در NSString تا در خروجی درست نشون بده.
خوب من نه فرصت کردم و نه تونستم به هیچ طریقی این کار را بکنم. بدیهیه که میشه ولی من بلد نیستم.
برای همین مجبور شدم بدمش به یک برنامه دیگه (که با سی + + نوشتمش)و اون بیاد و خروجی را در یک فایل txt به صورت یونیکد ذخیره کنه(output.txt) بعد بگم که NSString با محتوای اون فایل init بشه!
اینطوری متن یونیکدش در NSString ذخیره میشه!
بعد میخواستم که برنامه را کنار برنامه اصلی بزارم! و بعد با فرمان :
system("./pext "%s"");

باش کار کنم! توی دیباگ درست کار میکرد ولی وقتی Release کردمش دیدم کار نمیده!
بعد که دنبال کردم فهمیدم به خاطر اینه که فرمانهای سیستم وقتی میخوان اجرا شن به صورت دیفالت از / اجرا میشن! بعد گفتم خوب طوری نیست برنامه را یک جای دیگه میزارم و بعد با فرمان های Bash میگم از یک جای دیگه اجراش کنه! ولی بازم نشد! اصلا فرصت نداشتم چند ساعت روش وقت بزارم. نیم ساعتی که تلاش کردم و به جایی نرسیدم به همین راضی شدم!

گرچه باز هم لقمه دور سر چرخاندن‌ه و می‌تونی اون برنامه ++C رو مستقیم وصل کنی (نمی‌دونم چه می‌گذره اگر دوست داری سورسش رو روی Github به اشتراک بگذار)، اما حالا همین جوری هم از NSTask استفاده بکن. بعد برای App Target یک Build phase بساز که اون pext رو که کامپایل می‌کنه بریزه توی خوده App Bundle. حالا می‌تونی راحت بگی (به طور معمول LaunchPath همین جاست):
NSTask *task;
task = [[NSTask alloc] init];
[task setLaunchPath: @"/Applications/Pext.app/Contents/Resources/pext"];
Reza.Y

پست‌ها : 435

پستتوسط aamir » 28 ژانویه 2009, 22:17

برا من فقط همون بار اول اجرا شد!
امروز یه چیزی توش تایپ کردم و زدم تبدیل.......متنی که روز اول توش تایپ کرده بودم رو برام آورد :-D
روی مک پرو دفتر هم اصلا تایپ نمیکرد و انگار نسخه نمایشی بود!!
امیر
نماد کاربر
aamir

پست‌ها : 514

پستتوسط goldingname » 28 ژانویه 2009, 22:42

andalibi نوشته است:[نمایش]
برا من فقط همون بار اول اجرا شد!
امروز یه چیزی توش تایپ کردم و زدم تبدیل.......متنی که روز اول توش تایپ کرده بودم رو برام آورد :-D
روی مک پرو دفتر هم اصلا تایپ نمیکرد و انگار نسخه نمایشی بود!!

نمیتونم بگم سورپرایز شدم! :roll:
در واقع اینکه روز اول هم براتون کار داده منو سورپرایز کرد!
تصویر
تصویر
تصویر
نماد کاربر
goldingname

پستتوسط Ali.Tajik » 31 ژانویه 2009, 02:22

برنامه برای من به راحتی اجرا شد. از ثبات زمانی هم برخوردار است، یعنی هنوز هم کار می‌کند. انتخاب تمام متن و Copy را دوست بزرگوارم ایلیا اشاره فرمودند، برای من هم این مسئله وجود دارد.
نمونه ای از متن در Adobe Photoshop Cs3، البته نسخه خاورمیانه!
پیوست‌ها
Ps-cs3.png
Ps-cs3.png (36.34 KiB) - بازدید 10547 بار
MBAir 6.2
نماد کاربر
Ali.Tajik

پست‌ها : 142

پستتوسط ayunamir » 28 آوریل 2009, 23:40

آقا دمت گرم - یه چند وقتی نبودم گل کاشتی

علیرضا من اینو با کل پکیج CS4 تست کاردم ( نسخه اصلی - غیر خاورمیانه ) توپ جواب داد :shock:

اگر کاری چیزی بود و اینا حتما بگو - بازم ممنون
ayunamir

پست‌ها : 15

پستتوسط goldingname » 29 آوریل 2009, 20:29

ayunamir نوشته است:[نمایش]
آقا دمت گرم - یه چند وقتی نبودم گل کاشتی

علیرضا من اینو با کل پکیج CS4 تست کاردم ( نسخه اصلی - غیر خاورمیانه ) توپ جواب داد :shock:

اگر کاری چیزی بود و اینا حتما بگو - بازم ممنون

خیلی خوبه که تونستید جواب بگیرید ولی احیانا اینجا را ندیدی:
http://irmug.com/portal/index.php?name=PNphpBB2&file=viewtopic&p=14979#14979
تصویر
تصویر
تصویر
نماد کاربر
goldingname

قبلی

بازگشت به خط، زبان و قلم‌سازی

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 14 مهمان