انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

خطاطی و قلم‌سازی

بحث پیرامون مسائل مربوط به قلم‌سازی، حروف‌چینی و بومی‌سازی

پستتوسط Ilia » 16 اوت 2009, 19:37

این ی گوژپشت نتنها بسیار زشت است، بلکه بنظر من یک غلط نگارش است که دارد با این فانتها عادی میشود. آن قوس یک دندانه محسوب میشود که نباید آنجا باشد.

ایلیا
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

پستتوسط Behnam » 16 اوت 2009, 20:39

آلترناتیوی که من برای خودم ساخته‌ام و فکر می‌کنم برای ترکیب سفاری-مک بهترین باشد، این است که هیچ قلمی بجز تاهوما را غیر فعال نکن. بعد این قلم tahomabuster را که من ساخته‌ام نصب کن تا هرجا که صفحهٔ وِب تاهوما را پیشفرض دارد با آن نمایش داده شود. اینکه بعد از حذف تاهوما صفحه را با تایمز یا اریال می‌بینی بخاطر این است که صفحات وِب انتخاب اول و دوم و سوم دارند. اولی معمولاً تاهوماست. آن را حذف کنی، دومی پیدایش می‌شود. به این ترتیب تو مجبور می‌شوی که تایمز و اریال را هم که عموماً انتخاب دوم و سوم هستند غیر فعال کنی و این به نمایش متون در صفحات وِب، بخصوص برای متن لاتین، لطمه می‌زند.
این است که بهتر است اریال و تایمز را نگه داری، ولی یک تاهومای قلابی به خورد کامپیوتر بدهی که هم از شر تاهوما خلاص شده باشی و هم تایمز و اریالت را داشته باشی.
http://idisk.mac.com/behnam-Public?view=web
نماد کاربر
Behnam

پست‌ها : 3534

پستتوسط javadkh65 » 16 اوت 2009, 21:02

ایلیا جان من Times New Roman رو هم غیر فعال کردم اما اون صفحه مثل قبل موند و من کم کم دارم از این می ترسم که خود Times سیستم عامل فارسی داشته باشه!
در مورد انتخاب های اول و دوم و سوم هم بهنام جان من هم با شما موافقم و این مساله علت اصلی دیده شدن فونت ها به اون حالته.
تاهومای قلابی شما رو هم نصب میکنم خدا کنه که افاقه کنه!
Mac mini - iBook G4 - iPhone 4S
Mac OS X 10.9.4 & 10.5.8 - iOS 6.1.3
javadkh65

پست‌ها : 671

پستتوسط hamedafra » 01 سپتامبر 2009, 16:49

این قلمهای جیزه پرو و تایمز جدید تو اسنولئوپارد واقعا زشته مخصوصا حرف "ی" من که مجبور شدم این دوتا قلم رو در پوشه system/library/fonts/ با نسخه لئوپاردشان عوض کنم
الان همه چیز درست شد کاملا مثل لئوپارد :دی
MacBook Pro 2.4 GHz Intel Core i5
MacBook Air 1.4 GHz Intel Core 2 Duo 64GB
Tehran
hamedafra

پست‌ها : 15

پستتوسط Reza.Y » 01 سپتامبر 2009, 17:27

ممکن هست سلیقه عربی در این جیزه جدید مؤثر بوده باشد؟ بهنام جان شما که با قلم‌سازها در ارتباطی واقعا چنین ارجحیتی وجود دارد؟کاش فقط ی گوژپشت بود، هر جا شده یک کوهان اضافه شده. البته بعد از جیزه آیفون چنین انتظاری می‌رفت.
Reza.Y

پست‌ها : 435

پستتوسط goldingname » 01 سپتامبر 2009, 19:03

Reza.Yeganeh نوشته است:[نمایش]
ممکن هست سلیقه عربی در این جیزه جدید مؤثر بوده باشد؟ بهنام جان شما که با قلم‌سازها در ارتباطی واقعا چنین ارجحیتی وجود دارد؟کاش فقط ی گوژپشت بود، هر جا شده یک کوهان اضافه شده. البته بعد از جیزه آیفون چنین انتظاری می‌رفت.

:x
من Geeza آیفونم را هم با ماله مک عوض کرده بودم از بس حالم ازش بهم میخورد!
خوب شد هشدار دادید که فایلش را یک جا نگه دارم برای روز مبادا! :-)
تصویر
تصویر
تصویر
نماد کاربر
goldingname

پست‌ها : 122

پستتوسط Ilia » 01 سپتامبر 2009, 21:22

گلدینگ جان،

آیفون چه فرمت فونتی را تشخیص میدهد؟ فرمت آن مشابه جیزه TrueType است؟

ایلیا
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

Re: پاسخ: Re: پاسخ: Re: پاسخ: Re: پاسخ: خطاط

پستتوسط Nyaiesh » 16 ژوئیه 2010, 15:09

Behnam نوشته است:[نمایش]
این یکی البته از آن شاهکارها نیست ولی رایگان است!
قلم نسخ OTF جدیدی از عربستان سعودی، به طرح الشيخ عثمان عبده طه، خطَّاط مصاحف المدينة النبوية. (خوشنویس مدینه)
خوبی آن این است که از فارسی و اردو پشتیبانی می‌کند و از تکنیک جایگذاری اِعراب استفاده کرده است. البته من آن را برای ے آزمایش کردم و جایگذاری درست نکرد ولی شاید اشکال از نرم‌افزار من باشد.
ضمناً لیگاتورها را، مثل چند کاری که من بیرون داده‌ام، به همهٔ زبان‌ها تعمیم داده است... البته با آن «لله» نمی‌توانید بنویسید!
http://fonts.qurancomplex.gov.sa/
برای بارگیری در صفحهٔ زیر روی واژهٔ «تحمیل» کلیک کنید.
http://fonts.qurancomplex.gov.sa/?page_id=42

سلام الان چند ماهی که قلم نیریزی هم ساخته شده است این هم یک قلم نسخ است ولی به خط یک خطاط ایرانی یعنی مرحوم نیریزی
احمد بن شمس‌الدین محمد نیریزی یا میرزا احمد نیریزی، (۱۰۸۷-۱۱۵۵ قمری) ملقب به سلطانی از بزرگترین خوشنویسان نسخ‌نویس و کاتبان قرآن در قرن دوازده هجری (اواخر حکومت صفویه). از او ۹۹ مجلد قرآن، ۷۷ مجلد صحیفه و بسیاری از ادعیه و مرقعات دیگر به خط او در موزه‌های بزرگ ایران و جهان برجای مانده. میرزا احمد نیریزی به بزرگترین خوشنویس خط نسخ شهرت دارد.او شیوهٔ مخصوصی در خط نسخ به‌وجود آورد که سرمشق نسخ‌نویسان ایران شد و به نسخ ایرانی معروف است.(ویکیپدیا)
این قلم را می توانید از این جا دریافت کنید:http://www.scict.ir/Portal/Home/ShowPage.aspx?Object=GeneralText&ID=666bbd0e-0b21-4e04-add3-79338ab744bb&LayoutID=2035ed4b-1550-40aa-94d7-3971437e0959&CategoryID=72ec3b79-8eb2-40bf-8308-4888712e594a
خدایا کیهان و زمین و نوترون در طواف و ما در خواب
نماد کاربر
Nyaiesh

پست‌ها : 357

Re: خطاطی و قلم‌سازی

پستتوسط Ilia » 16 ژوئیه 2010, 16:28

Neirizi.png

دستت برای معرفی این قلم درد نکند! هنوز جای کار دارد، اما بسیار خط زیبایی دارد.

ایلیا
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط Nyaiesh » 16 ژوئیه 2010, 18:02

خواهش می کنم
امیدوارم اگر مشکلاتی دارد به زودی در نسخه های بعدی حل شود خط نستعلیق که ظاهرا در همان ویرایش اول با اشکالاتش ماند و به روز نشد... اگر مشکلی پیدا کردید به همان شورای عالی اطلاع رسانی ادامه دهید.
نماد کاربر
Nyaiesh

پستتوسط Behnam » 16 ژوئیه 2010, 20:19

متأسفانه به نظر من مشکل، مشکل تکنولوژی متن فارسی (عربی) در دنیای دیجیتالی است. این تکنولوژی از رفتار طبیعی این سیستم نگارش تبعیت نمی‌کند. به گفتهٔ توماس میلو، نطفهٔ موتور متنی که او برای تصمیم ساخته است بقدری «سبک» است که حتی در همهٔ مرورگرها هم قابل نصب است.
مرورگرها هم‌اکنون از بسته‌هایی چون ICU استفاده می‌کنند. پس موضوع نشدنی بودن آن نیست. موضوع عدم وجود مرکزی است که این امر را در سطح ملی و بین‌المللی پیش ببرد. این قضیه هم برای امروز و فردا نیست. اما به نظر من، ما «پس‌فردا» صد در صد با آن سر و کار خواهیم داشت.
با تکنولوژی کنونی، ساختن قلم پیچیده یک فرایند ناپایان است. امیدوارم که نسخه‌های بعدی قلم نسخ بیرون بیاید. و قطعاً هر نسخه‌ای بهتر از نسخهٔ پیش خواهد بود. اما کار تمامی ندارد و همانطور که در مورد نستعلیق پروژه در جایی ساکن شده است، این پروژه هم در جایی متوقف خواهد شد. تنها امیدم این است که در جایی متوقف شود که قابلیت استفاده از این قلم به حد متعارفی رسیده باشد.
نماد کاربر
Behnam

پست‌ها : 3534

پستتوسط Nyaiesh » 16 ژوئیه 2010, 22:00

به نظر من در مورد قلم هایی مثل نسخ و تا حدی هم ثلث می توان با همین تکنولوژی ساخت قلم نتایج قابل قبولی گرفت چون یکدست تر هستند وکشیدگی در آن ها نیاز به تنظیم خاصی ندارد .و چاپ کتاب ها و همین طور قرآن هایی که با این فونت ها طراحی شده اند گواه آن است.
من البته با قلمسازی آشنایی ندارم اما این را می دانم که تلاش و سلیقه سازندگان تاثیر زیادی روی خروجی می گذارد به عنوان مثال شما می توانید قلم های نستعلیق زیادی را پیدا کنید که به نام نستعلیق ایرانی ساخته شده اند اما به قدری مزخرفند که حالتان را به هم می زند چون سازندگان کاربلد نبودند.متاسفانه بازار ما هم برای تولیدکنندگان جذاب نبوده است و همین است که می بینید بسیاری از نرم افزارها هنوز از زبان ما پشتیبانی نمی کنند چه برسد به ساخت قلم با قابلیت فلان....
البته تولید نرم افزارهای داخلی مثل کلک چلیپا یا میرعماد را نباید نادیده گرفت.می توان گفت در حوزه چاپ ما مشکلی نداریم یعنی اگر بخواهید کتاب یا هر نوشته ای را با خطوط هنری بنویسید و چاپ کنید این کار کاملا ممکن است البته تنظیمات آن نیازمند کسی است که با این خطوط آشنا باشداما در مورد وب باید به دنبال تدوین استاندارد بود یک برنامه هر چه قدر هم که سبک باشد نمی تواند جایش را در این محدوده باز کند شما ببینید برای فلش با آن همه سابقه نقشه کشیده اند چگونه می توان توقع داشت از تصمیم حمایت کنند اما اگر یک روز مثل یونیکد به استاندارد تبدیل شد کاری نمی توانند بکنند.
آخرین ویرایش توسط Nyaiesh on 16 ژوئیه 2010, 22:30, ویرایش شده در 2.
نماد کاربر
Nyaiesh

پستتوسط سورنا » 16 ژوئیه 2010, 22:18

اگر بازار ما برای تولیدکنندگان جذاب نیست به این دلیل است که اصلا بازاری وجود ندارد. اگر قلمی برای فروش ساخته شود کپی های آن در عرض یک هفته به دست همه خواهد رسید و کسی آن را نخواهد خرید. باز خدا پدر لینو تایپ و مونو تایپ را بیامرزد که در عرصه ای که برایشان هیچ منفعتی ندارد (بلکه ضرر هم دارد) فعالیت می کنند و چهار تا قلم هم برای ایرانیان و اعراب در می آورند.

تنها راه تولید چنین قلم هایی در داخل کشور حمایت دولتی است. آن را هم همه می دانیم چگونه است. مدیری تصمیم می گیرد این کار را انجام دهد. وسط کار مدیر عوض می شود و مدیر دیگری در میانه ی کار پروژه را معلق می کند. یا کسی برای این که نشان دهد کاری کرده است آن را شروع می کند، در پایان سال آن را به عنوان پروژه ای تمام شده مطرح می کند که تحت نظارت او انجام شده بی آن که پروژه واقعا تمام شده باشد.

به نظر من به داخل کشور نباید امید بست. آبی از آن ها گرم نمی شود. در خارج از کشور راه تولید چنین قلم هایی دریافت »گرنت« (کمک مالی دولتی یا غیر دولتی) از بنیادهای فرهنگی است که به چنین پروژه هایی کمک می کنند.
Mac Pro - Using OS X (10.5.5) - Processor 2 x 2.66 GHz Dual-Core Intel Xenon
Memory 2 GB 667 MHz

http://sourena.net/fa/
نماد کاربر
سورنا

پست‌ها : 118

پستتوسط Nyaiesh » 17 ژوئیه 2010, 00:14

اما در مورد امید نداشتن به داخل من بر عکس شما فکر می کنم همون طور که در پاسخ قبلی گفتم حرکت های خوبی انجام شده که در کشورهای عربی با اون بودجه های کلان من ندیدم این نشانی یک پایگاه عربی که برنامه کلک را برای دریافت گذاشته و ازش تعریف کرده
http://www.ar-tr.com/file417.html
در کل 1 بار ویرایش شده. اخرین ویرایش توسط Nyaiesh در 18 ژوئیه 2010, 18:00.
نماد کاربر
Nyaiesh

پستتوسط سورنا » 17 ژوئیه 2010, 01:38

چه حرکت خوبی انجام شده؟ نستعلیق را که میانه ی راه ول کرده اند. بقیه ی خطوط هم که از دکان این و آن بدون اجازه برداشته اند و حتی نامگذاری مجدد کرده اند. از عرب ها گفتید. آن ها هم چیزی هستند مثل ما. انتظاری نباید داشت.

در سال ۲۰۱۰ هنوز نه خط نستعلیق و نه خطوط دیگر چند صد ساله مان را به صورت قلم کامپیوتری نداریم. آن که سهل است، حتی چند قلم ساده (نه قلم های آبکی دکوراتیو) برای چاپ کتاب و مجله و روزنامه نداریم. هر چه هم هست ساخت اروپایی است، از نازنین گرفته تا میترا و یاقوت.

چندی پیش به کتابخانه ی پزشکی دانشگاه ییل رفتم و نسخه ای از کتاب قانون ابن سینا را که در سال ۱۵۷۵ در رم حروفچینی و چاپ شده بود دیدم. حیرت آور است که اروپاییان از قرن شانزدهم در کار طراحی حروف عربی بوده اند و ما هنوز لنگ می زنیم. چاپ با حروف مقطع را که آخر قرن نوزدهم به ایران آوردیم (معنی اش این است که تا آخرین روزها این ملت پایداری می کرده که تکنولوژی جدید را قبول نکند و همان چاپ سنگی عهد بوق را ادامه دهد. در پاکستان هنوز وضع به همین منوال است و بسیاری روزنامه ها را از سر تا ته با دست می نویسند.)بعد از آوردن چاپ هم حروفش را از «ممالک راقیه» وارد کردیم و هنوز که هنوز است بعد از صد و اندی سال هنوز منتظریم اروپایی ها برایمان قلم جدید بسازند.
Mac Pro - Using OS X (10.5.5) - Processor 2 x 2.66 GHz Dual-Core Intel Xenon
Memory 2 GB 667 MHz

http://sourena.net/fa/
نماد کاربر
سورنا

پست‌ها : 118

قبلیبعدی

بازگشت به خط، زبان و قلم‌سازی

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 13 مهمان