انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

پریمیر در برابر فاینال کات

درمورد نرم‌افزارهای کاربردی مکینتاش

پاسخ: پریمیر در برابر فاینال کات

پستتوسط Arzhang » 20 اوت 2019, 19:33

آخرین باری که درباره‌ی تفاوت‌های پریمیر و فاینال کات نوشتم، در پست دیگری بود که امیر عزیز جواب من را داد و این طور که ایشان گفته بود «من در برابر فاینال کات گاردی دارم که اجازه نمی‌دهد از قابلیت‌هایش لذت ببرم».
من به این موضوع فکر کردم و سعی کردم ببینم آیا دارم متعصبانه برخورد می‌کنم؟ امروز دوباره تجربه‌ای دیگر نشان داد که در عقایدم چندان خطا نرفته‌ام. عقیده‌ای که می‌گوید فاینال کات به خاطر تطابق سیستمی‌اش با سخت‌افزار اپل و ۶۴ بیتی بودن‌اش و نهایتاً روان بودن نسبی‌اش صرفاً‌ از پریمیر پیشی می‌گیرد (که البته امتیاز اندکی نیست) اما در زمینه‌ی محیط کاری و ارائه‌ی امکانات، رفتاری بسیار پیچیده را به کاربر تحمیل می‌کند.
اما تجربه‌ی من چه بود؟
من فیلمی را زیرنویس کرده بودم. برای زیرنویس‌ها از تایتل استفاده کرده بودم. برخی از این زیرنویس‌ها یک خطی و برخی دو خطی بودند. بنا به دلایلی، پس از اتمام زیرنویس، مجبور شدم جای متن‌ها را اندکی تغییر بدهم به این معنی که زیرنویس‌های دو خطی مثلاً بیست و زیرنویس‌های یک خطی مثلاً ۱۵ پیکسل بالاتر بیایند. با خودم فکر کردم لابد باید همه‌ی زیرنویس‌ها یک‌خطی را انتخاب کنم و پوزیشن هر کدام را تغییر دهم و سپس زیرنویس‌ها دو خطی. منطقاً باید این طور باشد اما نبود. وقتی بیش از یک زیرنویس را انتخاب می‌کردم، نمی‌توانستم پوزیشن تکست را تغییر بدهم و این تغییر فقط به یک تایتل (زیرنویس) اعمال می‌شد.
با خودم گفتم خب پس بگذار این کار را از تغییر Attribute انجام بدهم به این معنی که پوزیشن تایتل را تغییر می‌دهم، آن را کپی می‌کنم و به بقیه‌ی زیرنویس‌های مشابه با کامند+شیفت+V اعمال می‌کنم. برای این کار دیگر نباید پوزیشن تکست را تغییر داد بلکه باید در قسمت inspector روی علامت یک فریم فیلم کلیک کرد و پوزیشن را تغییر داد. این کار انجام می‌شد اما در کمال تعجب، با بالا رفتن تایتل، تصویر زیرش هم جا به جا می‌شد. این چیزی‌ست که در پریمیر اتفاق نمی‌افتد. هر تصویر در هر لایه، یک تصویر است که هیچ ویژگی متفاوتی ندارد و این موضوع را ساده می‌کند. اما در فاینال کات، تایتل بودن متنی که من ساخته‌ بودم ظاهراً‌ ویژگی‌ای به آن داده بود که این کار را می‌کرد.
تصمیم بعدی این بود که چون خوشبختانه از قبل به هر کدام از زیرنویس‌ها یک Role جداگانه داده بودم، پس بیایم آن‌ها را فعال و غیرفعال کنم. اما خیلی زود فهمیدم که غیرممکن است. من نمی‌توانم در آن واحد یک ویدئو را فعال و غیرفعال کنم. به عبارتی کل زیرنویس‌های دوخطی را فارغ از این که کجا هستند می‌توانم فعال و یا غیرفعال کنم نه این که در یک جایی فعال باشد و در جایی غیرفعال. این هم باز چیزی‌ست که در منطق لایه لایه‌ی پریمیر به سادگی قابل درک است: هر لایه را فارغ از این که چه چیزی در آن است می‌توان فعال و غیر فعال کرد.
خب به این نتیجه رسیدم که از همه‌ی زیرنویس‌هایم دو کامپاند کلیپ بسازم. در یکی از آن‌ها بروم Role زیرنویس‌های دوخطی را غیرفعال کنم و در دیگری Role زیرنویس‌های یک خطی را. بعد این دو تا کامپاند کلیپ را روی هم بیندازم و هر کدام را به جایی که دوست دارم ببرم. این بار با قدری تغییر فهمیدم اشتباه کرده‌ام. من نمی‌توانم Role را در جایی فعال و در جایی غیرفعال کنم. وقتی یک Role در کامپاند کلیپ غیرفعال باشد اما در تایم لاین اصلی فعال باشد، عملاً فعال است.
پس چه کار باید می‌کردم؟ دو راه پیش رو داشتم: اول این که بروم و پوزیشن تک به تک زیرنویس‌ها را تغییر بدهم که البته ابلهانه‌ترین کار ممکن بود و یک جورهایی شبیه دوباره زیرنویس کردن فیلم بود. پس دومی را انتخاب کردم: کامپاند کلیپ‌هایی را که گفته بودم بسازم، سپس در هر کامپاند کلیپ وارد شود و در کامپاند کلیپ دو خطی، زیرنویس‌های یک خطی را پاک کنم و برعکس. سپس این دو تا کامپاند کلیپ را روی هم بیندازم و به هر کدام آن پوزیشنی را که می‌خواهم بدهم.
این راه حل برایتان آشنا نیست؟ بله عملاً من دو لایه مثل پریمیر ساختم برای آن که بتوانم به راه حل نهایی برسم.
خب من البته اگر می‌دانستم با چه مشکلی رو به رو خواهم شد، راه حل دیگری را یحتمل پیش می‌گرفتم. شاید این راه حلی که پیدا کرده‌ام، بهترین نباشد اما مسأله دقیقاً این است که هر نرم‌افزار، چه انتخاب‌هایی را در زمان برخورد به شرایط پیچیده پیش روی تو می‌گذارد؟ چیزی که من سعی دارم بگویم و تکرار می‌کنم این است که نظامی که فاینال کات ابداع کرده است، خود به خود برای انجام کارهایی بسیار معمولی پیچیدگی‌هایی را با خود می‌آورد و وقتی در شرایط پیچیده گیر می‌کنی، یافتن راه حل یک معضل می‌شود در حالی که وقتی شما یک نرم‌افزار حرفه‌ای را خریده‌اید انتظار دارید بسیاری از این شرایط پیچیده در آن پیش‌بینی شده باشد.
و بگذارید برای حسن ختام این یادداشت طولانی بگویم که در آخر متوجه چه چیز عجیب دیگری هم شدم. پس از آن که فکر کردم خب دیگر راه حل را یافتم، خواستم مکان زیرنویس‌هارا با هم مطابق کنم یعنی خط دوم زیرنویس دو خطی را دقیقاً جایی بگذارم که زیرنویس یک خطی‌ست. خب ساده است دیگر یک guide لازم داشتم. همین طوری فکر کردم شاید با فشار دادن کامند و R مثل خیلی از برنامه‌ها خط‌کش ظاهر شود که نشد. یک گشتی زدم تا ببینم شورتکات شاخص (guide) در فاینال کات چیست که متوجه شدم اصولاً فاینال کات guide ندارد! به این ویدئو برخوردم که فرد خلاقی یک روش باز هم پیچیده برای درست کردن guide در فاینال کات ابداع کرده است که گرچه کارم را راه انداخت اما راستش نتوانستم نخندم.
نماد کاربر
Arzhang
Site Admin

پست‌ها : 1291

پستتوسط amirazizi » 21 اوت 2019, 02:53

تجربه جالبی بود. من راستش هنوز نمی دونم چرا تایتل ها خود تصاویر زیر هم جا به جا میکردن ولی شاید یک باگ بوده.

این مقاله هم جالب بود و
https://nofilmschool.com/switched-final ... r-25-years

Followed by a willingness to give it a shot. And then two weeks of massive discouragement and frustration, because it’s unlike any other edit system we’ve used before. And finally, the lightbulb moment, the “NOW I get it” realization that comes with understanding the radically different workflow.

این نکته همونطور که من قبلا هم گفتم برای کسانی که به تدوین Track Based عادت کردند سخت ترین قسمت کار. سختی فاینال کات در یادگرفتن اش نیست در فراموش کردن متود قبلیه. دانشجوهایی که از صفر شروع میکنند توی یک روز باهاش کار میکنند و خیلی دوست دارند ولی کسانی که سابقه کار تدوین دارند خیلی باهاش کنجار میرن.

در ضمن من چندین به جای guide از یک Generator ساده استفاده کردم و خیلی کار راحتیه، یک solid> vivid رو روی تایم لاین میزارم، scale Y = 1 و position جایی که میخوام، چرا این اقا توی او ویدیو قضیه رو اینقدر سخت کرده نمیدونم، به همین راحتیه.
amirazizi

پست‌ها : 429

پستتوسط AmirT » 21 اوت 2019, 11:34

سلام،
ارژنگ منم فکر میکنم باگ برنامه باشه.
با ورژن 10.2.3 که خودم هنوز باهاش کار میکنم امتحان کردم، میتونم چند تایتل رو انتخاب کنم و هر نوع تغییر گروهی روشون در بیارم.
But what is happiness except the simple harmony between a man and the life he leads? — Albert Camus
نماد کاربر
AmirT

پست‌ها : 310

پستتوسط Arzhang » 22 اوت 2019, 22:06

AmirT نوشته است:[نمایش]
سلام،
ارژنگ منم فکر میکنم باگ برنامه باشه.
با ورژن 10.2.3 که خودم هنوز باهاش کار میکنم امتحان کردم، میتونم چند تایتل رو انتخاب کنم و هر نوع تغییر گروهی روشون در بیارم.

جدی؟ ولی مال من آپدیت‌تره: 10.4.4
نماد کاربر
Arzhang
Site Admin

پستتوسط AmirT » 23 اوت 2019, 01:01

اگه من درست متوجه شده باشم، بله.
این تصویرش: https://drive.google.com/open?id=1g-JQn ... f-R89L_DPY
کامپیوتر من ورژن بعد از 10.2.3 رو خیلی روان اجرا نمیکنه، به خاطر همین دیگه آپدیت نکردم. شاید باگ مربوط به ورژن‌های جدیدتر باشه.
But what is happiness except the simple harmony between a man and the life he leads? — Albert Camus
نماد کاربر
AmirT

پست‌ها : 310

پستتوسط Arzhang » 26 اوت 2019, 04:42

بله حق با شماست امیر جان.
نماد کاربر
Arzhang
Site Admin

قبلی

بازگشت به برنامه‌های مک