انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

تبدیل از فرمت نایسوس قدیم به جدید

درمورد نرم‌افزارهای کاربردی مکینتاش

پاسخ: تبدیل از فرمت نایسوس قدیم به جدید

پستتوسط Behnam » 24 دسامبر 2015, 19:52

eamin_00 نوشته است:[نمایش]
با سلام مجدد و تشکر از همه دوستان بخاطر مشارکت در بحث.
دوست عزیز Behnam، دیدم که نوشته بودین از آداپتور اسکازی به USB استفاده کردین و جواب گرفتین. من در ایران هرچه پرس و جو کردم چنین چیزی پیدا نکردم. امکانش هست راهنمایی بفرمایید از کجا مینونم یکی از این آداپتورها تهیه کنم؟
ممنون

پشتش این شکلیست؟
پیوست‌ها
831862675_4_1000x700_apple-macintosh-lc-m0350-pizza-box-vintage-colecionvel-tecnologia_rev001.jpg
نماد کاربر
Behnam

پست‌ها : 3534

پستتوسط eamin_00 » 24 دسامبر 2015, 20:02

بله دقيقا
eamin_00

پست‌ها : 7

پستتوسط Behnam » 25 دسامبر 2015, 00:42

خب این مشکل شد! آداپتوری که من دارم همان مارک adaptec است که در لینک MacWorld ایلیا عکسش آمده. سال‌ها پیش بازار اینگونه آداپتورها داغ بود چون هنوز خیلی‌ها کامپیوتر یا ابزار اسکازی داشتند و می‌خواستند به کامپیوترهای جدیدی که USB داشت وصل کنند. امروزه همهٔ آنها از ردهٔ تولید خارج شده‌اند. در eBay کسانی دست دوم یا نو آن را می‌فروشند که در انبارشان مانده است. یک مدل هم ظاهراً هنوز چینی‌ها می‌سازند که آگهی آن را اینجا می‌گذارم ولی نکته این است که این اسکازی مکینتاش ۲۵ شاخکی است. آداپتوری که من دارم و هنوز نسبتاً زیاد در بازار پیدا می‌شود ۵۰ شاخکی است. مکافاتی که این قضیه دارد چند جانبه است. اولاً خود جنس کم پیدا می‌شود. اگر با خروجی اسکازی ماده گیر بیاید، یک آداپتور اسکازی که دو طرفش خروجی نر داشته باشد هم باید خرید (این یکی را من دارم و اگر کار بیخ پیدا کرد می‌توانم آن را برایتان بفرستم چون مصرفی برایش ندارم). و درایور آن را هم باید نصب کرد که معمولاً روی سیستم عامل‌های متأخر نصب نمی‌شود و باید مثلاً به Windows XP برگشت. قیمت آن هم بالاست. من عکس بالا را در یک آگهی فروش پیدا کردم که آن مکینتاش را ۴۰ یورو می‌فروخت. آداپتور اسکازی برایتان بیشتر از اینها تمام خواهد شد!
و دست آخر هیچ تضمینی هم نیست که کار بکند. این است که ریسک این عملیات خیلی بالاست. توصیه می‌کنم که در قدم اول همان فلاپی آماده و حاضر را آزمایش کنید. من واقعاً بعید می‌دانم که آن مکینتاش‌ها StuffIt نداشته باشند. این مثل zip گرفتن امروزی است و در آن زمان دقیقاً بخاطر ظرفیت کم فلاپی‌ها استفادهٔ زیادی داشت و هر مکینتاشی آن را داشت و اصلاً به عنوان یکی از برنامه‌های جانبی و کمکی همیشه همراه سیستم عامل مکینتاش نصب می‌شد. ایلیا هم حاضر است در این مورد بیشتر توضیح دهد ولی اول باید آن را خواست!
در مورد شیوهٔ خرید از ایران من اطلاعی ندارم که چگونه می‌توان خرید. دوستان شاید در این زمینه تجربه‌ای داشته باشند. ولی چند نمونه آگهی پیدا کردم که لینکشان را اینجا می‌گذارم. بهرحال اگر هم پیدا شود از چین پیدا خواهد شد و به شما نزدیک‌تر است تا به ما!
http://www.ebay.com/itm/Microtech-SCSI- ... 1854199927
http://www.ebay.com/itm/Belkin-F5U015-U ... 1854199927
http://www.amazon.com/C2G-Cables-22429- ... 5Q7TW7Q6QX
نماد کاربر
Behnam

پستتوسط eamin_00 » 26 دسامبر 2015, 16:53

دوستان اطلاعاتی راجع به نصب قابلیت خاصی از سیستم عامل مک بر روی کامپیوترهای پیسی دارن؟
eamin_00

پست‌ها : 7

پستتوسط نیما » 26 دسامبر 2015, 19:41

منظورتون چه قابلیتی هست؟
یک سوال؟! فلاپی‌های شما در لینوکس خوانده نمی‌شن؟
نماد کاربر
نیما

پست‌ها : 462

پستتوسط Behnam » 26 دسامبر 2015, 19:55

این مطلب را در این صفحه دیدم که فکر می‌کنم قابل توجه باشد.
http://www.macdisk.com/mden.php

And What About DD Floppy Disks?

MacDisk cannot read Apple Macintosh DD (400 KB or 800 KB) floppy disks. Apple chose to implement the GCR coding (Group Coded Recording) with a variable spindle speed to squeeze more data on the outer tracks of the medium. There are no software solutions to mimic that on the PC, and the existing hardware solutions become more and more of "historical nature" (Central Point Option Board DeLuxe, Apple external floppy drive connected to a MicroSolution controller).
However, I recently learned that one of those cards is still available: the Catweasel board can read DD images with a normal PC-floppy (connected to it) as well as many other formats.
For the time being, the only practical solutions is to find a working Macintosh with a floppy drive to copy the files onto another floppy (HD) or another medium.
نماد کاربر
Behnam

پستتوسط Behnam » 26 دسامبر 2015, 20:58

من شخصاً اگر جای شما بودم این روش را به عنوان گام اول انتخاب می‌کردم:
۱- می‌آموختم که چگونه در مکینتاش فلاپی را برای DOS ویندوز فورمت کنم.
http://www.macwindows.com/diskfile.html
۲- می‌آموختم که چگونه با StuffIt فایل‌ها را خُرد کنم تا در فلاپی جا بشوند. حتی اگر مکینتاش‌ها StuffIt نداشته باشند -که بعید می‌دانم- شاید بتوان آن را از اینترنت دانلود و روی فلاپی بار کرد و در آن نصب کرد.
http://gryphel.com/c/sw/archive/stuffexp/
۳- یک فلاپی ریدر USB می‌خریدم که محتویات فلاپی‌ها را به PC منتقل کنم. این ظاهراً برای شما مشکلی نیست چون به فلاپی ریدر دسترسی دارید و فلاپی را قبلاً در PC آزمایش کرده‌اید.
۴- دستیابی به یک کامپیوتر مک می‌تواند در هر زمان مغتنمی صورت بگیرد و شتابی در آن کار نیست. ولی وقتی همهٔ فایل‌ها به PC منتقل شدند احتمالاً در مرحله‌ای به قرض کردن یک مک نیاز پیدا خواهید کرد (اگر نخواهید فایل‌ها را با ایمیل به یک صاحب مک بفرستید) چون احتمالاً دوباره چسباندن تکه فایل‌ها به یکدیگر به همان StuffIt یا چیزی مشابه در محیط مک نیاز دارد و ثانیاً نایسوس رایتر پرو تنها روی مک نصب می‌شود که فایل‌های نایسوس قدیمی را می‌تواند بخواند و به فایل‌های قابل پشتیبانی در PC تبدیل کند.
نماد کاربر
Behnam

پستتوسط Ilia » 26 دسامبر 2015, 23:02

راهش همین است که بهنام نوشته. در لینکی که بهنام گذاشته حتی خود برنامهٔ DropStuff را هم میتوانید پیدا کنید.

چیز غیرعادی یا عجیبی لازم ندارید. فایل‌ها را استاف میکنید (مشابه زیپ کردن) و روی فلاپی با فرمت پیسی کپی و از طریق پیسی دیگری منتقل میکنید به مک جدیدتری که نسخهٔ پروی نایسوس رویش نصب است.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

پستتوسط Behnam » 28 دسامبر 2015, 02:06

ایلیا داشت جلز و پلز می‌کرد چون با این کامپیوترها کار کرده است!
اما باید خود را در پوست کسی گذاشت که هرگز با مکینتاش سر و کار نداشته است و احساس آلیس در سرزمین عجایب به او دست داده است! حتی من هم هرگز با فلاپی تجربه‌ای نداشته‌ام. مکینتاش اولم به گمانم با Mac OS 8 آمده بود. با OS 7 هیچ سر و کاری نداشته‌ام. اپل هم که قربانش بروم همیشه جلودار بود. زمانی که همهٔ کامپیوترها فلاپی داشتند، آن را از کامپیوترهایش برداشت. مک من Zip drive داشت ولی فلاپی نداشت. CD drive هم داشت. یعنی دیگر دوران «تنگی جا» به سر آمده بود و DropStuff و دیگر یوتیلیتی‌های فشرده سازی نقشی حیاتی ایفا نمی‌کردند. این است که من StuffIt داشتم و استفاده کرده‌ام ولی من هم آنقدرها از آن استفاده نکرده‌ام که واقعاً یادم باشد قضیه چه بود.
این است که روش کار را واقعاً بر اساس آن چیزهایی که خودم احساس کردم که باید بیاموزم و دستم بیاید تنظیم کرده‌ام. اما گمان می‌کنم برای کسی که هرگز با مکینتاش سر و کاری نداشته هم مفید باشد. بحث داشت رفته رفته به هکینتاش سازی و این چیزها کشیده می‌شد و فکر کردم بهتر است یک راهکار صریح و روشن ارائه شود.
حالا اگر در مسیر این کارآموزی پرسش‌ها یا مشکلاتی مطرح باشد من خیلی کنجکاوم که بدانم چون بهرحال مبحث جالبی است.
نماد کاربر
Behnam

پستتوسط Ilia » 29 دسامبر 2015, 03:03

بهنام من مگه چی گفتم که بنظرت جلز و ولز اومد! :-)

این داستان باعث شد که برم و یک آیمک عتیقه رو که نمیدونم برای چی نگهش داشتم، بیارم و بزنم به برق برای زنده کردن خاطرات قدیمی. روش سیستم نه نصبه. برام کلی خاطره زنده کرد. من از سیستم ۷ کارم رو روی مک شروع کردم. همه چیز مثل اون بود که انگار دیروز بود. فقط چیزی که برایم جالب بود این بود که این آیمک (نسل اول) با ۲۵۶ مگ رم، چقدر تر و فرز کار میکرد. الان هشت گیگ رم هم کم بنظر میاد.

من اینقدر آت و آشغال‌های قدیمی رو دور نینداختم که میشه باهشون یه نیمچه موزه‌ای درست کرد. هنوز زیپ درایو و کلی چیز دیگه هم توی قوطی یک جایی تو زیرزمین مدفون شده. حالا برای کی و چی، خودمم هم نمیدونم!
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط sadeghi » 29 دسامبر 2015, 11:06

ایلیا جان
اهداشون کن به اینجا:

[url]
http://www.asriran.com/fa/news/439708/نمایش-تحول-طراحی-محصولات-در-موزه-اپل[/url]

((: ((:
sadeghi

پست‌ها : 344

پستتوسط Ilia » 29 دسامبر 2015, 20:01

حالا که داره نون و پنیرش رو میخوره، به ما کار نداره. زیرزمین هم هنوز جای خالی داره…

راستش چشمم هنوز دنبال یه سریش رو که رد کردم رفت مونده!
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط Behnam » 30 دسامبر 2015, 02:52

آره دردتو می‌فهمم ایلیا. مسئله اینه که این مک‌های قدیمی هیچوقت نمی‌میرند. فقط بازنشسته می‌شوند. برای آدم بازنشسته که مجلس ترحیم نمی‌شه گرفت!
نماد کاربر
Behnam

قبلی

بازگشت به برنامه‌های مک

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 21 مهمان