انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

مشکل با نرم‌افزار Clean My Mac

درمورد نرم‌افزارهای کاربردی مکینتاش

مشکل با نرم‌افزار Clean My Mac

پستتوسط rezanahvi » 09 ژوئیه 2015, 16:50

با سلام:
دوستان عزیز من نرم افزار Clean My Mac رو نصب کردم و وقتی اسکن میکنم و بعد از اسکن گزینهClean رو میزنم برای هر پاک کردن پشت سر هم پسورد میخواد و مدام باید پسورد مک رو وارد کنم!!! میشه بفرمائید راه حل چیه؟ اضافه کنم فایرفال رو هم دیسیبل کردم باز هم جواب نداد!! در کل بعد از اسکن نرم افزار نمیتونم Clean کنم و نرم افزار Fail میده و پیغام میده که شما Authorize نیستید و نمیتونید تغییرات بدید.
ممنونم
rezanahvi

پست‌ها : 14

پاسخ: مشکل با نرم افزارClean My Mac لطفاً راهنمایی کنید.

پستتوسط Ilia » 09 ژوئیه 2015, 20:32

احتمالا شما تازه مک خریده‌اید.

توصیه میکنم که فعلا (و حتی بعدا) از استفاده از این قبیل برنامه‌ها اکیدا اجتناب کنید.

حدس من این است که این برنامه الان میخواهد قسمتی از سیستم را که بنطرش زائد می‌آید را دیلیت کند و سیستم به علت در حال استفاده بودن آنها اجازه این کار را نمیدهد.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

پستتوسط nasraa » 09 ژوئیه 2015, 21:07

كاملا موافقم. مك به اينجور چيزهايي كه معمولا در ويندوز استفاده ميشود احتياجي ندارد . من مك بوكم را سال ٢٠٠٨ خريدم و تا الان به اينجور نرم افزارها احتياجي پيدا نكردم و در اين سالها اصلا احتياجي هم به نصب مجدد سيستم عامل نبوده است.
نماد کاربر
nasraa

پست‌ها : 427

پستتوسط Ahmad » 10 ژوئیه 2015, 00:17

با سلام
این برنامہ Clean My Mac از ویروس هم بدتر است. توصیہ می‌کنم آنرا بدون درنگ از کامپیوتر خود حذف کنید!
نماد کاربر
Ahmad
Site Admin

پست‌ها : 1289

پاسخ: مشکل با نرم‌افزار Clean My Mac

پستتوسط نیما » 10 ژوئیه 2015, 05:08

سلام
حرف احمد کاملا درسته.
نماد کاربر
نیما

پست‌ها : 462

پستتوسط rezanahvi » 10 ژوئیه 2015, 15:48

با سلام؛ با راهنماییهای شما دوستان نرم افزار مذکور رو از روی سیستم پاک کردم.
ارادتمند
rezanahvi

پست‌ها : 14

پستتوسط Arzhang » 11 ژوئیه 2015, 00:43

من چندین بار لعن و نفرین از این برنامه این‌جا دیده‌ام. کسی از دوستان می‌تواند دلیل فنی‌اش را بگوید. چرا این نرم‌افزار این قدر دشمن دارد؟
نماد کاربر
Arzhang
Site Admin

پست‌ها : 1449

پستتوسط Ilia » 11 ژوئیه 2015, 06:13

فکر میکنم که دوستان این برنامه را با MAC Defender اشتباه میکنند.
http://irmug.com/forum/viewtopic.php?f=7&t=2678

که آنهم بد افزاری بود که خودش را جای برنامهٔ MacDefender بدبخت جا میزد.

اما به هر حال این قبیل برنامه‌ها معمولا بدرد نمیخورند. اما کسانی که از ویندوز به مک آمده‌اند، معمولا دنبال چنین برنامه‌هایی میگردند. خیلی از این برنامه‌ها سرخود قسمت‌هایی از سیستم را که خودشان تشخیص داده‌اند دیلیت میکنند که این کار ممکن است که باعث اخلال یا اشکال در سیستم بشود.

برنامه‌های مک معمولا دو جور بیشتر نیستند. آنهایی که فقط با یک کشیدن ساده نصب میشوند. که اینها معمولا هم با همان دیلیت کردن معمولی از بین میروند. یا آنهایی که با اینستالر می‌آیند که معمولا اینها را هم باید با اینستالر خودشان پاک کرد. البته من به کل منکر اینکه برنامهٔ مفیدی هم ساخته شده باشد نیستم. مثل Onyx که یک زمانی در خانوادهٔ پلنگ‌ها از آن استفاده میکردیم. اما استفاده از آنها بایستی بسیار با احتیاط و بندرت باشد. نه اینکه الکی هی بخواهیم با هر برنامه‌ای که از اصل و نسب آن مطمئن نیستیم کل سیستم را به هم بریزیم و پسورد کامپیوتر را هم به آن بدهیم و غیره و غیره.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

پستتوسط Pooria Azimi » 11 ژوئیه 2015, 09:17

مشکل MacKeeper و Clean My Mac اینه که:
۱) در سایت‌های دانلود برنامه، تبلیغ‌های فریب‌آمیز گذاشته (مثلاً "Download Now" که فکر می‌کنید مربوط به برنامهٔ دیگریه اما در اصل مال این‌هاست) تا کاربران ناآگاه رو فریب به دانلود بکنند.
۲) بعد از نصب، تا جایی که امکانش هست شاخک‌هاشون رو در همه‌جای سیستم فرو می‌کنند.
۳) حداقل MacKeeper رو خبر دارم که کلی اطلاعات از فعالیت‌های کاربر ضبط کرده و به شرکت سازنده می‌فرسته. شرکت سازنده هم بعداً این رو به شرکت‌های analytics می‌فروشه که مثلاً فلان‌قدر کاربر مک در فلان شهر فلان برنامهٔ خاص رو نصب دارند و چنین چیزهایی.
۴) الآن حضور ذهن ندارم که آیا این دو برنامه چنین کاری می‌کنند یا نه، اما برنامه‌های مشابه معمولاً سرچ‌انجین براوزرها رو عوض می‌کنند به یه جستجوگر آشغالی که پر از تبلیغه و فعالیت‌های کاربر رو ضبط و تحلیل می‌کنه. خیلی‌هاشون هم تولباری در براوزرها اضافه می‌کنند که فعالیت کاربر رو نه فقط در سرچ انجین، بلکه در همهٔ سایت‌ها دنبال می‌کنه.
۵) لازم به ذکر نیست که تمام تلاششون رو می‌کنند تا پاک کردن زائداتشون سخت‌تر بشه؛ برای تغییر سرچ‌انجینشون در فایرفاکس و کروم باید دست به دامن about:config بشید و وقتی می‌رید اونجا می‌بینید که هزار جای دیگهٔ براوزر رو هم تغییر داده‌اند تا فعالیت‌هاش شما رو تعقیب کنند و به تبلیغ‌دهندگان بفروشند.
۶) همچنین کلی ابزار «مفید» (بخوانید کاملاً غیرضروری و مزخرف) در اختیارتون قرار می‌دن (مثل باز کردن یک پنجرهٔ بی‌خود هنگام نصب USB drive)

چند ماه پیش از طریق TeamViewer مک‌بوک خواهرم رو گندزدایی کردم (بعد از دانلود و نصب اشتباهی MacKeeper) و باورتون نمی‌شه چقدر مشکل بود، و در چه جاهایی از سیستم و براوزرها خودش رو قایم کرده بود... این پست احمد (http://irmug.com/forum/viewtopic.php?f= ... 340#p46340) خیلی درسته و من واقعاً از اضافه‌شدن System Integrity Protection در El Capitan خوشحالم؛ حداقل دیگه نگران این نیستم که کسی اشتباهاً توی Library/ چیزی بنویسه...

-------

این‌ها زباله‌افزارند؛ بندازیدشون داخل سطلِ آشغال در dock.
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پست‌ها : 3332

پستتوسط Pooria Azimi » 11 ژوئیه 2015, 09:25

به‌طور خلاصه: این برنامه‌ها بعضاً ابزارهای مفیدی در اختیار شما قرار می‌دن، اما اکثراً غیرضروری و خیلی وقت‌ها آزاردهنده و مضر و ناقض حریم شخصی کاربر.

شیوه‌ای که سازندگانشون پول در می‌آوردند هم بسیار بسیار غیراخلاقیه: کاربران ناآگاه و کم‌تجربه رو فریب می‌دن به دانلود، و بعد تا ماه‌ها (تا زمانی که کسی واردتر سیستم رو گندزدایی بکنه) شکنجه‌شون می‌کنند: با کم کردن سرعت سیستمشون، با نقض حریم خصوصی‌شون، و با تغییر سرچ‌انجین (با هدف کسب پول)، که برای اکثر کاربران مهم‌ترین پرتال رسیدن به اطلاعات در اینترنته. و لازم به ذکر هم نیست که این سرچ‌انجین‌های مزخرف، سایت‌های مزخرفی رو بعنوان نتیجه بر می‌گردونند و همین باعث می‌شه این کاربر ناآگاه برنامه‌های مزخرفی که در اون صفحات هست رو دانلود بکنه و این سیر نزولی کیفیت سیستم ادامه پیدا می‌کنه...

بعضی‌ها صبح سر کار می‌رن تا زندگی بقیه رو بهتر کنن. بعضی‌ها هم برعکس. سازندگان این برنامه‌ها از دستهٔ دوم هستند، و برای همین من انقدر ازشون بدم می‌آد.
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پستتوسط sadeghi » 11 ژوئیه 2015, 11:57

به نظر من حساب CleanMyMac از MacKeeper و امثال آن جداست. من خودم چندسال است این برنامه را دارم و هیچکدام از مشکلات گفته شده را ایجاد نکرده. این برنامه رایگان نیست و وقتی آن را بخری دیگر دنبال راههای دیگر کسب درآمد نیست. من از آن برای پاک کردن برنامه‌هایی که نیاز ندارم و همچنین پیداکردن فایلهای بزرگ که جای زیادی گرفته و امکان پاک کردن آنها هست استفاده می‌کنم.
اینکه چقدر ضروری است به کاربرد هر شخص برمی‌گردد. برای من مفید بوده و به بهبود کارآیی کامپیوترم کمک کرده. اما صرفنظر از اینکه این برنامه چقدر مفید یا بی‌فایده است، به نظر من ‌CleanMyMac بدافزار نیست گرچه آن دوتای دیگر این طور هستند.
sadeghi

پست‌ها : 344

پستتوسط AliGhz » 11 ژوئیه 2015, 19:13

Clean My Mac را شاید همان اوایل که مک خریدم، احتمالاً از طریق دیدن در سایتی نصب کردم. نسخه‌‌ای که داشتم ترایال بود و البته فکر کنم از جایی دانلود کردم که این نسخه هک شده بود و بنابراین می‌شد از امکاناتش کامل استفاده کرد. آن اوایل حتی کلی برنامه هم آن بالا روی منوبار اجرا می‌شد که دمای سیستم و… را نشان می‌داد. که این یکی، تقصیر جایی بود که مک را ازش خریدم و بالاجبار یک سری برنامه رویش نصب کرده بودند. بدی امثال Clean My Mac این است که کاربرِ معصوم را وارد جاهایی از سیستم می‌کنند که اصلاً لزومی ندارد واردش شود. می‌خواهی یک برنامه را حذف کنی، سریع پنجره‌اش باز می‌شود که بگذار من کار Uninstall را انجام بدهم تا هیچ چیز اضافه‌ای در سیستم نماند. یک فلش مموری می‌گذاری در دستگاه، پنجره‌اش باز می‌شود که بگذار اسکن‌اش کنم. در حالی که سیستم عامل مک، تا حد بسیار بالایی خودکفاست و نیازی به این دستیارهای مزاحم ندارد. تازه من این همه آشغال و برنامه‌های کرک‌شده نصب کرده بودم، این مک واقعاً تا به حال مثل آدم کار کرده و دیوانه نشده. امیدوارم که روی مک بعدی‌ام، هیچ برنامۀ بیخود یا کرک‌شده‌ای حتی خیال نصب شدن هم پیدا نکند :)

پیشنهاد: الان مخصوصاً پک‌هایی برای نصب برنامه‌های مک، در بازار ایران موجود است که ۶ سال پیش یا نبود یا دسترسی به آنها سخت و پرهزینه بود. اغلب برنامه‌ها، مخصوصاً چیزهایی که زیاد می خواهند سیستم را انگولک کنند یا مشخصات سیستم را هی نشان بدهند، نفعی ندارند اگر ضرر نداشته باشند. مثلاً یک Activity Monitor خودِ سیستم عامل مک دارد که میزان استفاده از رم و پردازشگر و… را نشان می‌دهد. حالا هر لحظه آن بالا تماشا کنیم که دما چند درجه است یا سرعت فن چقدر شده یا چه میزان از سی‌پی‌یو مشغول است، به کار ما که متخصص معماری کامپیوتر نیستیم چه کاری دارد؟ پیش از نصب هر برنامه، یک «دابل چک» کنید که واقعاً برنامۀ مفیدی باشد و یک چیزی به سیستم اضافه کند که واقعاً نبودش را در حالت عادی بتوان حس کرد. برای من مثلاً HyperDock یکی از این برنامه‌های مفید است که وقتی ماوس را روی آیکن هر برنامه در داک می‌بری، پیش‌نمایشی از پنجره‌های بازِ آن برنامه را نشان می‌دهد.
 Think Different.
نماد کاربر
AliGhz
Site Admin

پست‌ها : 2144

پستتوسط Pooria Azimi » 11 اوت 2015, 20:24

http://www.macrumors.com/2015/08/10/mac ... ettlement/

بخاطر استفاده از روش‌های نامناسب و فریب‌آمیزی که در بالا گفته شد، طبق رأی دادگاه خریداران مک‌کیپر می‌تونن پولشون رو پس بگیرن!

به‌امید ورشکسته‌شدن کامل شرکت سازنده.
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

بازگشت به برنامه‌های مک

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 22 مهمان