انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

NeoOffice جدید و زبان فارسی ؟؟

درمورد نرم‌افزارهای کاربردی مکینتاش

NeoOffice جدید و زبان فارسی ؟؟

پستتوسط مهمان » 27 مارس 2006, 01:26

آیا این نسخه جدید NeoOffice از زبان فارسی پشتیبانی می کند؟‌
مهمان

پستتوسط Ali.Rastegar » 27 مارس 2006, 11:40

بله تا جایی که امتحان کردم این نسخه همانند نسخه‌های قبلی پشتیبانی خوبی از فارسی فراهم می‌کند.
موفق باشید
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پست‌ها : 2878

پستتوسط GK » 03 ژوئیه 2006, 14:10

سلام به همه
NeoOffice 2.0 Alpha4 پشتیبانی خوبی از زبان فارسی و نیز از فایل‌های نوشته در ورد ویندوز دارد. با دو ایراد جزئی :
۱ـ پارانتزها و گیومه‌ها رو وارونه نشان می‌دهد، مثل نسخه‌ی قبلی سفری.
۲ـ عبارات درشت (بولد) و ایتالیک را نمایش نمی‌دهد.
این دو مورد البته صرفا در نمایش متن است. وقتی آنرا با نئوآفیس نوشته و با ورد ویندوز باز می کنیم، ویا چاپ می کنیم مشکل برطرف شده است. آیا می شود با اندکی دست کاری در تنظیمات، نمایش صحیح و دقیق روی صفحه این دو مورد را بدست آورد؟
ق.خ
روز و روزگارتان ‌خوش
ق.خ
iMac Intel 2.66GHz, Osx 10.7.3
GK
مدیر بازنشسته

پست‌ها : 954

پستتوسط Ali.Samadi » 03 ژوئیه 2006, 14:46

ق خ جان همانطوری که پایین میبینی نو آفیس هم پارانتزها و هم قلمهای بولد و ایتالیک را درست نشان میده. راحت میشه گفت که این برنامه جامعترین و قویترین برنامه برای نوشتن فارسی روی مک هست
ارادتمند علی
پیوست‌ها
Bild 2.png
Bild 2.png (11.53 KiB) - بازدید 18150 بار
Ali.Samadi

پست‌ها : 725

پستتوسط GK » 03 ژوئیه 2006, 15:05

علی عزیز
پس من بی‌چاره چرا شانس ندارم !!!!؟ مگر گناهم چیست ؟؟ :P
پیوست‌ها
Capture_2.png
Capture_2.png (13.98 KiB) - بازدید 18140 بار
GK
مدیر بازنشسته

پستتوسط GK » 03 ژوئیه 2006, 16:53

دم بهنام گرم !!!
قلم زرش تنها قلمی‌ست که نئوآفیس درست نمایش می‌دهد
پیوست‌ها
Capture_1.png
Capture_1.png (12.73 KiB) - بازدید 18128 بار
GK
مدیر بازنشسته

پستتوسط مهمان » 03 ژوئیه 2006, 17:48

روی دستگاه من با osx10.4.7 با تمام فونتهای بهنام عزیز درست کار میکند.
البته واضح است که باید writing direction درست و از راست به چپ باشد.
پرانتز و ممیز و اعداد درست هستند.
با تشکر از همه اهالی ایرماگ
مهمان

پستتوسط Ali.Rastegar » 03 ژوئیه 2006, 18:00

خدا را شکر اینیکی دیگر باگ تفاوت اینتل و PowerPC نیست! ق.خ جان به هرحال ممنون که خبر دادید. راستی شما با سایر قلمهای xseries هم مشکل ندارید درسته؟
موفق باشید
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پست‌ها : 2878

پستتوسط GK » 03 ژوئیه 2006, 18:04

علی جان
شرمنده از این ناآگاهی، منظورتان از قلم های Xseries چیست؟ به چه دردی می خورند و کجا بیابمشان ؟
ق.خ
روز و روزگارتان ‌خوش
ق.خ
GK
مدیر بازنشسته

پستتوسط Behnam » 03 ژوئیه 2006, 18:52

شرمندگی هم دارد! سری ایکس اولین سری قلم‌هائی است که من برای مک بر اساس قلم جیزهٔ خود اپل سرهم‌بندی کردم تا بشود فارسی را روی مک با استفاده از تکنولوژی AAT اپل نوشت. این قلم‌ها -مانند جیزه- با دو تکنولوژی قابل استفاده هستند. یکی همان تکنولوژی AAT خود اپل است که مثلاً TextEdit و Safari و Mail و Nisus Express و غیره از آن استفاده می‌کنند (البته در سفاری همیشه انتخاب این قلم‌ها با مشکل روبرو بوده است) و دیگری تکنولوژی یونیکد است که حروفچینی را بر اساس کُد اشکال اولیه و میانه و پایانی حروف انجام می‌دهد. این شیوهٔ حروفچینی در نسخه‌های اولیهٔ Mellel بکار رفته بود.
این سری قلم‌ها را می‌توانی از قسمت «دریافت‌ها» ی ایرماگ دانلود کنی. حساب این قلم‌ها با X Zar و XW Zar که نمونه‌های سری جدید هستند و هنوز سری کامل نشده است جداست.
ضمناً کنجکاوم که بدانم نئوآفیس از کدام تکنولوژی برای حروفچینی استفاده می‌کند. اگر وقت داری لطف کن و آن را با دو قلم AAT و OT «شهرزاد» از SIL International آزمایش کن و نتیجه را به من بگو. اگر کسی همین آزمایش را روی PPC برایم انجام دهد ممنون خواهم شد (من هنوز نئوآفیس را نصب نکرده‌ام). قلم‌های SIL را می‌توانی از آدرس زیر بگیری:
http://scripts.sil.org/cms/scripts/page ... rabicFonts
نماد کاربر
Behnam

پست‌ها : 3534

پستتوسط GK » 03 ژوئیه 2006, 19:00

بهنام جان سلام
زبانت برای من درست در حد «چینی» است !!! ولی خب، سعی می کنم این ها رو در مغز گنجشکی ام جا داده و آن عملیات را که می خواهی انجام دهم. نتیجه را برات اعلام می کنم.
درضمن، صبح‌ات بخیر !
ق.خ
روز و روزگارتان ‌خوش
ق.خ
GK
مدیر بازنشسته

پستتوسط Behnam » 03 ژوئیه 2006, 19:21

در پائین این صفحه قلمهای سری ایکس (نسخهٔ اولیه) زیر عنوان «قلمهای مناسب برای OS 10.3» ارائه شده‌اند.
http://irmug.com/portal/index.php?name= ... load&cid=1
ولی احتمالاً بخش «چینی» توضیحات من به موضوعات مربوط به حروف«چینی» فارسی مربوط می‌شود! خلاصهٔ قضیه این است که تو روی صفحه‌کلید تنها یک کلید برای حرف «ب» داری و این با فانت و موتور متن است که سر در بیاورد که منظور تو از این «ب» که تایپ کرده‌ای «ب» اول کلمه است مانند «با» یا «ب» وسط کلمه مانند «کبود» یا «ب» آخر کلمه مانند «رجب» و یا «ب» تنها مانند «آب».
برای تشخیص این امر، تکنولوژی‌های مختلفی وجود دارد و اختلاف تکنولوژی ریشهٔ بخش مهمی از ناهمخوانی میان PC و Mac و همچنین میان نرم‌افزارهای مختلف است. اما بیش از این به توضیح آن نمی‌پردازم چون دوباره «چینی» خواهد شد! اگر تو شهرزاد را در دو نسخهٔ AAT و OpenType آزمایش کنی، خودت بهتر متوجه می‌شوی که کل قضیه از چه قرار است.
نماد کاربر
Behnam

پستتوسط GK » 03 ژوئیه 2006, 19:24

voilà حالا شیرفهم شدم !
روز و روزگارتان ‌خوش
ق.خ
GK
مدیر بازنشسته

پستتوسط GK » 03 ژوئیه 2006, 19:38

Behnam نوشته است:[نمایش]
در پائین این صفحه قلمهای سری ایکس (نسخهٔ اولیه) زیر عنوان «قلمهای مناسب برای OS 10.3» ارائه شده‌اند.
http://irmug.com/portal/index.php?name= ... load&cid=1
ولی احتمالاً بخش «چینی» توضیحات من به موضوعات مربوط به حروف«چینی» فارسی مربوط می‌شود! خلاصهٔ قضیه این است که تو روی صفحه‌کلید تنها یک کلید برای حرف «ب» داری و این با فانت و موتور متن است که سر در بیاورد که منظور تو از این «ب» که تایپ کرده‌ای «ب» اول کلمه است مانند «با» یا «ب» وسط کلمه مانند «کبود» یا «ب» آخر کلمه مانند «رجب» و یا «ب» تنها مانند «آب».
برای تشخیص این امر، تکنولوژی‌های مختلفی وجود دارد و اختلاف تکنولوژی ریشهٔ بخش مهمی از ناهمخوانی میان PC و Mac و همچنین میان نرم‌افزارهای مختلف است. اما بیش از این به توضیح آن نمی‌پردازم چون دوباره «چینی» خواهد شد! اگر تو شهرزاد را در دو نسخهٔ AAT و OpenType آزمایش کنی، خودت بهتر متوجه می‌شوی که کل قضیه از چه قرار است.

خب، این هم نتیجه آزمایشات. به گمانم تصویر به حد کافی گویاست، نه؟
پیوست‌ها
Capture_1.png
Capture_1.png (13.74 KiB) - بازدید 18097 بار
GK
مدیر بازنشسته

پستتوسط Behnam » 03 ژوئیه 2006, 20:05

خیلی ممنون ق (امیدوارم اشکالی نباشد که تو را بطور خودمانی ق بنامم!)
بله این کاملاً گویاست. نئوآفیس از تکنولوژی خود اپل استفاده می‌کند. به احتمال بسیار زیاد روی PPC هم همینطور است. اما اگر نئوآفیس بعضی اشکالات مثلاً Nisus را ندارد، سؤال بزرگ این است که آیا از موتور متن مستقل از سیستم عامل استفاده می‌کند؟ اگر اینطور باشد می‌توان برای اصلاح موتور متن سیستم عامل اپل و برای گزارش باگ به اپل موتور متن نئوآفیس را ملاک قرار داد که از همان تکنولوژی AAT استفاده کرده است.
احمد و علی عزیز، این دیگر دست شما را می‌بوسد! چون منکه روی نئوآفیس اصلاً کار نکرده‌ام.
نماد کاربر
Behnam

بعدی

بازگشت به برنامه‌های مک

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 40 مهمان