انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

برنامهٔ رسم گرافیکی iDraw

درمورد نرم‌افزارهای کاربردی مکینتاش

برنامهٔ رسم گرافیکی iDraw

پستتوسط Ahmad » 05 مارس 2013, 01:36

دوستان سلام،

من مدتی بود که بدنبال برنامه رسم گرافیکی (Illustrator) بودم که گذشته از آنکه از تکنولوژیهای ویژهٔ اپل مانند CoreText و CoreGraphics پشتیبانی کند نیز از تکنولوژیهای مدرن دیگر مانند SVG پشتیبانی نماید و البته کار با آن نیز سهل و آسان باشد. ویژگی پشتیبانی از CoreText در برنامه‌های مختلف آن است که به اینگونه برنامه‌ها امکان پردازش متن در زبانها راست به چپ، مانند فارسی و عربی، تقریبا بدون زحمت قابل ذکری و بطور اتوماتیک می‌دهد. پشتیبانی از زبانهای راست به چپ یکی از شروط اولیهٔ من در انتخاب اینگونه برنامه‌ها بوده‌است.

حدود سه یا چهار سال پیش از برنامه‌ای بنام Intaglio  استفاده می‌کردم. این برنامه گرچه نیاز محدود مرا برآورده می‌کرد ولی کار با آن چندان لذت بخش نبود. برنامه‌های دیگری که پس از آن مورد توجهم واقع شد یکی برنامه‌ای بود بنام LineForm و دیگری برنامهٔ ZeusDraw که هر دوی آنها برنامه‌ها‌ی مدرنی بودند با پشتیبانی نسبتا خوبی از زبان فارسی. متاسفانه سازنده‌ٔ هر دوی این برنامه‌ها از توسعهٔ آنها دست کشیدند و پس از فروش چندباره آنها دیگر عملا از دور برنامه‌های جذاب خارج شدند.

اخیرا دو برنامه دراین زمینه نظرم را بخود خیلی جلب کردند؛ یکی برنامه‌ای بود بنام Artboard و دیگری بنام iDraw. «آرت بورد» را می‌شد از طریق دریافت نسخهٔ «دموی» آن از سایت سازنده تست کرد که من هم اینکار را کردم ولی برنامهٔ iDraw که به نظر من از «اینترفیس» بهتر و جذابتری برخوردار بود امکان تستش وجود نداشت چرا که شرکت سازندهٔ آن فقط از طریق AppStore آنرا برای فروش عرضه می‌کرد و امکان دریافت نسخه «دمو» آن موجود نبود. اینجا و آنجا اما کسانی که آنرا خریده بودند از آن تعریف می‌کردند و یکی دو تا فیلم در یوتیوب نیز در معرفی این برنامه موجود بود. در سایتشان نیز به امر پشتیبانی از CoreText اشاره کرده بودند که این برای من اهمیت بسیار داشت.

به هرحال من دل به دریا زده و نسخه‌ای از برنامهٔ iDraw را به قیمت ۲۵ دلار خریداری نمودم. اولین کارم در این مورد، تست امکانات فارسی این برنامه بود. از آنجائیکه این برنامه تقریبا از تمام تکنولوژیهای مدرن، چه از نوع اپلی آن و چه از انواع دیگر، پشتیبانی می‌کند، پشتیبانی از زبانهای راست به چپ در آن در حد پشتیبانی موتور متن سیستم عامل مک است. با وجودیکه که می‌شود زبان فارسی را به راحتی در برنامه تحریر کرد و حتی در یک خط، فارسی و لاتین را بدون مشکل ترکیب نمود ولی متاسفانه این پشتیبانی صد درصد نیست چرا که امکان تعیین جهت متن از راست به چپ وجود ندارد (من البته نامه‌ای برای سازنده برنامه فرستادم و درخواست بهبود پشتیبانی از زبانهای راست به چپ از طریق گنجاندن امکان تعیین جهت متن را نمودم). این مشکل بویژه در هنگام قرار دادن متن روی منحنی بروز می‌کند، گرچه اینکار را می‌شود انجام داد ولی انجامش با زحمت توأم است (به تصویر ضمیمه توجه شود).

از جالبترین امکان این برنامه تبدیل متن به حالت outline است و سپس امکان انجام تعدیلاتی در آن که بسیار جالب و جذاب می‌باشد. برای نمونه من تستی در اینمورد انجام داده‌ام که فیلم آنرا به ضمیمه می‌توانید مشاهده کنید. اینکار را شاید بشود در برنامهٔ ادوبی ایلوستریتور نسخهٔ خاورمیانه‌ نیز انجام داد ولی صد در صد مطمئن هستم که اینکار به سادگی و روانی انجامش در برنامهٔ iDraw نیست.
آموختن کار با برنامهٔ iDraw بسیار آسان است و کاربر در عرض نیم ساعت می‌تواند به زیر و بم کار با آن آشنا شود در حالیکه برای یاد گرفتن کار با ایلوستریتور حتما باید فرد دوره‌ای ببیند معادل ۱۰ واحد کورس دانشگاهی.

احمد

iDraw test.png

برای دیدن فیلم لینک پایین را کلیک کنید:
http://files.irmug.com/film/iDraw_test.m4v

آدرس شرکت سازنده iDraw:
http://www.indeeo.com/idraw

نام و آدرس دیگر برنامه‌های گرافیکی‌ که در این متن از آنها نام برده شده است:

* Intaglio
http://www.purgatorydesign.com/Intaglio

* ZeusDraw
http://www.chromaticbytes.com/zeusDrawTour.php

* LineForm
http://www.macupdate.com/app/mac/21229/lineform
پیوست‌ها
iDraw test2.pdf
(57.03 KiB) دانلود 291 بار
iDraw test.pdf
(118.86 KiB) دانلود 330 بار
آخرین ویرایش توسط Ahmad on 05 مارس 2013, 23:17, ویرایش شده در 6.
دلیل: اضافه کردن لینک فیلم، ویرایش متن
نماد کاربر
Ahmad
Site Admin

پست‌ها : 1289

Re: برنامهٔ رسم گرافیکی iDraw

پستتوسط saeidk » 05 مارس 2013, 20:15

احمد جان ممنون از این مرور کامل. این برنامه فکر کنم مثل Pixelmator که رقیب Photoshop است برنامه‌ای کاملاً مطابق با مک و البته خلوت و سبک و رقیب Illustrator باشد
منتها این مثالی که زدی را باید بگم با بقیه برنامه‌ها هم به راحتی می‌شه انجام داد. من آزمایش کردم نه تنها با ایلوستریتور که با Inkscape و Openoffice Draw هم به راحتی می‌شه متنی رو نوشت بعد به منحنی تبدیل کرد و اجزا رو جابجا کرد و به اونها رنگ داد و سایه داد. و نیاز زیادی هم به آموزش نداره.
موضوع فوتوشاپ و ایلوستریتور و ایندیزاین و... اینه که اونها خیلی بزرگ شدند. برای کاربر حرفه‌ای مشکلی نیست ولی کاربر تازه‌کار سرش گیج می‌رود از این همه منو.
نماد کاربر
saeidk

پست‌ها : 1143

پستتوسط Ahmad » 05 مارس 2013, 22:56

سعید عزیز ممنون بابت اظہار نظر،

لازم می‌دانم کہ در این خصوص بہ مواردی بقرار زیر اشاره کنم.

در مورد برنامہ Inkscape باید بگویم که من بہ شخصہ حاضرم کہ شکنجۂ یادگیری ایلوستریتور را بر خود هموار کنم اما سراغ آن نروم. بلہ می‌شود اینکارها را در آن برنامہ کرد ولی نہ بسادگی. اولا کاربر نمی‌تواند بطور مستقیم در برنامۂ Inkscape فارسی بنویسد. این برنامہ اصولا نہ تنہا از صفحہ کلید سیستم عامل مک پشتیبانی نمی‌کند، بلکہ از هیچکدام از امکانات گرافیکی پیشرفتۂ سیستم عامل استفاده نمی‌نماید. لذا کاربر مجبور است کہ ابتدا متن فارسی را در برنامۂ دیگری نوشتہ و سپس آنرا در Inkscape بچسباند و سپس بہ تعدیل آن مشغول شود. ثانیا inkscape اصولا برنامہ‌ای نیست کہ پاسخگوی ذوق کاربر مک باشد، برنامہ‌ای است زمخت که برای سیستم عامل یونیکس نوشتہ شده است ولی از آنجائیکہ سیستم عامل مک بر مبنائی از یونیکس استوار است چنین برنامہ‌هائی را می‌شود در محیط مک با استفاده از برنامۂ X11 نصب و اجرا کرد. مسئلہ ظاهر برنامه یا همان «اینترفیس» جذاب و «یوزر فرندلی» بودن آن برای کاربران مک، بر خلاف کاربران سیستم عاملہای دیگر مانند ویندوز و یونیکس، غایت اهمیت را دارد. با وجودیکه سیستم عامل مک در واقع گونه‌ای از سیستم عامل یونیکس است ولی تفاوت عمده آن با سیستم عامل یونیکس عادی در این است کہ اپل در OSX زمختیہای یونیکس را از نظر کاربر پنہان کرده و یک کاربر عادی هرگز نیاز به رویاروئی با آن را ندارد. اما این سیستم از مزایای تکنولوژیهای یونیکس بهره برده و آدمہای حرفہ‌ای «یونیکس‌دوست» می‌توانند بہ تمام امکانات مورد نیاز خود دسترسی داشتہ باشند و از سیستم چنانکہ عادت کرده‌اند استفاده کنند.

در مورد OpenOffice Draw، من این کار را در آخرین اصدار برنامہ NeoOffice تست کردم. می‌توانم بہ جرأت بگویم کہ نتیجۂ کار مطلقا با نتیجہ کار انجام شده در برنامۂ iDraw قابل مقایسہ نیست، هم از لحاظ کیفیت و هم از لحاظ ابزار کار.

احمد
نماد کاربر
Ahmad
Site Admin

پست‌ها : 1289

پستتوسط Ali.Rastegar » 06 مارس 2013, 02:10

احمد جان این زمختی‌های Inkscape به نسبت برنامه‌های native را کاملا قبول دارم، اما در مورد تایپ فارسی باید در تنظیمات XQuartz گزینه Follow System Keyboard Layout را تیک می‌زدی و استثنائا تقصیر Inkscape نبود.
راهی هم برای جایگزین کردن shortcutهای Control با Command هست:
http://wiki.inkscape.org/wiki/index.php ... ontrol_.3F
این دو کار کمی استفاده از برنامه را راحتتر می‌کند اما همچنان قابل مقایسه با برنامه‌های native نخواهد بود.
MacBook Pro 2015
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پست‌ها : 2878

پستتوسط Ilia » 06 مارس 2013, 02:39

البته من فکر میکنم که یاد گرفتن ایلاستریتور هم (مخصوصا آنقدر که یک کاربر غیر حرفه‌ای نیاز دارد) آنقدر هم کار سختی نیست. دو سه تا توتوریال (تمرین قدم به قدم) آن را که انجام بدهید، در سطحی که کارتان را راه بیندازید راه میفتید.

مشکل اصلی ایلاستریتور بنظر من گرانی آن است نه سختی آن.

در مورد زمختی اینک‌اسکیپ با احمد بسیار موافقم. کاشکی یک سری حرفه‌ای را استخدام میکردند که یک سر و صورتی به حداقل اینترفیس این برنامه‌های مهم لینوکس میدادند.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

پستتوسط Pooria Azimi » 06 مارس 2013, 03:22

در مورد اینک‌اسکیپ کاملاً موافقم. واقعاً هیولای عجیب و زمختیه این برنامه. نمودار زیر (از http://xkcd.com/963) که در مورد X ـه (البته می‌شه در مورد آپاچی هم به‌کار بردش!) حداقل از نظر من که صحت داره - این X انقدر بده که با یک مَن عسل (یا تم!) هم نمی‌شه تحملش کرد. من هر بار که Inkscape رو باز می‌کنم بدون اغراق تا چند روز حالم بده (که البته تا حدی‌ش به شخصیت خودم بر می‌گرده که تحمل بعضی چیزها، مثل اینترفیس زشت یا دسکتاپ شلوغ رو ندارم و بدنم به‌شکل فیزیکی بهشون واکنش نشون می‌ده).

تصویر

ایلیا جان، در مورد طراحی بهتر برای ابزارهای لینوکسی (که البته خیلی به Inkscape مربوط نمی‌شه و کلی‌تره)، شرکت Canonical که اوبونتو رو داره توسعه می‌ده خیلی داره سعی می‌کنه در این راه قدم برداره؛ اما متأسفانه با واکنش عمدتاً منفی لینوکسی‌ها مواجه شده، که البته منصفانه‌ست که گفته بشه منشأ بخش زیادی‌ش تصمیمات غلط خود شرکت و بعضی محصولاتش مثل Unity، دسکتاپ جدید اوبونتو که خیلی خوب ساخته نشده هستند. جدیدترین اتفاق در این زمینه (که به X هم مربوطه) و می‌تونه تأثیر خیلی مهمی در آیندهٔ لینوکس در دسکتاپ داشته باشه و همین دیروز اتفاق افتاد رو می‌تونید اینجا ببینید: https://wiki.ubuntu.com/MirSpec و http://news.ycombinator.com/item?id=5319434
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پست‌ها : 3332

بازگشت به برنامه‌های مک

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 24 مهمان