انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

نصب Lion بر روی مک‌بوک ایر ۲۰۱۱

درمورد نرم‌افزارهای کاربردی مکینتاش

نصب Lion بر روی مک‌بوک ایر ۲۰۱۱

پستتوسط Ahriman » 01 سپتامبر 2011, 14:46

با سلام و خسته نباشید خدمت همه عزیزان

اول یه مقدمه بگم :

همونطور که عزیزان میدونن سیستم عامل لاین رو میشه بعد از دانلود و رایت و بوت کردن روی فلش مموری و یا DVD برروی مک بوک هایی که اسنو لوپارد بودن نصب کرد (خودم از همین روش نصب کردم)

و همونطور که میدونید اپل تو سری جدید مک بوک ها ۲۰۱۱ ( ایر و پرو ...) DVD لاین و فلش مموری (از ایر ها ) رو حذف کرده و به صورت جداگانه (۶۹ دلار ) میفروشه !

اما مشکلی که هست :

نصب مجدد لاین بر روی مک بوک ایر های ۲۰۱۱ هستش که سیستم عاملشون به صورت دیفالت لاین هستش و خوب فلش مموری هم ندارن !

یکی از دوستان من یه دونه از این ایر های ۲۰۱۱ رو خریداره کرده (که به صورت دیفالت کارخونه لاین هستش) و به واسطه مشکلی که در لاین داشت میخواست مجددا لاین رو نصب کنه !

خوب من گفتم بیار برات میزنم هم دی وی دیش رو دارم هم روی فلش دارم برای خودم هم زدم بدون مشکل !

خلاصه این بنده خدا اومد و ما مثل همیشه فلش رو زدیم و ریستارت کردم و alt رو نگه داشتم دیدم فلش رو شناخت ! اما به محض اینتر کردن علامت ورود ممنوع میاد !
چند باری تست کردم دیدم فایده ای نداره ! گفتم باDVD میزنم !

dvd اکسترنالش رو وصل کردم و dvd لاین رو گذاشتم و مجددا alt رو نگه داشتم dvd رو شناخت اما همانند فلش به محض اینتر کردن علامت ورود ممنوع میومد !!!

آخرین راهی که به نظرم رسید ریکاوری بود که تو لاین اضافه شده ! مجددا ریستارت کردم و alt رو نگه داشتم و پارتیشن ‌recovery رو انتخاب کردم که یه گذینه داشت مبنی بر نصب مجدد لاین که بعد از انتخاب گذینه دیدم که شروع میکنه به دانلود لاین !!! و بعد از دانلود نصب میکنه !!

گفتم از طریق همین recovery میرم تو disk utility و کل هاردش رو erase میکنم شاید این جوری بشه از رو فلش یا دی وی دی نصب کرد ! که متاسفانه نشد ! و یه ایر ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار تومنی (mc226) موند رو دست طرف بدون سیستم عامل !! :lol:

با سرچ کردن تو گوگل متوجه شدم که وا ویلاااااااا خیلی ها هستن که به این مشکل بر خوردن و 2 تا راه حل دارن :

1- نصب مک لاین از طریق فلش مموری (69 دلار)

2- نصب از طریق درایو ریکاوری که خوده لاین میسازه که متاسفانه موقعی ریکاوری کردن شروع میکنه به دانلود سیستم عامل که خوب این راه حل منطقی تره ولی متاسفانه کسانی که دانلود کردن مشکل قعطی در حین دانلود و گرفتن ارور در وسط های دانلود داشتن که گویا ظاهرا با یه سری روترها مشکل داره ....

گفتم خوب اول اسنو لوپارد میزنم بعد لاین رو ! dvd اسنو لوپارد رو گذاشتم و alt رو نگه داشتم به محض انتخاب dvd کرنال پنیک میداد ! با فلش و هارد اکسترنال هم تست کردم فایده ای نداشت و به محض انتخاب اسنو لوپارد کرنال پنیک میداد !!!!

بعد از کلی جستجو ظاهرا بوت این فلش مموری های اپل فرق داره و به این صورت هستش که ابتدا سیستم رو شناسایی میکنه ! و جالبه که دیگه نمیشه دانگرید هم کرد و رفت به اسنو لئوپارد و دقیقا شده همانند ios به این صورت که موقعی که از درایو ریکاوری لاین استفاده میکنی باید به اینترنت وصل باشی و چک میکنه !

و ۲ راه حل دیگه (نه خیلی مطم‍‍‍‍‍‍ئن) :

۱- ایمیج گرفتن از یه لاینی که روی یه مک بوک ایر ۲۰۱۱ نصب باشه ! ( که خوب نشدنی هستش چون که کسی دستگاه آک رو باز نمیکنه
و یا هیچ آدم عاقلی نمیره یه مک بوک ایر دیگه بگیره !!!

۲- با جستجوهایی که کردیم ضاهرا موقعی که از طریق ریکاوری لاین اقدام به نصب مجدد لاین میکنیم پس از دانلود قبل از اینکه سیستم رو ریستارت کنیم باید تو مسیری که مشخص شده رفته و فایل دانلود رو برداشت و حتما باید قبل از ریستارت باشه !!!

هیچ راه حلی دیگه به ذهنم نمیرسید از طرفی هم اینترنت خوب نداشتم که از طریق پارتیشن ریکاوری به صورت آنلاین لاین رو دانلود کنه !!!

تا اینکه بنده خدا رفت از مغازه ای که خرید کرده بود تو پایتخت ! همه کارایی که من کرده بودم رو طرف تست کرده و نشده ! و گفته که فلش لاین رو سفارش داده و ۳ ۴ روز دیگه براش میاد به قیمت ۱۵۰۰۰۰ تومن !!

خلاصه این بنده خدا گفت صبر میکنم تا ۳ ۴ روز میخرم دیگه ! چون با این اوضاع بعدا هم به دردم میخوره !

تا اینکه دیروز بهم زنگ گفت آقا از مغازه ای که خرید کرده بودم بهم زنگ زد طرف و گفته بیا برات پیدا کردم فلش لاین رو !

گفتم بیا که با هم بریم ... رفتیم و در کمال ناباوری دیدم با یه فلش کاملا معمولی بوت کرد و لاین رو بدون مشکل شروع کرد به نصب کردن !!!!!!!!! :o :o

هر چی ازش پرسیدیم که چطوری تونستی این کارو بکنی فلشت که اورجینال لاین نیست ! ایمیج گرفتی ؟ چیکار کردی نگفت که نگفت !!!

با وجود اینکه مشکل بنده خدا حل شد بدون پرداخت هیچ گونه هزینه ای اما گفت من به دلم نمیشینه و میخوام بدونم طرف چیکار کرده ؟ از طرفی هم من بلاخره به این فلش احتیاج دارم !

و همچنین علامت سوال هایی که در مغزه خودم بود !!! :roll:

گفتم از این ۲ حال خارج نیست :

۱- یا از یه مک بوک ایر سری جدید لاین دار طرف ایمیج گرفته !

۲- (راه حلی که تو ذهن خودم هم بود ) دانلود محتویات فلش مموری اورجینال لاین اپل ! بلاخره یکی خریداری کرده و محتویات داخل فلش رو آپلود کرده و بقیه هم دانلود میکنن و رویه یه فلش معمولی میریزن و نصب میکنن !

بعید میدونم از این ۲ حال خارج باشه !!‌

میخواستم دوستان راهنمایی کنن در این خصوص و اگر میشه اون فلش رو دانلود کرد لینکش رو قرار بدن !

ببخشید که سرتون درد اووردم

با تشکر
Ahriman

پست‌ها : 112

Re: نصب lion بر روی مک بوک ایر ۲۰۱۱ !!

پستتوسط Ilia » 01 سپتامبر 2011, 18:10

راه حلش را همین چند وقت پیش اپل معرفی کرد و آن استفاده از Lion Disk Assistand است. بایستی قبل از اینکه سیستمتان دچار مشکل بشود از آن استفاده کنید و با آن یک دیسک یا فلش مموری ریکاوری بسازید. شرحش را اینجا نوشته است:
http://support.apple.com/kb/HT4848

البته همانطوری که اشاره کردید، اگر موقع بوت بجای option دکمه‌های Command+r را نگه دارید کامپیوترتان در حالت ریکاوری شروع به کار خواهد کرد و میتوانید با استفاده از مثلا برنامه‌های دیسک یوتیلیتی و غیره تعمیرش کنید، از بک‌آپ تایم‌ماشینتان استفاده کنید و اگر لازم شد دوباره لاین را داونلود کنید که البته میدانم این کار را نمیخواستید بکنید.
این لینک شرح این حالت است:
http://support.apple.com/kb/DL1433

این هم لینک اصلی توضیحات اپل در این باره است:
http://www.apple.com/macosx/recovery/

مکبوک‌ایر و مینی جدید، با فشار دکمهٔ Option در هنگام بوت، بهر حال میتوانند بروند روی حالت Net Recovery و لاین را از اپل بگیرند و نصب کنند. حتی اگر هارد یا SSD شان تعویض شده باشد.

از قرار حتی در خارج از ایران هم که مشکل اینترنت نداریم، بعضی‌ها با این Net Recovery کلا مشکل داشته‌اند. فعلا چیز جدیدیست و باید میزانش کنند. در خود فوروم‌های اپل هم میتوانید سلسلهٔ بحث‌های این و راه‌ حل‌هایی که داده‌اند را پیدا کنید. اما من آن را چندان توصیه نمیکنم چون بسیاری از آن صحبت‌ها بر میگردد به قبل از معرفی Lion Disk Assisstant.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

پستتوسط Ahriman » 01 سپتامبر 2011, 19:19

ممنون ایلیا جان

سوالی که هستش اینه که اون مغازه دار تو پایتخت یعنی توسط Lion Disk Assistand یه فلش ریکاوری درست کرده ؟ حالا از روی یه ایر لاین دیگه ؟

سوال دوم هم اینه که ریکاوری اگه بکنیم با همین فلشی که ساختیم دقیقا مثل نصب سیستم عامل از نو میمونه ؟ اینو پرسیدم چون اون طرف تو پایتخت با فلش بوت کرد و مراحل نصب لاین یکی یکی میومد !

و سوال آخر هم این که توسط Lion Disk Assistand وقتی ریکاوری میگیره فقط از خوده سیستم عامل میگیره یا تو دلش برنامه ها و فایل هایی که خوذمون نصب کردیم و یا ریختیم هم بک آپ میگیره و بعد از ریکاوری بر میگردونه ؟

ممنون
Ahriman

پستتوسط Pooria Azimi » 01 سپتامبر 2011, 19:35

آیا الآن دوستتون می‌تونه از ریکاوری استفاده کنه؟ برید در Mac App Store لاین براش یه اکانت وارد کنید، و بعد دوباره امتحان کنید. احتمالاً (بر طبق این پست: viewtopic.php?f=4&t=2182&p=28529 ) نباید بتونه. برای همین، من پیشنهاد می‌کنم یک نسخه از لاین رو دانلود کنید (چون لپتاپ جدیده، لازم به خرید دوباره نباید باشه) و با همون ابزار روی فلش‌دیسک بریزید و یه‌بار دیگه با اون، لاین رو نصب کنید.

من هنوز وقت نکرده‌م لاین رو بریزم و کلاً با لاین و مراحل نصبش ناآشنا هستم. فقط به فکرم رسید این رو بگم تا اگر قرار به نصب دوبارهٔ لاین باشه، همین الآن این کار انجام بشه نه چند ماه دیگه.
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پست‌ها : 3332

پستتوسط Ahriman » 01 سپتامبر 2011, 19:52

pooriaazimi نوشته است:[نمایش]
آیا الآن دوستتون می‌تونه از ریکاوری استفاده کنه؟ برید در Mac App Store لاین براش یه اکانت وارد کنید، و بعد دوباره امتحان کنید. احتمالاً (بر طبق این پست: viewtopic.php?f=4&t=2182&p=28529 ) نباید بتونه. برای همین، من پیشنهاد می‌کنم یک نسخه از لاین رو دانلود کنید (چون لپتاپ جدیده، لازم به خرید دوباره نباید باشه) و با همون ابزار روی فلش‌دیسک بریزید و یه‌بار دیگه با اون، لاین رو نصب کنید.

من هنوز وقت نکرده‌م لاین رو بریزم و کلاً با لاین و مراحل نصبش ناآشنا هستم. فقط به فکرم رسید این رو بگم تا اگر قرار به نصب دوبارهٔ لاین باشه، همین الآن این کار انجام بشه نه چند ماه دیگه.

ببینید من کامل توضیح دادم که نصب لاین بر روی ایر های ۲۰۱۱ که به صورت دیفالت لاین روشون نصب هستش با دانلود لاین و ریختن بر روی فلش یا دی وی دی امکان پذیر نیستش و این مشکل رو خیلی ها داشتن ....
Ahriman

پستتوسط Pooria Azimi » 01 سپتامبر 2011, 20:03

؟

منظورم رو احتمالاً خوب نرسونده‌م. شما مک دارید، احتمالاً ۱۰ نفر دیگه هم در آشناهای شما مک دارند (طبق تجربه، مک مثل ویروسه و سریع پخش می‌شه :-) ). درست نمی دونم مکانیزم اپل برای این‌که اگر شما یک مک‌بوک‌ایر جدید خریدید، اجازهٔ دانلود دوبارهٔ لاین رو (در ریکاوری) بهتون می‌ده چیه، حدسم اینه که وقتی دوست شما مک‌بوک‌ایر خریده، یک اکانت اپل هم ساخته و «خرید» لاین در این اکانت ثبت شده. به‌هر حال احساسم اینه که یه‌جوری این قضیه با اکانت اپل ارتباط داره (بر طبق همون پستِ viewtopic.php?f=4&t=2182&p=28529 این حرف رو می‌زنم). اگر این‌جوری باشه، این دوست شما می‌تونست در لپتاپ شما یا دوستانتون وارد Mac App Store بشه، با Apple ID خودش، و لاین رو دوباره نصب کنه و با ابزاری که اپل در اختیار قرار می‌ده روی فلش‌دیسک بریزه. این همون کاریه که فروشندهٔ مربوطه انجام داده.

و این که «نصب لاین بر روی ایر های ۲۰۱۱ که به صورت دیفالت لاین روشون نصب هستش با دانلود لاین و ریختن بر روی فلش یا دی وی دی امکان پذیر نیستش»، فکر نمی‌کنم درست باشه. مگر مثال نقضش، همین دوست شما و بوت‌شدن لپتاپش از روی فلش معمولیِ فروشنده نیست؟
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پستتوسط GK » 01 سپتامبر 2011, 20:13

دوست عزیز آقای Ahriman (چه اسم جالبی! امیدوارم که معنای زرتشتی خود را داشته باشد تا معنی دیگری! :-D )
به شما قسم آسمان می‌خورم که همین دیشب، من سیستم لاین خریداری شده و واریز شده روی یک کلید معمولی usb را نصب کردم روی یک مک‌بوک ایر!
مشکل بازنصب همانطور که ایلیا اشاره کرد گاه‌گاهی پیش می‌یاد. بهترین راه چاره هم باز در قسمت دوم پست ایلیاست
روز و روزگارتان ‌خوش
ق.خ
iMac Intel 2.66GHz, Osx 10.7.3
GK
مدیر بازنشسته

پست‌ها : 954

پستتوسط Ahriman » 01 سپتامبر 2011, 20:31

GK نوشته است:[نمایش]
دوست عزیز آقای Ahriman (چه اسم جالبی! امیدوارم که معنای زرتشتی خود را داشته باشد تا معنی دیگری! :-D )
به شما قسم آسمان می‌خورم که همین دیشب، من سیستم لاین خریداری شده و واریز شده روی یک کلید معمولی usb را نصب کردم روی یک مک‌بوک ایر!
مشکل بازنصب همانطور که ایلیا اشاره کرد گاه‌گاهی پیش می‌یاد. بهترین راه چاره هم باز در قسمت دوم پست ایلیاست

ممنون

یعنی شما میگید حتما باید خریداری بشه لاین ؟ با لاینی که دانلود کردیم امکان پذیر نیست ؟ و دیگر اینکه چون این ایر از کارخونه لاین روش نصب بوده نیاز به خرید مجدد نیست ؟ و با وارد کردن اپل آیدی شروع میکنه به دانلود مجدد ؟

شما روی ایر ۲۰۱۱ که از کارخونه لاین بوده مجددا تونستید لاین رو نصب کنید ؟

سوال کلی من اینه که :

چطور میشه از رو فلش مموری مجددا لاین رو روی مک بوک ایری که از کارخونه روش لاین بوده رو نصب کرد ؟

با تشکر
Ahriman

پستتوسط Ahriman » 01 سپتامبر 2011, 20:36

pooriaazimi نوشته است:[نمایش]
؟

منظورم رو احتمالاً خوب نرسونده‌م. شما مک دارید، احتمالاً ۱۰ نفر دیگه هم در آشناهای شما مک دارند (طبق تجربه، مک مثل ویروسه و سریع پخش می‌شه :-) ). درست نمی دونم مکانیزم اپل برای این‌که اگر شما یک مک‌بوک‌ایر جدید خریدید، اجازهٔ دانلود دوبارهٔ لاین رو (در ریکاوری) بهتون می‌ده چیه، حدسم اینه که وقتی دوست شما مک‌بوک‌ایر خریده، یک اکانت اپل هم ساخته و «خرید» لاین در این اکانت ثبت شده. به‌هر حال احساسم اینه که یه‌جوری این قضیه با اکانت اپل ارتباط داره (بر طبق همون پستِ viewtopic.php?f=4&t=2182&p=28529 این حرف رو می‌زنم). اگر این‌جوری باشه، این دوست شما می‌تونست در لپتاپ شما یا دوستانتون وارد Mac App Store بشه، با Apple ID خودش، و لاین رو دوباره نصب کنه و با ابزاری که اپل در اختیار قرار می‌ده روی فلش‌دیسک بریزه. این همون کاریه که فروشندهٔ مربوطه انجام داده.

و این که «نصب لاین بر روی ایر های ۲۰۱۱ که به صورت دیفالت لاین روشون نصب هستش با دانلود لاین و ریختن بر روی فلش یا دی وی دی امکان پذیر نیستش»، فکر نمی‌کنم درست باشه. مگر مثال نقضش، همین دوست شما و بوت‌شدن لپتاپش از روی فلش معمولیِ فروشنده نیست؟

نمیدونم یه کم گیج شدم !

ببینید یعنی شما میگید با اپل آیدیش وارد Mac App Store بشه و مجددا لاین رو دانلود کنه ؟ و بعد بریزه رو فلش ؟ تا بتونه مجددا لاین رو نصب کنه ؟ و این کار با لاینی که ما دانلود کردیم امکان پذیر نیست ؟
Ahriman

پستتوسط Ahriman » 01 سپتامبر 2011, 20:42

Ilia نوشته است:[نمایش]

مکبوک‌ایر و مینی جدید، با فشار دکمهٔ Option در هنگام بوت، بهر حال میتوانند بروند روی حالت Net Recovery و لاین را از اپل بگیرند و نصب کنند. حتی اگر هارد یا SSD شان تعویض شده باشد.

ایلیا جان یعنی منظور شما اینه که در هر حال برای مک بوک ایر باید مجددا لاین رو دانلود کرد از طریق Net Recovery و امکان نصب مجدد لاین از رو فلش مموری نیستش ؟
Ahriman

پستتوسط Pooria Azimi » 01 سپتامبر 2011, 20:47

واقعاً نمی‌دونم! طبق اون پستی که لینکش رو دادم، باید ارتباطی تنگاتنگ بین نسخهٔ لاین نصب شده و اکانتی که از اون خریداری شده وجود داشته باشه. حالا این ارتباط کجا به‌وجود می‌آد رو نمی‌دونم. اگر این دوستتون مک‌بوک‌ایرش رو رجیستر کرده بوده (با یه اپل‌آی‌دی)، ضرر نداره در لپتاپ خودتون (یا ترجیحاً یکی که اسنولپرد باشه) وارد اکانتش بشید و ببینید می‌تونید لاین رو رایگان نصب کنید، یا باید بابتش پول بدید. اگر تا حالا رجیستر نکرده بوده، الآن هم شاید بتونه بره رجیستر کنه تا مراحل بالا رو تکرار کنید.
اینها همه‌ش حدسیات منه (که آشنایی خوبی با مراحل نصب لاین ندارم) و ممکنه کاملاً نادرست باشه.
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پستتوسط Ahriman » 01 سپتامبر 2011, 20:49

یه کم روانی شدم :-(

یعنی با برنامه RecoveryDiskAssistant میشه از لاین یه ریکاوری درست کرد برای ایر ۲۰۱۱ و مجددا از این طریق اقدام به نصب مجدد لاین کرد ؟

آخه الان این برنامه رو روی مک بوک پروی خودم که لاین روش هستش تست کردم و یه درایو ریکاوری درست کرد اما ۵ دقیقه بیشتر طول نکشید !!

یعنی به این سرعت از لاین بک آپ گرفت و لاین رو کپی کرد ؟ و میشه حالا ریکاوری کرد ؟
Ahriman

پستتوسط GK » 01 سپتامبر 2011, 20:54

[نمایش]
شما میگید حتما باید خریداری بشه لاین ؟ با لاینی که دانلود کردیم امکان پذیر نیست ؟ و دیگر اینکه چون این ایر از کارخونه لاین روش نصب بوده نیاز به خرید مجدد نیست ؟ و با وارد کردن اپل آیدی شروع میکنه به دانلود مجدد ؟

شما روی ایر ۲۰۱۱ که از کارخونه لاین بوده مجددا تونستید لاین رو نصب کنید ؟

سوال کلی من اینه که :

چطور میشه از رو فلش مموری مجددا لاین رو روی مک بوک ایری که از کارخونه روش لاین بوده رو نصب کرد ؟

نه، نیازی به خرید مجدد نیست. با حساب خود ، می‌شود رفت روی apple store و دوباره واریز کرد
بله، مک‌بوک ایر لاین کارخانه را داشت ولی انگولک در می‌آورد. من لاین خودم را زدم روی آن.
در حال حاضر، نصب دوباره osx lion روی ماشین‌های شما کمی مشکل‌زاست. من ترجیح دادم یک نصب جدید و پاک بکنم
روز و روزگارتان ‌خوش
ق.خ
iMac Intel 2.66GHz, Osx 10.7.3
GK
مدیر بازنشسته

پست‌ها : 954

پستتوسط Ahriman » 01 سپتامبر 2011, 20:56

کلا میخوام بدونم پس اون مغازه دار تو پایتخت چگونه تونست با فلشش لاین رو روی مک بوک ایر ۲۰۱۱ که از کارخونه لاین بوده نصب کنه ؟

چه کاری کرده که من نمیتونم ؟ :-(
Ahriman

پستتوسط Ilia » 01 سپتامبر 2011, 21:04

اگر از حالت نت ریکاوری استفاده کنید، بله خودش وصل میشود به سایت اپل و چون میبیند که با مدل کامپیوتر شما لاین می‌آید، آن را داونلود و نصب خواهد کرد. حالا این چقدر با اینترنت ایران مشکل داشته باشد امری جداست.

آنطوری که من فهمیده‌ام، لاین دیسک اسیستنت درست برای این منظور درست شده است که شما دیگر مجبور نباشید که به اینترنت وصل بشوید. یعنی این یوتیلیتی‌ای است که یک هارد یا فلش مموری را فرمت میکند، و از نسخهٔ سیستم کامپیوتر شما برای درست کردن آن استفاده میکند. و اگر از بعدا از این استفاده کنید، به وصل شدن به ایترنت نیازی نیست. باز هم این برداشت من است و ممکن است خیلی دقیق نباشد.

من خودم یک مکبوک ایر ۲۰۱۱ جدید خریده‌ام. اما باید اذعان کنم که تنبلی کرده‌ام و هنوز از این لاین دیسک اسیستنت برای درست کردن ریکاوری دیسک استفاده نکرده‌ام. بایستی این کار را بکنم و مطمئن بشوم.

قاعدتا درست کردن این دیسک ریکاوری چندان نباید طول بکشد.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

بعدی

بازگشت به برنامه‌های مک

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 19 مهمان