انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

مشکل برنامه Numbers با اعداد اعشاری فارسی

درمورد نرم‌افزارهای کاربردی مکینتاش

مشکل برنامه Numbers با اعداد اعشاری فارسی

پستتوسط hsharghi » 05 اوت 2011, 15:25

سلام
در صورتی که در تنظیمات سیستم Region را فارسی انتخاب کرده باشیم که اعداد و تاریخ و... در سیستم با حروف فارسی نوشته شوند در برنامه Numbers مشکلی عجیبی به وجود آمده. تا زمانی که عدد تایپ شده در هر سلول بدون ممیز باشد هیچ مشکلی پیش نمیاید. اما اگر عدد با ممیز باشد دیگر به عنوان عدد شناخته نمیشود. و برنامه با آن به عنوان یک متن برخورد میکند و امکان انجام عملیات محاسباتی بر روی آن وجود ندارد.
من علامت ممیز را در Number Separator با کاراکترهای , / . ' عوض کردم ولی هیچ کدام این مشکل را حل نکردند. کسی میتونه من رو راهنمایی کنه که چطوری این مشکل را حل کنم.
خیلی ممنون
هادی
نماد کاربر
hsharghi

پست‌ها : 12

Re: مشکل برنامه Numbers با اعداد اعشاری فارسی

پستتوسط Behnam » 06 اوت 2011, 07:06

هیچکدام از علائمی که شما در پیامتان تایپ کرده‌اید علامت ممیز اعشاری اعداد فارسی نیست. آیا مطمئنید که علامت اعشاری فارسی را تایپ کرده‌اید؟ من که یک آزمایش جنگی کردم و درست جواب داد. منظورم از علامت درست ممیز این است که در این عدد تایپ شده است: ۱۲٫۲۵
شکل آن در فانت‌های مختلف یکسان نیست. اگر این را با زر می‌بینید باید شبیه ممیز خودمان باشد. جیزه آن را به صورت عربی آن و به فرم یک ویرگول نمایش می‌دهد. ولی برای Numbers فانت استفاده شده و شکل علامت مهم نیست. مهم این است که کُد مربوطه درست تایپ شده باشد. در صفحه‌کلید استاندارد فارسی جای آن روی shift+3 است. شما همین ممیز بالا را هم می‌توانید برای امتحان کپی و پیست کنید.
پیوست‌ها
Screen shot ۱۳۹۰-۰۵-۱۴ at ۲۲.۲۰.۴۲.jpg
نماد کاربر
Behnam

پست‌ها : 3534

پستتوسط hsharghi » 06 اوت 2011, 10:26

ممنون. مشکل حل شد. من جای کلید Shift+3 کلید . را میزدم، که همان دکمه ممیز در کیبورد انگلیسی است. این اشکالات برای کسانی که مثل من تازه از ویندوز به مک آمده اند پیش میاد! چون در ویندوز دکمه ممیز در همه کیبوردها همان کلید . است.
آیا امکان دارد بشود کاراکتر مربوط کلید Shift+3 را به یک کلید دیگر که دسترسی به آن ساده تر باشد منتقل کنم. مثلا به کلید ‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍~ که در کیبورد فارسی کار خاصی نمیکنه؟
هادی
نماد کاربر
hsharghi

پستتوسط hsharghi » 06 اوت 2011, 10:32

یک مشکل دیگه که الان متوجه آن شدم، وقتی کیبورد انگلیسی باشد نه ممیز . و نه ممیز Shift+3 هیچکدام کار نمیکند. چون Shift+3 کاراکتر # را تایپ میکند. نمیشه یه کاری کرد که ممیز در هر دو کیبورد فارسی و انگلیسی یک کلید باشه؟ یعنی من باید اگر کیبوردم فارسی بود جای ممیز Shift+3 رو بزنم اگر کیبوردم انگلیسی بود یه دکمه دیگه رو جای ممیز بزنم؟
هادی
نماد کاربر
hsharghi

پستتوسط Pooria Azimi » 06 اوت 2011, 15:31

با برنامهٔ Ukelele قادر خواهید بود جای کلید ممیز رو تغییر بدید. من هم ممیز فارسی (٫) رو به شیفت+tilde برده‌م (خود کلید tilde در فارسی برای من ` رو چاپ می‌کنه که بهتر از ممیزه، چون با Command+` در مکینتاش می‌شه بین پنجره‌های مختلف یک برنامه حرکت کرد). در انجمن نام برنامهٔ Ukelele رو جستجو کنید، روش کار باهاش قبلاً گفته شده. در مورد مشکل «دیگه»، فکر کنم ایراد از اون‌جا باشه که شما Number separator رو تغییر داده‌اید. یا شاید من مشکل رو درست متوجه نمی‌شم! عدد 12.3 رو Numbers باید بعنوان عدد اعشاری بشناسه! اگر نمی‌شناسه، شما یک‌جایی رو اشتباهاً دستکاری کرده‌اید.
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پست‌ها : 3332

پستتوسط Behnam » 06 اوت 2011, 16:33

موافقم که جای ممیز خوب نیست. من تاکنون زیاد به آن توجه نکرده بودم چون همیشه از صفحه‌کلید «گسترده» با number pad استفاده کرده‌ام و همیشه برای عددها از آنجا استفاده می‌کنم. در صفحه‌کلید دست‌ساز خودم و نیز در صفحه‌کلید استاندارد ۹۱۴۷ در number pad از ممیز فارسی استفاده شده است.
اما در مورد کارکرد Numbers با عددها، قضیه این است که انگلیسی و فارسی را نمی‌توان مخلوط کرد. اگر در preferences سیستم region را فارسی و ایران انتخاب کرده باشیم، باید اعداد -و ممیز- فارسی را وارد کرد تا جمع و تفریق شود. اگر region کانادای انگیسی یا یک جای مشابه باشد، باید اعداد -و full stop- انگلیسی را وارد کرد تا جمع و تفریق شود. هردو زبان با هم نمی‌شود... تا آنجا که من برداشت کرده‌ام.
پ.ن.
وقتی فایل یا عکسی که می‌خواهیم ضمیمه کنیم نام فارسی داشته باشد، خیلی معطلی دارد که بار شود و غالباً نمی‌شود. مجبور شدم نام فایل را از «ممیز» به «momayez» تبدیل کنم تا به سرعت بار شود.
پیوست‌ها
momayez.jpg
در کل 1 بار ویرایش شده. اخرین ویرایش توسط Behnam در 06 اوت 2011, 17:59.
نماد کاربر
Behnam

پستتوسط hsharghi » 06 اوت 2011, 17:47

خیلی ممنون از توضیحات شما. الان در کامپیوتر من تنظیمات اعداد به این صورت است:
کاراکتر مربوط به Decimal با کلید Shift+3 تایپ شده است. اگر این تنظیمات اشتباه است لطفا بگویید چطور تنظیم کنم.
format01.png

در این حال من با صفحه کلید فارسی با کلید Shift+3 ممیز اعداد را میگذارم و هنگام نمایش در Numbers همه چیز مرتب است.
در هنگامی که با صفحه کلید انگلیسی اعداد را تایپ میکنم باید ممیز را با کلید , (همان کلید >) تایپ کنم والا اگر با کلید . (همان کلید <) ممیز را تایپ کنم، اعداد به صورت متن در می‌آیند.
Numbers.png

و مطلب عجیب تر اینکه وقتی با , در صفحه کلید انگلیسی تایپ میکنم اعداد اول به صورت روند شده نشان داده میشوند! یعنی اگر تایپ کنم ۱.۷ برنامه مقدار آن را ۲ نشان میدهد. تا اینکه تعداد ارقام بعد از ممیز را با دکمه
increase.png
increase.png (7.82 KiB) - بازدید 10194 بار
زیاد کنم تا اعشار آن نشان داده شود.
اما اگر در تنظیمات مربوط به اعداد، کاراکتر مربوط به Decimal را با کلید . تایپ کنم، همه چیز میریزه به هم. یعنی از این که هست هم قاطی تر میشه.
لطفا یک راه استاندارد برای تنظیم Decimal در اعداد فارسی و انگلیسی به من نشان دهید
با تشکر
هادی
نماد کاربر
hsharghi

پستتوسط Behnam » 06 اوت 2011, 18:42

والله فکر می‌کنم متخصص Numbers در ایرماگ از این به بعد خود تو باشی! من فقط یک تست سریع انجام دادم. این را هم در نظر داشته باش که نه Numbers و نه کلاً هیچیک از برنامه‌های ساخت خود اپل رسماً از فارسی پشتیبانی نمی‌کنند. این چیزهایی که در Numbers می‌بینی تنها مظاهری از پشتیبانی مک از استاندارد یونیکد در سطح سیستم عامل است. که خرده خرده چیزهای دیگری مثل تبدیل اعداد و تقویم فارسی و غیره را به آن اضافه کرده است.
همانطور که از عکست معلوم است، در صفحه ای که برای region فارسی تنظیم شده است، اعداد انگلیسی کار نمی‌کنند. چیزی که پیش می‌آید (و این در سطح سیستم رخ می‌دهد و این در Numbers تنها مظهری از آن است) این است که اگر کل «منطق» نگارش اعداد برای انگلیسی تنظیم شده باشد، سیستم چیزهایی را از زبان غیر انگیسی می‌فهمد و به انگلیسی تبدیل می‌کند. مثلاً اگر اعداد را به فارسی تایپ کرده باشی، مترادف انگلیسی آن را می‌شناسد. اگر در «منطق» انگلیسی، بنویسی ۱۲.۲۵ (دوازده دات بیست و پنج) در Numbers به 12.25 تبدیل می‌شود.
اگر منطقهٔ سیستم را برای فارسی تنظیم کرده باشی و در «منطق» فارسی بنویسی 12٫25 (توِلو ممیز تونتی فایو) باز هم Numbers آن را می‌فهمد و به ۱۲٫۲۵ تبدیل می‌کند.
ولی نکتهٔ کلیدی این است که در یک صفحهٔ Numbers نمی‌توان بطور همزمان به فارسی و به انگلیسی جمع و تفریق کرد. اگر داری به فارسی جمع و تفریق می‌کنی، اعداد انگلیسی را برایت به فارسی تبدیل می‌کند. اگر داری به انگلیسی جمع و تفریق می‌کنی، اعداد فارسی را برایت به انگلیسی تبدیل می‌کند. ولی در آن واحد هم با منطق انگلیسی و هم با منطق فارسی برایت جمع و تفریق نمی‌کند.
نماد کاربر
Behnam

بازگشت به برنامه‌های مک

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 13 مهمان