انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

نرم‌افزارهای تایپ فارسی در مک

درمورد نرم‌افزارهای کاربردی مکینتاش

Re: برترین نرم افزار برای تایپ فارسی

پستتوسط AliGhz » 14 مه 2011, 01:03

اگر هدف تایپ کردن یک فایل در مک باشد (نه باز کردن یک فایل متنی که ممکن است با ورد ویندوز ساخته شده باشد)، به‌نظرم Mellel انتخاب خوبی است و البته پولی است و نکته‌ای هم که بهنام در مورد فونت جیزۀ جدید را نوشته نمی‌دانم چیست (چون من هم با جیزۀ قدیم کار می‌کنم). اما یک کاستی بزرگ این برنامه، این است که رفتار آن در متن حاوی فارسی و لاتین، خلاف منطق است (اینجا توضیح داده‌ام: viewtopic.php?f=4&t=2423&p=23987&#p26809)

اما یک برنامۀ خیلی خوب و ساده و کار راه‌انداز، iText Express است که اگر اشتباه نکنم رایگان است و از مک اپ استور می‌شود گرفت. محیطش شبیه همان TextEdit خود مک است با کمی گزینه‌های بیشتر.

برای باز کردن فایل‌های ورد ساخته‌شده در ویندوز اما بهترین نتیجه (نه نتیجۀ ایده‌آل) را نئوآفیس می‌دهد. (اوپن آفیس گیرهایی دارد، لیبر آفیس را هم امتحان نکرده‌ام.)

اما در کل، فعلا در مک و برای فارسی، یک راه حل All-in-one مثل Word برای ویندوز وجود ندارد.
 Think Different.
نماد کاربر
AliGhz
Site Admin

پست‌ها : 2144

پستتوسط Microsoft24 » 14 مه 2011, 08:35

arzhang نوشته است:[نمایش]
البته در مواقعی که مجبورم این کار رو می‌کنم ولی خب همه‌ی ما که توی این جمع مجازی هستیم طبیعتاً ترجیح می‌دیم راه‌هایی بیابیم که همه‌ی کارهامون رو با مک انجام بدیم. واقعیت اینه که در حوزه‌ی تایپ متن من هنوز راهی نیافتم که با همون راحتی‌ای که توی ویندوز کار می‌کردم توی مک کار کنم.

ببین ، ما داریم از مک استفاده می کنیم ، نه مک از ما ! : دی

تا جایی که میشه داریم سعی می کنیم از مک ، استفاده کنیم ،

اما در موارد خاص ، مجبور به استفاده از ویندوز مجازی یا ویندوز هستیم ،

مثلا خود من ،هر چند می تونم با XCode کامپایل کنم ، اما هیچ وقت نمی تونم تمام و کمال قید VS رو بزنم!‌ :joy:

با نصب ویندوز مجازی ، شما ، آفیس ۲۰۱۰ رو در محیط خود مک اجرا میکنی !
از کجا باید شروع کرد ، درد دل که گفتنی نیست ، قصه ی من خیلی وقته که دیگه شنیدنی نیست .
نماد کاربر
Microsoft24

پست‌ها : 349

پستتوسط Arzhang » 18 مه 2011, 10:24

Microsoft24 نوشته است:[نمایش]

ببین ، ما داریم از مک استفاده می کنیم ، نه مک از ما ! : دی

حرف منطقی و قابل تأملی‌ست
نماد کاربر
Arzhang
Site Admin

پست‌ها : 1450

پستتوسط Nyaiesh » 16 ژوئیه 2011, 23:47

دوستان سلام
من با تمام برنامه‌هایی که نام بردید مشکل دارم. زمانی که می‌خواهم صفحه رنگی چاپ بشود هر کار می‌کنم حاشیه‌ها سفید می‌مانند و تنها مِلِل تمام صفحه را به رنگ من در می‌آورد راه حلی دارید؟
ممنون
خدایا کیهان و زمین و نوترون در طواف و ما در خواب
نماد کاربر
Nyaiesh

پست‌ها : 357

پستتوسط Behnam » 17 ژوئیه 2011, 00:45

چیزی که به نظرم اومد اینه که تا همین چند سال پیش هیچ پرینتری رو نمی‌شد پیدا کرد که تا حاشیهٔ کاغذ رو چاپ کنه. الاًن هم اونهایی که این کار رو می‌کنند بیشتر مخصوص چاپ عکس هستند. شاید این دلیلش باشه.
نماد کاربر
Behnam

پست‌ها : 3534

پستتوسط Nyaiesh » 17 ژوئیه 2011, 00:47

این مقدار که سفید می مونه خیلی بیشتر از اون حاشیه ای که پرینترها نمی‌زنند ولی ملل این کار را می‌کنه یعنی خروجی پی‌دی اف کاملا رنگی
نماد کاربر
Nyaiesh

پستتوسط Ilia » 17 ژوئیه 2011, 03:36

اگر اینکار را درست انجام داده باشید، احتمالا اشکال از خود برنامه‌ها است که فرای مارجین‌ها را برای چاپ نمیفرستند. مارجین‌ها را کمتر و اگر میشود صفر کنید و تکستتان را indent کنید یا بگذارید داخل text box و ببینید که فرقی میکند یا نه.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6176

پستتوسط Behnam » 17 ژوئیه 2011, 04:40

به نظر میاد که فقط ملِل این فیچر رو به معنای واقعی خودش داره. من چیزی در نایسس ندیدم و در نئوآفیس هم اگرچه فیچر مستقلی از text highlight داره، ولی به text input وابستگی داره. به عبارت دیگه تا return نزنی و به خط بعدی نری، اون خط رنگی نمی‌شه. تنها تفاوتش با text highlight اینه که لازم نیست چیزی تایپ کرده باشی تا همان حروف تایپ شده highlight بشن. ولی باز هم قضیه به text input وابسته هست.
در ملِل این فیچر واقعاً‌ مستقل هست و تو صفحه رو رنگی می‌کنی بدون اینکه هیچ چیزی در اون نوشته باشی.
تغییر مارجین‌ها و این راه حل‌ها شاید فضای رنگی رو روی کاغذ بیشتر کنه ولی کل صفحه‌بندی برای وارد کردن متن رو به هم میزنه. فکر کنم بهترین راه حل اینه که برای این کار از ملِل استفاده بشه!
پیوست‌ها
Screen shot 2011-07-16 at 7.58.56 PM.png
نماد کاربر
Behnam

پست‌ها : 3534

پستتوسط Pooria Azimi » 17 ژوئیه 2011, 04:49

البته همیشه این امکان هست که در Preview قسمت‌های اضافه رو crop کنید (در سمت راست، همهٔ برگ‌ها رو انتخاب کنید، با ابزار Select در یکی از برگ‌ها ناحیهٔ رنگی‌شده رو مشخص کنید و Command+K رو بزنید و save کنید**). البته می‌دونم که نتیجهٔ این‌کار شاید خیلی مطلوب نباشه و صفحهٔ نهایی (بریده شده) اندازه‌ش کوچیک می‌شه*... بیشتر قصدم این بود که به این تکنیک که شاید خیلی‌ها بلد نبوده باشن اشاره کرده باشم.

---

* البته برای رفع این مشکل هم می‌شه در برنامهٔ مبدأ، سایز صفحه رو به‌جای A4 استاندارد (۸٫۲۷ × ۱۱٫۶۹ اینچ)، کمی بیشتر (۹ در ۱۲٫۵ اینچ) در نظر گرفت که با بریدن قسمتی از اون، نتیجهٔ نهایی نزدیک به اندازهٔ آ۴ معمولی بشه.

** برای سویچ کردن به حالت اولیه (بریده نشده)، در Preview و از منوی View، گزینهٔ Media Box رو از ساب‌منوی PDF Display انتخاب کنید.
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پست‌ها : 3332

پستتوسط Ilia » 17 ژوئیه 2011, 05:07

نمیدانم که روی بقیه بشود یا نشود، اما در ورد میشود تصویر یا جعبه‌ای را در پشت زمینه قرار داد که بتواند تمام صفحه را بپوشاند و چاپ هم خواهد شد، چون خودم این کار را با آن کرده‌ام. این تصویر میشود کوچک باشد و فقط از یک رنگ ساده درست شده باشد و آنرا بزرگش کنید تا در ضمن اینکه صفحه را بزرگ میکند، فایلتان بزرگ نشود.

اما اینکه این برنامه‌ها این را نداشته باشند راستش برای من عجیب بنظر می‌آید چون چیز بسیار پیش پا افتاده‌ایست.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط Ilia » 17 ژوئیه 2011, 06:44

من این را که گفتم با اپن آفیس امتحان کردم و جواب داد. تصویری را هم که برای بک‌گراند انتخاب کردم، ۱ سانت در یک سانت بیشتر نبود و pdf اش هم لب به لبش را پوشاند.

پیوست‌ها
03.jpg
03.jpg (7.77 KiB) - بازدید 12406 بار
02.jpg
01.jpg
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط Nyaiesh » 17 ژوئیه 2011, 10:40

خیلی ممنون از پاسخ هایتان.
نماد کاربر
Nyaiesh

پستتوسط AmiN.D » 17 ژوئیه 2011, 13:56

open office برای باز کردن اسناد نوشته شده در سایر سیستم عامل ها
و Microsoft برای نوشتن مستقیم با استفاده از قالب ساخته شده... بدون نیاز به ویندوز و غیره..open مشکلش اینکه که سایزهاش جور نیست معمولا..واسه پایان نامه به درد نمیخوره .اسه همین میگم ماکروسافت بریا مستقیم نویسی
Apple MacBook Pro Core i7 -HDD 1 TB -4GB
iPhone 5s
AmiN.D

پست‌ها : 1041

پستتوسط AmirT » 17 ژوئیه 2011, 14:46

سلام،
من چون دقیقا از خوندن این دو صفحه متوجه نشدم میپرسم، میشه یکی به من بگه با کدوم یکی از این نرم افزارها میشه اسناد ساخته شده در ویندوز رو باز کرد و دید؟ و منظورم فقط اسناد word نیست، excel و powerpoint هم مهمن.
حالا با کدوم میشه مطالب فارسی نوشت و ذخیره کرد طوری که ویندوزی ها هم بتونن استفاده کنن ازش؟ اونی که بهترین نتیجه رو داره دیگه... کار عجیب غریبی نمیخام کنم، فقط تایپ منو بتونن بخونن.
من یه جورایی تو نوشتن با Pages کنار اومدم و راحت کار میکنم باهاش. ولی یه مشکلی که هست اینکه فایل هایی که مینویسم و save میکنم (با انتخاب گزینه doc.) با office تو ویندوز خونده نمیشن، مشکل از کجا میتونه باشه؟
But what is happiness except the simple harmony between a man and the life he leads? — Albert Camus
نماد کاربر
AmirT

پست‌ها : 342

پستتوسط abdol » 17 ژوئیه 2011, 18:29

AmiN.D نوشته است:[نمایش]
open office برای باز کردن اسناد نوشته شده در سایر سیستم عامل ها
و Microsoft برای نوشتن مستقیم با استفاده از قالب ساخته شده... بدون نیاز به ویندوز و غیره..open مشکلش اینکه که سایزهاش جور نیست معمولا..واسه پایان نامه به درد نمیخوره .اسه همین میگم ماکروسافت بریا مستقیم نویسی

همچین چیزی صحت ندارد و openoffice یکی از بهترین برنامه هایی است که می شه با اون پایان نامه به زبان شیرین فارسی نوشت.
من بخشی از پایان نامه خودم رو با اون نوشتم و به جرات می گنم که به همان کارایی آفیس مایکروسافت هست.
اینکه بگید سایزهاش جور نیست یک عبارت مبهم و نشان از عدم آشنایی شما با کار کردن با این برنامه است. من به هر کسی که می خواهد کار جدی برای تایپ انجام دهد (مثل پایان نامه) این پکیج را پیشنهاد ۱۰۰ در ۱۰۰ می کنم و معتقدم از تمامی برنامه هایی که در این پست اسمش رو آوردن کامل تر است.
لقمان حكيم را گفتند : ادب از كه آموختي ؟ گفت : از بي ادبان !
MBP 5.5
abdol
Banned

پست‌ها : 686

قبلیبعدی

بازگشت به برنامه‌های مک

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 52 مهمان