انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

نرم‌افزارهای تایپ فارسی در مک

درمورد نرم‌افزارهای کاربردی مکینتاش

Re: برترین نرم افزار برای تایپ فارسی

پستتوسط Behnam » 17 ژوئیه 2011, 19:03

امیر اگر هدفت تبادل فایل با آفیس ویندوز هست، از آفیس ویندوز (و نه آفیس مک) استفاده کن. هیچ راه تضمین شدهٔ دیگری وجود ندارد. مایکروسافت ترتیبی داده است که مطمئن باشد هیچ راه تضمین شدهٔ دیگری وجود نداشته باشد. البته اینکه آفیس مک پشتیبانی درستی از فارسی ندارد چیزی برنامه‌ریزی شده نبود. ولی کُدهای اولیهٔ آفیس برای مک ناخواسته طوری نوشته شده‌‌اند که هماهنگ کردن آن را با آفیس ویندوز در زمینهٔ پشتیبانی از راست به چپ غیر ممکن کرده است مگر اینکه آن را کلاً از اول بنویسند. این هم یک قوز بالا قوز برای کاربران فارسی زبان است. ولی اگر هم عین ویندوز از فارسی روی مک پشتیبانی می‌کرد، باز هم دیگر برنامه‌ها در تبادل اسناد با آفیس مشکل داشتند و این خواست استراتژیک مایکروسافت است.
نماد کاربر
Behnam

پست‌ها : 3534

پستتوسط AmiN.D » 18 ژوئیه 2011, 00:02

abdol نوشته است:[نمایش]
AmiN.D نوشته است:[نمایش]
open office برای باز کردن اسناد نوشته شده در سایر سیستم عامل ها
و Microsoft برای نوشتن مستقیم با استفاده از قالب ساخته شده... بدون نیاز به ویندوز و غیره..open مشکلش اینکه که سایزهاش جور نیست معمولا..واسه پایان نامه به درد نمیخوره .اسه همین میگم ماکروسافت بریا مستقیم نویسی

همچین چیزی صحت ندارد و openoffice یکی از بهترین برنامه هایی است که می شه با اون پایان نامه به زبان شیرین فارسی نوشت.
من بخشی از پایان نامه خودم رو با اون نوشتم و به جرات می گنم که به همان کارایی آفیس مایکروسافت هست.
اینکه بگید سایزهاش جور نیست یک عبارت مبهم و نشان از عدم آشنایی شما با کار کردن با این برنامه است. من به هر کسی که می خواهد کار جدی برای تایپ انجام دهد (مثل پایان نامه) این پکیج را پیشنهاد ۱۰۰ در ۱۰۰ می کنم و معتقدم از تمامی برنامه هایی که در این پست اسمش رو آوردن کامل تر است.

نده سایز کاغذ رو آ4گذاشتم و جواب نگرفتم..برای هیدر و فوتر هم با اندازه ای که ماکرو سافت میده سازگاری نداره متاسفانه..
بعدم اینکه پایان نامه رو خودتون میدونین که یه سری فرمت میدن یا حتی تیمپلیت که فقط روی ماکروسافت کار میکنه..اما از اونجایی که همه پایان نامه تایپ نیشه و کپی هم داره خیلی سخته که همش رو با افیس ماکروسافت نوشت..بنده با اپن کار کردم و نتیجه پرت شدن پایان نامه به صورت بود!شایدم هم شما درست میگید تنظیمات خفنی داره!ولی به نظرم این یه ضعف هست وقتی فاصله از بالا و پایین و هیدر و فووتر فرق میکنه..متاسفانه منم ادمی نیستم که3میلیون و بندازم دور و ئیندوز نصب کنم!!
Apple MacBook Pro Core i7 -HDD 1 TB -4GB
iPhone 5s
AmiN.D

پست‌ها : 1041

پستتوسط Nyaiesh » 18 ژوئیه 2011, 00:32

شما باید از یک نرم افزار استفاده کنید وگرنه به تبدیل ها نمی شه اعتماد کرد منظور عبدل این است که از اول با اون‌ها شروع کنید تا به نتیجه برسید. وگرنه خود آفیس هم نسخه‌های بالاتر را نمی‌خوانه و مجبورید اون نسخه را نصب کنید حالا خودتان حساب کنید...
خدایا کیهان و زمین و نوترون در طواف و ما در خواب
نماد کاربر
Nyaiesh

پست‌ها : 357

پستتوسط AmirT » 20 ژوئیه 2011, 12:49

Behnam نوشته است:[نمایش]
امیر اگر هدفت تبادل فایل با آفیس ویندوز هست، از آفیس ویندوز (و نه آفیس مک) استفاده کن. هیچ راه تضمین شدهٔ دیگری وجود ندارد. مایکروسافت ترتیبی داده است که مطمئن باشد هیچ راه تضمین شدهٔ دیگری وجود نداشته باشد. البته اینکه آفیس مک پشتیبانی درستی از فارسی ندارد چیزی برنامه‌ریزی شده نبود. ولی کُدهای اولیهٔ آفیس برای مک ناخواسته طوری نوشته شده‌‌اند که هماهنگ کردن آن را با آفیس ویندوز در زمینهٔ پشتیبانی از راست به چپ غیر ممکن کرده است مگر اینکه آن را کلاً از اول بنویسند. این هم یک قوز بالا قوز برای کاربران فارسی زبان است. ولی اگر هم عین ویندوز از فارسی روی مک پشتیبانی می‌کرد، باز هم دیگر برنامه‌ها در تبادل اسناد با آفیس مشکل داشتند و این خواست استراتژیک مایکروسافت است.

ممنون از توضیحت بهنام! پس مشکل جای دیگه ایه. سیاست مایکروسافت البته غیرمنطقی هم به نظر نمیاد.

ولی اون مورد در Pages هنوز برام سواله. اصلا کسی دیگه این مشکل رو داره؟ که اسناد Pagesای که با فرمت doc. ذخیره میشن با آفیس ویندوز قابل استفاده نباشن؟
یه سوال دیگه هم اینکه نیم فاصله رو چطور میشه زد؟ من هنوز نفهمیدم. از قابلیت تایپ فارسی مک هم استفاده میکنم.
But what is happiness except the simple harmony between a man and the life he leads? — Albert Camus
نماد کاربر
AmirT

پست‌ها : 342

پستتوسط Arzhang » 20 ژوئیه 2011, 17:33

در مورد pages نمی‌دونم اما نیم‌فاصله در مک تعریف شده است و در همه‌جا کار می‌کند با shift+space
نماد کاربر
Arzhang
Site Admin

پست‌ها : 1449

پستتوسط mana » 13 اوت 2011, 07:55

مِلِل دو روز دیگه یعنی ۱۵ آگست با قیما ۲۹ دلار (عادی) و ۱۹ دلار(دانشجویی) عرضه میشه!
من قصد خرید لایسنسش رو دارم، یه جا به طور گذری خوندم که جزو قوانین app store این هست که برنامه باید برای همیشه free update باشه. .
یعن هرچی از app store بگیریم تا ورژن های بعد رایگان آپدیت میشه؟ در مورد mellel که خودش در سایت زده free updates for life with purchase a license
به هرحال چون دارم تو ایران زندگی میکنم خرید بر اساس هر ورژن جدید برام مقدور نیست و همین رو هم با اینور اونور کردن تو هزار تا سوراخ تونستم کارت آیتیونز به صدبرابر قیمت پیدا کنم.
اگه کسی لایسنس ملل رو داره لطفا یه آماری بده
ممنون
نماد کاربر
mana

پست‌ها : 13

پستتوسط Behnam » 13 اوت 2011, 08:50

من تا حالا دوبار برای مِلل پول داده‌ام. یکی همان اول، که دیگر یادم نمی‌آید چند سال پیش بود. تقریباً هم عمر همین ایرماگ. و یکی هم بعد از رسیدن به version شمارهٔ ۲. فکر می‌کنم یک بار هم برای خریدن همان نسخه‌ای که داشتم به صورت DVD دوباره پول دادم که این بیشتر برای من جنبهٔ پشتیبانی از مِلل داشت.
الآن ورژن من ۲٫۸٫۲ هست و وقتی برای آپدیت چک می‌کنم می‌گه این آخرین نسخه هست.
نسخه‌ای که برای لاین به روز رسیده ورژن ۲٫۹ هست که من باید جداگانه بخرم. گمان می‌کنم که تا زمانی که شمارهٔ نسخه به ۳ نرسیده، به روز رسیدن آن رایگان باشه. تا حالا که قاعده همین بوده. حالا حالاها کار داره که به ۳ برسه. باید از ۲٫۹٫۱ به ۲٫۹٫۲ بره و الیٰ آخر!
ضمناً می‌دونم که همین کارت آیتونز هم برات مکافات داشته ولی اگر دیگران امکان این رو داشته باشند که از KAGI بخرند، پول بیشتری به جیب توسعه‌دهدنگان خواهد رفت.
http://store.kagi.com/cgi-bin/store.cgi ... MQK_LIVE&&
نماد کاربر
Behnam

پست‌ها : 3534

پستتوسط Pooria Azimi » 13 اوت 2011, 09:23

نه بهنام جان، چند وقت پیش سازندگان Mellel اعلام کردند که تمامی بروزرسانی‌هاشون از این به‌بعد رایگان خواهد بود (البته خود خبر رو پاک کرده‌ن - سایت ملل واقعاً مزخرفه):

http://mellel.com/supportpurchase.html# ... What-11481

جالبه که این اتفاق، خیلی به مذاق بعضی از کاربران Mellel خوش نیومد و اعلام کردند که دوست دارند همچنان برای ملل پول بدن (این‌جوری مطمئن هستند که برنامهٔ محبوبشون همیشه آپدیت می‌شه و رها نمی‌شه). البته سازندگان ملل این حرف رو رد کردند و گفتند این‌کار فقط برای ترغیب بیشتر کاربران جدید به خرید ملله، و اونا هیچ‌وقت پول زیادی از راه آپدیت گیرشون نمی‌اومده. کل تاپیک رو در این‌جا می‌تونید بخونید:

http://forum.redlers.com/viewtopic.php?f=1&t=2457

---

در بروزرسانی‌های بعدی مِلِل، قراره ویژگی‌های دیگرِ لاین مثل Full Screen و Auto Save هم اضافه بشن (مخصوصاً Auto Save واقعاً عالیه). من که خیلی تغییری نمی‌بینم، اما انگار در نسخهٔ ۲٫۹ تغییراتی هم در پنجرهٔ ملل داده شده: http://forum.redlers.com/viewtopic.php?f=2&t=2584.
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پست‌ها : 3332

پستتوسط Ahmad » 13 اوت 2011, 15:30

دوستان سلام

در مورد بروز رسانی ملل، چنانکہ دوستمان پوریا نیز بہ آن اشاره کرده است، تمام بروز رسانی‌های ملل پس از خرید یک لایسنس، مادام العمر مجانی است. البتہ من از کسانی هستم کہ اینبار هم برای خرید یک لایسنس جدید اقدام خواهم کرد فقط برای پشتیبانی از این برنامۂ بسیار خوب از طریق خرید یک لایسنس جدید از «اپ استور». در فروم ملل این مسئلہ بدین ترتیب اعلام شده است:
To welcome version 2.9, RedleX will offer Mellel at a reduced price of $29 ($19 for an Educational license). All licenses come with a guaranteed life-time of free updates.

آدرس فروم ملل نیز از اینقرار است:
http://forum.redlers.com

احمد
نماد کاربر
Ahmad
Site Admin

پست‌ها : 1289

پستتوسط Nyaiesh » 13 اوت 2011, 15:52

من هم می‌خواهم بخرم اگر می‌شه راهنمایی کنید.
نماد کاربر
Nyaiesh

پستتوسط aamir » 13 اوت 2011, 20:41

چه جالب!
اتفاقا من اومدم که همین سوال رو بکنم، چون سایت ملل رو دیدم و مدتیه که میخوام بخرمش و همش منتظر حراج بودم. . .
ظاهرن لایسنسی که ملل در سایتش میفروشه با لایسنس app store تطابق نداره . . . در هر صورت من که از خود app store میخرم
ممنونم
امیر
نماد کاربر
aamir

پست‌ها : 514

پستتوسط Pooria Azimi » 14 اوت 2011, 07:21

به‌نظر من هم خرید از اپ‌استور خیلی بهتر و منطقی‌تره.
من از خیلی‌ها شنیده‌م که سایت فرادید، سایت معتبریه و می‌شه بهش اعتماد کرد: http://www.faradid.com/cat.php?id=84 کارت‌های هدیهٔ آیتیونز این سایت، خیلی ارزون نیستند (در پایتخت می‌شه کمی ارزون‌ترش رو پیدا کرد)، اما مزیتی که داره اینه که امکان خرید اینترنتی و دریافت آنیِ کد redeem هدیه وجود داره.
اگر بخواهید فقط ۳۰ دلار خرج کنید (فقط ملل)، هزینه‌ش ۴۳٫۰۰۰ تومان می‌شه (۲ کارت هدیهٔ ۱۵ دلاری).

احتمالاً دوستانی که قصد خرید ملل رو دارن، مدتها با نسخه‌های قدیمی‌ش کار کرده‌ن. اما برای کسانی که اولین تجربه‌شونه، به‌نظر من بلافاصله بعد از باز کردن ملل ازش بیزار خواهید شد. اما کمی وقت بگذارید، راهنماش رو «کامل» بخونید، برای خودتون استایل بسازید (و براشون شورتکات تعریف کنید. مثلاً کامند+۲ متن رو تبدیل بکنه به فونت تیتر با اندازهٔ ۳۰ و وسط‌چین)، و از امکانات Auto title ـش استفاده کنید (که بعداً در فهرست‌سازی به‌درد می‌خورن). ملل امکانات خیلی خیلی زیادی داره، اما به‌خاطر رابط کاربریِ بدش اکثرشون از چشم دور مونده‌ن و باید راهنما رو بخونید تا بفهمید هر چیزی، کجاست.
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پست‌ها : 3332

پستتوسط AliGhz » 14 اوت 2011, 15:59

pooriaazimi نوشته است:[نمایش]

اگر بخواهید فقط ۳۰ دلار خرج کنید (فقط ملل)، هزینه‌ش ۴۳٫۰۰۰ تومان می‌شه (۲ کارت هدیهٔ ۱۵ دلاری).

البته سایت فرادید در پرداخت آن‌لاین ۴٪ مالیات بر ارزش افزوده اضافه می‌کنه که می‌شه ۴۴۷۲۰ تومان؛ و در مک اپ استور هم آدرس‌تان باید جایی باشد که به خریدتان مالیات تعلق نگیرد تا همان ۲۹ دلار برایتان تمام شود. من با سرچ، فهمیدم که ایالت اورگون مالیات خرید ندارد و آدرسی را در آن ایالت برای اکانت مک اپ استورم ثبت کردم؛ و خوشبختانه از شر پرداخت حدود ۸-۹ درصد مالیات بیخودی خلاص شدم!
 Think Different.
نماد کاربر
AliGhz
Site Admin

پست‌ها : 2144

پستتوسط Nyaiesh » 14 اوت 2011, 16:23

حتما باید از اپل استور خرید کرد؟ نمی‌شه از کارت اعتباری استفاده کنیم؟ و به فروشگاه اپل وصل نشویم.
نماد کاربر
Nyaiesh

پستتوسط Mehdi.y » 14 اوت 2011, 18:20

[نمایش]
من با سرچ، فهمیدم که ایالت اورگون مالیات خرید ندارد و آدرسی را در آن ایالت برای اکانت مک اپ استورم ثبت کردم؛ و خوشبختانه از شر پرداخت حدود ۸-۹ درصد مالیات بیخودی خلاص شدم

جالبه اگر امکان دارد ادرس را هم برایم بفرستید که این مالیات چه کار که نمی‌کند. ادم اگر پول برای نرم افزار بدهد مشکلی ندارد اما ما که در امریکا زندگی نمی‌کنیم و از این پرداخت مالیات امکاناتی نصیبمان نمی‌شود برای چه بدهیم. امیدوارم پایه گذار بحثی نباشم هر چند گریز ناپذیر است!
Mehdi.y

پست‌ها : 557

قبلیبعدی

بازگشت به برنامه‌های مک

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 24 مهمان