انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

نرم‌افزارهای تایپ فارسی در مک

درمورد نرم‌افزارهای کاربردی مکینتاش

پاسخ: نرم‌افزارهای تایپ فارسی در مک

پستتوسط AmiN.D » 06 اکتبر 2013, 21:59

دوستان در حال نگراش پایان نامه هستم.به نظر شما ازکدوم نرم افزار استفاده کنم؟ فعلن با اوپن افیس کار میکنم.دردسرهای خاص خودش و داره.
Apple MacBook Pro Core i7 -HDD 1 TB -4GB
iPhone 5s
AmiN.D

پست‌ها : 1041

پستتوسط Ali.Rastegar » 06 اکتبر 2013, 22:11

باید دید دانشگاه شما آخرش فایل doc هم از شما میخواد یا PDF کفایت میکنه.
اگر doc بخوان بیشترین سازگاری با این فرمت رو LibreOffice داره و در نسخه های اخیر از قلمهای برنا هم میشه استفاده کرد اما اگر جدول و شکل زیاد استفاده میکنید حتما قبلش چند مورد تست کنید که ببینید روی Word درست دیده میشه یا نه.
اگر فایل doc بخوان به هر حال هیچ چیز به اندازه ورد مایکروسافت این سازگاری رو نخواهد داشت (که خود اون هم بسته به نسخه با فایلهای خودش ناسازگاریهایی داره!)
MacBook Pro 2015
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پست‌ها : 2878

پستتوسط saeidk » 06 اکتبر 2013, 23:03

چند پست مطالب مفصلی نوشته شد دیگه. به نظم لیبره‌آفیس بهترین سازگاری رو داره. من که چند وقتیه در مک و ویندوز دارم ازش استفاده می‌کنم
نماد کاربر
saeidk

پست‌ها : 1143

پستتوسط Arzhang » 06 اکتبر 2013, 23:29

اگر در پی سازگاری با مایکروسافت وُرد هستی، مؤکداً پیشنهاد می کنم ریسک نکنی و در ویندوز پایان نامه ات را بنویسی. اما من مدتی‌ست روی نایسس (nisus) کار میکنم و از آن راضی هستم چون به نظرم محیطش به مک شبیه تر است و در عین حال سرعت قابل قبولی دارد و مشکلات کار با جاوا را ندارد که لیبر آفیس و نئوآفیس از آن استفاده میکنند.
نماد کاربر
Arzhang
Site Admin

پست‌ها : 1450

پستتوسط AmiN.D » 07 اکتبر 2013, 02:03

مرسی دوستان.امیدوارم این مشکل ساپورت فارسی در ورد هم حل بشه ..با این تفاسیر من واقعا ترسیدم.متاسفانه یا خوشبختانه به ویندوزم دسترسی ندارم.اما بقیه کارهار با لیبره انجام میدم.امیدوارم بعدا مشکلی پیش نیاد.پیشتر کار ما به نمواد و عکس برمیگرده.البته شاید بتونم نمودار رو هم به صورت عکس وارد کنم تا حداقل اطمینان بیتشری در آخر نسبت به این جابه جایی داشته باشم.
Apple MacBook Pro Core i7 -HDD 1 TB -4GB
iPhone 5s
AmiN.D

پست‌ها : 1041

پستتوسط Pooria Azimi » 07 اکتبر 2013, 03:55

نمودارها رو اگر با امثال OmniGraffle یا OmniSketch Pro می‌سازی (که من این‌جوری پیشنهاد می‌کنم!)، به‌نظرم خروجی PDF بگیر. از لیبره‌آفیس و ... خبر ندارم، اما در ملل اگر نمودار/گرافی با فرمت PDF وارد بکنی، هنگام گرفتن خروجی PDF از کل سند این نمودارها وکتوری باقی می‌مونن (یعنی، با زوم کردن روشون تصویر تار نمی‌شه). حداقل من که خیلی بدم می‌آد اگر روی نموداری زوم بکنم و نتونم دقیق‌تر بررسی‌ش بکنم!
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پست‌ها : 3332

پستتوسط saeidk » 07 اکتبر 2013, 18:48

برای تکمیل بحث بگم که فرمت eps دقیقاً برای همین کار ساخته شده. مثلاً اگر یک نمودار در یک برنامه ساخته شده باشه طبیعتاً می‌تونه با این فرمت eps اون رو ذخیره کنه بعد فایل رو بیاری توی ورد یا لیبره‌آفیس یا... بعد توی مک پرینت خود سیستم استفاده کنی و ازش فایل pdf بسازی و در ویندوز هم از روش مشابه (نصب اکروبات یا pdfcreator ...) استفاده کنی.
خیلی ساده است
نماد کاربر
saeidk

پستتوسط saeidk » 27 فوریه 2014, 17:35

نسخه ۴٫۲ لیبره‌آفیس منتشر شده. در نسخه قبلی همانگونه که گفته بودم اگر یک فایل docx رو باز می‌کردید تمام متن را به LTR یا همون چپ به راست درمی‌آورد و باید دستی مطالب رو RTl یا راست به چپ می‌کردیم. و این موضوع در فایلهای doc نبود. حالا در نسخه جدید این موضوع حل شده است.
موضوع سازگاری با آفیس مایکروسافت رو دارن روز به روز بهتر می‌کنند.
نماد کاربر
saeidk

پستتوسط نیما » 01 مارس 2014, 13:43

دوستان اوضاع نرم‌افزار های تک فارسی چه جوره؟ اف‌تک زی‌پرشین و اینا :p
نماد کاربر
نیما

پست‌ها : 462

پستتوسط نیما » 07 مارس 2014, 14:53

سلام

به نظرم لیبره‌آفیس متن رو بد نشون می‌ده .کشیده شده به نظرم . آپشن خاصی داره درستش کنم ؟
پیوست‌ها
Screen Shot 2014-03-07 at 1.45.52 PM.png
نماد کاربر
نیما

پستتوسط saeidk » 08 مارس 2014, 20:04

توی بخش character و بعد scale
Scale.png
نماد کاربر
saeidk

پستتوسط نیما » 10 آوریل 2014, 21:31

این تغیرات اوضاع رو بد تر می‌کنه.
من فکر می کنم مشکل داره این برنامه . زمانی که یکی از صفحات فانتش این‌جور می شه، خروجی PDF اش هم خراب در میاد.
پیوست‌ها
Screen Shot 2014-04-10 at 9.27.24 PM.png
خروجی PDF
Screen Shot 2014-04-10 at 9.30.43 PM.png
خروجی اصلی
نماد کاربر
نیما

پستتوسط hamid914 » 11 آوریل 2014, 00:54

شاید پاسخ من تکراری باشه ولی توی اسفند سال ۹۱ من باید پایان‌نامه ام رو می نوشتم. از TextEdit شروع کردم.
وقتی به ترکیب فارسی و انگلیسی با هم رسیدم دیگه قابل ادامه دادن نبود. همچنین توی جدول کشیدن خیلی اذیت می کرد.

ادامه اش رو توی OpenOffice نوشتم. توی ترکیب فارسی و انگلیسی مشکلی نداشت ولی بعد از مدتی که حجم متن زیاد شد توی انتخاب کردن متن و اضافه کردن عکس به مشکل برخوردم. همچنین خیلی کند شد و خیلی حافظه و پردازنده استفاده می کرد.

سعی کردم ادامه اش رو توی LibreOffice بنویسم ولی تفاوتی نمی کرد.

NeoOffice رو امتحان کردم که فقط برای مک بود. روان تر از دو تای قبلی بود ولی باز توی انتخاب کردن متن و فضای مصرفی مشکل داشت.

Mellel رو امتحان کردم. خیلی روان بود. حافظه کم مصرف می کرد. توی جدول و متن فارسی و انگلیسی مشکلی نداشت ولی موقع فارسی نوشتن مکان نما (Cursor) رو نمی شد جابجا کرد. یعنی نمی شد متن رو اصلاح کرد. (البته شاید اون نسخه از Mellel این ایراد رو داشت)

آخر از همه ادامه اش رو توی Nisus Writer Pro نوشتم که هیچ یک از مشکلات بالا رو نداشت. حافظه مصرفیش خیلی کم بود. روان بود. قابلیت های جستجو و Chage Tracking و Invisible Characters و وارد کردن عکس و ویرایش متن فارسی و جدول و فهرست مطالب و Bookmark و سازگاریش با مک به نظرم از همه بهتر بود. اگرچه همین Nisus برای سازگاری با Microsoft Office از یک مانده (stub) از OpenOffice استفاده می‌کنه برای باز کردن و ویرایش فایل های docx. ولی سازگاریش با Microsoft Office زیاد نیست. اگر همون فایل رو با MS Word باز کنید خیلی نیاز به اصلاحات داره. ولی اگر از Nisus فقط خروجی PDF یا Ps بگیرید خیلی خوب عمل میکنه.

ببخشید از زیاده گویی ای که کردم.
hamid914

پست‌ها : 17

پستتوسط نیما » 11 آوریل 2014, 01:20

hamid914 نوشته است:[نمایش]
شاید پاسخ من تکراری باشه ولی توی اسفند سال ۹۱ من باید پایان‌نامه ام رو می نوشتم. از TextEdit شروع کردم.
وقتی به ترکیب فارسی و انگلیسی با هم رسیدم دیگه قابل ادامه دادن نبود. همچنین توی جدول کشیدن خیلی اذیت می کرد.

ادامه اش رو توی OpenOffice نوشتم. توی ترکیب فارسی و انگلیسی مشکلی نداشت ولی بعد از مدتی که حجم متن زیاد شد توی انتخاب کردن متن و اضافه کردن عکس به مشکل برخوردم. همچنین خیلی کند شد و خیلی حافظه و پردازنده استفاده می کرد.

سعی کردم ادامه اش رو توی LibreOffice بنویسم ولی تفاوتی نمی کرد.

NeoOffice رو امتحان کردم که فقط برای مک بود. روان تر از دو تای قبلی بود ولی باز توی انتخاب کردن متن و فضای مصرفی مشکل داشت.

Mellel رو امتحان کردم. خیلی روان بود. حافظه کم مصرف می کرد. توی جدول و متن فارسی و انگلیسی مشکلی نداشت ولی موقع فارسی نوشتن مکان نما (Cursor) رو نمی شد جابجا کرد. یعنی نمی شد متن رو اصلاح کرد. (البته شاید اون نسخه از Mellel این ایراد رو داشت)

آخر از همه ادامه اش رو توی Nisus Writer Pro نوشتم که هیچ یک از مشکلات بالا رو نداشت. حافظه مصرفیش خیلی کم بود. روان بود. قابلیت های جستجو و Chage Tracking و Invisible Characters و وارد کردن عکس و ویرایش متن فارسی و جدول و فهرست مطالب و Bookmark و سازگاریش با مک به نظرم از همه بهتر بود. اگرچه همین Nisus برای سازگاری با Microsoft Office از یک مانده (stub) از OpenOffice استفاده می‌کنه برای باز کردن و ویرایش فایل های docx. ولی سازگاریش با Microsoft Office زیاد نیست. اگر همون فایل رو با MS Word باز کنید خیلی نیاز به اصلاحات داره. ولی اگر از Nisus فقط خروجی PDF یا Ps بگیرید خیلی خوب عمل میکنه.

ببخشید از زیاده گویی ای که کردم.

ممون، استفاده کردم :)
من هم می خوام پایان نامه بنویسم و این اوضاع ویرایشگرها به شدت نگران کنندس. البته لیبره‌آفیس واقعا داره خوب پیشرفت می‌کنه ولی پایداریش خوب نیست. و این عکس‌های بالا هم از پرزنتیشن هستن که نایس آس به کار نمی‌آد.

راستی می‌شه چند صفحه از خروجی نایس آس رو بذاری؟
در کل 1 بار ویرایش شده. اخرین ویرایش توسط نیما در 11 آوریل 2014, 01:26.
نماد کاربر
نیما

پستتوسط Ahmad » 11 آوریل 2014, 01:23

ممنون حمید بابت اشتراک تجربه‌ات در مورد انجام یک کار جدی واژه‌پردازی در محیط مک. من شخصا در دوران سیستم عامل ۹ از برنامہ نایسوس استفاده می‌کردم و در آن هنگام این برنامہ واقعا برنامۂ قابلی بود در این زمینہ. ولی بعد از اصدار سیستم عامل X از برنامۂ «ملل» استفاده کرده‌ام از همان اصدار اول. در این برنامہ فایلہائی کہ تعداد صفحاتشان بہ ۲۰۰ نیز می‌رسید، محض آزمایش، ایجاد کرده و در آنہا نیز تعدادی عکس تعبئہ کرده‌بودم ولی بہ هیچ مشکلی برنخوردم. اکنون برنامۂ «پیجز» اپل نیز از سیستم نوشتاری راست بہ چپ پشتیبانی می‌کند (هنوز نہ در حد ملل) ولی در حد متعارف قابل استفاده است در کنار اینکہ برای کاربرانی کہ کامپیوتر مک جدید می‌خرند مجانی نیز است.

احمد
نماد کاربر
Ahmad
Site Admin

پست‌ها : 1289

قبلیبعدی

بازگشت به برنامه‌های مک

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 33 مهمان