انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

نرم‌افزارهای تایپ فارسی در مک

درمورد نرم‌افزارهای کاربردی مکینتاش

Re: برترین نرم افزار برای تایپ فارسی

پستتوسط Behnam » 22 اوت 2011, 00:23

من هم برای استفاده از یک برنامهٔ ویژه ویندوز ۷ را نصب کرده ام. البته از طریق پاراللز. گرفتاری‌های من بیشتر ناشی از ناآشنایی با ویندوز بود. برای کسانی که از ویندوز به مک آمده‌اند، نباید مشکلی داشته باشد. بویژه اگر برای یک استفادهٔ ویژه و محدود مورد نظر باشد. اگر بخواهید مک خود را به یک پی‌سی تبدیل کنید و همه کارتان را روی ویندوز انجام دهید، جدا از اینکه کار خنده‌داری است، به احتمال زیاد با گرفتاری‌هایی روبرو خواهید شد که با یک پی‌سی با یک سوم قیمت نخواهید داشت!
نماد کاربر
Behnam

پست‌ها : 3534

پستتوسط Pooria Azimi » 09 نوامبر 2011, 12:19

الآن دیدم که سازندگان ملل (Ori Redler و Eyal Redler)، در تاپیکی در انجمن ملل چند tutorial ویدئویی برای این برنامه قرار داده‌ن:
http://forum.redlers.com/viewtopic.php?f=1&t=2575

تا الآن ۵ آموزش در اون‌جا قرار گرفته شده، و احتمالاً تعداد بیشتری هم به‌زودی قرار خواهد گرفت. پیشنهاد می‌کنم اگر ملل رو دارید، این ویدئوها رو تماشا کنید، و راهنمای ۳۴۰ صفحه‌ای‌ش (در منوی Help، گزینهٔ Mellel Guide) رو حتماً بخونید. ملل امکانات مناسبی برای فصل‌بندی، ساخت اتوماتیک فهرست، سایت استایل (مثلاً برای عنوان یا بدنه) و ... داره که به‌خاطر رابط کاربری نه‌چندان جالبش از چشم دور هستند.

-----
ای کاش وقت می‌کردند و سایت نفرت‌آور http://www.mellel.com رو هم دستی به سر و روش می‌کشیدند... حیف که وقتش رو ندارم، وگرنه بهشون پیشنهاد می‌کردم براشون مجانی یه سایت آبرومندتر طراحی بکنم! حیفه همچین برنامهٔ خوبی چنین سایت مزخرفی داره.
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پست‌ها : 3332

پستتوسط AliGhz » 09 نوامبر 2011, 14:13

Pooria Azimi نوشته است:[نمایش]
...راهنمای ۳۴۰ صفحه‌ای‌ش (در منوی Help، گزینهٔ Mellel Guide) رو حتماً بخونید...

رحم کن پوریا جان :joy:
 Think Different.
نماد کاربر
AliGhz
Site Admin

پست‌ها : 2144

پستتوسط Pooria Azimi » 15 نوامبر 2011, 19:36

همیشه یکی از بزرگترین مشکلات من با برنامهٔ ملل، این بود که پس از ذخیره کردن سند، حافظهٔ تغییرات رو پاک می‌کرد. یعنی، بعد از ذخیره دیگه کامند+z کار نمی‌کنه.
هفتهٔ پیش که با ملل کلی کار داشتم، متوجه شدم در تنظیماتش و در قسمت و در قسمت General (بخش Undo Cache)، می‌شه مشخص کرد که چند مرحله از تغییرات در خاطر ملل بمونه - به‌شکلی که با ذخیره کردن هم از حافظه‌ش نره! این تغییر فکر کنم در ملل ۲٫۸ یا ۲٫۹ اضافه شده، چون در ۲٫۶ که یادم نمی‌آد این گزینه وجود داشته باشه.

----

ویدئوهایی که در ۲ پست بالاتر معرفی کردم، هر چند کمی روند توضیح دادنشون کنده (و برای حفظ اعصاب، مجبور شدم با کوئیک‌تایم با سرعت ۱٫۷ برابر تماشاشون کنم - هر چند، گوینده انگلیسی‌زبان نیست و این کندی قابل درکه)، اما برای من چند نکتهٔ جالب و جدید داشتند؛ از جمله این‌که چه‌شکلی می‌شه صفحه‌بندیِ پیشرفته انجام داد (با کمک Page Style Break، که قبلش باهاش کار نکرده بودم). فرض کنید شما مطلبی دارید که از چندین بخش تشکیل شده (و قراره روی کاغذ ۲-رو چاپ بشه). شما می‌خواهید صفحهٔ اول هر فصل، در صفحهٔ سمت راست شروع بشه (یعنی اگر فصل قبلی در صفحهٔ فرد تموم می‌شه، اتوماتیک یه صفحهٔ خالی بعدش قرار بگیره)، صفحهٔ اول هر فصل header نداشته باشه، اما صفحات بعدی header ـی داشته باشند که اولاً دو صفحهٔ مجاور قرینهٔ هم باشند، دوماً در هدر، نام فصل و شمارهٔ صفحه قرار گرفته باشه. فرضاً مثل یک کتاب رمان. انجام این کار (صفحه‌بندی متفاوت صفحهٔ اول «هر فصل»)، کاریه که به کمک Page Style Break (با شورتکات کامند+فانکشن+شیفت+اینتر) انجام می‌شه. برای من که خیلی جالب بود.

اگر این برادران ردلر برای ملل ۳٫۰، یه گرافیست بیارن که یه دست‌ورویی به سر سایت و گرافیک کلی برنامه‌شون بکشه، و یه سری ویژگی‌های لاینی مثل Resume و Autosave و Full screen رو هم در برنامه‌شون قرار بدن، و کار با جدول و عکس رو راحت‌تر بکنن، واقعاً عالی می‌شه و من حاضرم دوباره برنامه‌شون رو بخرم!
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پستتوسط Behnam » 16 نوامبر 2011, 08:37

Pooria Azimi نوشته است:[نمایش]
همیشه یکی از بزرگترین مشکلات من با برنامهٔ ملل، این بود که پس از ذخیره کردن سند، حافظهٔ تغییرات رو پاک می‌کرد. یعنی، بعد از ذخیره دیگه کامند+z کار نمی‌کنه.
هفتهٔ پیش که با ملل کلی کار داشتم، متوجه شدم در تنظیماتش و در قسمت و در قسمت General (بخش Undo Cache)، می‌شه مشخص کرد که چند مرحله از تغییرات در خاطر ملل بمونه - به‌شکلی که با ذخیره کردن هم از حافظه‌ش نره! این تغییر فکر کنم در ملل ۲٫۸ یا ۲٫۹ اضافه شده، چون در ۲٫۶ که یادم نمی‌آد این گزینه وجود داشته باشه.

مرسی از این یادآوری.
ربط مستقیمی نداره ولی چون من اخیراً در ویرایش کردن یک متن خیلی ازش خیر دیدم این امکان مِلل رو هم یادآوری می‌کنم: ضبط تغییرات
پیوست‌ها
Screen Shot 2011-11-15 at 10.58.35 PM.jpg
نماد کاربر
Behnam

پستتوسط cyra » 23 فوریه 2012, 21:13

برادر من پايان نامه اش رو با ورژن دوموى ملل نوشته بود. من مى خوام براش نايسس رايتر پرو بخرم. چون فكر مى كنم برنامه ى بهتريه. فقط نمى دونم آيا ميشه اون فايل ملل رو جورى بهش دسترسى پيدا كرد يا نه؟
Mac Pro (mid 2009), 12 GB RAM, OS X 10.8.5, Avid Media Composer 8.3.1
iPhone 5s 32GB, iOS 9.1
iPad 2 64GB 3G, iOS 9.1
نماد کاربر
cyra

پست‌ها : 313

پستتوسط Pooria Azimi » 23 فوریه 2012, 22:07

من یک Nisus Writer Pro ترایال قدیمی دارم (نسخهٔ ۱٫۴ - ۲۰۱۰) که اسناد پیچیده‌تر ملل (با عکس و نمودار و عنوان و جدول و فهرست دینامیک) رو اصلاً درست نمی تونه از ملل بخونه... البته نسخهٔ من که خود فرمت .mellel رو نمی‌تونه بخونه و مجبور شدم اول تبدیلش کنم به .doc.
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پستتوسط cyra » 23 فوریه 2012, 23:11

خب پوريا جان، از اونجايى كه Nisus پنجاه دلار گرونتر از ملله، پيشنهادت براى كدومه؟ البته من تجربه ى خاصى با هيچ كدوم ندارم و صرفا در حد همون ترايال بوده. اما در همون حد با اينترفيس Nisus راحتتر بودم.
iPhone 5s 32GB, iOS 9.1
iPad 2 64GB 3G, iOS 9.1
نماد کاربر
cyra

پستتوسط Pooria Azimi » 23 فوریه 2012, 23:54

به‌نظر من که امکانات Auto-title ملل کمی راحت‌تر از نیسوس هستند، و همچنین آپگرید‌کردنش ملل همیشه رایگان خواهد بود (Nisus آپگریدش ۵۰ دلاره). من به این ۲ دلیل ملل رو خریدم.

ملل ظاهر قشنگی نداره (هر چند در نسخهٔ ۲٫۹ خیلی بهتر از قبل شده)، اما امکانات زیادی داره؛ مخصوصاً در زمینهٔ استایل‌ها و شکل‌دهی اتوماتیک به متن...

اما از طرف دیگه Nisus امکانات Track Change ـش پیشرفته‌تر و قشنگ‌تر از ملل هستن:
تصویر

و بر خلاف ملل، امکان رسم شکل هم داره:
تصویر

من یادمه قبلاً بعضی اوقات با ترکیب فارسی-انگلیسی در نیسوس مشکل داشتم و دلیل اصلی ترجیح ملل به نیسوس هم همین بود (نه قیمتش)، اما الآن که هر چی تست می‌کنم می‌بینم خیلی خوب با فارسی داره کار می‌کنه...
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پستتوسط cyra » 24 فوریه 2012, 00:35

منم الان وب سايت هردوشون رو چك كردم و اشتراكاتشون خيلى زياد بود. فقط دليل اين همه اختلاف قيمت رو نمى فهمم :shock:
iPhone 5s 32GB, iOS 9.1
iPad 2 64GB 3G, iOS 9.1
نماد کاربر
cyra

پستتوسط Ilia » 24 فوریه 2012, 02:03

Cyra جان،

فکر میکنم که ملل گرانتر از این بود. از وقتی که به مک اپ استور رفت، هم ارزانترش کرد و هم قول داد که آپدیتش را همیشه مجانی نگه دارد.

نایسس پرو هم قدیم‌ها (زمان سیستم کلاسیک اپل)، میشود گفت که تنها یا از معدود برنامه‌های نگارشی بود که زبان‌های راست-به-چپ را حمایت میکرد. برای همین بسیار معروف‌تر از الان و محبوب‌تر بود. آن موقع هم خیلی برنامهٔ مفصلی داشت و از موتور نگارش خودش هم استفاده میکرد. اما بعد از آنکه سیستم ده آمد نسخهٔ دهشان به منحصر بفردی قدیمشان نشد و تا مدتی هم همهٔ امکاناتش را نداشت. بعدا هم که برای سیستم ده آپدیتش کردند اگر اشتباه نکنم از همان موتور متن نگارش اپل برای برنامه‌شان استفاده کردند که بالطبع مشکلات و محدودیت‌های موتور سیستم را با محاسنش با هم داشت. ملل اما موتور متن خودش‌را دارد. برای همین ممکن است که رفتارش با موتور متن سیستم فرق کند.

اینها که نوشتم را همه از حافظه‌ام نوشتم، ممکن است هم اشتباه داشته باشد و هم دقیق نباشد. امیدوارم که دوستان اگر من اشتباه میکنم تصحیح کنند. اما اینکه نایسس آنقدر گرانتر است الزاما خیلی دلیل بر برتری‌اش نمیشود. راستش من هیچوقت نسخهٔ قبلی نایسسم ر ا برای آنکه مصرفش را نداشتم آپدیت نکردم.

----------
البته مطمئنا برای همین Track Changes نیسوس، خیلی‌ها که کارشان نوشتن است حاضرند پول بیشتری برایش بدهند.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6176

پستتوسط Behnam » 24 فوریه 2012, 03:35

فکر می‌کنم ناسوس (یک روزی بالاخره تلفظ درست آن را خواهیم فهمید!) زمانی که اپل رسماً از راست به چپ پشتیبانی کند خیلی بهتر خواهد شد. البته در آن زمان رقیب بزرگتری مثل خود Pages خواهد داشت. من یک نسخهٔ آن را خریده بودم که با آمدن شیر ناکار شد. این نسخهٔ جدیدش را ندارم. اما ملل کلاً بخاطر اینکه خیلی «راست به چپ آگاه» است، اگرچه کار بلدی می‌خواهد و برای یک کار سریع و فوری نیست، ولی هنوز هم فکر می‌کنم بهتر باشد. برای کارهای سبک احتمالاً Nisus کارآمدتر خواهد بود.
مدتی داشتم روی ترجمهٔ یک خودآموز اپرچر کار می‌کردم که هم ملل را بهتر یاد بگیرم و هم اگر به جایی رسید در اختیار بگذارم. فکر می‌کنم خیلی کارها می‌شود با آن کرد ولی راه و چاه آن را بدون خواندن راهنمای خیلی مفصل آن به این سادگی نمی‌توان پیدا کرد. این بخشی از کاری است که با ملل انجام داده‌ام.
پیوست‌ها
Screen Shot 2012-02-23 at 5.48.59 PM.jpg
نماد کاربر
Behnam

پستتوسط Mehdi.y » 24 فوریه 2012, 04:22

من بی صبرانه منتظر این خوداموز هستم. چون احتیاجی به آن نداشتم دنبال یادگیری نرفتم اما اگر منبع فارسی خوبی باشد دوست دارم آن را بیاموزم.
Mehdi.y

پست‌ها : 557

پستتوسط Ilia » 24 فوریه 2012, 05:07

Behnam نوشته است:[نمایش]
فکر می‌کنم ناسوس (یک روزی بالاخره تلفظ درست آن را خواهیم فهمید!)…

انگار درستش نایْسِس است.
http://www.merriam-webster.com/dictionary/nisus
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6176

پستتوسط Behnam » 24 فوریه 2012, 05:48

مرسی ایلیا جان. من از اول نایسس می‌گفتم، دوستان مرا به شک انداختند!
نماد کاربر
Behnam

قبلیبعدی

بازگشت به برنامه‌های مک

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 30 مهمان