انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

نرم‌افزارهای تایپ فارسی در مک

درمورد نرم‌افزارهای کاربردی مکینتاش

نرم‌افزارهای تایپ فارسی در مک

پستتوسط hamed_61 » 12 مه 2011, 10:48

با توجه به وجود برخی نرم افزارهای آفیس همچون Microsoft Office, NeoOffice و .... و مشکلاتی نظیر جدا نویسی حرف ها در آفیس میکروسافت و برخی مشکلات دیگر در سایر نرم افزارها به نظر شما بهترین نرم افزار برای تایپ فارسی در Mac چیست؟
hamed_61

پست‌ها : 2

Re: برترین نرم افزار برای تایپ فارسی

پستتوسط cyra » 12 مه 2011, 15:25

یکی از برتری‌های Nisus نسبت به Mellel، پشتیبانی از docه. آیا extensionی برای Mellel هست که این‌کار رو بکنه؟
Mac Pro (mid 2009), 12 GB RAM, OS X 10.8.5, Avid Media Composer 8.3.1
iPhone 5s 32GB, iOS 9.1
iPad 2 64GB 3G, iOS 9.1
نماد کاربر
cyra

پست‌ها : 313

پستتوسط Microsoft24 » 12 مه 2011, 15:59

تصویر

تصویر

تصویر

درود ،

همانطور که می دونید ، ubuntu 11.04 ، تغییرات گسترده ای درش ایجاد شده ،

که مهمترین آن استفاده از میز کار Unity ه ، که شباهت فراوانی به مک داره!

اما ، نکته ی جالب ، استفاده از Libre Office به جای Open Office ه!

من برای تست ، نسخه ی مک این نرم افزار رو دانلود کردم ،

واقعا معرکه ست ! Neo Office رو قورت میده!‌

فارسی رو هم کامل ساپورت میکنه!

پیشنهاد من ، Libre Office نسخه ی مک ه !

http://www.libreoffice.org/download/

با تشکر ،

امید
از کجا باید شروع کرد ، درد دل که گفتنی نیست ، قصه ی من خیلی وقته که دیگه شنیدنی نیست .
نماد کاربر
Microsoft24

پست‌ها : 349

پستتوسط Arzhang » 12 مه 2011, 21:30

Libre Office نسبت به Neo Office ناهم‌خوانی بیش‌تری با فارسی داره. خصوصاً اگر متنی در ویندوز ساخته شده باشد. این ناهم‌خوانی به این صورت دیده می‌شود که اگر با Neo Office فایلی را که فونت آن را Neo Office نمی‌شناسد با آن باز کنید، متن قابل خواندن است اما با فونت دیفالت برنامه. اما در Libre Office حروف از هم جدا جدا می‌شوند. فونت‌های برنا (که در ایرماگ درباره‌ی غیر استاندارد بودن‌شان بحث شده اما به هر حال بسیار کاربرد دارد) در Libre Office شناسایی نمی‌شود (حروف از هم جدا می‌شوند) اما در نئو آفیس شناسایی می‌شوند. همان طور که در این جا http://irmug.com/forum/viewtopic.php?f=4&t=2689 هم گفته‌ام لیبر آفیس در نمایش کوییک لوک اشکالاتش از نئو آفیس بیش‌تر است.
این‌ها همه نکاتی بود از تجربیات من درباره‌ی لیبر آفیس ورژن 3.3.0 خوشحال می‌شوم اگر دوستمان microsoft 24 تجربیاتی از ورژن احتمالی جدید لیبر آفیس داشته باشد و با ما در میان بگذارد.
نماد کاربر
Arzhang
Site Admin

پست‌ها : 1449

پستتوسط Ahmad » 13 مه 2011, 00:02

با سلام،

من از ملل خیلی استفاده کرده‌ام و پشتیبانیش از فارسی بسیار خوب است. زمانی سازندگان ملل بنحو بسیار فعالی این برنامه را بروز می‌کردند ولی در یک سال اخیر روند بروز رسانی این برنامه بسیار کند شده است.آخریین اصدار نئوآفیس یعنی اصدار ۳،۲ از تمام فانتہای فارسی عربی پشتیبانی می‌کند ولی چنانکه در جای دیگری نیز گفتم این اصدار دیگر مجانی نیست و سازندگان آن مبلغ ۷ دلار بابت هر نسخه مطالبه می‌کنند.
احمد
نماد کاربر
Ahmad
Site Admin

پست‌ها : 1289

پستتوسط Behnam » 13 مه 2011, 03:22

pooriaazimi نوشته است:[نمایش]
Mellel

از امتحانش پشیمون نمی شید.

Mellel روی پلنگ برفی یک مشکل جدی داره و اون هم قلم جیزهٔ‌ جدید سیستمه. فکر کنم تو جیزهٔ قبلی رو تو دستگاهت سوار کرده‌ای ولی برای کاربر معمولی باید بطور خلاصه گفت Mellel روی پلنگ برفی قابل استفاده نیست (تا اطلاع ثانوی)... که خیلی حیف.
نماد کاربر
Behnam

پست‌ها : 3534

پستتوسط Behnam » 13 مه 2011, 03:52

cyra نوشته است:[نمایش]
یکی از برتری‌های Nisus نسبت به Mellel، پشتیبانی از docه. آیا extensionی برای Mellel هست که این‌کار رو بکنه؟

فایل‌های Mellel رو می‌تونی به فورمت Plain Text یا
Word Format (.doc)
یا OPML اکسپورت کنی. ولی چه در Nisus و چه در Mellel (و هر برنامهٔ دیگری!) هیچ ضمانتی نیست که کیفیت تبدیل قابل اعتماد باشد. بخصوص وقتی که صفحه‌بندی‌های پیچیده داشته باشد.
من یک جمله را در Mellel نوشتم و به Word Format ذخیره کردم و با Nisus باز کردم. برای این چهار کلمه مشکلی پیش نیامد!

عکسی هم می‌خواستم بفرستم که می‌گوید
Sorry, the board attachment quota has been reached.
نماد کاربر
Behnam

پست‌ها : 3534

پستتوسط cyra » 13 مه 2011, 08:35

سپاس بهنام خان.
Mac Pro (mid 2009), 12 GB RAM, OS X 10.8.5, Avid Media Composer 8.3.1
iPhone 5s 32GB, iOS 9.1
iPad 2 64GB 3G, iOS 9.1
نماد کاربر
cyra

پست‌ها : 313

پستتوسط Microsoft24 » 13 مه 2011, 08:50

arzhang نوشته است:[نمایش]
Libre Office نسبت به Neo Office ناهم‌خوانی بیش‌تری با فارسی داره. خصوصاً اگر متنی در ویندوز ساخته شده باشد. این ناهم‌خوانی به این صورت دیده می‌شود که اگر با Neo Office فایلی را که فونت آن را Neo Office نمی‌شناسد با آن باز کنید، متن قابل خواندن است اما با فونت دیفالت برنامه. اما در Libre Office حروف از هم جدا جدا می‌شوند. فونت‌های برنا (که در ایرماگ درباره‌ی غیر استاندارد بودن‌شان بحث شده اما به هر حال بسیار کاربرد دارد) در Libre Office شناسایی نمی‌شود (حروف از هم جدا می‌شوند) اما در نئو آفیس شناسایی می‌شوند. همان طور که در این جا http://irmug.com/forum/viewtopic.php?f=4&t=2689 هم گفته‌ام لیبر آفیس در نمایش کوییک لوک اشکالاتش از نئو آفیس بیش‌تر است.
این‌ها همه نکاتی بود از تجربیات من درباره‌ی لیبر آفیس ورژن 3.3.0 خوشحال می‌شوم اگر دوستمان microsoft 24 تجربیاتی از ورژن احتمالی جدید لیبر آفیس داشته باشد و با ما در میان بگذارد.

تاپیکی که لینک دادی ، چه ربطی Libre Office داره ؟!

راستش ، من نویسنده نیستم ، که بخوام شب و روز تایپ کنم!

اما ، بین تمام آفیس های اوپن سورسی که تست کردم ، Libre Office بهتوینشون بوده و هست‌!

اما اینکه Quick look متن رو نشون بده یا نده ، مشکل من و شما یا Libre Office نیست !

مشکل در عدم پشتیبانی ، فرمت های اوپن سورس توسط مک ه! :joy:

با این حجم ناچیز Libre Office ، بهتره نصب کنید ، بعد قضاوت کنید ، 

این نظر من ه ، سعی کن خودت تست کنی! تا برات تجربه شه!

با تشکر ،
امید
از کجا باید شروع کرد ، درد دل که گفتنی نیست ، قصه ی من خیلی وقته که دیگه شنیدنی نیست .
نماد کاربر
Microsoft24

پستتوسط Arzhang » 13 مه 2011, 09:01

عزیز جان شما مثل این که اصلاً‌ آن صفحه را نخوانده‌ای. مگر من از تجربیات دیگران نوشته‌ام که سفارش کرده‌ای «خودم تست کنم تا برایم تجربه شود»؟ اگر هم حوصله‌ی خواندن داشته باشی آن‌جا خواهی دید که ربط این لینک با Libre Office چیست.
پایدار باشید
ارژنگ
نماد کاربر
Arzhang
Site Admin

پستتوسط Microsoft24 » 13 مه 2011, 09:15

عزیز جان شما مثل این که اصلاً‌ آن صفحه را نخوانده‌ای. مگر من از تجربیات دیگران نوشته‌ام که سفارش کرده‌ای «خودم تست کنم تا برایم تجربه شود»؟ اگر هم حوصله‌ی خواندن داشته باشی آن‌جا خواهی دید که ربط این لینک با Libre Office چیست.
پایدار باشید
ارژنگ

ارژنگ جان ،

اون صفحه درباره ی عدم نمایش متن در Quick look ه!

من میگم ، شما به Quick look چه کار داری ، آخه ؟!
نماد کاربر
Microsoft24

پستتوسط Arzhang » 13 مه 2011, 09:21

شاید حق با شما باشه اون پست ارتباط مستقیمی با Libre Office نداره ولی در تجربه‌ی شخصی‌م دیدم که Quick look گرفتن موقعی که Libre Office به صورت دیفالت برنامه باشه ظاهراً مشکل‌دارتره.
اما اگر به قول شما نیازی به «شب و روز تایپ کردن‌» ندارید، بله موافقم Libre Office خوبه اما به نظرم برای اون‌هایی که تایپ کردن رو حرفه‌ای انجام می‌دن خوب نیست به دلایلی که برخی‌ش رو گفتم.
پیروز باشید
نماد کاربر
Arzhang
Site Admin

پستتوسط Microsoft24 » 13 مه 2011, 11:10

شاید حق با شما باشه اون پست ارتباط مستقیمی با Libre Office نداره ولی در تجربه‌ی شخصی‌م دیدم که Quick look گرفتن موقعی که Libre Office به صورت دیفالت برنامه باشه ظاهراً مشکل‌دارتره.
اما اگر به قول شما نیازی به «شب و روز تایپ کردن‌» ندارید، بله موافقم Libre Office خوبه اما به نظرم برای اون‌هایی که تایپ کردن رو حرفه‌ای انجام می‌دن خوب نیست به دلایلی که برخی‌ش رو گفتم.
پیروز باشید

اگر واقعا ، کار شما ارتباط مستقیم به تایپ کردن ،

چرا از خود مایکروسافت آفیس استفاده نمی کنین ؟!

یک ویندوز مجازی نصب کنید و خود مایکروسافت آفیس رو اجرا کنین ، که اینقدر دردسر نکشین ،

+ در آینده ، این مشکل با اومدن لاین حل میشه ، یکی از نکات جالبی که پس از نصب لاین فهمیدم ، اضافه شدن زبان عربی به عنوان زبان کلی سیستم عامل ه! که این نشون دهنده ی پشتیبانی کامل از کلیه ی فونت های UTF-8 ه!
نماد کاربر
Microsoft24

پستتوسط saeidk » 13 مه 2011, 13:56

درباره این موضوع زیاد بحث شده است. این موضوع را باید به دو بخش تقسیم کنیم یکی کیفیت خود برنامه است و دیگری کیفیت پشتیبانی از فارسی است.
در حال حاضر نئوآفیس نسخه آخر که فعلاً پولی است از همه فونتهای فارسی پشتیبانی می کند در نتیجه اگر فایل ورد ویندوز با با آن باز کنید و فونتهای فایل هم در سیستمتان نصب باشد آنها را درست نشان می‌دهد ولی در کشیدگی فاسی مشکل دارد و این که با جاوا است و کمی کند است.
نسخه آخر اپن آفیس که قاعدتاً باید لیبرآفیس هم براساس همان باشد با فونتهای فارسی برنا(اپن تایپ) مشکل دارد و آنها را جدا از هم نشان می‌دهد ولی در عوض از نئوآفیس سریعتر است.
نماد کاربر
saeidk

پست‌ها : 1143

پستتوسط Arzhang » 13 مه 2011, 18:39

Microsoft24 نوشته است:[نمایش]
اگر واقعا ، کار شما ارتباط مستقیم به تایپ کردن ،

چرا از خود مایکروسافت آفیس استفاده نمی کنین ؟!

البته در مواقعی که مجبورم این کار رو می‌کنم ولی خب همه‌ی ما که توی این جمع مجازی هستیم طبیعتاً ترجیح می‌دیم راه‌هایی بیابیم که همه‌ی کارهامون رو با مک انجام بدیم. واقعیت اینه که در حوزه‌ی تایپ متن من هنوز راهی نیافتم که با همون راحتی‌ای که توی ویندوز کار می‌کردم توی مک کار کنم.
نماد کاربر
Arzhang
Site Admin

بعدی

بازگشت به برنامه‌های مک

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 17 مهمان