انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

سوال در مورد برنامه‌های گرافیک

درمورد نرم‌افزارهای کاربردی مکینتاش

Re: سوال در مورد برنامه‌های گرافیک

پستتوسط AmirArsalaan » 28 دسامبر 2010, 22:37

Sound of Silence نوشته است:[نمایش]
سلام و تشکر خیلی زیاد بابت زحمتی که کشیدین.
خوشبختانه یا متاسفانه من دیروز یه MacBooc Pro سیزده اینچی برای تسریع در ارائه کار به استاد جهت پایان نامه رشته گرافیک خریداری کردم.
به طور کلی با لپ تاپ جماعت هم رابطه خوبی ندارم! یه جورایی اصلا داخل کامپیوتر حسابشون نمیکنم!! ولی از روی اجبار و از طرفی علاقه برای ورود به دنیای Mac خلاصه این کار رو کردم و کمی بعد با گشتن در اینترنت برای دانلود مجانی برنامه هایی که تو ایران با قیمت بالامیفروشد(البته نسبت به خود ایران!) با این سایت جالب و برنامه شما آشنا شدم. صحبتمو خلاصه میکنم ; مشکل اصلی من برنامه CorelDraw است که در ص ۶ راجع بهش صحبت شده ولی من با اینکه این ۹ صفحه را خوندم راه حلی دستگیرم نشد به غیر از مطلبی که راجع به ورژن جدید (۹؟) دادید که نتونستم پیدا کنم. حالا با توجه به فرصت کم من (تقریبا ۱ ماه) برای ارائه پروژه و مشکل یادگیری برنامه Vector جایگزین چه پیشنهادی میفرمایین؟
قبلا از توجهتون نهایت قدر دانی میکنم.

البته ایلیا خان خیلی کامل و صحیح راهنمایی فرمودند ، من هم چون دقیقن با این مساله درگیر بودم دوست دارم کمی تجربه ی خودم را با شما در میان بگذارم :
دوست عزیز من هم مثل شما همین مشکل رو داشته ام و هنوز هم نرم افزار اول وکتوری ام کورل است ، شما قید کار کردن با کورل توی مک رو به طور کلی بزنید
اما ویندوز را روی مکبوکتان نصب کنید و توی محیط ویندوز کارتون رو انجام بدهید ، البته اگر کارهای سنگینی می خواهید انجام دهید انجام شدنی هست اما یک کمی اذیت می شوید اما اون هم مهم نیست کارتون راه می افته
و بهترین راه هم اینه که بعد از این کاری که بهتون گفتم و پس از تحویل پروژه بروید سراغ ایلوستریتور ، تا یک نرم افزار بین المللی وکتور را یاد بگیرید که کارایی اش در استفاده از وکتور خیلی عالی است ،
در مورد وضعیت دانشگاه هم که دوستان به درستی می دانند در ایران چه خبره ( وای که حالم بد میشه از دانشگاه های سرکاری )
در آخر هم از من به شما نصیحت پروژه رو زود ببند بره پی کارش که هیچ ارزش وقت گذاشتن نداره که اگر غیر از این باشه داری عمرت رو به بطالت میگذرونی
لعنت بر این دانشگاه های الکی
نماد کاربر
AmirArsalaan

پست‌ها : 183

پستتوسط Sound of Silence » 29 دسامبر 2010, 15:18

Ilia نوشته است:[نمایش]
این پست شما برای من خیلی جالب بود به دلایل زیادی مثلا اینکه ؛

- شما یک ماه قبل از تحویل پایان نامهٔ گرافیک کامپیوتر را خریده‌اید
- بنظر می‌آید که در دانشگاه شما از CorelDraw استفاده میکنند
- اینکه باز بنظر می‌آید که با همین برنامه هم یک ماه مانده به تحویل پایان نامه مشکل دارید
و دست آخر اینکه وقتی دنبال دانلود مجانی میگشتید ایرماگ را پیدا کردید

پیشاپیش از اینکه نکات بالا را نوشتم از شما پوزش میخواهم. مشکل از دانشگاهی است که شما در آن تحصیل میکنید نه شما.

در کار گرافیک در دنیا برای طراحی vector برنامهٔ غالب Adobe Illustrator است. اینکه در دانشگاه شما کورل‌درا پایهٔ کار شما بوده بسیار مایهٔ تعجب من شد. هر چند که شاید نباید میشد. به هر حال از جواب شما دور نمانیم. برنامهٔ ایلاستریتور معمولی فارسی را حمایت نمیکند. شما به نسخهٔ خاورمیانه‌ای آن احتیاج دارید که محصول شرکت Winsoft است که مجوز تبدیل برنامه‌های شرکت ادوب برای زبان‌های راست به چپ را در اختیار دارد. آدرس آن هم این است:
http://www.winsoft-international.com/en ... rator.html

اگر ایلاستراتور معمولی یعنی آنکه برای زبان‌های لاتین است را داشته باشید و احتیاج به تایپ متن‌های طولانی نداشته باشید، از برنامهٔ X-Mary آقای علیرضا شفیعی میتوانید استفاده کنید تا کارتان را راه بیندازد.
viewtopic.php?f=3&t=1544

لینک برنامه‌های پولی کرک شده یا شمارهٔ سریال آنها را در ایرماگ نمیتوانید پیدا کنید.

ایلاستراتور قائدتا بسیاری از اصولش شبیه همان کورل‌درا است و خیلی از چیزهای آن هم متفاوت است که باید یاد بگیرید. اینکه چقدر طول میکشد که یادش بگیرید بستگی به تسلط شما به کامپیوتر، زبان خارجی، نحوهٔ یاد گرفتن و سخت‌کوشیتان دارد. اما کلا یک ماه مانده به تحویل پروژه، برای یاد گرفتن سیستم عامل جدید و برنامهٔ جدید و کار کردن روی پایان نامه برای هر نابغه‌ای زمان بسیار کمی است.

یک راه دیگر این است که با هر برنامه‌ای که به شما یاد داده‌اند و روی هر سیستم عاملی که به شما یاد داده‌اند این پایان نامه را تمامش کنید و بعدا سر فرصت به اکتشاف این همه مباحث جدید بپردازید.

من هم چند سوال برای شما دارم. در دانشگاه‌های ایران در رشتهٔ گرافیک از چه کامپیوترها و برنامه‌هایی استفاده میشود؟ آیا همه جا یک جور است یا هر جا کار خودش را میکند؟

موفق باشید،
ایلیا

دوست عزیز و پیشکسوت من بسیار تشکر میکنم ازت بخاطر اینکه هم وقت گذاشتی و خوندی این مطلبو هم بهش جواب دادی. و ممنون از دیگر دوستانی که قبل از من پست شما رو خوندن و جواب هایی در وصف شرایط ایران و توجیه من دادند.

در پاسخ به شما دوست عزیر و همکار گرامی عارضم که این لپ تاپ را صرفا جهت ارائه کار به استاد راهنما در شرایط فعلی و دلایل وسیعتری که مشمول آینده است خریداری کردم پس اگر سوء تفاهمی پیش آمده که ابزار اصلی کارم را تنها یک ماه مانده به تحویل پروژه تهیه کرده ام اشتباه است و همونطور که اشاره کردم: "به طور کلی با لپ تاپ جماعت هم رابطه خوبی ندارم" تاکنون لپ تاپی برای خودم نخریده بودم و همیشه با دسکتاپ برپایه Microsoft Windows کار میکردم و یرای ارائه کار هایم از لپ تاپ های دوستان یا خانواده استفاده میکردم.

درمورد نرم افزار تخصصی وکتور باید بگویم که در دانشگاه های ایران هنوز هم سیستم سنتی اجرای کار دستی به وفور دیده می شود و برنامه ریزی جالبی جهت آموزش برنامه های اصلی و کاربردی گرافیکی صورت نپذیرفته و خیلی از افراد هم (حتی تحصیل کرده های گرافیک) کلا با برنامه های وکتور کار نمیکنند و با Adobe Photoshop به کار هایی مثل طراحی لوگو میپردازند!!! و کسانی هم که میخواند واقعا حرفه ای برخورد کنند خودشان به دنبال یادگیری نرم افزار های تخصصی از جمله دسته ی وکتورها می روند. حال من نمیدانم CorelDraw در زادگاهش یعنی کشوری که شما در آن زندگی میکنید چقدر محبوب است اما با وجود اینکه تا به امروز Adobe Illustrator پیشرفت های چشم گیری کرده هنوز هم نرم افزار هایی مانند Freehand و خصوصا CorelDraw بسیار پرطرفدار هستند ( البته کاربران مکینتاش خواسته یا ناخواسته به سمت نرم افزار هایی مثل Adobe Illustrator کشیده شدند. ) ولی افرادی هم که تعصبی روی برنامه ای خاص ندارند مثل من از Freehand تا ورژن 10 استفاده کردند و بعد از آن کم کم به سوی CorelDraw کوچ کردند. البته توی برنامه هام هست که Adobe Illustrator را هرچه زود تر یاد بگیرم!

در مورد سوالتون هم باید بگم در ایران میشه گفت در دانشگاه ها و سرویس های دانشگاهی اکثرا از Microsoft Winodws استفاده میشود( یعنی شخصا ندیدم از مکینتاش یا OS های دیگر استفاده شود ) و همونطور که در بالا عرض کردم روند و سیستم آموزشی منسجم و خاصی چه در زمینه کامپیوتری و نرم افزاری و چه در زمینه تئوری و کار های دستی در دانشگاه های هنر ایران انجام نمیشود. به نوعی هر استادی کار خودشو میکنه و به طبع هر دانشجویی هم همینطور!

در مورد جستجو برای پیدا کردن نرم افزار های مجانی باید بگم تقریبا کسی در ایران به خاطر نبود قانون کپی رایت پولی بابت خرید نرم افزار نمیده! اینجا بخوای نرم افزار نرم افزار 1000 دلاری بخری یا 20 دلاری فرقی نمیکنه بابت CD یا DVD کرک شده اون مبلغی بین 1 تا 5 دلار مثلا پرداخت میکنی! ولی من این مورد رو درباره ی نرم افزارهای مکینتاش با قیمتی نزدیک به 10 برابر گرونتر دیدم. برنامه هایی که افرادی آنها را مجانی دانلود کردن و با ساختن یک مجموعه چندین برابر قیمت عرف بازار آن ها را عرضه کرده اند! خلاصه اگه من دنبال این موضوع نبودم به راحتی این انجمن به حق مفید جلوی چشمام سبز نمی شد! یا شایدم دیرتر باهاش مواجه میشدم. و موضوع دیگر هم در این باره باید بگم که خوشبختانه من قوانین سایتو قبل از فرستادن این پست مطالعه کردم و درخواستی هم برای برنامه مجانی نکردم.

و باز هم ممنونم از اطلاعاتی که راجع به شرکت Winsoft و برنامه xMary و لینک های مفیدشون به اشتراک گذاشتین چون فکر میکنم کار خیلی از بینندگان دیگر رو راه بندازه. البته من PDF سی نکته رو هم خونده بودم و از اونجا با Winsoft آشنا شدم و اگه اشتباه نکنم من این پست رو در صفحه xMary و خطاب به آقای علیرضا شفیعی عزیز نوشته بودم. چون CorelDraw 11 رو نصب کرده بودم و با xMary جواب درستی نگرفتم و ایشون مطلبی درباره ورژن جدید نوشتن که گفتم شاید اون جوابگو باشه.
میدونم که سرتون رو درد آوردم (یعنی درواقع چشماتونو خسته کردم) اما خیلی خوشحالم تو این دنیای بدی که هر روزم داره بدتر میشه آدمایی مثل شما هستن که واسه بقیه ارزش قائلند و حاضرن به هم کمک کنند.

اما در آخر بگم که با Parallel فعلا یه Windows xp روش ریختم و موقتا Corel رو روش نصب کردم و کارم راه افتاده تا اینکه سر فرصت به اکتشاف این همه مباحث جدید بپردازم. و خدا رو شکر با خود Mac Os هم مشکلی نداشتم. فقط از همتون میخوام اگه به دعا اعتقاد دارین دعام کنین که این یک ماهه هم تموم بشه و استادم کارای نهاییمو تایید کنه و با موفقیت این مرحله از تحصیلمو تموم کنم.

بازم ممنون که تا آخرش همراهی کردین.
هميشه دليل شادي كسي باش نه قسمتي از شادي او، و هميشه قسمتي از غم كسي باش نه دليل غم او.
اوژن استوار
نماد کاربر
Sound of Silence

پست‌ها : 2

پستتوسط Ilia » 31 دسامبر 2010, 06:41

من هم از همهٔ دوستان که به سوال من پاسخ دادند متشکرم.

Sound of Silence، راستش من اهل دعا نیستم، اما برایت آرزوی موفقیت میکنم.

امیر جان، منهم ده دوازده سال پیش فکر میکنم از لحاظ تعصب و هواداری از Freehand در دنیا اول بودم. وقتی که شغلم را عوض کردم، تنها چیزی که از کارفرمای بعدی خواستم این بود که به من اجازه بدهد با فریهند بجای ایلاستریتور کار کنم که رفتند و برای من یکنفر نصبش کردند. اما هم مکرومدیا نسخهٔ آخرش را خراب کرد (برای انطباق آن با فلش و دور شدن از پرینت) و هم که بعدش بعد از فروش مکرومدیا، فریهند کلا رفت در بایگانی و محکوم به مرگ تدریجی در سیاهچال‌های Adobe شد.

هنوز هم گاهی اوقات من آهم در می‌آید که بعد از این همه سال، هنوز هم خیلی چیزهای اساسی ایلاستریتور به فریهند نمیرسد. مثلا آنطور که فریهند رنگ‌ها را کنترل میکرد و حسابشان را داشت و یا لینک‌ها را در داخلش حفظ و مدیریت میکرد، امکان صفحات متعدد در یک فایل داشت، Group کردنش و خیلی چیزهای دیگر. اما برنامه‌ای که آپدیت نشود کارش تمام است.

ایلاستریتور الان در بین طراحان حرفه‌ای بی منازع است. کورل (که اتفاقا مرکزش هم در همین شهریست که من زندگی میکنم) محصولاتش میان طراحان گرافیک جدی شمرده نمیشود. کورل‌درا بیشتر بازارش را اشخاص آماتور و شرکت‌های تابلوسازی و مشابهاتش تشکیل میدهند. یکی از ناسزاهایی که ما همیشه بار این شرکت‌های تابلوسازی میکنیم همین است که دویست سیصد دلار بیشتر نمیدهند تا ایلاستراتور را بخرند و هم خودشان را خلاص کنند و هم ما را.

ایلیا
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

پستتوسط saam » 31 دسامبر 2010, 10:42

متاسفانه تقریبا هیچ یک از آرتیست های به نام ایران حاضر به ارتقا اطلاعات خود نیستند برای همین دلیل هنوز با CorelDraw با تمام سختیاش کار می کنند و حاضر به یادگیریه Adobe Illustrator نیستند و متاسفانه به دانشجوها هم CorelDraw را توصیه می کنند.
نماد کاربر
saam

پست‌ها : 24

پستتوسط rezag4 » 31 دسامبر 2010, 15:18

من فکر میکنم یکی از دلایلی که در ایران یوزرهای کورل زیاد هستند این است که
اون زمان که کورل در ورژن های خیلی قدیمی به راحتی از فارسی و متون مایکروسافت ورد فارسی
پشتیبانی میکرد ایلستریتور با فارسی مشکلات جدی داشت
بعدها که نسخه ی "می" برای آدوبی آمد خیلی ها کورل رو انتخاب کرده بودن
همون زمان برای کار با فری هند هم نیاز به فارسی ساز بود ولی کورل به راحتی توانایی ی تایپ
مستقیم فارسی رو داشت . با لنگ در هوا شدن فری هند خیلی ها به کورل کوچ کردن
و نسخه ی "می" فکر میکنم یک کمی دیر برای خاورمیانه ساخته شد
این شد که در ایران ما هم ملت همه رفتن دنبال کورل بازی
نکته ی دیگه در مورد ضعف های خود ایلستریتور هست یادم میاد که این نرم افزار به شدت
از فری هند و کورل کند تر و سنگین تر کار میکرد و یوزر هیچ وقت حاظر نبود آخرین ورژن
اون رو نسب کنه چون باید یک کامپیوتر جدید با آخرین امکانات میگرفتن که بشه با ایلستریتور کار کرد
teh
pc
نماد کاربر
rezag4

پست‌ها : 115

پستتوسط saeidk » 31 دسامبر 2010, 17:59

من از نسخه ۵ با کورل کار کرده ام و ابتدا با ابن برنامه کار گرافیک کامپیوتری را یاد گرفتم
در آن سالها این برنامه از فریهند و ایلوستریتور سبکتر و راحتتر بود
امکان فارسی نویسی مستقل در آن در آن سالها هم وجود نداشت و الان هم ندارد منتها فکر کنم از موتور متن خود سیستم عامل استفاده می کند و اگر سیستم عامل مثل ویندوز ۹۸ عربی یا ایکیس پی باشد در کورل می شود فارسی تایپ کرد ولی اگر بخواهی متن را تراز کنی یا اصلاح کنی در خیلی موارد به هم می ریزد و توانایی های نسخه خاورمیانه ادبی را اصلا نداشت و ندارد
و باز هم در آن سالها که مک در ایران خیلی کم بود و گران بود برای کار گرافیک می شد از این برنامه استفاده کردو به کمک برنامه هایی مثل واژه نگار یا جمله پرداز در آن فارسی نوشت بعد یا فونت ها را به curve تبدیل کرد یا این که فایل را به فرمت tiff صادر کرد این چیزی بود که در فریهند به این شکل نبود و باعث شد این برنامه خیلی در ایران موفق باشد

این برنامه هنوز هم چیزهایی دارد که ایلوستریتور ندارد و در نسخه های بعدی اش از آن تقلید می کند مثل امکان transparancy
ولی ایلیا جان من اگر پول داشتم می آمدم آنجا و آن شرکت را می خریدم و منفجرش می کردم چون دقیقا بر خلاف ایلوستریتور یا ایندیزاین که اکثر آنچه نشان می دهند همان را هم خروجی می دهند کورل نامطمئن ترین برنامه دنیاست و در خیلی موارد آنچه را می گوید درست انجام نمی دهد و باعث خراب شدن کار در می شود
نماد کاربر
saeidk

پست‌ها : 1143

پستتوسط aamir » 31 دسامبر 2010, 23:33

بماند که قشر مورد صحبت ما در ایران فقط یک نرم افزار یاد میگیرند و بس و همه کارهای خودشون روباهمون انجام میدهند / و اصولا اگر یک نرم افزار زبان ما رو بدرستی ساپورت نکنه مشکلات بسیار زیادی پیش میاد که واقعا جز خسارت چیز دیگه ای نداره!
مثلا در کجای دنیا یک کتاب رو با کرل میبندد که اینجا دومیش باشه! و حالا فرض کنید که شما مجبور شید یک همچین کتابی رو ویرایش کنید / فایل رو باز میکنید و میبینید بله یک کتاب در کمال ناباوری در کرل بسته شده و در کمال ناباوری(۲) میبینید که همه متون به curve تبدیل شده اند!
البته تبدیل متون به بردار یک مد هست در کشورمون / چون چاپچی میخواد / مشکل خروجی و دانش و ..... هم وجود داره و معمولا طراح ها فایل اصلی رو میدهند به لیتوگرافی و خلاص!
در ایران بسیار باب هست که کاتالوگ،کتاب یا محصولات مشابه رو در نرم افزارهای کرل یا فری هند میبندند /
بهر حال هر کسی میتونه نرم افزار مورد علاقه خودش رو داشته باشه و باهاش کار کنه اما در قبال کار حرفه ای که داره انجام میده کمی احساس مسئولیت بکنه / مثلا خروجی کرل رو اصلاح رنگ کنه / یا حداقل از نرم افزار بروز استفاده بکنه نه فری هند که مرحوم شده و از سالیان پیش تا حالا هیچ تغییری نکرده!
امیر
نماد کاربر
aamir

پست‌ها : 514

پستتوسط naima » 06 ژانویه 2011, 18:39

man un file ro ham donlwd kardam am javab nadad hala chikaresh konam
naima

پست‌ها : 1

پستتوسط life_designer » 21 دسامبر 2011, 02:22

سلام
من گرافیک کار میکنم و از برنامه های freehand & illustrator برای طراحی های برداری و xmary برای فارسی نویس استفاده می کنم و از os ۱۰.۶.۸ بخاطر فری هند استفاده میکنم و می خواهم که os رو به لاین آپ کنم ولی میدونین که فری هند در لاین کار نمی کند چه کنم ؟
لاین را نصب کنم و از طریق برنامه paralel descktop ویندوز بریزم چون به برنامه فارسی ساز قدرتمندی مثل مریم هم احتیاج دارم . لطفا نظرتان را اعلام کنید و معایب استفاده از ویندوزتوسط این برنامه را بگید!!!!
در ضمن لاین را دوست میدارم.
tnx
life_designer

پست‌ها : 4

پستتوسط saeidk » 21 دسامبر 2011, 11:04

برای کار موقت می‌شود از پارالل استفاده کرد. ولی بهتر است به ایندیزیان و ایلوستریتور مهاجرت کنید.
نماد کاربر
saeidk

پست‌ها : 1143

قبلی

بازگشت به برنامه‌های مک

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 15 مهمان