انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

بک‌آپ و تایم ماشین — Time Machine

درمورد نرم‌افزارهای کاربردی مکینتاش

پاسخ: تایم ماشین — Time Machine

پستتوسط اپل مك پرو » 28 دسامبر 2014, 06:26

چندسوال دارم
اول اينكه اگه توسط تايم ماشين،بك آپ بگيريم فرمت اكسترنال هارد عوض مي شه به خودي خود؟
سوال ديگه:چه جوري ميشه بك آپي كه توسط تايم ماشين گرفتيم و توي اكسترنال هاردمون هست توسط ويندوز از تو اكسترنال هارد پيدا كرده و پاك كنيم
مسئله اينه كه من اصلا از اين برنامه تايم ماشين اطلاعي نداشتم و دوستم اكسترنال هارد خودشو به مك من وصل كرد و اون صفحه اومد كه آيا مي خواي به عنوان بك آپ هارد از اين هارد اكسترنال استفاده كني،الان من نمي خوام كه بك آپ مك من تو هارد دوستم باشه،چه جوري ميتونيم اون فايل بك اپ رو تو اكسترنال هارد دوستم پيدا و پاك كنيم(ترجيحا راه حل ها رو كه ميگين با ويندوز باشه)مرسي
يه سوال ديگه:از اونجايي كه من اصلا مطمئن نيستم كه اصلا بك آپي از سيستم من گرفته شده يا نه!بدون اينكه اكسترنال هارد دوستم دستم باشه توي مك خودم كجا رو بگردم بفهمم اون زمان يعني اسفند ٩٢ از مك من بكاپ گرفته شده و از اكسترنال هارد دوستم به عنوان هارد بكاپ استفاده شده؟!
و اگه موبايل سوني اريكسون رو به مك بوك توسط usb وصل كنيم و پيامهاي وايبر و لاين و غيره موبايل خودمو توسط مك بوك خودم چك كنم اون پيامها هم تو بك آپ تايم ماشين وجود خواهد داشت؟
اصلا محتويات بكاپ تايم ماشين چيه يعني از چيا بكاپ مي گيره؟!
ممنون ميشم كه كامل توضيح بدين
اپل مك پرو

پست‌ها : 6

پستتوسط Behnam » 28 دسامبر 2014, 07:23

دوست عزیز جای نگرانی نیست. به احتمال ٪۹۹ بکاپی گرفته نشده که بخواهید پیدایش کنید یا پاک کنید. اولاً وقتی آن صفحه آمد شما که جواب ندادید «بله»؟! اگر هم پاسخ مثبت داده باشید، آن هارد اکسترنال را ابتدا ریفورمت می‌کند که هر چه در آن هست پاک می‌شود، بعد به فورمتی تبدیل می‌کند که پی‌سی (بدون نرم‌افزار کمکی) قادر به خواندن آن نیست. علاوه بر همهٔ این‌ها، اصلاً بکاپ گرفتن که کار یک دقیقه و دو دقیقه نیست. بار اول که مک یک هارد خارجی را ریفورمت می‌کند و بکاپ می‌گیرد ساعت‌ها طول می‌کشد. دفعه‌های بعد که بکاپ را به روز می‌رساند کار البته بسیار سریع است.
اگر به مک فرصت بدهید که بار اول تایم‌ماشین یک بک‌آپ بگیرد، از همه چیزی که در هارد کامپیوتر دارید بکاپ می‌گیرد. البته در تنظیمات تایم‌ماشین می‌توانید تعیین کنید که از بعضی چیزها بکاپ نگیرد. خود تایم‌ماشین اگر راه‌اندازی شده باشد، در منوی دسکتاپ نشان می‌دهد که آخرین باری که بکاپ گرفته است کِی بوده است. به احتمال زیاد کار شما اصلاً به این مراحل نرسیده بود. هاردی به مک شما وصل شده بود، مک هم سوالی کرد و جوابی نگرفت!
نماد کاربر
Behnam

پست‌ها : 3534

پستتوسط Arzhang » 28 دسامبر 2014, 12:49

در مورد سؤالت برای پیام‌های وایبر و لاین باید بگم تا زمانی که اون پیام‌ها را به کامپیوترت منتقل نکرده باشی، توی بک آپ نخواهند بود. حالا ممکن است آن‌ها را کپی کنی روی کامپیوترت یا از آن بک آپ بگیری، فرقی نمی کند.
نماد کاربر
Arzhang
Site Admin

پست‌ها : 1449

پستتوسط اپل مك پرو » 28 دسامبر 2014, 21:08

مرسي از پاسختون
الان چند تا مشكل هست
(اولا دوستم هم مك داره و اكسترنال هاردش فرمتش حتما مطابق مك هست)
فكر مي كنم دوستم از سر بي اطلاعي use as backup disk زده بعد چند دقيقه هاردو از مك جدا كرده،من امتحان كردم ديدم حتي براي يك دقيقه هم بكاپ شروع ميشه و يه فايل ايجاد ميشه،آيا اون فايل شامل اطلاعاتي هست؟
چون خودم خيلي تنظيمات و تغيير دادم و براي امتحان چند بار بكاپ گرفتم و time machine رو چند بار off كردم ديگه تو last backup بكاپهايي كه خودم گرفتم رو نشون ميده،سوال من اينه:آيا جايي ثبت شده كه چه تاريخهايي و يا با چه اكسترنال هاردهايي بكاپ گرفته شده؟
الان من به دوستم بگم چيو تو اكسترنال هاردش نگاه كنه كه بفهمه بكاپ سيستم من تو اكسترنال هاردش هست يا نه؟
تا جايي كه امكان داشت مي خواستم بدون اينكه ازش بپرسم مطمئن شم كه بكاپ مكم تو هاردش هست يا نه؟!
اپل مك پرو

پستتوسط Amir_S » 29 دسامبر 2014, 00:22

البته چون تایم ماشین میتونه همزمان روی چند هارد مختلف بک‌آپ بگیره، در صفحه مربوطه لیست همه هارد ها و تاریخ آخرین بک‌آپ‌شون رو میاره… اما اگر شک دارید که موقع امتحان کردن، اون هارد رو از لیست حذف کرده و متوجه نشده باشید؛ باید توی هارد اکسترنال، پوشه تایم ماشین رو باز و اونجل دنبال پوشه ای که به اسم مک شما باشه (مثلا amir_s MacBook Pro برای من!) بگردید.
پ.ن: دوستان، مک هیچوقت پیشنهاد فرمت هارد برای تایم ماشین رونمیده و فقط اگه هار hfs+ بهش وصل بشه و تایم ماشین فعال نباشه، پیشنهاد استفاده رو میده.
MacBook Pro 990:
13" Unibody, CPU: 2.26GHz, RAM: 5 GB, SSD: 250GB, HDD: 1TB
OSX 10.15.3
•••
iPhone 4S: 32GB
iOS 9.5.3
•••
iPhone 7Plus: 128GB
iOS 14.2
•••
iPad Air 2: 64GB-4G
iOS 14.2
نماد کاربر
Amir_S
Site Admin

پست‌ها : 1794

پستتوسط Behnam » 29 دسامبر 2014, 00:51

نکتهٔ مهمی بود امیر. طبق معمول روش مک، یک واکنش مینیمال. اولاً هارد باید برای مک فورمت شده باشد. ثانیاً تایم ماشین فعال نشده باشد. در این حالت می‌گوید بد نیست بپرسد که آیا می‌خواهد از این هارد برای تایم ماشین استفاده کند یا نه. در هیچ حالت دیگری مزاحم نمی‌شود... تیپیک رفتار مکی!
نماد کاربر
Behnam

پستتوسط اپل مك پرو » 29 دسامبر 2014, 02:15

مرسي از اين كه پاسخ مي ديد دوستان.
امير جان منظورتون از صفحه ي مربوطه كجاست؟يعني من كجارو تو مك خودم ببينم؟!(توي پارانتز بگم كه اون اكسترنال هاردي كه مي خوام ببينم توش بكاپ مك من هست يا نه !الان پيش من نيست و اصلا در دسترس نيست چون دوستم شهر ديگه زندگي ميكنه و مي خوام با مك خودم چك كنم كه بكاپ از مك من تو هارد دوستم هست يا نه؟و اينكه من چند بار توي صفحه ي تايم ماشين سمت چپ صفحه براي امتحان اون كليد تايم ماشين رو on off كردم،آيا اين on off كردن ليست اكسترنال هاردهايي كه به عنوان هارد بكاپ استفاده شده و الان در دسترس نيست از بين ميبره؟
سوال ديگه :براي اطمينان بيشتر اگه به دوستم بگم هارد اكسترنالشو چك كنه با مك خودش،بكاپي كه از مك من گرفته شده اگه تو هارد اكسترنال دوستم باشه توسط مك دوستم نشون داده ميشه؟يا اون فايل بكاپ مك من در اكسترنال هارد در مك من فقط ديده ميشه و در ساير مكها اون فايل بكاپ به صورت hidden مانند هست؟!
سوال ديگر:يكيم اگه فرمت هارد exfat يا ms-dos fat باشه اگه از تايم ماشين به عنوان برنامه بكاپ استفاده كنيم فرمت هارد اكسترنال به خودي خود تغيير ميكنه و اطلاعات قبلي هارد اكسترنال از بين ميره به خودي خود؟!
و اينكه:دوستان فايل بكاپ رو از اكسترنال هارد ميشه به خود مك انتقال داد اگه مثلا بخواهيم اكسترنال هارد براي مدتي خالي باشه؟
:?:
اپل مك پرو

پستتوسط Ilia » 29 دسامبر 2014, 06:15

امیر اگر شما در ستینگ تایم ماشین، هاردی که مثلا NTFS باشد را انتخاب کنید، آنوقت پیشنهاد فرمت کردنش را خواهد داد.

«اپل مک پرو»، صفحات قبلی همین مبحث را بخوانید تا دستتان بیاید که داستان تایم ماشین چیست. اما همانطور که دوستان گفتند، احتمالا نگرانی شما کلا بیمورد است. علتش هم این است که بار اولی که بخواهید تایم ماشین بک‌آپ بگیرد، مدت زیادی را قبل از بک‌آپ کردن صرف آنالیز کردن فایل‌ها خواهد کرد. آیا شما زمان زیادی قبل از خاموش کردن دوبارهٔ تایم ماشین یا جدا کردن هارد، گذاشته‌اید که کارش را بکند؟ با شرحی که شما نوشته‌اید، فکر نمیکنم.

اما به هر حال، وقتی که کارش تمام شد، نتیجه چیزی شبیه این عکس خواهد شد:
TM.png

(جای آن miniserver اسم کامپیوتر شما خواهد بود)

همچنین، اگر موقع ساخت تایم ماشین گزینهٔ Encrypt (رمزگذاری) را انتخاب کرده باشید، فایل‌ها برای کسی که پسورد شما را نداشته باشد، باز نخواهد شد. اما نامرئی نخواهد بود.

TM2.png
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

پستتوسط Amir_S » 29 دسامبر 2014, 11:09

جایی که لیست هارد ها رو نشون میده که تو تصویر ایلیا هست…
اما ایلیا جان، خوب اگه شما بری به تایم ماشین بگی که الا و بلا باید از این پارتیشن استفاده کنی خوب بنده خدا چاره ای نداره… مجبوره بگه فرمت کن :)
من منظورم اون پیامی بود که خود به خود و موقع وصل کردن هارد ظاهر میشه…
MacBook Pro 990:
13" Unibody, CPU: 2.26GHz, RAM: 5 GB, SSD: 250GB, HDD: 1TB
OSX 10.15.3
•••
iPhone 4S: 32GB
iOS 9.5.3
•••
iPhone 7Plus: 128GB
iOS 14.2
•••
iPad Air 2: 64GB-4G
iOS 14.2
نماد کاربر
Amir_S
Site Admin

پست‌ها : 1794

پستتوسط اپل مك پرو » 18 ژانویه 2015, 06:40

من از اكسترنال هاردم براي بكاپ از مك بوكم استفاده كردم (توسط برنامه تايم ماشين )،آيا الآن ميتونم اين بكاپ از مك بوكم كه تو اكسترنال هاردم هست رو به مك خواهرم منتقل كنم؟!
چه جوري ميتونم اين كارو كنم؟!
اگه بكاپ مك بوكم رو تونستم تو مك بوك خواهرم كپي كنم آيا ميتونم از طريق مك خواهرم به اطلاعات مك خودم دسترسي پيدا كنم بدون اينكه مك خودم پيشم باشه؟!
اگه آره چه جوري؟!
اپل مك پرو

پستتوسط 123ali » 12 نوامبر 2015, 22:18

سلام دوستان من هارد مکم تقریبا پر شده و میخوام یه راهی بهم معرفی کنید که بتونم محل بکاپ ایفون رو تغیر بدم (فرضا تو هارد اکسترنال ).
ممنون
123ali

پست‌ها : 497

پستتوسط Ilia » 13 نوامبر 2015, 22:18

این موضوع به تایم ماشین اصلا ربطی نداره.

در جواب، این لینک رو شک داشتم که بدم، اما این لینکش، با مسؤولیت خودت:
http://apple.stackexchange.com/question ... ive-on-mac
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

پستتوسط FaridRashidi » 28 نوامبر 2015, 20:13

دوستان من یه سوال داشتم

الان من یه مک بوک پرو جدید خریدم که روش سیستم عامل yosemite نصبه و بخوام با استفاده از بک‌آپ time capsule که از روی مک بوک ایرم که روش سیستم عامل el capitan نصبه رو recovery کنم.
خود سیستم عامل هم upgrade میشه یا نه اول el capitan رو مک بوک پرو نو بریزم بعد recovery کنم؟

میشه راهنماییم کنید.
FaridRashidi

پست‌ها : 47

پستتوسط Behnam » 28 نوامبر 2015, 22:04

تا ایلیا که عاشق این چیزهاست بیدار بشه و پاسخ بده چیزهایی که به نظرم می‌رسه می‌گم!
۱− احتمالاً چیزی در مک جدید نداری که بخوای محافظت کنی ولی یک بکاپ ضرر نداره.
۲- در این مورد میان time capsule و مک قبلی ات آن منبعی را انتخاب کن که بتوانی با کابل به مک جدیدت وصل کنی. این در سرعت کار تفاوت اساسی داره. حدس من اینه که مک مناسب‌تر باشه.
۳- به launchpad>other برو و migration assistant را راه بنداز و امور را به دست او بسپار! بهت اختیار این رو می‌ده که چه چیزی را هجرت بدی و چه چیزی را ندی. البته نه به صورت خرده ریز.
نماد کاربر
Behnam

پستتوسط FaridRashidi » 28 نوامبر 2015, 22:31

Behnam نوشته است:[نمایش]
تا ایلیا که عاشق این چیزهاست بیدار بشه و پاسخ بده چیزهایی که به نظرم می‌رسه می‌گم!
۱− احتمالاً چیزی در مک جدید نداری که بخوای محافظت کنی ولی یک بکاپ ضرر نداره.
۲- در این مورد میان time capsule و مک قبلی ات آن منبعی را انتخاب کن که بتوانی با کابل به مک جدیدت وصل کنی. این در سرعت کار تفاوت اساسی داره. حدس من اینه که مک مناسب‌تر باشه.
۳- به launchpad>other برو و migration assistant را راه بنداز و امور را به دست او بسپار! بهت اختیار این رو می‌ده که چه چیزی را هجرت بدی و چه چیزی را ندی. البته نه به صورت خرده ریز.

مرسی آقا بهنام از پاسخ
نه چیزی رو مک جدیده ندارم
فقط می‌خوام بدونم که الان من migration رو اجرا می‌کنم سیستم عامل این جدیده که yosemite هست تغییر میکنه به بک‌آپم که سیستم عامل el capitan بوده یا نه فقط فایل‌ها رو منتقل میکنه و من باید قبلش سیستم عامل رو upgrade کرده باشم؟
FaridRashidi

پست‌ها : 47

قبلیبعدی

بازگشت به برنامه‌های مک

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 21 مهمان