انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

آیلایف — iLife

درمورد نرم‌افزارهای کاربردی مکینتاش

ilife 11 شکست یا پیروزی؟

پستتوسط abdol » 07 نوامبر 2010, 22:20

بنظر می‌آید که iLife 11 آنچنان که باید مورد استقبال قرار نگرفته است.
http://store.apple.com/ca/reviews/MC623 ... mostUseful
آخرین ویرایش توسط Ali.Rastegar on 05 سپتامبر 2011, 02:10, ویرایش شده در 2.
دلیل: ‎برگرداندن متن اصلی عبدل پیش از آنکه با متن‌های بی‌ربط جایگزینش کند.
abdol
Banned

پست‌ها : 686

Re: ilife 11 شکست یا پیروزی؟

پستتوسط javadkh65 » 08 نوامبر 2010, 00:12

من غیر از iPhoto با بقیه نرم افزارهای iLife '11 هنوز کار نکردم به نظر من iPhoto پیشرفت چندانی نکرده و متاسفانه یک سری Tool های توی تولبار رو هم که خیلی مفید بودند برداشته و این در ادامه ی حذف تنظیمات Quicktime X هستش فکر کنم، البته توی ارتباط با فیسبوک و فلیکر خیلی بهتر از قبل شده ولی چیزهایی که اضافه کرده بنظرم با یه آپدیت مینور و نه ماژور به iPhoto '09 می شد اضافه کرد.
فکر کنم اپل خواسته به زور iLife رو از PowerPC با این روش حذف کنه که همه مجبور شن اینتل مک بخرند، چون توی کامنت ها هم نوشته بود که iLife کامل ۳۲ بیتی هستش و اگه اینجور باشه در حقیقت این حرکت برای حذف کاربرای PowerPC و نه بهادادن به ماشینهای اینتلی بوده!
Mac mini - iBook G4 - iPhone 4S
Mac OS X 10.9.4 & 10.5.8 - iOS 6.1.3
javadkh65

پست‌ها : 671

پستتوسط Pooria Azimi » 08 نوامبر 2010, 01:16

سرعت iPhoto '11 برای من خیلی بهتر از iPhoto '09 شده، اما قبول دارم که خیلی آپدیت نبوده، و فقط قابلیت‌های فول‌اسکرین و Theme ـهای جدیدش به‌دردبخور هستن. در کامنت‌های 9to5mac اگر اشتباه نکنم گفته بودند که قبلاً‌هم سابقه داشته اپل یک نسخهٔ جدید (با نام جدید، مثلاً iPhoto 9.0) از یک محصولش بده که همچنان ۳۲ بیتی بوده، اما در آپدیت‌های خود اون ورژن (مثلاً iPhoto 9.2)، اون رو ۶۴ بیتی بکنه؛ پس یعنی هنوز هم امیدی هست به ۶۴ بیتی شدن اون، هر چند که واقعاً تفاوتی برای ماها که ۴ گیگ رم بیشتر نداریم نمی‌کنه.

اما iMovie به‌نظرم خیلی بهتر شده، هر چند خودم اصلاً باهاش کار نمی‌کنم، اما کسانی که با قبلاً با iMovie کار می‌کردند الآن خیلی خوشحالند، چون خیلی قدرتمندتر شده.

در مورد شکست یا پیروزی، اساساً فکر می‌کنم این سوال اینجا مطرح نیست، چون اپل به iLife بیشتر به شکل یک teaser برای مکینتاش نگاه می‌کنه، تا منبعی برای درآمد. خیلی‌ها می‌بیننند که کارهایی که با iLife در عرض ۱۰ دقیقه می‌شه کرد، در ویندوز یک هفته طول می‌کشه (و چند صد دلار هم احتمالاً هزینه‌ش) و نتیجه‌ش هم در آخر زشت‌تر می‌شه، و این اون‌ها رو ترغیب می‌کنه به خریدن سخت‌افزار اپل و استفاده از برنامهٔ مجانی iLife اون.

من هم اگر ۵۰ دلار بابت این نسخه می‌دادم (برای ارتقا)، شاید نظرم مثل نظرات در فروشگاه اپل بود، اما افرادی که تازه مک می‌خرند و آی‌لایف رو مجانی می‌گیرند، فکر می‌کنم از راضی هم راضی‌تر باشند، و خیلی‌هاشون یک ماه اول بعد از خرید، همه‌ش توی iPhoto و iMovie و Garage Band می‌گردند و لذت می‌برند :-)
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پست‌ها : 3332

پستتوسط abdol » 08 نوامبر 2010, 07:25

pooriaazimi نوشته است:[نمایش]
سرعت iPhoto '11 برای من خیلی بهتر از iPhoto '09 شده، اما قبول دارم که خیلی آپدیت نبوده، و فقط قابلیت‌های فول‌اسکرین و Theme ـهای جدیدش به‌دردبخور هستن. در کامنت‌های 9to5mac اگر اشتباه نکنم گفته بودند که قبلاً‌هم سابقه داشته اپل یک نسخهٔ جدید (با نام جدید، مثلاً iPhoto 9.0) از یک محصولش بده که همچنان ۳۲ بیتی بوده، اما در آپدیت‌های خود اون ورژن (مثلاً iPhoto 9.2)، اون رو ۶۴ بیتی بکنه؛ پس یعنی هنوز هم امیدی هست به ۶۴ بیتی شدن اون، هر چند که واقعاً تفاوتی برای ماها که ۴ گیگ رم بیشتر نداریم نمی‌کنه.

اما iMovie به‌نظرم خیلی بهتر شده، هر چند خودم اصلاً باهاش کار نمی‌کنم، اما کسانی که با قبلاً با iMovie کار می‌کردند الآن خیلی خوشحالند، چون خیلی قدرتمندتر شده.

در مورد شکست یا پیروزی، اساساً فکر می‌کنم این سوال اینجا مطرح نیست، چون اپل به iLife بیشتر به شکل یک teaser برای مکینتاش نگاه می‌کنه، تا منبعی برای درآمد. خیلی‌ها می‌بیننند که کارهایی که با iLife در عرض ۱۰ دقیقه می‌شه کرد، در ویندوز یک هفته طول می‌کشه (و چند صد دلار هم احتمالاً هزینه‌ش) و نتیجه‌ش هم در آخر زشت‌تر می‌شه، و این اون‌ها رو ترغیب می‌کنه به خریدن سخت‌افزار اپل و استفاده از برنامهٔ مجانی iLife اون.

من هم اگر ۵۰ دلار بابت این نسخه می‌دادم (برای ارتقا)، شاید نظرم مثل نظرات در فروشگاه اپل بود، اما افرادی که تازه مک می‌خرند و آی‌لایف رو مجانی می‌گیرند، فکر می‌کنم از راضی هم راضی‌تر باشند، و خیلی‌هاشون یک ماه اول بعد از خرید، همه‌ش توی iPhoto و iMovie و Garage Band می‌گردند و لذت می‌برند :-)

وا... کامنتهای خریداران در سایت اپل که اینرو نمیگه.
خیلی از کامنتها از کندی و سوسول بازیهای بیخودی و جدید اپل ناراضی هستند.
من به عنوان یک منتقد بی طرف نگاه می کنم. کارهایی که شما در ۱۰ دقیقه با ای لایف انجام می دید چقدر کاربردی هستند؟
آخرین ویرایش توسط Ali.Rastegar on 05 سپتامبر 2011, 02:11, ویرایش شده در 2.
abdol
Banned

پستتوسط Pooria Azimi » 08 نوامبر 2010, 18:37

شاید برای تمام افراد دیگه کند شده باشه، اما برای من 60 درصد سرعت iPhoto بهتر شده و من از این راضی هستم!

به نظر من، نظر بقیه شاید متفاوت باشه، iPhoto و iMovie مشابه ویندوزی ندارند و افراد عادی، کارهایی که با این دو برنامه در مک می کنند رو نمی تونند در ویندوز و با برنامه های مشابه انجام بدن، به خاطر User friendly بودن و راحت تر بودن انجام اونها در این برنامه ها.

باید دید کاربردی یعنی چی؟ من، اولین باری که مکبوکم رو باز کردم، تونستم عکسهام (چند ده هزار عکس که در طول دهها سال گرفته شده بودند و اسکن شده بودند) رو در کمتر از نیم ساعت در iPhoto ایمپورت کنم و بیست دقیقه بعدش، به تفکیک آلبوم (و زمان) همه رو داشتم، و تا 3-4 ساعت بعدش تمامی چهره ها در کل این ده هزار عکس رو مشخص کرده بودم. بارها هم شده (شاید 30-40 بار) که افراد فامیل، دور مک بوک من نشسته اند و عکسهای قدیمی رو با افکتهای قشنگ اون تماشا کرده اند. من انتظار بیشتری از یک برنامّۀ مدیریتِ عکس (نه عکاسی حرفه ای، کاربرد عادی) ندارم و در ویندوز، مشابه همچین برنامه ای وجود نداره. پیکاسا و ... هنوز خیلی عقب هستند. و اگر در خارج از ایران بودم، می تونستم یک آلبومِ زیبا رو با گذاشتن 10 دقیقه وقت از عکسهام سفارش بدم که به درب منزل ارسال بشه (الآن برای انجام همچین کاری، باید همۀ عکسها رو در سی دی بریزم و به چاپخانه های اطراف میدون آزادی ببرم تا پرینتشون بکنند و یک آلبوم بخرم و عکسها رو بهش بچسبونم).

پاراگراف بالا، کاملاً حقیقیه و اتفاقیه که افتاده (حتی قسمت چاپخونه های آزادی!)، و زحمتی که من کشیدم (در iPhoto) فقط 4-5 ساعت بود، و الآن هم تقریباً 15 ماه می گذره از اون زمان. واقعاً به نظر من iPhoto برنامۀ کاربردی ایه.

به هر حال، همه چیز سلیقه ایه و اگر شرکتی برنامه ای بیرون بده که همه ازش راضی باشن، یا باید به عقل مشتری ها شک کرد، یا به اون شرکت!
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پستتوسط Ilia » 08 نوامبر 2010, 18:50

منهم بسیار با نظر پوریا موافق هستم. بسیار کار من را هم راحت کرده است.

اما عبدل جان، شما هم چندان منتقد بیطرف نیستی!
اول از سفاری شروع کردی، بعد افتادی به جان iTunes و حالا هم نوبت iPhoto است…

راستش را بگو، چه خصومتی با برنامه‌های اپل داری؟ :-)

ایلیا
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

پستتوسط abdol » 08 نوامبر 2010, 19:08

بسیار عالی، شما اگر میخواهید اطلاعاتتون حفظ بشه باید Archive and Install رو موقع نصب Panther انتخاب کنید منتها مطمئن نیستم نسخه قدیمی به این طریق بر روی جدید نصب می‌شود یا خیر. اگر هم اطلاعاتتان را لازم ندارید با Disk Utility فرمت کنید و از اول پارتیشن بندی کنید.
موفق باشید
abdol
Banned

پستتوسط abdol » 08 نوامبر 2010, 19:20

Ilia نوشته است:[نمایش]
منهم بسیار با نظر پوریا موافق هستم. بسیار کار من را هم راحت کرده است.

اما عبدل جان، شما هم چندان منتقد بیطرف نیستی!
اول از سفاری شروع کردی، بعد افتادی به جان iTunes و حالا هم نوبت iPhoto است…

راستش را بگو، چه خصومتی با برنامه‌های اپل داری؟ :-)

ایلیا

من منتقد بی طرفی هستم! شما دارید طرفداری صرف می کنید. به نظر من تمامی محصولات اپل ایراد دارند و این ایراد ها باید بیان شه. شما که منکر اصل قضیه نیستی ایلیا جان ؟؟
این برنامه ها واقعا مشکل دارند. شما برگردید و پاسخهای خودتون را در اون پستها مرور کنید ببینید چند درصد تکنیکال و کاربردی پاسخ داده اید و چند درصد احساسی؟
سافاری واقعا مشکل داشت و حالا هم که درستش کرده باز هم مشکل دارد...
ای تونز که واقعا حرفش را هم نزنید اصلا معلوم نیست برای چی دارن تولیدش رو ادامه می دن؟ مثلا کارهایی که تو ۹ می کرد چقدر با کارهایی که تو ۱۰ می کنه فرق داره؟؟؟ اونقدر هست که اسمش رو یک ورژن ببرین جلو؟؟؟
ای فوتو، ای موری و ای ... هم برنامه هایی فانتزی هستند. فقط به درد شو اف (پز دادن) می خورن.

خصومتی ندارم اگه عمو استیو از همه محصولاتش یدونه مفتی به من می داد خصومتمان به پایان می رسید :lol:
abdol
Banned

پستتوسط Reza.Y » 08 نوامبر 2010, 19:41

هیچ نرم‌افزاری بی‌عیب نیست و گرنه دلیلی برای ارتقاء نسخه نداشت.
iMovie برای یک کاربر معمولی که نخواهد با Final Cut Pro و برنامه‌های تدوین غیر خطی مشابه درگیر شود خیلی هم خوب کار می‌کند. توی 11 که خیلی اشکالات و پسرفت‌های 9 رو هم برطرف کرده‌اند. در این شکی نیست که iLife از نظر طراحی کاربری از شاهکارهای برنامه‌های کاربردی کاربر معمولی است.

اشکالات شما یا به UI و UX برنامه است یا به زیرساختش که می‌تونید تک تک بیان کنید نه این که با کلی‌گویی و به عمه و غیره حواله دادن حرف بزنید. مسلما اشکال زیاده اما با این لحن نشانه naiveté شماست.
Reza.Y

پست‌ها : 435

پستتوسط Ilia » 08 نوامبر 2010, 19:43

عبدل جان.

لطفا وقتی جواب میدهی، همهٔ پست قبلی را نقل قول نکن.

عبدل جان، من از روی تعصب از چیزی حمایت نمیکنم. آیفوتو را بسیار استفاده میکنم همینطور آیتونز را و سفاری را و کوئیک‌تایم را. بچه هم نیستم تا گول تبلیغات کسی را بخورم. هر وقت هم چیزی را از اپل خوشم نیامده است گفته‌ام.

با iPhoto هم هر جور بخواهید میتوانید همه جور عکس‌هایتان را مرتب کنید. اما باید یادش بگیرید. اگر هم از آن خوشتان نمی‌آید بیندازیدش در سطل آشغال. آیتونز را هم بسیار دوست دارم و هیچ قرابتی با اپل یا جابز ندارم.

شما هم هر چه دوست داری ایراد بگیر. من منکر ایراد گرفتن شما نیستم. بشرطی که واقعا بیطرف باشی.

ایلیا
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

پستتوسط eysun » 08 نوامبر 2010, 20:19

با ایلیا موافقم
عبدل مدتی است بی دلیل انتقاد میکند :دی
من هم از iPhoto بسیار استفاده میکنم و از آن راضیم.
iTunes زندگی موسیقیایی من رو از این رو به اون رو کرد.
iMovie دنیای ویرایش فیلم رو به من نشون داد و از همونجا بهش علاقهمند شدم و تا الان باهاش چندین پروژه تجاری و غیر تجاری انجام دادم و بسیار هم راضی بودم از اونها.
نماد کاربر
eysun

پست‌ها : 359

پستتوسط javadkh65 » 08 نوامبر 2010, 21:29

البته من اپل رو از شرکت های بسیار پدرسوخته در زمینه ی تکنولوژی می دونم!! ولی این که ما مجموعه ی iLife '11 رو به انتقاد بگیریم به نظر من هم منصفانه نیست، به نظر من iLife هرگز مشابه نداشته و نداره و نرم افزارهای اون بسیار کاربردی اند، خود iPhoto خیلی چیز خوبیه ولی پیشرفتش توی iLife '11 اونقدرها چشمگیر نیست، iMovie هم مشابه نداره و بقیه نرم افزارهای این مجموعه هم بسیار برای کاربر آماتور مناسبند. البته iPhoto 9 که من نصب کردم مدام هنگ می کنه و خیلی کند تر از iPhoto 8 هستش و نمیدونم چطور روی مکبوک پوریا خوب کار میکنه! اما قطعا بهتر می شه

البته در مورد آی توتز من ۱۲۰٪ با عبدالرضا موافقم و iTunes رو یه فاجعه ی نرم افزاری می دونم و بدترین نرم افزاریه کا تا بحال در زمینه کاری اون در عمرم دیدم و مطمئنم که حتی مایکروسافت هم نمی تونه نرم افزاری بسازه که قدر آیتونز هنگ کنه، بد کار کنه، کند باشه، دیر بالا بیاد، و هرگونه بدی ای که یک نرم افزار داره که فکرش رو بشه کرد و من آرزوی این رو دارم که یه روزی اپل تولید اون رو متوقف کنه تا از شرش در امان باشم!

خوب البته iLife با مک های جدید رایگان داده می شه و فکر نمی کنم درست باشه که دندون اسب پیشکشی رو بشمریم! (برای ما هم که رایگان دانلود می کنیم حکم اسب پیشکشی رو داره!!)
Mac mini - iBook G4 - iPhone 4S
Mac OS X 10.9.4 & 10.5.8 - iOS 6.1.3
javadkh65

پست‌ها : 671

پستتوسط Pooria Azimi » 09 نوامبر 2010, 00:33

عبدل جان، دقیقاً حق با شماست و نظرات ما راجع به این برنامه ها، تکنیکال نیست و احساسیه. اما مگه قراره ما با یک برنامه چی کار بکنیم؟ آی فوتو اساسش بر پایۀ نمایش دادن و پز دادن و ... استواره. قرار نیست کار دیگه ای بکنه که! باید بشه عکس واردش کرد، عکسها رو تا حد خوبی بشه تغییر داد، چهره ها رو بهش شناسوند، و بعد از اون، دیگه نوبت show time ـه! کار دیگری هم مگر ممکنه که یک برنامۀ photo manager نیاز باشه بکنه؟؟!

[نمایش]
و در انتها اگر شما بخواهید عکسهایتان را اون طوری که می خواهید چیدمان کنید آیا تو ای فوتو می تونید؟؟؟

البته که می تونم! شاید iPhoto محدودیت داشته باشه، اما دیگه تا این حد که وضعش خراب نیست. اگر بخواهی به ترتیبی که دوست داری چیدمان بکنی، باید یک آلبوم از تصاویرت بسازی. در یک event، مسلمه که نباید بشه ترتیبی که عکسها گرفته شده اند رو تغییر داد. یک event یعنی یک سلسله حوادث که در سیر زمان اتفاق افتاده اند، و شما هم از اونها تصویر گرفته ای، مطنقاً کسی نمی خواد که سیر واقعی رخداد حوادث رو تغییر بده. اگر بخواد این کار رو بکنه، دو راه داره: راه منطقی اینه که یک آلبوم بسازه - یک آلبوم یعنی از مجمموعه عکس، یک تعداد خاص رو می خواهی انتخاب بکنی و ترتیب رخداد برات مهم نیست.
و راه دوم اینه که اطلاعات عکس گرفته شده رو تغییر بده (Photos -> Adjust Date and Time).

به نظر من، این محدودیت iPhoto خیلی هوشمندانه ست؛ و کاربران ناوارد رو از شر خودشون حفظ می کنه. می گه اگر می خوای ترتیب حوادث رو عوض بکنی، یا باید یک ذره حرفه ای تر باشی، یا بری یک جای دیگه این کار رو بکنی و عکسهای اصلی رو حق نداری خراب کنی. (و اگر دیگه خیلی احساس حرفه ای بودن می کنی، می تونی بری و Aperture رو بخری!)
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پستتوسط Pooria Azimi » 09 نوامبر 2010, 00:54

فقط برای این که از حرفم اشتباه برداشت نشه، باید این رو اضافه بکنم که به نظر من هم تمامی محصولات اپل مملو از عیب و ایراد هستند، و تا این ایراد گرفتن ها نباشه، اون برنامه ها و محصولات هم پیشرفت نخواهند کرد. یعنی، من کاملاً با عبدل در این قسمت موافقم که محصولات اپل عیب بسیار دارند (مثل محصولات بقیۀ شرکت ها). و من هم در صف موافقان کوچک کردن آی تیونز هستم.

اما قسمتی که باهاش موافق نیستم اینه: "ای فوتو، ای موری و ای ... هم برنامه هایی فانتزی هستند. فقط به درد شو اف (پز دادن) می خورن." با این قسمت که گفته شده این محصولات خیلی به درد نمی خورند موافق نیستم.
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پستتوسط Ahmad » 09 نوامبر 2010, 01:03

دوستان سلام،

من از تمام برنامہ‌های آی لایف باستثنای GarageBand بکرات استفاده می‌کنم و بسیار از آنها نیز راضی هستم. چہ روی کامپیوتر قدیمی G4ام چہ روی آی‌مک i5 تمام این برنامہ‌ها بخوبی و چنانکہ باید کار کرده و می‌کنند. تعدادی ویدئوی خانگی شامل فیلم کہ در آی موی ادیت شده و سری عکسهائی که بصورت اسلاید در آی فتو درست شده با موسیقی زمینه را با کار بسیار اندک به آی دیویدی از درون این برنامه‌ها اکسپورت نموده و دی وی دی نسبتا خوبی از آنها تهیه کرده‌ام با متن فارسی و موزیک متن و تمام افکت‌های زیبا.حتی یک دهم این کار روی کامپیوترهای ویندوز امکان پذیر نیست، اینرا می‌گویم برای اینکه من دوستم ویندوز دارد و سعی بسیار کرد که بعضی از کارهائی را که روی مک به سهولت تمام قابل انجام است، روی ماشین ویندوز خود انجام دهد ولی موفق نشد.
در مورد آی تون که دوستمان لاینقطع از آن انتقاد می‌کنند نیز همینطور تعداد بسیار زیادی موزیک با کاور نیز امکان تعیین شروع و پایان آهنگ در آن طبقه بندی کرده‌ام. همچنین تعدای زیادی فیلم و پاد کست در آیتون من دسته بندی شده‌اند. من چون ایشان بکرات از برنامه‌ٔ Song bird بعنوان برنامه‌ای عالی اشاره نموده‌اند آنرا نیز دریافت کردم و سعی زیادی کردم کہ بدون هیچ پیش قضاوتی مورد استفاده قرار دهم، آنرا بسیار ناکامل دیدم و چنگی بدل نمی‌زند شاید برای کاربران پی‌سی و یا لینوکس کہ تجربه برنامہ‌های آی‌لیف برایشان ممکن نیست قابل استفاده باشد ولی در همین حد نہ بیشتر. من واقعا بیاد ندارم که یکی از این برنامه کرش کند در این تمام این سالها که من از آنها استفاده کرده‌ام. من در محل کارمان کامپیوترها پی‌سی زیاد است و من برنامه پیکاسا را در آنجا مورد استفاده‌ام است ولی واقعا پس ۵ دقیقه کار با آن از آن زده می‌شوم و بطور یقین قابل مقایسه با آی‌فوتو نیست. این متاسفانه جزو خصلت ما ایرانیها است که اگر از چیزی خوشمان آمد آنرا بعرش برین می‌بریم و اگر در مورد چیز دیگری بدلیلی نظر نامساعدی پیدا کردیم باید روزی ده دفعه آنرا زیر پا مچاله نماییم. برخورد متوسط و واقع گرائی گوئی در این فرهنگ جائی ندارد.

احمد
نماد کاربر
Ahmad
Site Admin

پست‌ها : 1289

قبلیبعدی

بازگشت به برنامه‌های مک

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 17 مهمان