انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

Sparrow - یک Gmail Client زیبا و مکینتاشی

درمورد نرم‌افزارهای کاربردی مکینتاش

Sparrow - یک Gmail Client زیبا و مکینتاشی

پستتوسط Pooria Azimi » 15 اکتبر 2010, 18:42

من برای کارهای روزمره از Mail خود مکینتاش استفاده می‌کنم و واقعاً هیچ کمبودی حس نمی‌کنم و برنامهٔ واقعاً عالی‌ایه. اما Sparrow، علاوه بر این که کار رو انجام می‌ده، بسیار بسیار زیبا هم هست. اگر از Twittie ( که الآن اسمش Twitter ـه) روی آی‌فون استفاده کرده باشید متوجه می‌شید منظورم چیه.

از ویژگی‌های این برنامه ( که ۱۱ روز پیش نسخهٔ رایگان بتای اون بیرون اومد)، علاوه بر ظاهر بسیار زیبا و افکت‌های دل‌نواز، می‌شه به قابلیت داشتن چند اکانت، Notification ـهای Growl، نمایش ای‌میل‌ها بصورت Thread اشاره کرد.

این برنامه واقعاً ارزش امتحان رو داره، اگر که معمولاً از جی‌میل استفاده می‌کنید.
به زودی، MobileMe و Yahoo! Mail و چندین میل‌سرور IMAP دیگر هم ساپورت خواهد شد.

دانلود ( ۷ مگابایت) - برای قضاوت در مورد این‌که آیا این برنامه به دردتون می‌خوره یا نه، بهترین راه دانلود و استفاده از اونه، چون عکس‌ها واقعاً زیبایی و Minimalist ـی برنامه رو به خوبی نشون نمی‌دن.

http://sparrowmailapp.com

چند اسکرین‌شات:

Thread-S-Full2-1.png

Multiple-accounts2.png

growl.png

لینک‌های دیگه در مورد این برنامه:

http://daringfireball.net/linked/2010/10/05/sparrow

http://techcrunch.com/2010/10/05/sparrow-mac

http://www.tuaw.com/2010/10/05/beta-bea ... nt-for-mac

توجه کنید که این نسخهٔ بتاست و هنوز خیــــلی جای کار داره و کمبودهای زیادی هم داره. مثلاً نبود منوی View برای من ناراحت‌کننده‌ست و الآن هم یک احساسی دارم که ای‌میل‌هایی که نشون می‌ده، به ترتیب زمان دریافت نیستند! اما خوشبختانه در طول چند ماه آینده، احتمالاً به یک Mail Client کاملاً polished تبدیل می‌شه که به مرور، کمبودهایی که Mail خود اپل داره رو می‌تونه پر بکنه.
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پست‌ها : 3332

Re: Sparrow - یک Gmail Client زیبا و مکینتاشی

پستتوسط Pooria Azimi » 15 اکتبر 2010, 18:49

یک آلترناتیو دیگه هم این برنامه‌ست که طرفداران زیادی داره:

http://mailplaneapp.com
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پستتوسط Strasboorg » 18 اکتبر 2010, 13:21

من نصب کردم خوشم اومد ! مشکلی که داره اینه که Label های داخل Gmail رو نمیشناسه ! و منی که ۳ تا ایمیل‌م رو تو ‌جی‌میل ایمپورت کردم و با جی‌میل همه رو چک می‌کنم این قابل استفاده نیست !
همه اینا بهونس که بگم عمرا بشه محیط عالی‌ه تحت‌ه وب ه خود‌ه جی‌میل رو با چیزه دیگه‌ای به راحتی عوض کرد :o
نماد کاربر
Strasboorg

پست‌ها : 120

پستتوسط Strasboorg » 18 اکتبر 2010, 14:00

الان دموی این MailPlane رو داشتم میدیدم امکانات ه وسوسه کننده‌ای داره :-)
نماد کاربر
Strasboorg

پستتوسط Pooria Azimi » 18 اکتبر 2010, 22:52

هنوز خیلی جای کار داره. من هم بعد از استفادۀ اولیه، گذاشتمش کنار. اما، به ذهنم سپردم که پیگیر تغییراتش باشم، چون اگر کمبودهاش جبران بشه (مثل مرتب نبودن میل ها، نداشتن لیبل ها، نداشتن صندوق اسپم (فکر کنم البته) و ... )، که حتماً می شه، چون این اولین نسخۀ بتای اون بوده، تبدیل به برنامۀ شاهکاری میشه.
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پستتوسط Pooria Azimi » 26 فوریه 2011, 17:50

خوب، Sparrow در این مدت بسیار پیشرفت کرده، و امکانات بسیار زیادی بهش اضافه شده، وتقریباً تمام نقیصه‌هایی که داشت (و در بالا به چند موردش اشاره شده)، رفع شده‌ن.

یکی-دو هفتهٔ پیش که نسخهٔ ۱.۰ این برنامه با قیمت ۹٫۹۹ دلار در مک‌اپ‌استور عرضه شد، به‌شدت با استقبال روبه‌رو شد و در کمتر از چند ساعت، در صدر فهرست Top Grossing قرار گرفت.

لینک دریافت نسخهٔ پولی: http://itunes.apple.com/us/app/sparrow/ ... 0177?mt=12

به‌دنبال این موفقیت، چند روز پیش یک نسخهٔ رایگان از Sparrow هم بیرون اومد (با نام Sparrow Lite)، که با وجود محدودیت‌هایی که داره (حداکثر یک اکانت جی‌میل و نمایش یک تبلیغ در بالای Inbox)، کاملاً قابل‌استفاده‌ست و بسیار هم پایداره. در نسخهٔ بعدی (۱٫۱)، Sparrow از یاهو، Mobile Me و سرویس‌های دیگه هم پشتیبانی خواهد کرد.

لینک دریافت نسخهٔ رایگان: http://itunes.apple.com/us/app/sparrow- ... 8059?mt=12

اگر یک برنامه در Mac App Store ارزش دانلود کردن رو داشته باشه، اون برنامه همین Sparrow ـه و شدیداً پیشنهاد می‌کنم که حتماً این برنامه رو امتحان کنید. برای دانلود از Mac App Store از داخل ایران، باید با VPN یا فیلترشکن HTTPS یا SOCKS وارد بشید.

-----

Mail لاین هم تا حدی شبیه که Sparrow ـه! البته اون از Sparrow تقلید نکرده، بلکه هر دوتاشون از Tweetie آی‌فون و میل آی‌پد تقلید کرده‌ن...
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پستتوسط AliGhz » 27 فوریه 2011, 02:35

سپاس فراوان پوریای عزیز برای معرفی این برنامۀ عالی. لحظاتی پیش نسخۀ Lite-اش را دانلود کردم و با نخستین نگاه و لحظاتی کار با آن و محک زدن ویژگی‌هایش، برایم مسجل شدکه تا آمدن Mail نسخه لاین، احتمالا دیگر کاری با Mail نخواهم داشت! این Sparrow خیلی خوب است!

فقط اگر امکان Priority Inbox را هم در آن بگنجانند که خیلی خیلی بهتر خواهد بود!
 Think Different.
نماد کاربر
AliGhz
Site Admin

پست‌ها : 2144

پستتوسط Pooria Azimi » 27 فوریه 2011, 02:47

سازندگان Sparrow آدم‌های خوبی هم هستن (نمی‌دونم باید بگم «آدم خوبی هست» یا «آدم‌های خوبی هستن»...) و به درخواست‌‌ها و پیشنهادها پاسخ می‌دن:

http://getsatisfaction.com/sparrow

من در همون روزهای اولیه که بتا بود (و سر اون‌ها هم خلوت‌تر بود) چندتایی پیشنهاد بهشون دادم و خیلی زود جواب گرفتم...
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پستتوسط AliGhz » 27 فوریه 2011, 03:18

اجازه بدید بعضی از نکات خوبی رو که در این برنامه دیدم فهرست‌وار بگم تا بیشتر به کارایی و زیبایی‌اش پی ببرید، و همچنین برخی کاستی‌های فعلی که می‌شه از طریق لینکی که پوریا گذاشته، اونها رو به تیم سازنده اعلام کرد. دوستان دیگه هم خوبه تجربه‌شون رو از این برنامه بنویسن.

- برخلاف Mail که قسمت ای‌میل‌های ارسالی‌اش (Sent Mail) فقط ای‌میل‌های ارسال‌شده از خود Mail رو نشون می‌ده و با Sent Mail اکانت جی‌میل شما سینک نیست، اسپرو کامل در این مورد Sync هست.

-باز برخلاف Mail که فقط ‌Contact-های داخل Adress Book رو می‌شناسه، اسپرو تمام کانتکت‌های اکانت شما رو داره.

-مثل Mail، می‌تونید پیوست‌های ای‌میل‌ها رو بدون دانلود، با Quick Look ببینید. (کافیه روی پیوست مربوطه کلیک کنید و Space Bar رو بزنید.)

-امکان Label گذاری ای‌میل‌ها خیلی بهتر از Mail است، اما به‌خوبی خود جی‌میل نیست.

-امکان تعریف Label جدید وجود ندارد.

-Label-ها در فهرست ای‌میل‌ها، با رنگ مشخص شده‌اند که در صورت زیاد بودن لیبل‌ها، خیلی گویا نیست. (البته گذاشتن اسم لیبل‌ها هم شاید فهرست رو زیادی شلوغ بکنه و از این سادگیِ زیبا دورش کنه.)

- ای‌میل‌ها مثل خود جی‌میل به شکل Conversation نشون داده می‌شن و این مزیت بزرگی بر Mail هست.

- ای‌میل‌هایی رو که شما در جی‌میل از طریق BCC برای افراد فرستادید، نامشون رو در اسپرو نمی‌تونید ببینید (undisclosed recipients نشون داده می‌شه).

- این‌که برخلاف ‌Mail نیاز نیست تمام‌صفحه باشه و متن‌ ای‌میل‌ها رو عمودی نشون می‌ده (در پنجره سمت راستِ پنجرۀ اصلی یا فهرست ای‌میل‌ها؛ برخلاف ‌ Mail که پایین فهرستِ ای‌میل‌ها متن رو نشون می‌ده)، مزیت خیلی خوبی هست و تجربۀ ای‌میل‌بازی رو مثل توئیت‌بازی سبُک و لذت‌بخش می‌کنه.*

- باکس اسپم را نشون نمی‌ده و Spam کردن ای‌میل باید از طریق منو انجام بشه و دکمه‌ای برای این کار نداره.

-این‌که با Growl سازگاره و برخلاف Mail این‌طوری نیست که اعلام رسیدن ای‌میل جدیدش بگیر-نگیر داشته باشه، خیلی خوبه. (با کلیک روی notification گراول، مستقیما به متن ای‌میل می‌روید.)

-آیکن بامزه‌ای هم داره! (موشک کاغذی!)

-آواتار جی‌تاک شما رو هم اون بالا نشون می‌ده :-)

-با تاریخ هجری شمسی سازگاره.

-دکمه‌هایی برای فرمتینگ متن نداره (از طریق منو باید انجام بشه).

-ای‌میل‌های خونده‌نشده با یک دایره آبی در کنارشون، از خونده‌ها متمایزن. نسبتا خوبه؛ اما می‌تونه از این متمایزتر هم باشه.

- این امضا رو زیر ای‌میلتون می‌ذاره (شاید مختص نسخۀ رایگانش باشه)؛ که شاید نخواهید در انتهای ای‌میل شما باشه و در موقع ارسال ای‌میل ۹۹.۹۹٪ احتمال داره که متوجه‌اش نشید:
[نمایش]
--
[Your Name]
Sent with Sparrow

----------------------------------
* در این مورد، انگار حس مشترک زیادی وجود داره؛ مثلا (مخصوصا آخریه که خیلی بامزه‌س):

Holy cow. @twitter and @sparrow = best mac apps ever.

do like the mac twitter client? well you will love @sparrow, a no-thrills email client for your mac wow

I almost wrote a short email on Twitter (confused @sparrow with the Twitter client ) cc @jberrebi
 Think Different.
نماد کاربر
AliGhz
Site Admin

پستتوسط Strasboorg » 27 فوریه 2011, 14:56

یکی از دوستانی که نسخه پولی رو خریده بیاد تایید کنه که برنامه ادیتور داره یا نه ؟
اگر داره یه شات هم مرحمت بفرمایید
نماد کاربر
Strasboorg

پستتوسط AliGhz » 28 فوریه 2011, 17:27

اگر از توئیتر استفاده می‌کنید، می‌توانید اکانت sparrowmailapp را به فهرست فالو-شوندگان خود اضافه کنید که هم حاوی نکته‌های کاربردی و هم اخبار و... است.
 Think Different.
نماد کاربر
AliGhz
Site Admin

پستتوسط Strasboorg » 01 مارس 2011, 14:19

Strasboorg نوشته است:[نمایش]
یکی از دوستانی که نسخه پولی رو خریده بیاد تایید کنه که برنامه ادیتور داره یا نه ؟
اگر داره یه شات هم مرحمت بفرمایید

اینو یادم رفت بگم که من به یک روشی ! از نسخه پولیش استفاده کردم و در عین تعجب دیدم تقریبا فرق خاصی بین
نسخه لایت و پولی‌ش نیست ! در نسخه پولی‌ش حتی یک ادیتور ساده رو هم اضافه نمیکنه متاسفانه ! و دلیل موجهی که باید ۱۰ دلار خرج‌ش کنه برای آدم نمیتراشه
Move to Thrash آخرین کاری بود که تونستم در حقش بکنم :joy:
نماد کاربر
Strasboorg

پستتوسط Pooria Azimi » 31 مه 2011, 22:25

همون‌جور که سازندگانش قول داده بودند، امکان formatting سادهٔ متن، مدتیست که در نسخه‌های جدیدتر Sparrow اضافه شده:

Screen shot 2011-05-31 at 10.07.34 PM.png

البته این امکانات فرمتینگ، فقط در نسخهٔ پولیِ Sparrow وجود داره. اما با اضافه شدن این امکانات، تا زمانی که بصورت تمام‌وقت به لاین مهاجرت کنم، Sparrow انتخاب اول و آخر من برای فرستادن و دریافت ای‌میل خواهد بود - چون Mail خود اپل در لاین حتی از Sparrow هم زیباتر و قشنگ‌تره! 

در نسخهٔ ۱٫۲ Sparrow که چند روز پیش بیرون اومد، ویژگی‌های جدید بسیاری (از جمله Unified Inbox و Multitouch gestures) هم به Sparrow اضافه شده‌ن.

لینک دریافت نسخهٔ‌ رایگان و پولیِ Sparrow در پست زیر هست: viewtopic.php?p=25502#p25502
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پستتوسط AliGhz » 01 ژوئن 2011, 14:32

pooriaazimi نوشته است:[نمایش]
البته این امکانات فرمتینگ، فقط در نسخهٔ پولیِ Sparrow وجود داره.

امکانات فرمتینگ، با جدیدترین آپدیت، به نسخۀ Lite یا رایگان برنامه هم اضافه شده است. اما امکاناتی مثل Priority Inbox (گوگل) و داشتن چند اکانت و...، فعلا مختص نسخۀ پولی است.
 Think Different.
نماد کاربر
AliGhz
Site Admin

پستتوسط Arzhang » 20 ژوئیه 2011, 10:59

AliGhz نوشته است:[نمایش]
-امکان تعریف Label جدید وجود ندارد.
....
- ای‌میل‌هایی رو که شما در جی‌میل از طریق BCC برای افراد فرستادید، نامشون رو در اسپرو نمی‌تونید ببینید (undisclosed recipients نشون داده می‌شه).
....
- باکس اسپم را نشون نمی‌ده و Spam کردن ای‌میل باید از طریق منو انجام بشه و دکمه‌ای برای این کار نداره.

من نسخه‌ی لایت جدیدش رو دارم و اون‌جا:
امکان ساخت Lable جدید رو در Preferences می‌ده.
امکان دیدن BCC ایمیل‌هایی که قبلاً در جی میل فرستاده شده، هست.
یک Spam هم داره که زیر عنوان Lableها آمده و همان اسپم جی میل است.

یک نکته را هم اضافه کنم و این که Sparrow در جست‌وجویش ایمیل‌های داخل Trash را نمی‌گردد. این در قیاس با خود جی میل به نظرم عیب بزرگی ست.
جست‌و جوی mail در جی میل یک چیزی‌ست مثل spot light در مک. همان‌طور سریع و وحشی (!) حتی در چت‌هایتان که مدت‌ها گذشته انجام داده‌اید هم جست‌وجو می‌کند.
نماد کاربر
Arzhang
Site Admin

پست‌ها : 1449

بعدی

بازگشت به برنامه‌های مک

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 21 مهمان