انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

Mellel vs Bean

درمورد نرم‌افزارهای کاربردی مکینتاش

Mellel vs Bean

پستتوسط aamir » 17 سپتامبر 2009, 10:42

دوستایی که با این نرم افزار‌ها کار کردند میتونند تجربیاتشون رو در اختیار ما هم بگذارند؟!
من اخیرا یه نرم افزار دانلود کردم به اسم Bean که پردازشگر متن هست و اوپن سورس و رایگان!!!
ظاهرش شبیه به مِلل هست/ کسی باهاش کار کرده؟ و اینکه مِلل رو بهتر میدونید یا بین رو؟!

خیلی از نرم افزارهای رایگان هستند که قدرت خیلی خوبی دارند و اونقدر کاربر رو راضی نگه میدارند که مجبور نشه بره سراغ نرم‌افزارهای Shareware اما بعضی هم باگهای اساسی دارند که به این زودی ها هم اصلاح نمیشن.
من خودم خیلی علاقه دارم که از اوپن سورسها استفاده کنم. . .
اینکه سراغ Review های اینترنت نرفتم دلیلش اینه که میخواستم ببینم کاربرای فارسی زبان که مشکلات ویرایشی فارسی رو تجربه کردند چی میگن!
امیر
نماد کاربر
aamir

پست‌ها : 514

پاسخ: Mellel vs Bean

پستتوسط R_Behnood » 17 سپتامبر 2009, 11:50

گرچه از Mellel استفاده میکنم ولی در مورد قابلیتهایش در ویرایش فارسی تجربه ای ندارم.
در کل برنامه خیلی خوبی است و بین کاربران مک خیلی طرفدار دارد.
Bean را هم استفاده کردم و از قضا برنامه بسیار خوبی است. شاید اگر پیش از Mellel با Bean آشنا شده بودم سراغ چیز دیگری نمیرفتم.
در مجموع انتخاب شما بستگی به نوع استفاده و اینکه با کدام راحتتر هستید برمیگردد.
یک فاکتور هم موضوع آشنایی با نرم افزار است، یعنی وقتی به یکی عادت کردید دیگر صرف چندتا امکان جدید که ممکن است گاهی استفاده کنید سراغ چیز دیگری نمیروید.
ببخشید که در خصوص موضوع اصلی سوال شما که همان فارسی نویسی است مطلبی نداشتم. (انگار که بیشتر حاشیه رفتم!)
Mellel برای نوشتن مشق و تکلیف خیلی خوب است. تمام برنامه های مدیریت مرجع هم از آن پشتیبانی میکنند. خیلی سبک و سریع است. ایجاد فهرست و بخش بندی نوشته هم خیلی بی دردسر است.

یک سوال خارج از موضوع. من مدتی هست که میبینم استفده از علامت ندا یا تعجب "!" بصورت مکرر خیلی زیاد هست. آیا معنی خاصی دارد؟
در وبلاگها و سایتهای فارسی خیلی اینرا میبینم که بجای یک علامت از دو یا ۳ بار تکرارش استفاده میشود و حتی گاهی یک خط را فقط این علامت پر کرده.
دلیل یا معنایش چیست؟
MacBook Black (MA701LL/A) 2.0GHz, 3GB
OS X 10.6
R_Behnood

پست‌ها : 334

پستتوسط aamir » 17 سپتامبر 2009, 11:59

نه والا. . . من یه سری عادتهای نگارشی بد دارم که همه جا هم ازشون استفاده میکنم مثل استفاده زیاد از ۳نقطه / علامت تعجب / و همچنین از وقتی اومدم رو مک چون ویرگول رو رو کیبورد راحت پیدا نمیکنم از "/" برای جدا کردن جمله هام استفاده میکنم.
امیر
نماد کاربر
aamir

پستتوسط R_Behnood » 17 سپتامبر 2009, 12:41

ممنون از روشنگری.
"،" روی ‌Shift+7 است (من از ISIRI 2901 استفاده مینم)
ولی هر حرف یا علامتی را پیدا نکردی از Keyboard viewer میتوانی برای پیدا کردنش استفاده کنی.
MacBook Black (MA701LL/A) 2.0GHz, 3GB
OS X 10.6
R_Behnood

پست‌ها : 334

Re: پاسخ: Mellel vs Bean

پستتوسط Ilia » 18 سپتامبر 2009, 06:12

R_Behnood نوشته است:[نمایش]
یک سوال خارج از موضوع. من مدتی هست که میبینم استفده از علامت ندا یا تعجب "!" بصورت مکرر خیلی زیاد هست. آیا معنی خاصی دارد؟
در وبلاگها و سایتهای فارسی خیلی اینرا میبینم که بجای یک علامت از دو یا ۳ بار تکرارش استفاده میشود و حتی گاهی یک خط را فقط این علامت پر کرده.
دلیل یا معنایش چیست؟

برای منهم این موضوع جالبیست. این اینترنت همانطور که زبان انگلیسی را بنحوی تغییر داده، فارسی را هم بی نصیب نگذاشته. چند روز پیش، در یکی از فروشگاه‌ها یک پوستر دیدم که همه‌اش حروف مخفف چت کردن بود که قسمتی از عکسش این است. مخفف کردن حروف زیاد با زبان فارسی جور در نمی‌آید اما فکر کنم ایرانی‌ها دلشان با یک علامت تعجب خیلی خنک نمیشود و میخواهند احساساتشان را بیشتر منتقل کنند!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :-)
پیوست‌ها
Poster_Snap.png
Poster_Snap.png (301.82 KiB) - بازدید 16489 بار
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6176

پاسخ: Re: پاسخ: Mellel vs Bean

پستتوسط Ali.Rastegar » 11 اکتبر 2009, 19:44

یکی از تفاوت‌های قابل توجه اینه که Bean عموما در پشتیبانی از فارسی و راست به جپ نمیتونه از TextEdit فراتر بره. دلیلش اینه که هردو از موتور متنی سیستم استفاده می‌کنن. حالا که در Snow Leopard امکانات راست به چپ بهتر شده Bean هم میتونه بیشتر با Mellel رقابت کنه.
اما Mellel برنامه مستقلیه و موتور خودشو داره. از این جهت ممکنه بعضی قابلیت‌های جذاب جدیدترین نسخه‌ی سیستم رو (صرف نظر از بحث فارسی و راست به چپ) نداشته باشه اما اگر موتور متنی سیستم هم باگی داشته باشه عموما Mellel از اون مصون می‌مونه.
زمانی تفاوت بین Mellel و TextEdit از جهت پشتیبانی از فارسی خیلی قابل لمس بود و عملا TextEdit عذاب‌آور بود اما الان اوضاع خیلی تغییر کرده.
MacBook Pro 2015
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پست‌ها : 2878

Re: Mellel vs Bean

پستتوسط aamir » 05 فوریه 2011, 21:48

من چند هفته است که مجبورم با نرم افزارهای واژه پرداز کار کنم و از این بین ملل رو بهترین دیدم / bean اصلا امکانات یک نرم افزار حرفه ای رو نداره و نیسوس هم خیلی قیافه جالبی نداشت!
اما مشکلاتی دارم که ترجیح دادم همین جا بیان کنم و تاپیک اضافی نزنم
اول از همه ومهمترینش اینه که از نرم افزار زمانی که متن رو کپی میکنم در برنامه های دیگر paste نمیشه و فقط در محیط خود ملل کار میکنه، به آخرین ورژن ارتقا اش دادم که باز هم درست نشد.
مشکل بعدی اینه که زمانی که میخوام مطلبی رو در متن جستجو کنم عملا فارسی رو نمیشناسه
Screen shot 2011-02-05 at 8.40.33 PM.png
Screen shot 2011-02-05 at 8.40.33 PM.png (18.04 KiB) - بازدید 16376 بار

و مشکل دیگه این که در برنامه و در فایل فعلی که دارم روش کار میکنم فانت‌ های سری b مشکلی این چنینی دارند
Screen shot 2011-02-05 at 8.37.00 PM.png
Screen shot 2011-02-05 at 8.37.00 PM.png (14.54 KiB) - بازدید 16376 بار

اما با فانت‌ های سری x هیچ مشکلی ندارند . جالب اینجاست که یک صفحه جدید ساختم و متنی رو برای تست آنجا تایپ کردم که سالم بود ( چه با xچه با B) اما همون متن فایل قبلی رو که وارد میکنم میریزه بهم! (فقط با B)

بهر حال من ظاهرا چاره ای ندارم که با ملل کار کنم، چون بقیه نرم افزارها جالب نیستند / ولی این مشکلات رو هم دارم متاسفانه
امیر
نماد کاربر
aamir

پستتوسط Behnam » 06 فوریه 2011, 00:43

من با کپی و پیست کردن مشکلی نداشتم. ولی جستجوی فارسی باگ داره و آخرین نسخهٔ اون هم که همین الآن به روز رساندم همین مشکل رو داره. کسی بهشون باگ گزارش نکرده. این احتمالاً به فانت دیفالتی مربوط می‌شه که برای جعبهٔ جستجو اختیار کرده‌اند ولی مطمئن نیستم.
آن مشکل بعدی هم از قدیم ملل داشته و به شیوهٔ محاسباتش در استفاده از کشیده برای تراز کردن خطوط مربوط می‌شود. من یادم هست که دقیقاً به همین دلیل طول کشیده را در فانت‌های سری ایکس کوتاه کردم تا کمتر مشکل ایجاد کنند. ولی اشکال از ملل است و با قلم‌هایی که کشیدهٔ دراز دارند، تراز ناجور می‌دهد که کشیده در حروف تداخل می‌کند.
راه حل آن در مِلل یکی این است که از فانت مناسب استفاده کنید و دیگری اینکه اصلاً گزینهٔ کشیده را در ملل غیر فعال کنید تا وقتی که متن تراز می‌خواهید، تنها فاصلهٔ میان واژه‌ها را افزایش دهد.
من تازه NIsus Writer Pro را خریده‌ام و چندان استفاده‌ای ازش نکرده‌ام ولی با تحولاتی که در سیستم عامل مک در جریان است، گمان می‌کنم که آیندهٔ بهتری داشته باشه. 
پیوست‌ها
Kashida Justify.jpg
نماد کاربر
Behnam

پست‌ها : 3534

پستتوسط navidpaya » 06 فوریه 2011, 08:39

سلام
من به تازگی LibreOffice رو نصب کردم که همون نسخه بهبودیافته OpenOffice ه و در کمال تعجب به مراتب از NeoOffice بهتره. من خودم همیشه با خانواده OpenOffice راحت بودم و امکاناتش برای کارهایی مثل پایان‌نامه و حتی کتاب کافی بوده برام. فکر کنم بد نباشه یه نگاهی بهش بندازین.
navidpaya

پست‌ها : 66

پستتوسط aamir » 06 فوریه 2011, 09:21

بهنام جان، مثل اینکه پس چاره ای نیست و باید باهاش سر کرد!
navidpaya نوشته است:[نمایش]
سلام
من به تازگی LibreOffice رو نصب کردم که همون نسخه بهبودیافته OpenOffice ه و در کمال تعجب به مراتب از NeoOffice بهتره. من خودم همیشه با خانواده OpenOffice راحت بودم و امکاناتش برای کارهایی مثل پایان‌نامه و حتی کتاب کافی بوده برام. فکر کنم بد نباشه یه نگاهی بهش بندازین.

مرسی، مشکل من با نئوآفیس و اوپن آفیس سر جاوا بودنشونه! سرعتشون وحشتناکه
این برنامه ای هم که شما معرفی کردید هم با جاوا نوشته شده است / به هر حال ممنونم از معرفی!
امیر
نماد کاربر
aamir

پستتوسط Behnam » 06 فوریه 2011, 10:20

aamir نوشته است:[نمایش]
بهنام جان، مثل اینکه پس چاره ای نیست و باید باهاش سر کرد!

Mellel واقعاً برنامهٔ نیرومندی هست ولی هیچوقت مشتری عربی و فارسی زبان نداشته که در این عرصه باگ‌هاش رو گزارش کنند. ولی من امتحان کردم و مثلاً با همان وضع قاطی حروف فارسی در بخش جستجو، واژه رو کماکان در متن پیدا می‌کنه. یعنی این واقعاً یک باگ کوچک هست ولی تا زمانی که ازش خبر نداشته باشند، و تا زمانی که برای بازارشان فارسی و عربی در اولویت قرار نداشته باشه به رفع آن امیدی نیست. من و احمد مدتها پیش مشکل کشیده رو با آنها در میان گذاشتیم ولی کاری روش نکرده‌اند.
یک چیز در مورد فارسی نویسی در مک باید همیشه مد نظر باشه. اگر بناست که متن فارسی در مرحله‌ای به قالب doc. مایکروسافت تبدیل بشه، بهتره که روی خود ویندوز و آفیس نوشته بشه و نه هیچ جای دیگر چون هیچ واژه پرداز دیگری قادر نیست متن ویرایش شدهٔ غیر doc. رو بدون هیچ مشکلی به doc. تبدیل کنه. آفیس ویندوز یک معیارهای غیر استاندارد و property خاص خودش رو داره که ابداً خیال هم نداره با استاندارد بین‌المللی تطبیق بده تا بتونه غلبهٔ‌ خود رو در عرصهٔ پردازش متن حفظ کنه. ولی اگر قالب rtf و یا هر قالب property غیر از doc. کارتان را راه می‌اندازد، خیلی از گرفتاری‌ها با دیگر واژه پردازان به خودی خود از میان رفته است. حتی خود ویندوز و آفیس هم از تبدیل صحیح rtf به doc. عاجز است (و بالعکس).
پاشتهٔ آشیل Mellel اینه که در پشتیبانی آن از فارسی هیچ چیزی به خودی خود پیش نخواهد رفت. باید واقعاً بازاری برای آن داشته باشد تا زحمت آن را توجیه کند. ولی مثلاً Nisus مطلقاً به سیستم عامل مک متکی است و کافیست برخی از ویژگی های «خوابیده» در این سیستم برای نگارش راست به چپ را «بیدار» کند و کمی هم با آن وَر برود.
ولی اگر این پاشنهٔ آشیل نبود، Mellel تنها واژه پردازی روی مک هست که از سوی کسانی توسعه داده شده است که خودشان از نگارش راست به چپ استفاده می‌کنند و به نیازهای آن کاملاً آشنایی دارند... به زبان فارسی نه.
پیوست‌ها
Screen shot 2011-02-06 at 12.16.34 AM.png
نماد کاربر
Behnam

پستتوسط aamir » 06 فوریه 2011, 10:51

البته بهنام جان من اصلا به قالب doc فکر نمیکنم و همیشه نهایتا متونم رو به ایندیزاین منتقل میکنم و خروجی pdf میگیرم.
ولی در مورد سرچ، حق با شماست من ظاهر قضیه رو دیدم و دیگه امتحان نکردم. . من خودم ملل رو خیلی دوست دارم، در عین حالی که قیافه ساده‌ ای داره ولی امکاناتش واقعا کار راه اندازه.
ولی به هر حال با copy/paste کماکان باهاش مشکل دارم. . من منتظرم که بیاد روی mac store تا بخرمش، اونوقت منم باگ رو گزارش خواهم کرد
امیر
نماد کاربر
aamir

پستتوسط Ilia » 06 فوریه 2011, 22:53

مرسی، مشکل من با نئوآفیس و اوپن آفیس سر جاوا بودنشونه! سرعتشون وحشتناکه

امیر جان، تا جایی که من میدانم قسمت نوشتاری اوپن آفیس چندان از جوا استفاده نمیکند. اینجا را ببین:
http://wiki.services.openoffice.org/wik ... Office.org

این چیزهاییست که در قسمت نوشتاری اوپن آفیس جوا میخواهد:
Letter Wizard
Fax Wizard
Agenda Wizard
HTML Wizard
SaveAs -> AportisDoc (Palm)
SaveAs -> DocBook
SaveAs -> Pocket Word (*.psw)

اگر اینها را لازم نداشته باشی که فکر میکنم نداری، اصلا میتوانی برایش جوا را نصب نکنی.

اما نئوآفیس کلش مبتنی بر جواست.

ایلیا
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6176

پستتوسط Behnam » 14 فوریه 2011, 08:28

ولی به هر حال با copy/paste کماکان باهاش مشکل دارم. . من منتظرم که بیاد روی mac store تا بخرمش، اونوقت منم باگ رو گزارش خواهم کرد

امروز در App Store ملِل را دیدم. ولی چون من آن را نصب شده دارم نه به من امکان دانلود می‌دهد و نه قیمت آن را!
نماد کاربر
Behnam

پستتوسط Pooria Azimi » 14 فوریه 2011, 09:04

قیمتش در فروشگاه آمریکا که ۴۰ دلاره...
پیوست‌ها
Screen shot 1389-11-25 at 7.56.41 AM.png
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پست‌ها : 3332