انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

PDF

درمورد نرم‌افزارهای کاربردی مکینتاش

پاسخ: PDF

پستتوسط Ali.Rastegar » 26 سپتامبر 2013, 23:28

فکر کنم اگر یه بار دیگه این جمله رو بگم ایلیا و بهنام با چوب بیفتن دنبالم! به هر حال:
هنوز مشکل رفتار غیر قابل پیش‌بینی سر جاشه.
الان روی موریکس وقتی Plaintext رو پرینت می‌گیرم، در واقع دارم متنی رو با قلم بغداد پرینت می‌گیرم، و اینجا حتی همون باگی که بهنام می‌بینه دیگه وجود نداره و همه چیز به نظر بی‌نقص میاد (غیر از برعکس بودن پرانتز):
baghdad-plaintext.png

اما همون plaintext رو وقتی قلم رو کردم جیزه و PDF گرفتم و دوباره کپی کردم به TextEdit این شکلی شد:
geezapro-plaintext.png

در حالی که اونبار از جیزه خروجی گرفته بودم این مشکل نبود و در فایل geeza.pdf خودتون می‌تونید ببینید و در حالی که یکبار دیگه امتحان کرده بودم(richtext) این مشکل نه فقط در خط چهارم، بلکه در خط اول هم بود!
MacBook Pro 2015
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پست‌ها : 2878

پستتوسط alireza3335 » 26 سپتامبر 2013, 23:40

ببخشید پا برهنه وسط بحثتان می‌پرم. ولی فکر می‌کنم برای گزارش کردن این نقایص مخصوصاً برای ما که از در و دیوار تحریم هستیم (و تازگی‌ها هم یاد گرفتند مقاله‌های علمی را هم تحریم می‌کنند) بهترین کار پیدا کردن یک فارسی/عرب/عبری زبان، با نفوذ بالا در اپل است. به خاطر اینکه حرف ما را به خوبی می‌فهمد و می‌تواند به خوبی نیز برای آن تیم مهندسی اپل که مسئول این کارها هستند توضیح بدهد و هم اینکه مشکلی است که خودش و هم وطنان/دوستانش نیز احتمالاً به آن مبتلا می‌باشند.
علیرضا
نماد کاربر
alireza3335

پست‌ها : 677

پستتوسط Behnam » 27 سپتامبر 2013, 00:02

علیرضا جان در اپل قضایا به این صورت پیش نمی‌رود. باگ‌ها به بخش بازاریابی می‌رود. در آنجا طبقه بندی می‌شود و اولویت‌ها مشخص می‌شود و بعد به بخش مهندسی ارجاع می‌شود. در خیلی از موارد مهندسی اپل از وجود باگ‌ها با خبر است ولی از خودش اختیاری ندارد. در ثانی من مطمئن نیستم که این باگ را عربی و عبری هم داشته باشد. علی جان اتفاقاً این بد چیزی نیست که یک متن عربی را به plain text تبدیل و امتحان کنی. یعنی همان کارهایی که کرده‌ای را این بار با یک متن plain text عربی انجام بدهی و فانتش را عوض کنی و غیره (ZWNJ در متن عربی وجود نداره).
بعدش هم خب علی جان همین قضیهٔ تبدیل به جیزه و نتایج متغیر رو گزارش کن.
بهرحال کار رو از plain text شروع کن و بعد فانت عوض کردن و rtf کردن و غیره متن رو از حالت «نگارش اولیه» به «نگارش ثانویه» تبدیل می‌کنه. خودشون دستشون میاد. اگر از من می‌پرسی این غیر قابل پیش‌بینی بودن قضایا زیر سر ZWNJ است! ظاهراً رویش کار کرده‌اند ولی مشکل کاملاً رفع نشده است.
نماد کاربر
Behnam

پست‌ها : 3534

پستتوسط Ali.Rastegar » 29 سپتامبر 2013, 02:07

علیرضا جان زمانی سینا تمدن در اپل در رده‌ای بسیار بالا مشغول بود، اما گمان نمی‌کنم هیچوقت مستقیماً در این مسائل وارد شده بود.
ما هم آن سالها باگهایمان را به فردی می‌فرستادیم که فکر کنم نام کوچکش دبورا بود و در نتیجه همزبان نبود، اما رفع بسیاری از مشکلات فارسی در مک به نظر من مدیون همت بهنام، احمد و علی صمدی در گزارش اشکال و برخورد معمولاً مثبت همین فرد با گزارش‌های ایرماگ بود.

بهنام جان،
بالاخره در آخرین لحظات عضویت خودم در Developer Program این مشکلات PDF را هم گزارش کردم و ۶ فایل نمونه هم برایشان ضمیمه کردم.
هرچند که باز اینبار که داشتم فایل‌های نمونه تولید می‌کردم نتیجه با تست‌های قبلی کمی متفاوت بود!!
MacBook Pro 2015
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پستتوسط alireza3335 » 06 فوریه 2014, 11:22

سلام

چند ماه پیش مشکلی را که در چند پست قبل است، مطرح کرده بودم. الآن مشکلم بیشتر شده، اینکه باید فایل‌های PDF فارسی بسیاری روی Mac ذخیره کنم که هر کدام نیازی از کارهای من را برطرف می‌کنند. وقتی چند‌تایشان را باز می‌کنم و highlight می‌کنم و ذخیره که شدند اگر بخواهم کلیدواژه‌ای را در کل فولدری که PDFها وجود دارند جستجو کنم، عاجز می‌شوم.
می‌خواستم بدانم دوستان راهی به ذهنشان نرسید تا این مسأله decode شدن زبان فارسی (اگر اشتباه نکنم) حل شود یا لا اقل به طریقی دور زده شود. یعنی مثلاً ببینیم که کلمه «سلام» چطور code شده و بعد چطور decode می‌شود که آن کلمه decode شده (که طبیعتاً قروقاطی است) جستجو کنم.

کلاً مک راست به چپ‌ها را خیلی اذیت کرده ولی واقعاً از Pages راضی هستم! :)
علیرضا
نماد کاربر
alireza3335

پست‌ها : 677

پستتوسط Arzhang » 17 مه 2014, 16:52

کم کردن حجم فایل‌های پی دی اف

اگر شما هم مثل من از صفحاتی اسکن کرده باشید و آن‌ها را تبدیل به پی‌دی‌اف کرده باشید، شاید باز هم مثل من از این که فایل‌تان را نمی‌توانید با ایمیل بفرستید، متعجب شده باشید! فایل من با حدود ۲۵ صفحه که دو تایشان سیاه و سفید بود، ۱۲۷ مگابایت شده بود. گرچه با اینترنت‌گردی، راه‌های پیشنهادی‌ای را پیدا کردم (مثل این‌جا: http://www.wikihow.com/Reduce-PDF-File-Size) اما هیچ‌کدام‌شان من را قانع نکرد. با خودم فکر کردم باید یک راهی توی فوتوشاپ وجود داشته باشد. و داشت:

۱ـ ابتدا فایل PDF خود را در فوتوشاپ باز کنید. این فایل به صورت صفحات مجزا ظاهر می‌شود که شما باید همه‌اش را انتخاب کنید. حالا تک تک صفحات به صورت فایل‌های عکس مجزا باز می‌شوند.
۲ـ به این مسیر بروید: File/Automate/PDF Presentation
۳ـ برای Add open files تیک بگذارید.
۴ـ در پایین صفحه، Multi-page document باید انتخاب شده باشد.
۵ـ در پنجره‌ی کوچکی که نام فایل‌هایتان را می‌بینید، ترتیب صفحات را نزولی کنید یعنی از اعداد کم به زیاد.
۶ـ روی Save کلیک کنید و نشانی محل ذخیره شدن را بدهید.
۷ـ در صفحه‌ای که باز می‌شود در Adobe PDF Preset عبارت Smallest file size را انتخاب کنید. این همان بخشی‌ست که نقش کم کردن حجم فایل شما را دارد. با انتخاب این گزینه، فایل من به ۵/۵ مگابایت تقلیل یافت.

* نکته‌ی ۱: اگر در مرحله‌ی ۵ ترتیب صفحات را درست نکنید، صفحات از آخر به اول مرتب می‌شوند. راه دیگری هم هست: در موقع باز کردن فایل پی دی اف، آن را صفحه به صفحه باز کنید، یعنی اول صفحه‌ی ۱، سپس صفحه‌ی ۲ و همین طور تا آخر.
* نکته‌ی ۲: این مراحل در فوتوشاپ CS6 آزموده شد، در مورد کار کردن این روش در ورژن‌های دیگر آن اطلاعی ندارم.
* نکته‌ی ۳: اگر در مرحله‌ی ۴ به جای Multi-page document برای Presentetion کلیک بگذارید، محصول یک چیزی شبیه فایل‌های پاور پوینت خواهد شد البته با محدودیت‌های بیش‌تر.
نماد کاربر
Arzhang
Site Admin

پست‌ها : 1449

پستتوسط saeidk » 17 مه 2014, 19:40

چرا اینقدر خودتان را به زحمت بیندازید. همان روش pdf optimizer بهترین است. شما که فوتوشاپ دارید حتماً اکروبات پرو هم دارید. در این روش اطلاعات متن و وکتور سرجایشان باقی می مانند با بهترین کیفیت و خوانایی و فقط حجم عکسها کم می شود و من تاکنون حجم دهها فایل را به وسیله آن کم کرده ام
در روش شما همه چیز تبدیل به بیت مپ می شود که خب چندان مطلوب نیست
نماد کاربر
saeidk

پست‌ها : 1143

پستتوسط Arzhang » 17 مه 2014, 20:16

سعید جان نکته همین‌جاست که من آکروبات پرو ندارم :)
نماد کاربر
Arzhang
Site Admin

پستتوسط saeidk » 17 مه 2014, 20:28

نكته يواشكي: شما كه تهراني با همون روشي كه فوتوشاپ را پيدا كردي اكروبات را هم بياب
نماد کاربر
saeidk

پست‌ها : 1143

پستتوسط Ali.Rastegar » 18 مه 2014, 03:10

نکته یواشکی‌تر: با استفاده از فیلترهای کوارتز در Automator هم میشه نتایج خوبی گرفت.
همچنین Compress Images in PDF Documents وقتی درست کار کنه(!) بد نیست.
اینجا فیلترهای مفیدتر از اون چیزی که همراه سیستم عامل هست رو میتونید دانلود کنید:
https://github.com/joshcarr/Apple-Quartz-Filters
(Download Zipرو بزنید تا همه رو با هم دانلود کنید).
البته به شکل عجیبی روی نسخه‌های جدید سیستم عامل باعث کرش کردن Automator میشه، با اینکه در نهایت فایل رو فشرده تحویل میده :)

quartz filters-automator.png

quartz filterrs -colorsync.png
MacBook Pro 2015
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پستتوسط Behnam » 18 مه 2014, 04:46

عجب چیز بدرد خوریه علی!
البته من از Automator استفاده نکردم. همون راهنمای صفحهٔ دانلود رو بکار بردم. منتها چون راهنما در زمان حیات مرحوم «save as» نوشته شده و جای نصب این فیلترها هم خیلی روشن نیست من این توضیحات رو اضافه می‌کنم:
فیلترها رو که دانلود کردید کل پوشه رو (در ماوریکس) ببرید به Library>PDF Services. بعد اگر یک PDF رو با Preview باز کنید و Export را (که همان save as مرحومه) انتخاب کنید و نوع فایل رو PDF قرار دهید، بعد در لیست فیلترهای زیر آن، این فیلترها هم مشاهده می‌شوند و می‌تونید یکیش رو انتخاب کنید. حسن این روش اینه که اصلاً از Automator استفاده نمی‌کنه که کرش کنه! بدیش اینه که چیزی به سوادتون در مورد Automator اضافه نمی‌کنه!
نماد کاربر
Behnam

پستتوسط Behnam » 18 مه 2014, 05:03

دوستان پست قبلی مرا نادیده بگیرید! فیلترها به همان صورت که گفتم نصب می‌شوند و در Export شناسایی می‌شوند ولی هیچکدامشان کار نمی‌کنند و نتیجهٔ حجم PDF خروجی با همهٔ گزینه‌ها یکیست!
نماد کاربر
Behnam

پستتوسط Arzhang » 18 مه 2014, 17:01

من به شخصه نتیجه می‌گیرم چرخاندن لقمه توسط «بعضی‌ها» ممکن است منجر به ارائه‌ی راه‌ حل‌هایی توسط دوستان دیگر بشود. با تشکر از علی رستگار که یادآوری کرد دهان بنده همین جلوی بشقاب است :)
اما بهنام جان، بنده به همان روشی که گفته بودی عمل کردم و هم با گزینه‌ی Save as و هم با گزینه‌ی اکسپورت موفق شدم حجم فایل را تغییر دهم اما از نتیجه‌اش راضی نبودم. فایل من ۱۱ مگابایت بود که وقتی با کم‌ترین حجم آن را دوباره ذخیره کردم، حجم ۳٬۸ مگابایت در هر دو روش Save as و اکسپورت، به من تحویل داد. اما وقتی با Standard compression خروجی گرفتم حجم فایل را کرد ۶۷٬۵ مگابایت! استفاده از کم‌ترین حجم گرچه فایل را کوچک کرد اما یک مشکل عجیب داشت: صفحه‌ها را یکی در میان خراب کرده بود. صفحات فرد همگی کیفیت بد، صفحات زوج کیفیت عالی! اما با روش خود اتومیتور که خروجی گرفتم، علاوه بر آن که جناب کرش هم‌چنان که علی هم گفته بود، رخ نمودند، اما نتیجه برابر حدود ۱٬۵ مگابایت شد. اما این دفعه کیفیت‌هایش همگی شبیه صفحات فرد روش بهنام بود یعنی همگی کم کیفیت.
به این ترتیب بعد از روش پیشنهادی سعید،‌ هنوز چرخاندن لقمه به دور سر، نتیجه‌ی مقبولی دارد!
نماد کاربر
Arzhang
Site Admin

پستتوسط Ali.Rastegar » 18 مه 2014, 20:21

برای اینکه مشکل کرش کردن و... هم پیش نیاد، میشه Color Sync Utility رو باز کرد، از قسمت Filters روی فلش داخل دایره سمت راست Reduce File Size کلیک کرد، Duplicate رو زد، و بعد Reduce File Size Copy رو بر اساس:
- کیفیت JPEG
- DPI
- حداکثر و حداقل سایز تصاویر بر اساس تعداد پیکسل
تنظیم کرد.
Color Sync.png

اینجوری برای خودتون مشابه همون حالت‌های پیش‌ساخته که لینک دادم رو می‌تونید بسازید.
این شیوه اپل فقط مبتنی بر فشرده کردن و کاهش وضوح عکس‌ها عمل می‌کنه، برای همین هیچوقت به پای Acrobat Pro که آبجکت‌های اضافه رو حذف می‌کنه و فایل رو به طور کلی بهینه می‌کنه نمی‌رسه، من سالها پیش خیلی از Acrobat Pro استفاده می‌کردم، اما برای منی که دیگه قصد استفاده از نسخهٔ کپی Acrobat Pro ندارم بهتر از هیچیه.
من اتفاقا نسخه با لایسنس معتبر فتوشاپ رو هم دارم (یاد دوران وین‌سافت به خیر، به خاطر بتاتستر بودن هدیه دادن) اما برام قابل قبول نیست که PDF خاصیت وکتور بودن خودش رو از دست بده.
MacBook Pro 2015
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پستتوسط Behnam » 21 ژانویه 2017, 22:22

دوستان؛
من امروز از متن فارسی یک خروجی PDF از Pages در مک گرفتم و یکی دیگر از Mellel و در هر دو مورد چند واژه‌ای که امتحان کردم قابل جستجو بودند! هنوز زیاد بررسی نکرده‌ام ولی آنقدر هیجان‌زده شده‌ام که گفتم اول این خبر را برسانم.
سیستم من Sierra است. macOS 10.12.2
لطفاً بگویید که خواب ندیده‌ام!
نماد کاربر
Behnam

قبلیبعدی

بازگشت به برنامه‌های مک

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 20 مهمان