انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

مشکل با فانت فارسی

درمورد نرم‌افزارهای کاربردی مکینتاش

مشکل با فانت فارسی

پستتوسط aamir » 02 ژوئن 2009, 19:31

سلام
ببخشید اگه موضوع تکراریه . . ولی هر چی فروم رو جستجو کردم موضوعی پیدا نکردم!
من یه همچین مشکلی دارم (توی عکس) همه جارو مارک کردم که متوجه شید!
و مشکل بعدی من هم اینه که هر چی توی سافاری فونت رو تغییر میدم هیچ فرقی نمیکنه. .
حتی تاهومای مایکروسافت رو هم کپی کردم که شاید یه اتفاقی بیافته اما انگار نه انگار!!. . کجای کار می لنگه؟!
پیوست‌ها
font-err.jpg
font-err.jpg (48.55 KiB) - بازدید 17030 بار
امیر
نماد کاربر
aamir

پست‌ها : 514

پاسخ: مشکل فونت فارسی

پستتوسط Behnam » 03 ژوئن 2009, 02:20

این موضوع قبلاً یکی دو بار مطرح شده ولی من هم حالش رو نداشتم که پیدایشان کنم.
کلاً این مشکل با نیم‌فاصله و اتصال مجازی وجود داره و مشکل هم تنها از سفاری نیست و کل مک است. قضیه این است که اگر هر قلم مایکروسافت، یا بطور جامع‌تر هر قلمی که برای مک (هم) ساخته نشده است استفاده شود روی مک این مشکل را خواهد داشت. حالا شاید قلم مک اصلاً این نیم‌فاصله را نداشته باشد و برود و از قلم دیگری قرض بگیرد. اگر آن قلم دیگر برای مک ساخته نشده باشد آن علامات را ظاهر خواهد کرد.
تنها راه آن هم، صرفنظر از استفاده از قلم‌های مک، گزارش باگ به سفاری و اپل است. این گزارش‌ها قبلاً شده است ولی هرچه بیشتر گزارش شود بیشتر توجه خواهند کرد.
نماد کاربر
Behnam

پست‌ها : 3534

پستتوسط Ilia » 03 ژوئن 2009, 06:54

یعنی اگر ما از قلمهایی که شما بهنام جان ساخته‌ای استفاده کنیم این مشکل را نباید داشته باشیم؟ من این خط عمودی را نمیبینم و از فونت‌های شما استفاده میکنم.

ایلیا
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

پستتوسط aamir » 03 ژوئن 2009, 06:58

به خدا منم فونت های بهنام رو دارم رو سیستمم :-D
اما سوال اصلیم اینه که من هر چی فونت رو تغییر میدم باز هم همین رو نشون میده. . .انگار که یه هسته اصلی داره و نمیخواد عوض بشه
من توی صفحه اول سایت دیدم که زده فونت استاندارد وب XB_ZAR . . .
امیر
نماد کاربر
aamir

پست‌ها : 514

پستتوسط Behnam » 03 ژوئن 2009, 14:41

روی سفاری تو نمی‌تونی نوع قلم رو برای کار مشخصت «انتخاب» کنی. اگر قلم دیفالت صفحهٔ وِب که طراح آن صفحه انتخاب کرده است را نصب نکرده باشی، آنگاه قلم دیفالت انتخابی‌ات ظاهر خواهد شد. این از مشکلاتی است که برای فارسی وجود دارد و سیستم اداره کنندهٔ قلم‌ها در سیستم‌عامل مک (که خیلی پیشرفته است) همیشه تو را در گیجی نگاه خواهد داشت! تنها راهی که در سفاری داری تا واقعاً بدانی قلم دیفالت مورد استفاده چیست این است که یک جمله از صفحه را کپی کنی و روی TextEdit بیاوری و وسط جمله در TextEdit کلیک کنی و T+ تا فانت‌بوک نوع قلمت را نشان دهد. هرگز به ظاهر قلم اتکا نکن چون نمی‌دانی سیستم ادارهٔ قلم مک چه آشی برایت پخته است!
احتمالاً در مورد بالا قلم دیفالت یک قلم لاتین است. یک قلم لاتین مایکروسافتی که فارسی ندارد. ولی نیم‌فاصله را دارد. نیم‌فاصله را با علامتش تأمین می‌کند ولی بقیهٔ متن فارسی را مک با جیزه تأمین می‌کند. اگر به شیوهٔ بالا کاراگاه بازی در بیاوری خواهی دید که هیچ نام و نشانی از جیزه نیست. چون از این قلم تنها به عنوان backup سیستم استفاده شده است. این نباید از قلم‌های ساخت من یا قلم‌های مک باشد. یادم هست که من زمانی خیال داشتم که در قلم‌هایم مخصوصاً آن علامات را بگذارم تا کاربران با وضوح بیشتری به وجود باگ آگاه شوند و بیشتر به اپل نق بزنند ولی به اصرار دوستان از این کار منصرف شدم. حالا اگر تک و توکی از قلم‌هایم از آن دوره باقی مانده‌اند را خبر ندارم ولی بعید می‌دانم.
حالا من در بالا گفتم که این یک باگ است که باید به اپل گزارش کرد. ولی در واقع اپل آن را «باگ» نمی‌داند و ما میان یک اختلاف در «مکتب فکری» میان مایکروسافت و ادوبی از یکسو و اپل از سوی دیگر گیر کرده‌ایم!
کُدهای نیم‌فاصله و اتصال مجازی، و نیز کُدهای تعیین جهت نگارش و تغییر جهت نگارش در یونیکد علامات مشخصه‌ای دارند که از نظر استاندارد نباید در متن به نمایش گذاشته شوند. برداشت اپل این است که اگر نباید به نمایش گذاشته شوند، پس گلیف‌های آنها در قلم نباید علامتی داشته باشند (طبق معمول اپل، منطقی ساده و مختصر و مفید!) ولی برداشت مایکروسافت این است که این گلیف‌ها باید آن علامات را داشته باشند ولی موتور نمایش متن باید آنها را نادیده بگیرد!
حالا اگر مثلاً قلم‌های شهرزاد و لطیف SIL International را که در دو نوع OT برای پی‌سی و AAT برای مک عرضه شده‌اند مقایسه کنید خواهید دید که در Preview ی فانت‌بوک که برای تنظیم نمونه حروف از کُدهای تعیین جهت و تغییر جهت استفاده شده است، نوع پی‌سی خیلی وضعش خراب است ولی نوع AAT تمیز تمیز! علت آن هم این است که قلم نوع مک این نکته را در نظر داشته و علامات را در سطح قلم ناپدید ساخته است.
پیوست‌ها
Lateef.jpg
لطیف برای پی‌سی در فانت‌بوک
Lateef.jpg (89.71 KiB) - بازدید 16983 بار
Lateef AAT.jpg
لطیف برای مک در فانت‌بوک
Lateef AAT.jpg (81.97 KiB) - بازدید 16983 بار
نماد کاربر
Behnam

پستتوسط sadeghi » 03 ژوئن 2009, 15:31

ممنون بهنام جان
در مدتی که عضو ایرماگ شده‌ام می‌بینم که سوالات زیادی درباره‌ی فونت در مرورگرها مطرح می‌شود و شما هم به خوبی پاسخ می‌دهی. می‌خواستم خواهش کنم اگر ممکن است همه‌ی این پرسش و پاسخ‌ها را بعد از ویرایش در قالب یک فایل ‌PDF در صفحه‌ی اول ایرماگ بگذارید تا دوستانی که سوالی در این مورد دارند از آن استفاده کنند.
ممنون
محسن
sadeghi

پست‌ها : 344

پستتوسط Ilia » 27 ژوئن 2009, 06:20

بهنام جان یک سوال؛

آیا میشود این نیم‌فاصلهٔ کذایی را بصورت یک کاراکتر نامرئی به فانت‌هایت اضافه کنی تا شرش را بکنی؟

ایلیا
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط Behnam » 27 ژوئن 2009, 07:50

فکر نکنم مشکل از قانت‌های ساخت من باشد. آنها نیم‌فاصلهٔ نامرئی دارند. مشکل در اساس این است که این تمایز «مکتب فکری» باعث می‌شود که کاربران مک مجبور باشند تنها از قلم‌های ویژهٔ مک استفاده کنند و هیچ قلم دیگری را در سیستمشان نصب نکنند تا از بروز این مشکل پرهیز کرده باشند.
در گذشتهٔ نه چندان دور، این تمایز قلم‌ها میان قلم‌های مکی و قلم‌های غیر مکی مثل تبعیض نژادی افریقای جنوبی یک قاعده بود و نه استثناء! سری ایکس هم در همان دوره و بر اساس این قاعده ساخته شده‌اند. این است که من این مشکل را پیش‌بینی کرده‌بودم ولی موردی وجود نداشت که کاربران با آن روبرو شوند. قلم‌های پی‌سی به هر حال روی مک قابل استفاده نبودند، چه با نیم‌فاصلهٔ مرئی یا نامرئی.
با لئوپارد اپل قابلیت پشتیبانی از قلم‌های تکنولوژی پی‌سی را به میدان آورد و درِ مک را به روی این قلم‌ها باز کرد ولی خود را برای عواقب جانبی آن، منجمله همین علامات، آماده نکرده بود.
در شرایط فعلی، تنها راه حل این است که از نصب قلم‌هایی که برای مک ساخته نشده‌اند خودداری شود و اگر هم استفاده می‌شود، دقت شود که تنها در برنامه‌های ویژه مثل این‌دیزاین و دیگر برنامه‌های ادوبی استفاده شود.
نماد کاربر
Behnam

پستتوسط Ilia » 27 ژوئن 2009, 08:16

متشکر بهنام جان. من که روزی نیست که وقتی فارسی مینویسم، درودی به تو نفرستم. دستت درد نکند.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط Pooria Azimi » 27 ژوئن 2009, 10:09

Ilia نوشته است:[نمایش]
متشکر بهنام جان. من که روزی نیست که وقتی فارسی مینویسم، درودی به تو نفرستم. دستت درد نکند.

من هم همینطور! فقط خواستم یک بار دیگه تشکر کنم از شما. مخصوصاً به خاطر XB Zar در ویندوز . مک باز خوبه، جیزه پرو رو داره و قابل تحمله، ولی در ویندوز تاهوما فونت پیش فرضه و .... وحشتناکه !

یک سوال هم داشتم. چند وقت پیش در مورد سافاری 4 شایعاتی بود که سازنده می تونه قلمی که دوست داره رو به صفحه ش اتچ کنه ولی شما گفتید که احتمالاً این اتفاق نمی افته چون بار زیادی به سرور وارد می شه ولی انگار اپل این کار رو کرده و در سافاری 4 می شه این کار رو کرد:
http://www.apple.com/safari/features.html#graphics
آخرین مورد.

این میتونه یه اتفاق خوب برای قلم فارسی هم باشه دیگه . نه ؟ البته ان شاء الله چند سال دیگه که وب دیزاینرها تصمیم بگیرن از تاهومای کوفتی دل بکنن .

من که خیلی اطلاع ندارم چون در زمینۀ فونت وارد نیستم. می خواستم بدونم این چجوری کار می کنه ؟ باید تمام فونت دانلود شه یا فقط اون قسمتش ( البته تقریباً بدیهیه فقط کاراکترهایی که در فونت هستن باید دانلود شن ) ؟ کپی رایتش چی ؟ مثلاً یه قلم که 100 دلار پولشه مطمئناً در کش مرورگر ذخیره نمی شه برای استفاده! این چقدر حجم می گیره ؟ و به نظر شما که قلم ساز هستید و با قلم سازها در ارتباط، این یک امکان خوبه که پتانسیل فراگیر شدن داره یا نه ؟ البته از استانداردهای CSS 3 هستش ولی بازم تضمینی نیست که فراگیر بشه . مثل HTML 5 که خیلی خوش بین نیستن به استفادۀ فراگیر وب دیزاینر ها از اون. البته همین الآن هم جی.میل و خیلی جاهای بزرگ دیگه از HTML 5 استفاده می کنن ولی افراد عادی و سرویس های کوچیک تر، نه .

حالا پتانسیل های این امکان سافاری ( و احتمالاً بقیۀ مرورگرها ) برای فارسی چیه ؟ چون در ایران هنوز سرعت اینترنت وحشتناکه و تنها عاملی که می تونه اون رو فراگیر کنه، بعد از سادگی استفاده (!) کم حجم بودنشه و این که خیلی پهنای باند رو نگیره و اگه قرار باشه هم دفعه 4 مگ فانت دانلود شده هرگز در ایران کنونی فراگیر نمی شه... آیا امکان استفادۀ دوباره از قلم هایی که در سیستم نیستن وجود داره ؟

ممنون. شاید بهتر بود سوالها رو دونه دونه در جاهایی مثل لینوتایپ جست و جو می کردم و مزاحم شما نمی شدم که کلی چیز رو مجبور شین تایپ کنین، ولی خوب هنوز برای من انگلیسی زبان دومه و برای من دقیقاً دو برابر طول می کشه خوندن یه مقالۀ انگلیسی در برابر یه مقالۀ فارسی . و این روزها انقدر به دلایل مختلف مجبورم در روز حداقل 10 ساعت ای.بوک به زبون انگلیسی بخونم ( که خیلی کار لذت بخشی نیست! ) تا جایی که بتونم از مواجهۀ با انگلیسی در جاهای غیرضروری پرهیز می کنم :-)
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پست‌ها : 3332

پستتوسط Behnam » 27 ژوئن 2009, 16:32

راستش را بخواهی اطلاعات فنی من آنطور نیست که پاسخ روشنی به این سوال بدهم. ولی بطور مختصر برداشت من اینطور است که:
بر خلاف تکنولوژی مایکروسافت در IE برای embedded font که مثل PDF تنها حروف متن را embed می‌کند، تکنولوژی استاندارد بین‌المللی کل قلم را در صفحهٔ وِب گوارش می‌کند. مشکل اصلی همانطور که گفتی سرعت اینترنت در ایران، و بویژه زبان‌های دوردست در نقاط دوردست جهان است که بیشترین استفاده را از این تکنولوژی می‌توانستند داشته باشند ولی با مشکل سرعت اینترنت مواجه خواهند بود.
حجم یک صفحهٔ وِب آبستن قلم برای قلم‌های لاتین چندان زیاد نیست. برای قلم‌های نگارش فارسی-عربی، بویژه اگر بخواهد از ظاهر قابل تحملی برخوردار باشد و مثلاً تمام زبان‌های ایرانی را در بر بگیرد، این حجم صدچندان می‌شود. حالا من در جایی مطرح کرده بودم که اگر این تکنولوژی این امکان را فراهم آورد که قلم تنها در صورتی بار شود که مرورگر نسخهٔ نصب شده را در کامپیوتر پیدا نکرده باشد، این طبعاً به سرعت باز شدن صفحات خواهد افزود.
مشکل گرهی این تکنولوژی کپی‌رایت است و هیچ قلم‌ساز معتبری حاضر نخواهد شد قلم‌هایش در صفحات وِب گنجیده شوند چون اگر امروز نتوان آن را از صفحهٔ وِب کَند، فردا هکری بی‌گمان برایش ترفندی اختراع خواهد کرد!
بهر حال من دیگر از تکنولوژی کنونی قلم و متن در کامپیوتر برای نگارش فارسی دل بریده‌ام چون آخر و عاقبت ندارد و ما هیچگاه قادر نخواهیم شد یک تیپوگرافی واقعی برای فارسی داشته باشیم. اگر تکنولوژی مناسب رفتار طبیعی نگارش فارسی-عربی همگانی شود، حجم قلم‌های فارسی با کیفیت تیپوگرافیک شاید حتی از حجم چنین قلمی برای لاتین کمتر باشد.
در ایرماگ قبلاً این موضوع را عزیز مطرح کرده بود. در مورد تکنولوژی مناسب نگارش فارسی هم ACE قدم‌هایی برداشته است.
http://irmug.com/portal/index.php?name= ... pic&t=1447
http://typophile.com/node/57886
در کل 1 بار ویرایش شده. اخرین ویرایش توسط Behnam در 27 ژوئن 2009, 20:02.
نماد کاربر
Behnam

پستتوسط Pooria Azimi » 27 ژوئن 2009, 16:59

:-)
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پستتوسط Pooria Azimi » 01 ژوئیه 2009, 21:24

خوب ... فایرفاکس 3.5 که امروز منتشر شده ( و به نظر فوق العاده تر می آد. امکانات جدیدش که عالی هستن. فقط خیلی از افزونه ها فعلاً باهاش سازگار نیستن ! ) هم این ویژگی "فونت قابل دانلود" رو به خودش اضافه کرده:
http://www.mozilla.com/en-US/firefox/features/#access

در اُپرا 10 هم ( که قراره بمب اُپرا باشه و از نظر امکانات و نوآوری و پایداری و سرعت و استاندارد بودن روی تمام رقیب ها رو کم کنه ) این ویژگی قرار داده می شه ...

احساس من اینه که فونت ها با یه جور قفل یا کدگذاری دانلود می شن تا فقط خود مرورگر بتونه ازشون استفاده کنه و نشه ازشون سوءاستفاده ای کرد :-D چون همچین فونتی قطعاً فونت باارزش و گرون قیمتی خواهد بود. یه جور قفل گذاری مثل آهنگهاِ خریداری شده در iTunes ( البته سابقاً ) ...
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

Re: پاسخ: مشکل فونت فارسی

پستتوسط Strasboorg » 06 ژوئیه 2009, 09:30

pooriaazimi نوشته است:[نمایش]
خوب ... فایرفاکس 3.5 که امروز منتشر شده ( و به نظر فوق العاده تر می آد. امکانات جدیدش که عالی هستن. فقط خیلی از افزونه ها فعلاً باهاش سازگار نیستن ! ) هم این ویژگی "فونت قابل دانلود" رو به خودش اضافه کرده:

البته آف - پست میشه ولی با add-on ه Nightly tester tools میتونید با همه add-on های فبلی کار کنید
نماد کاربر
Strasboorg

پست‌ها : 120

پاسخ: Re: پاسخ: مشکل فونت فارسی

پستتوسط Pooria Azimi » 06 ژوئیه 2009, 14:01

Strasboorg نوشته است:[نمایش]
pooriaazimi نوشته است:[نمایش]

البته آف - پست میشه ولی با add-on ه Nightly tester tools میتونید با همه add-on های فبلی کار کنید

:-)
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

بعدی

بازگشت به برنامه‌های مک

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 19 مهمان