انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

فارسی نوشتن در مایکروسافت ورد — MS Word

درمورد نرم‌افزارهای کاربردی مکینتاش

پاسخ: مشکل با نگارش فارسی در مایکروسافت ورد — MS Word

پستتوسط MML » 29 اکتبر 2015, 01:56

ممنون از راهنمایی دوستان
MML

پست‌ها : 4

پستتوسط Ahmad » 29 نوامبر 2015, 04:15

دوستان سلام،
من امروز سعی کردم کہ برنامہ مایکروسافت Word را با برنامۂ Pages در محیط iOS در مورد امکان کشیده کردن متن مورد مقایسہ قرار دهم.

۱. ابتدا خط خط «کوکب»، کہ دوستمان پوریا در پستی معرفی کرده است، را در این دو برنامہ بکار بردم و متن را تراز کامل کردم. هدف از این تست این بود کہ ببینم این دو برنامہ در محیط iOS در هنگام بکار بردن خط غیر AAT چگونہ رفتار می‌کنند.
چنانکہ در عکس زیر مشاهده می‌شود برنامۂ Word تراز را بخوبی بہ همراه کشیدگی متن اعمال می‌کند در حالکی برنامۂ Pages از اینکار باز می‌ماند و تراز را نہ با کشیدگی حروف بلکہ با افزایش فواصل سفید بین متنی اعمال می‌کند. نتیجہ اینکہ خوشبختانہ Word در محیط iOS از موتور متن خاص خود استفاده می‌کند و نہ از موتور متن سیستم عامل اپل.
iOS pages vs Word Kawkab font kashida test.png

سپس خط را عوض کرده و از خط Al Nile در برنامۂ Pages استفاده نموده و تراز متن را آزمایش کردم. از آنجائیکہ خط Al Nile خطی AAT است اینبار تراز متن همراه با کشیدگی اعمال شده است.
iOS pages Keshida Nile font.png

قابل ذکر است کہ امکانات تراز متن در برنامۂ Word در محیط iOS بمراتب بہتر از همین امکانات در برنامہ Pages می‌باشد چرا کہ در برنامہ Word امکان تعیین درجۂ کشیدگی وجود دارد در حالیکہ برنامہ ‌‌‌Pages این امکان وجود ندارد.
iOS Pages vs MS Word text justification.png

برخلاف شرکت‌های عمده سازنده نرم‌افزار مانند مایکروسافت و ادوبی، اپل تصمیم گرفتہ کہ امکان کشیدگی در فونت‌های ویژه خود، کہ بہ فرمت AAT است، بگنجاند در حالیکہ شرکتہای دیگر اینکار را از وظایف موتور متن خود می‌دانند. این بدان معنی است کہ کاربران محصولات اپل اگر بخواهند از امکان کشیدگی متن در برنامہ‌های واژه پرداز این شرکت استفاده کنند چاره‌ای بجز استفاده از تعداد محدود خطوط اپل ندارند. برای کاربران فارسی زبان این یعنی دو سہ عدد خط چرا کہ خطوط دیوان مانند خط نیل و تاریخ و ... یا حروف فارسی را در خود ندارند یا اگر حروف فارسی را در خود داشتہ باشند بخش فارسی این خط‌ها درست کد گزاری نشده‌اند.

اگر شایعات و یا اخباری کہ در مورد امکان پشتیبانی زبانہای راست-بہ-چپ در اصدارهای بعدی آفیس برای مک درست باشد جای امیدواری است کہ امکان کشیدگی متن در این برنامہ‌های مانند اصدار آنہا در محیط iOS باشد.

۲. در تست بعدی امکان ستون بندی متن (دو ستونہ کردن متن) و نیز محاط کردن تصویر توسط متن را تست کرده‌ام. متاسفانہ نسخۂ Word ی را کہ من در اختیار دارم نسخۂ مجانی این برنامہ است و امکان دو ستونہ کردن متن محدود است بہ نسخہ‌ای کہ با آبونہ کردن ممکن است ولی مطمئن هستم کہ این امکان Word کمتر از امکان Pages نمی‌باشد.

احمد
iOS Pages vs Word text wrap.png
نماد کاربر
Ahmad
Site Admin

پست‌ها : 1289

پستتوسط Ilia » 26 ژانویه 2016, 22:13

Ahmad نوشته است:[نمایش]
دوستان عزیز،
امشب من حامل خبر نسبتا خوبی برای شما هستم.
امروز نسخہ جدیدی از برنامہ قلم برتر را از سایت شرکت نرم‌افزاری مریم دریافت کردم و پس از نصب آن متوجہ شدم کہ پالت شناور جدیدی بہ این برنامہ اضافہ شده است. نام این پالت «جہت تایپ در برنامہ Microsoft Word » است. از آنجائیکہ برنامہ ورد در محیط ویندوز فارسی را بدون مشکل پشتیبانی می‌کند گنجاندن این امکان در برنامہ قلم برتر صرفا برای رفع مشکل تایپ فارسی در ورد و در محیط مک می‌باشد.
تصویر
با راه انداختن دو برنامہ ورد و قلم ‌برتر اکنون امکان تعیین جہت متن در برنامہ ورد میسر است. تایپ متن فارسی بدرستی انجام می‌شود و جریان نوشتن از راست به چپ است و مکانما پس از رسیدن بہ آخر سطر بہ سطر دوم می‌رود در سمت راست صفحہ.
من برای نشان دادن این امکان فیلمی تهیہ کرده‌ام کہ این امکان را بدرستی نشان دهد. تنہا اشکال یا شاید یکی از اشکالات در هنگام کپی نمودن متن فارسی از جای دیگر و چسباندن آن در محیط ورد بروز می‌کند کہ اینرا حدس می‌زنم کہ آقای محمدحسین تقیا، کہ کار توسعہ نسخہ مک قلم‌برتر بعہده اوست، رفع کند.

من لازم می‌دانم کہ در همینجا از مدیر شرکت نرم‌افزاری مریم آقای ناصر آذرشب و همچنین مہندس برنامہ ساز آن آقای محمدحسین تقیا تشکر کنم. تشکر از اینکہ آنہا هم با عرضہ برنامہ قلم برتر امکان تایپوگرافی پیشرفتہ و نیز امکان تایپ بہ خط نسعلیق و شکستہ را در محیط مک فراهم نموده‌اند و اکنون نیز تلاش کرده‌اند کہ مشکل عدم پشتیبانی از زبان فارسی را در برنامہ ورد مایکروسافت را بنحوی حل کنند. من توصیہ می‌کنم کہ با خرید نسخہ‌ای از برنامہ بسیار عالی قلم برتر از تلاش مسئولین و دست اندرکاران این شرکت تشکر کنیم.

برای دیدن فیلم بہ لینک پایین مراجعہ شود!
http://irmug.com/files/film/QB_MSword_RTL.mp4
احمد

من این خبر جالب و پست احمد را به تاپیک «قلم برتر» انتقال دادم. دنبال این بحث در مورد قلم برتر را لطفا در آن مبحث ادامه بدهید.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6176

پستتوسط Masiha » 28 ژانویه 2016, 14:31

درود به دوستان عزیز

آیا فایل‌هایی که در آفیس ویندوز اعم از ورد، اکسل و پاورپوینت با جهت «راست به چپ» ایجاد شده‌اند، پس از جابجایی به آفیس ۲۰۱۶ مک، فرمت راست به چپ خود را حفظ می‌کنند و آیا قابل ویرایش با همان قالب هستند؟
(منظورم بدون استفاده از قلم‌برتر است)
 MacBook Air MC504LL/A (Late 2010) - iPhone 6 Plus
نماد کاربر
Masiha
Site Admin

پست‌ها : 279

پستتوسط alireza3335 » 28 ژانویه 2016, 16:03

سلام
بله همینطور است
علیرضا
نماد کاربر
alireza3335

پست‌ها : 677

پستتوسط Ahmad » 09 فوریه 2016, 01:12

دوستان گرامی،
همانطور کہ آقای تقیا در پست خود زیر عنوان «قلم‌برتر» بہ آن اشاره کرده‌است برنامہ MS Word 2016 و اصدار ۱۵.۱۸ و build 160109 اکنون از زبانہا راست بہ چپ پشتیبانی می‌کند. این امکان بدون نیاز بہ دکمۂ تعیین جہت فراهم است؛ بدین معنی کہ با تغییر صفحہ کلید بہ فارسی یا عربی مکانما بہ سمت راست صفحہ منتقل می‌شود و جہت نوشتار راست بہ چپ تعیین می‌گردد. با تغییر صفحہ کلید بہ لاتین متن چپ بہ راست حروف چینی می‌گردد. این امکان شبیہ امکان برنامۂ Mail سیستم عامل است.
تشکر از آقای تقیا بابت کشف موضوع و درمیان گذاشتن آن با ما.

لازم بہ ذکر است کہ برنامۂ پاورپوینت هنوز از فارسی پشتیبانی نمی‌کند. در برنامہ اکسل اما وارد کردن اعداد فارسی ممکن است و نیز اجرای محاسبات با اعداد فارسی اما لی‌آوت صفحہ هنوز چپ بہ راست است، یعنی ستون A در سمت چپ صفحہ قرار دارد.

احمد
rtl word.png
نماد کاربر
Ahmad
Site Admin

پست‌ها : 1289

پاسخ: نرم افزار خوش نویسی «قلم برتر» برای مک

پستتوسط 000937 » 10 فوریه 2016, 02:47

سلام من خودم کاربر قلم برتر هستم
بچه های آقای أذر شب فوق العاده ان خدا خیرشون بده
حالا یه سوال
متنی که قبلا در ورد ویندوز نوشتیم و الان تو افیس مک باز میکنیم عدد ها انگلیسی هستن میدونید افیس مک گزینه های کمتری داره از جمله روش فارسی کردن اعداد در advand و.. حالا کسی راهی داره کمک کنه؟ اعدادم همه انگلیسی شدن البته برای تایب ی پرونده جذیذ مشکلی ندارما فایلا ویندوزی اینطورین
000937

پست‌ها : 19

پستتوسط Ilia » 10 فوریه 2016, 05:35

بارها توضیح داده شده، اینهم یکبار دیگر:

آن اعداد واقعا در ویندوز بصورت انگلیسی تایپ شده‌اند، اما بصورت قلابی بصورت عربی یا فارسی نشان داده می‌شوند. این از شاهکارهای برنامه‌نویس‌های مایکروسافت بوده که بجای اصلاح صفحهٔ کیبورد و اضافه کردن حروف و اعداد فارسی، نمایش نوشته را انگولک کرده‌اند که وقتی مردم مثلا«8» یا «ي» را تایپ می‌کنند، به آنها در متن فارسی، «۸» و «ی» نشان داده بشود.

راه درست کردنش هم درست کردن واقعی نوشته با استفاده از Find and Replace و عوض کردن حروف لاتین یا عربی با فارسی است.

الان ویندوز بالاخره کیبورد استاندارد فارسی را باید داشته باشد که اگر از آن استفاده بشود، این کدگذاری غلط انجام نخواهد شد.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط Amir_S » 10 فوریه 2016, 09:57

من سر کار یک ماشین ویندوزی با ویندوز ۱۰ و آفیس ۲۰۱۳ دارم. تنها کی‌بورد فارسی که فعال کرده‌ام هم همان فارسی استاندارد است؛ اما وقتی برنامه‌های آفیس را باز می‌کنم، خودشان آن کیبورد تقلبی لعنتی را هم فعال می‌کنند!!! خدا لعنتشان کند. ؛)
MacBook Pro 990:
13" Unibody, CPU: 2.26GHz, RAM: 5 GB, SSD: 250GB, HDD: 1TB
OSX 10.15.3
•••
iPhone 4S: 32GB
iOS 9.5.3
•••
iPhone 7Plus: 128GB
iOS 14.2
•••
iPad Air 2: 64GB-4G
iOS 14.2
نماد کاربر
Amir_S
Site Admin

پست‌ها : 1794

پستتوسط saeidk » 10 فوریه 2016, 11:20

البته کیبورد نصب نمی‌شود و اصل متن همچنان همانگونه که کاربر تایپ کرده باقی می‌ماند (مثلاً اگر آن را اکسپورت کنید در وب) و فقط نمایش حروف بدین شکل است.
نماد کاربر
saeidk

پست‌ها : 1143

پستتوسط taqia » 10 فوریه 2016, 12:22

000937 نوشته است:[نمایش]
سلام من خودم کاربر قلم برتر هستم
بچه های آقای أذر شب فوق العاده ان خدا خیرشون بده
حالا یه سوال
متنی که قبلا در ورد ویندوز نوشتیم و الان تو افیس مک باز میکنیم عدد ها انگلیسی هستن میدونید افیس مک گزینه های کمتری داره از جمله روش فارسی کردن اعداد در advand و.. حالا کسی راهی داره کمک کنه؟ اعدادم همه انگلیسی شدن البته برای تایب ی پرونده جذیذ مشکلی ندارما فایلا ویندوزی اینطورین

باسلام و سپاس از لطفتون
برای تبدیل اعداد داکیومنت های ویندوز به فارسی در مک، بهترین راه استفاده از اسکریپت زیر هست که در واقع در باید یک Macro ایجاد کنید و از آن استفاده کنید:

کد: انتخاب همهٔ
Sub FarsiDigit()
    For i = 0 To 9
        Selection.Find.ClearFormatting
        Selection.Find.Replacement.ClearFormatting
        With Selection.Find
            .Text = Chr(&H30 + i)
            .Replacement.Text = ChrW(&H6F0 + i)
            .Forward = True
            .Wrap = wdFindContinue
            .Format = False
            .MatchWholeWord = False
        End With
        Selection.Find.Execute Replace:=wdReplaceAll
    Next
    MsgBox "Completed"
End Sub

برای ایجاد ماکرو به زبانه VIEW رفته روی Macros کلیک کنید و Macro Name را "FarsiDigit" وارد کنید و کلید + را بزنید و در اینجا اسکریپت فوق را Paste کنید.
آنگاه هر زمان که نیاز به تبدیل داشتید روی همان کلید Macros کلیک نموده و Run نمایید.
taqia

پست‌ها : 19

پستتوسط sadeghi » 10 فوریه 2016, 17:28

مشکلی که با ورد وجود دارد این است که وقتی از فونت های برنا استفاده می کنیم (واحتمالا با سایر فونت های فارسی) در ورد مک فاصله خط ها تقریبا نصف ورد ویندوز است. این باعث به هم ریختگی صفحه بندی اسناد می شود. به نظر شما دلیل مشکل چیست و آیا راهی برای برطرف کردن آن وجود دارد. طبعا اضافه کردن فاصله خط‌ها در متن راه خوبی نیست چون وقتی فایل را به ویندوز ببریم دوباره به هم می‌ریزد.
sadeghi

پست‌ها : 344

پستتوسط Ilia » 10 فوریه 2016, 17:48

با تشکر.

آیا امکانش هست که تبدیل «ك» به «ک» و «ي» به «ی» را هم به این اسکریپت اضافه کرد؟
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط Ilia » 10 فوریه 2016, 17:54

من اصلا با ورد کار فارسی نمی‌کنم. اما حدس می‌زنم که راه حل میزان کردن فاصلهٔ خطوط پاراگراف به یک اندازهٔ ثابت باشد. یعنی برای فاصلهٔ خطوط (Leading)؛ بجای مثلا مقدار یک برابر اندازهٔ فانت، بگذاریدش روی ۱۴ پوینت ثابت.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط Pooria Azimi » 10 فوریه 2016, 23:48

فکر خیلی خوبیه. و جا برای پیشرفته‌تر شدن هم داره!

اول تبدیل اعداد عربی به فارسی...
و بعد رعایت کردن درست قوانین نگارشی (مثل نداشتن فاصله قبل از نقطه و ویرگول ولی یک فاصله بعد از اون‌ها)...
و در نهایت چیزی مشابه http://virasbaz.persianlanguage.ir بعنوان افزونه برای ورد، که متن رو تمیز می‌کنه...
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پست‌ها : 3332

قبلیبعدی

بازگشت به برنامه‌های مک

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 32 مهمان